Mamici din Resita?

buna.CARLA nu stiu cu ce sa incep.
Romergan ia dat lui Bea si cand era micuta si acum nu demult.lui BEA nu-i face bine,asta depinde de fiecare copil.PE EA O AGITA FOARTE RAU.prima data cand i-am dat nu mai stiu cat avea,pana intr-un an,a adormit o ora apoi sa trezit de parca nici nu bause romergan.a 2 oara NU a inchis nici un ochi si cica il dadu-se pt ca era bolnava si ca sa stea cuminte si sa ne odihnim si noi.nici vorba a agitat-o mai rau.acum cand aud de romergan ii spun dr sa nu-i mai dea.radeam de ea atunci ca ei poti sa-i dai orice de dormit si tot nu-si face efectul-FATA ARE TREABA TOATA ZIUA.
KETOF?DR.RAZEA de fiecare data il prescrie,ori ca e racita ori ca ia aparut vreo bubita cum e ea mai sensibila.eu l-am gasit in farm si in ianuarie costa 10lei.iar pt bubite pe langa ketof ii da o solutie mentolata sa nu se scarpine.
imposibil sa nu se mai importe,dute la sensiblu si la catena(cred ca asa o cheama farm,langa mag triumf pe b-dul Republicii sau la Trandafiru).
ILDY,sa sti ca si la gradi vor fi conflicte intre ei,doar nu sti ca ala linistit le incaseaza de fiecare data.asa e bea,ea isi vede de treaba ei si tot mai le fura cate una,chiar o colega de a ei ia tras una in cap sau in frunte,e greu ca iti arata dar tu o sa vrei mai multe detalii.asa patesc eu dar cel mai bine e sa nu insisti,o intrebi doar numele celuilalt copil si daca se repeta atunci se iau masuri.
luminita_boaca
Postat pe 25 Februarie 2009 17:41
Multumesc Luminita , intr-adevar se gasea Ketof dar acum nu se mai importa, am cautat peste tot, avem prieteni cu farmacii, chiar si la prieteni care au copii dar nu am gasit asa c am hotarat sa ii dau romergan seara cate 2 ml, asa mi-a zis, este o cantitate f mica, sigur nu are ce sa ii fca rau. Raguseala nu i-a trecut si colac peste pupaza i-a mai aparut o ciupercuta in gurita si cand am incercat sa ii dau cu glicerina mi-a vomitat in jet!
carla_dana_p
Postat pe 25 Februarie 2009 22:46
Ruschita, la noi, la Resita ma refer, este o practica obisnuita sa se dea copiilor tratamente medicamentoase neindicate din punctul de vedere al varstei cu o ajustare a dozei. Si am observat asta si la dr din Tm, nu stiu in rest cum este. Stiam asta despre romergan, de fapt nu dau nimic copilului nici la indicatia medicului fara sa citesc prospectul, insa cand vezi ce bebe are probleme faci orice ca sa ii treaca si ma gandesc ca nu sunt atat de incostienti inca sa recomande ceva ce i-ar face rau copilului. Nu stiu, oricum caut un dr pediatru la Tm sa vedem ce ne spune.Iti multumesc mult, promta ca intotdeauna. Bebe ce mai face? Cum se mai simte?
carla_dana_p
Postat pe 25 Februarie 2009 22:59
mersi de intrebare, e bine Andrei, a inceput sa ii scada doza de antibiotice, cred ca prin mai poate terminam si noi cu toate medicamentele Am inceput sa ne interesam de gradinite... Deocamdata nu a racit deloc (de cand s-a nascut zic), a avut doar vreo 2 episoade cand ii curgea putin nasucul dar care nu au necesitat alte pastile, sa vedem acuma cum ne-o afecta gradinita Am inceput sa stam mai mult pe afara de cand nu mai e parca asa frig, e f incantat de stat afara, ieri a adormit pe tricicleta cu capul pe bord si cu nasul pe butoane, piuiau butoanele sub capul lui si el dormea de n-avea treaba
ruschita
Postat pe 26 Februarie 2009 09:54
buna fetelor am reusit si eu sa intru.am fost la dr si acum ast rezultatul de la papanicolau.mi s-a spus ca se pare ca nu prea am ovulatie pe partea dreapta si ca e cam devreme sa ma sperii ca nu raman insarcinata.nu prea stiu ce sa zic.stiti cumva unde se face spermograma si cam cat costa?puteti sa ma ajutati?
patrascanudaniela
Postat pe 26 Februarie 2009 12:15
Carla, si eu am dat, mai rar, romergan la copiii, dar nici vorba de somnolenta... ca si cum nu ar fi luat. Dar stiu ca e pt probleme legate de gat. II poti da, daca este ragusit niste miere, nu e mai bine? daca si tuseste ii poti da sirop de patlagina (face bine si la dureri de gat si raguseala), sau de muguri de pin. Daca ai din acela cu zahar invertit, e tare fain la gust. Cauta la naturisti. Ii va face bine lui Nicolas, e natural, nu are contraindicatii.
Constat ca si pe mine m-a luat o durere de gat, slaba inca. Cred ca e ceva la noi , prin zona.Trebuie trecut pe ceai , lamaie, miere...
Multa sanatate
Angela_kidz
Postat pe 26 Februarie 2009 15:19
Of, iarasi nu mi-a aparut mesajul, incepe sa ma enerveze...nu mai am nervi sa o iau de la capat, asa ca fetelor, povestiti voi ce ati mai facut.... incep sa cred ca ar trebui sa cerem mai multe informatii administratorului, sau ... sa schimbam site-ul....
carla_dana_p
Postat pe 27 Februarie 2009 22:44
bine ca asta a aparut...
carla_dana_p
Postat pe 27 Februarie 2009 22:46
Vad ca mesajul care nu a aparut aici, apare totusi la ,, ultimele stiri din forum..."
carla_dana_p
Postat pe 27 Februarie 2009 22:47
Carla,te inteleg perfect.La fel mi s-a intamplat si mie.Deacord sa schimbam saitul.Are cineva vreo idee?
oana_alexa2006
Postat pe 28 Februarie 2009 09:43
Am deschis un topic cu mamici din Resita ,mie imi place saitul,aici aveti linkul
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=6475
oana_alexa2006
Postat pe 28 Februarie 2009 09:49
EU M-AM INREGISTRAT LA www.nestlebaby.ro
e super seitul
parerea mea este ca e mult mai fain
o sa incerc sa fac forum cu mamici din resita si va anunt daca reusesc
intra-ti de curiozitate
luminita_boaca
Postat pe 1 Martie 2009 01:58
Noi suntem bine, putin raciti, dar e din cauza sezonului, cred.
Am facut ieri decoratiuni.... Ii cumparase lui Andrei sotul meu niste lipici colorat cu sclipici. El, voia sa decoreze ceva.... Asa ca i-am dat hartie glasata, a facut felicitari de 8 martie pt femeile din fam. A lipit peste ele hartie grasata autoadeziva, diverse forme, inimioare, flori, etc. Apoi cu acel lipici , de diferite culori , a desenat conturul... A iesit ceva minunat....
E groaznic ca eu sambata m-am taiat la un deget, asa de tare, parca sunt handic....... , abia mai pot face ceva, folosesc mana stanga mereu , acum tin degetul pansat... M-am pus sa imi ascut cutitele, mai bine nu o faceam. Acum sufar cateva zile, sper sa treaca, desi e adanca taietura.Abia mai scriu si la tastatura.
Si voi mai patiti asa ceva?
Angela_kidz
Postat pe 2 Martie 2009 09:03
Ildy, mi-am facut user de utilecopii.ro. Esti mamanda?
fetelor, venit si voi....
Angela_kidz
Postat pe 2 Martie 2009 09:20
Ceau fetelor, imi place mami.ro.
Ati incercat? Dar aici este pe judete:
http://www.mami.ro/copilul-tau/forum/vorbeste-cu-mamici-din-judetul-tau/mamici-din-caras-severin~f2.19.1712/
Este un topic deja, cu multe mamici. Am intrat pe fuga.
Utilecopii, nu ma lasa sa intru pe forum, doar sa citesc ce au scris altele.Ildy, cum ai reusit?
Utile...
Mami.
Are dreptate Lumi, haideti acolo. Seamana cu ce avem aici, ca aspect.
Angela_kidz
Postat pe 2 Martie 2009 15:52
Da,Angela eu sunt mamanda pe utilecopii.Asa imi zice Bibi iar lu tati ii zice tatanda.Pai eu m-am inregistrat si mie imi merge.Tu ti-ai facut cont pe utilecopii?Am sa ma uit si eu pe mami.ro sa vad si eu cum e.Eu acu am ajuns acasa fetelor ,am umblat azi la doua gradinite sa o inscriu pe Bibi.La una mi-a zis din start ca slabe sanse sa mi-o ieie,iar la cealanta mi-au dat sperante.Mai am de mers la vreo 4 dar pe 09.03.Eu o inscriu la toate,din atatea gradinite macar la una sa mi-o ia. Vai fetelor ,asa mult i-a placut lu Bibi la gradi,abea am luat-o de acolo,nu vroia acasa.Se mira directoarea de ea,ca isi doreste asa mult la gradi,ca majoritatea plang ca nu vor.Va pup!
oana_alexa2006
Postat pe 2 Martie 2009 17:48
Oau ce minune Mi s-a postat ce am scris .E bine
oana_alexa2006
Postat pe 2 Martie 2009 17:50
Ceau, Ildy, zici ca ii place la gradi? I-a facut pofta sa stea , abia o sa o mai aduci acasa.... Cum gradinita acolo, tot 4 ore? sau e ca in Germania, la alegere, de la 4 ore pana la 9 ore pe zi? Dar nu e gratuit, se plateste ceva in functie de venit, cica. In Romania, nu e sistemul asta.
E bine ca te interesezi din timp...
Am uitat sa te intreb, tatal lui bibi e tot roman? cum se intelege cu Bibi?
bafta multa la locul in gradi.... banuiesc ca tu ai prefera sa fie mai aproape de casa, nu?
O sa mai incerc si acolo, poate reusesc sa si scriu ceva. Mie imi place pe mami.ro. sa vedem cum merge ...
Angela_kidz
Postat pe 3 Martie 2009 13:39
iar nu mi s-a postat
oana_alexa2006
Postat pe 4 Martie 2009 10:08
iti trimit mesaj ca altfel vad ca nu merge
oana_alexa2006
Postat pe 4 Martie 2009 10:09
sau incerc mai tarziu,ca am salvat ceam scris.Daca scri 2 randuri vad ca se posteaza,dar daca scri mai mult ba.
oana_alexa2006
Postat pe 4 Martie 2009 10:10
bafta multa , iti tin pumnii....
Angela_kidz
Postat pe 4 Martie 2009 12:08
buna fetelor,am incercat sa incarc poze de DOUA ORI si nu am reusit.nu mai incerc.Beatrice iar este racita,maine are serbare.pupici
luminita_boaca
Postat pe 4 Martie 2009 13:43
luminita_boaca
Postat pe 4 Martie 2009 13:45
Mi-am facut cont acolo unde ai zis,Lumi dar nu ma lasa sa scriu Nu stiu de ce...
oana_alexa2006
Postat pe 4 Martie 2009 13:55
nu stiu de ce,mai incearca
luminita_boaca
Postat pe 4 Martie 2009 14:01
ildy,lumi sunt.nu stiu de ce nu poti daca ai intrat unde ti-am zis.ne-ai gasit acolo?daca da da-i clik pe raspunde apoi clik in chenarul care apare si clik pe literele cum vrei sa scrii mai ingrosat sau inclinat.mai mult nu stiu ce sa-ti zic
luminita_boaca
Postat pe 4 Martie 2009 14:09
ildy nu ti-a aparut mesajul in care i-ai rasp lui angela decat in fereastra aceea cu forum.si al meu dinnaintea lui asta a aparut in topic dar nu a aparut in fereastra cu forum.ti-am scris cum sa mai incerci
luminita_boaca
Postat pe 4 Martie 2009 14:16
buna.Carla,loreana.ati citit mesajul care vi l-am scris?ce parere aveti?
luminita_boaca
Postat pe 9 Martie 2009 13:07
Buna mamicilor.....ma bucur ca a-ti deschis si un topic cu mamici din Resita .Eu am intrat pe acest forum,dar m-am suparat putin ca nu ma lasat sami aleg un nume si eu si miau bagat ei din top .Sunt din Resita,graviduta in 16 sapt :)
in caz ca mai deschideti vreun topic si pe alt site va rog sa ma anuntati,eu o sa incerc sa deschid pe desprecopii.ro
bau
Postat pe 10 Martie 2009 02:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dermatita atopica 15 De la: LUMI73 12 Mai 2011 14:33
PADUCHI 6 De la: garbo_423702 8 Februarie 2016 06:05
oare nasc? 5 De la: ubita 21 Noiembrie 2009 22:39
PLANURI DE STUDII PENTRU COPII 4 De la: kidz006487 30 Ianuarie 2010 00:14
oglinda pt fina. 5 De la: bianca4you 11 Februarie 2010 17:38
Setari Cookie-uri