Mamici din Resita?

Angi,am gasit pe "despre copii" topicul cu Mamici din Resita,dar la inchis administratorul,pt.ca mai e unul identic.
oana_alexa2006
Postat pe 17 Februarie 2009 18:30
Buna,fetelor, intr-adevar nu am mai intrat demult. SUntem bine dar, daca ar veni caldura (nu canicula) ar fi minunat.In rest, nu facem nimic deosebit, pe acasa,invatam cuvinte si sa recunoastem animalele cu sunetele aferente(acum am invatat cum face maimuta si tot asa o tine....
.Ildy si Angi, sunt sigura ca , copiii vostri sunt foarte bucurosi si profita din plin de jocurile in si cu zapada... ce putin le trebuie copiilor, in general, sa fie fericiti, nu?Angi, ai dreptate, Nicholas adora balaceala in orice iin apa , in frunze, in pietris(preferatul lui) in nisip pe plaja...
Daniela, nu dispera , uneori dureaza mai mult, conceptia vreau sa spun, alteori ea poate fi impiedicata de afectiuni minore cum ar fi o simpla raceala a ovarelor sau a sotului. Faceti niste teste daca esti nelinistita, dar eu cred ca este o simpla problema de timp.Vine bebe si la voi... Daca vrei pot sa iti spun cat costa analizele la tm, am 2 prietene care le-au facut(si ele si sotii)
carla_dana_p
Postat pe 17 Februarie 2009 22:47
Ceau fetele si bine v-am gasit! Carla draga, multumesc, esti draguta. Hai sa va lamuresc cu numele meu. Asa cum imi zici tu, Carla, adica Lore, este ok. Toti prietenii asa imi spun. Numele meu este de fapt Loredana, iar Loreana imi place mie cum suna si l-am ales ca username.
Eu intru mai rar ca micuta mea nu ma lasa. Suge destul de des si nu doarme decat in brate. Chestia asta ma omoara, fetelor. Oare o voi putea dezobisnui? Daca o pun pe pat, crezand ca e adormita, imediat simte si se foieste si se trezeste. Ma dispera! Numai in brate si numai in brate

Dana draga, trebuie sa vezi daca totul e ok si la tine si la sotul tau. Iar daca doctorul iti spune ca sunteti ok, trebuie sa te relaxezi, sa nu te mai stresezi. Stiu ca e usor de spus...asa am patit si eu. Imi doream nespus un copil si il vroiam cat mai repede. In fiecare luna ma duceam la TM si imi monitorizau ovulatia. Faceam sex programat. A fost foarte stresant. Si nu am reusit sa raman pana cand intr-o luna m-am relaxat putin, in sensul ca aveam programata o excursie in Anglia si ma concentram numai pe asta si pe renovarea baii. In luna aceea chiar nu m-am mai stresat si a dat D-zeu de am ramas gravida. Apoi m-am dus in Anglia si imi era atat de rau, incat nu m-am putut bucura de nimic. Stateam la portile Buckingham-ului (se schimba garda) si imi venea sa vomit. Parca eram o aurolaca Asta ca sa vad ca nu le pot avea pe toate... Ideea e, Dana draga, ca nu trebuie sa te stresezi oricat de mult iti doresti copilul.
S-a trezit micuta, trebuie sa inchei. Va pup pe toate
loreana
Postat pe 18 Februarie 2009 12:15
Ne bucuram ca sunteti bine, va pupam si , in continuare asteptam vesti de la voi( cand ai si tu un ragaz)
carla_dana_p
Postat pe 18 Februarie 2009 21:27
Ceau, Loreana, vad ca te descurci cu mititica ta... Asa eram si eu cand erau ei micuti, nu aveam prea timp liber, ma ocupam de ei. Cand va mai creste si va sta in fundulet iti va fi mai usor, ii pui niste jucarii in jur, se joaca cu ele. Pana va incepe sa umble .... atunci sa te tii. Nu-i asa , mamicilor?
Dar , mai ai mult pana atunci, bucura-te de perioada asta cat poti de mult, ca sunt tare dulci...
Pupici
Angela_kidz
Postat pe 19 Februarie 2009 10:31
buna.draga Dana si eu am fost la fel ca tine.stiu prin ce treci.un an de zile m-am chinuit sa raman insarcinata,eram disperata,numai eu nu ramaneam gravida.pana cand am decis sa ma las pagubasa si mi-am zis ca eu NU MAI VREAU SA INCERC,M-AM SATURAT.nici nu m-am mai gandit la copii,aveam atunci examen la scoala de soferi pe care l-am picat.a urmat alta luna alt examen.tin minte ca am fumat si mancat ca nebuna in ziua examenului,l-am luat in sfarsit.surpriza cea mare avea sa vina dupa cateva zile cand mi-aqm facut testul de sarcina:soc.eram gravida.nu am realizat pe moment,ma intrebam oare cand sa intamplat.in concluzie nu te mai stresa pt ca iti faci rau si tie si celor din jurul tau.eu i-am terorizat pe cei din familie.
o sa fie totul ok.

luminita_boaca
Postat pe 19 Februarie 2009 12:37
Draga Angi, subscriu la ceea ce ai spus despre copilasi cand incep sa mearga, desi Nicholas nu statea sa se joace singur nici cand era bebe... de cand stiu tot ce am facut , am facut cu el in brate(mancare, curat, tot,tot) acum ca a mai crescut ma ,ajuta'' foarte mult, aspiram dimineata impreuna, ma ajuta sa bag hainele in masina de spalat, mi le da sa le intind din lighean, apasa pe buton sa ii faca lui tati cafea, stie sa dea drumul la masina de spalat, ce mai acusi ii pasez toate atributiile Numai asa reusesc sa mai fac ceva in casa, implicand-ul in tot ceea ce fac. Sper ca am scris bine ,,implicand-ul'', ,,l-ul '' stiu sigur ca se despate prin cratima fiind pron. pers,nu sunt sigura cu ,,,u-ul'', dar o sa verific.
carla_dana_p
Postat pe 19 Februarie 2009 15:10
Aualeu, biata de tine, daca tot ce faci trebuie sa stai cu el in brate... cred ca ti-ai facut muschi deja.
Eu stiu ca nu am acceptat din start sa il tin mereu in brate, nu am lasat nici rudele sa faca exces, desi de drag l-ar fi tinut in brate toata ziua. Cand eram singura numai eu cu bebe, ce m-as fi facut? Dar rezultatul pe mine m-0a multumit, e jucaus, se juca cu jucarii, gangurea, vorbea, etc. Eu mereu am vorbit cu el, intruna ii povesteam, tot ce fac, ca spal , calc, fac curat, etc. Si spre suprinderea mea , a vorbit foarte precoce si ....corect. Nu am vrut sa i se vorbeasca "pocit" cum le place unor bunici... Asa ca "cum il obisnuiesti asa il ai".... Treaba asa sta. Verificata.
Ca si tine , Carla a patit o "prietena" care la fel facu si acum , la 2 ani jumate.... Si nu e unor un copil la varsta asta. Nici la olita nu face, tot cu pampersi.... Eu nu sunt asa.
Stii cand sufeream? Cand se imbolnavea (racea) copilul - copii, vor sa ii "cocolosesti". Bine , fac asta cu drag, stau cu ei, ii tin in brate, povestim, citim, etc, dar nu mai fac nimic si se aduna lucrurile nerezolvate.... Si cand ma apuc, nu stiu de unde sa incep.... Cand ei adorm.
Angela_kidz
Postat pe 20 Februarie 2009 08:59
Angi, sa stii ca nici Nicholas nu face la olita, il pun sa stea pe ea, avem 2 una normala de la chicco si una super faina care se pune pe wc si este cu scarite, e super dar nu ii place si cu cea normala toate ziua sta cu ea in cap sau zice ca e bum-bum adica masinuta. Bine nici nu am prea insistat, insa sunt hotarata sa il pun cate putin in fiecare zi,pana invata.
Da , nici eu nu sunt de acord cu cuvintele pocite si cu maimutareala, nu imi plac nici diminutivele, toti ii spun Nicholas desi maica-mea ii mai spunea uneori Nico si oricum cred ca si copiii tot asa o sa il strige deoarece Nicholas este un cuvant lung si greu de pronuntat.
carla_dana_p
Postat pe 20 Februarie 2009 14:23
buna fetelor.vreau sa va zic de BEA ca m-am chinuit sa o invat sa faca pisi pe olita toata vara lui 2007.avea 2ani.am lasat-o si fara pampers doar cu o rochita pe ea si tot nu a vrut sa stea pe olita.prefera sa faca pe ea si daca va imaginati ce naspa era ca statem pe afara cu ea se juca in nisip si de fiecare data trebuia sa o duc la dus.aici la tara e mai usor sa-l inveti.a durat aproape toata vara.am lasat-o si prin casa doar cu un tricou pe ea,am dat covoarele la o parte si facea pe podele.ii explicam eu ca trebuie sa faca pe olita,dar degeaba.pana intr-o zi cand eram in bucatarie,faceam mancare si Bea a luat olita singura si sa pus pe ea,fara sa o vad eu.
ei fac cand vor ei.fetita prietenei mele la 3 ani si cateva luni a inceput sa faca pe olita.
va pup
luminita_boaca
Postat pe 20 Februarie 2009 15:23
Ceau Luminita, zici ca ai lasat-o doar in rochita? Dar avea chilotei pe ea? Daca ar fi avut, ar fi deranjat-o ca se uda... sau nu?
Eu am dezvatat-o pe Ema inainte sa faca 2 ani, de scutece. Trebui sa mergema la mare chiar inainte de ziua ei. Era prin mai-iunie, cald , placut. Am trecut la pantalonasi si bluzita, dar cu chilotei pe ea. Timp de 4 zile asta a fost ztinta ei, dar se udau cate 5-6 seturi pe zi (pantaloni + chilotei) , iar la fiecare 2 ore o puneam pe olita (era una obisnuita, banala, rosie). Si cand se culca, cand se trezea, dupa mancare, neaparat. Asa s-a invatat sa nu mai faca pe ea nimic, se ducea la olita, facea pisu si ma chema sa o sterg. Am fost tare mandra de realizarile ei... Cand a venit o prietena la noi, copilul ei avand tot varsta lui Ema, s-a mirat putin cum am reusit. Arata si mult mai draguta fara pampersul ala... Si dupa 2 luni mi-a apus ca si ea a a reusit, dar cateva zile au fost de chin pt mama... Pai asta e, nu mai ai timp pt altceva cateva zile.
La fel facusem si cu fratele ei cu 4 ani inainte, si a mers. Si asa ca la nici 2 ani, ea era fara scutece si mergeam cu olita dupa noi. La rude facea si pe wc, nu facea nazuri deloc.
Cam asta e cu noi.... Nu a meritat sa imi "ocup" cateva zile numai cu asta? Eu zic ca da
Angela_kidz
Postat pe 23 Februarie 2009 09:48
Bianka de la 1 an si 3-4 luni a inceput sa faca la olita , dar a fost foarte greu s-o conving ,numa cand o vedea urla si fugea.Cred ca o stresam prea mult cu olita si de aia reactiona asa cand o puneam pe ea.Din experienta mea prorprie cel mai bine ie sa nu stresezi copilul ,toate la timpul lor ,fiecare copil are propriul ritm.Bibi noaptea are inca pampers.Am zis cum vine vara o voi lasa sa doarma fara,acu e frig si ea cum se descopera mereu nu vreau sa raceasca.Ei,va veni si ziua cand ne scapam peste noapte de pampers.Aici in Cehia sunt prin supermarketuri locuri de joaca pt.copii cu plata si am fost azi.Era acolo o fetita asa rea ca dadea in toti copiii,si bineinteles a primit si Bibi una asa din senin ,nevinovata.Voi cum a-ti proceda daca cineva da in copilul vostru?I-ati spune sa deie inapoi?
oana_alexa2006
Postat pe 23 Februarie 2009 18:26
Ceau Ildy, sa stii ca asa a patit si baiatul meu, s-au luat de el copii, s-au mai si imbrincit. Eu i-am spus invatatoarei, erau la inceputul scolii,nu se cunosteau bine. Acum s-au mai invatat unii cu altii.
Eu , cand m-am intalnit cu copii aceia, i-am intrebat ce au avut cu Andrei, ce nu le-a convenit. radeau... cam prostuti. Cu una din mame am vorbit la sedinta lunara, mi-a spus ca nu il poate tine in frau nici acasa. Intelegi ce problema are acel copil nu? E rau si obraznic. Si cand a venit Andrei cu camasa taiata cu foarfeca de acel copil, i-o taiase la spate... Ca urmare i-am spus lui Andrei sa il evite cat poate.... Asta au facut totii copii si l-au "izolat". Nu i-a placut si poate se va invata sa fie cuminte. Cum nu avem voie sa dam in copii, ii pedepsim cumva.... l
Poti incerca cu vorba buna, daca nu, vorbesti cu parintii, si ei sunt asa?
Daca Bibi da inapoi in acel copil, iese scandal intre ei.Se lovesc si poate ca nici nu se invata minte fetita aceea.
Referitor la chestia aialalta, nu a fost vorbe de nici un stres, cum intelegi tu... Era o mandrie pt ea ca facea asta, sa o fi vazut cum se "umfla in pene" ...
Angela_kidz
Postat pe 24 Februarie 2009 10:42
buna fetelor.cateodata o lasam si fara chilotei.trebuie multa rabdare ca sa-i inveti ce e bine si cum e Bea de incapatanata iti trebuie nervi de otel nu de fier.da a incasat-o si ea de la alti copii,chiar rau,dar ii certau mamele lor,eu nu le ziceam nimic pt ca sunt copii.Bea nu e batausa.
sa va zic ulima stire,poate am uitat sa va zic pana acum dar scumpetea de fiicamea cea incapatanata a avut SUZII pana ieri cand spre fericirea mea a Pierdut-o la gradi.e plansa toata de 24h si tristete pe sufletul ei mic de nu va imaginati.cu toti care vorbeste la tel le povesteste cum a piedut-o pe titi,suzi.am incercat pana ieri toate metodele posibile sa o fac sa renunte dar fara succes.daca a mers si la gradi cu suzii si radeau copii de ea,altii plangeau ca vor si ei,va dati seama ce mult tinea la ea.nu o tinea decat in mana si seara adormea cu ea in gura,apoi i-o luam.va zic sincer mi-era rusine sa o duc la gradi cu suzii,am sperat ca o va lasa de buna voie dar nu.si totusi cred ca ia luat-o o ingrijitoare fara sa vada Bea.o mai tinea ea si in buzunar dar ziua de ieri ia fost cu ghinion.a plans azinoapte si zice ca a visat-o,ca a pierdut-o pe jos la gradi.acum a inceput sa bage tot felul de jucarii in gura,dar mai bine ii dau guma sa mestece(orbit de copii).
sper sa trecem cu bine de perioada asta de acomodare.
pupici
sper sa trecem cu bine si peste perioada asta de acomodare.
luminita_boaca
Postat pe 24 Februarie 2009 14:06
azi de doua ori am scris si nu mi s-a postat,a treia oara nu mai am chef sa scriu si scrisesem o gramada.
oana_alexa2006
Postat pe 24 Februarie 2009 18:04
Ildy, te inteleg perfect!!!!!!! Incearca sa scrii doar cat intra in chenr, daca ai mai mult de scris, trimite 2 mesaje! Daca ai vrut sa ne povestesti vre-o nazbatie a lui Bibi, mai fa un efort
In legatura cu topic-ul pe care l-ai propus, buna problema de discutat!Am vazut ca ai primit foarte multe raspunsuri si foarte realiste, sunt de acord cu ce s-a scris, insa eu personal nu stiu cum as reactiona.... ma tot gandesc...sper sa am intelepciunea sa si pun in practica ceea ce s-a scris...
carla_dana_p
Postat pe 24 Februarie 2009 22:23
In primul rand, bravo Luminita !
S-a intamplat , asta e. Si nepotu-miu mergea la gradinita cu sticluta cu biberon, pana tarziu, cred ca avea deja vreo 4 ani. Odata a zis ca rad de el ceilalti, si si-a luat alta sticla cu apa...A fost o zi mare.
Carla, sper sa nu se intample si la tine , dar probabil ca la un moment dat se va lua si de Nicolas vreun copil mai rau.... Vei simti , ca mama, ca vrei sa il aperi si nu ai prea multe posibilitati. Vorbind si cu alte mame, la scoala, imi ziceau sa nu ma "agit" , ca ei oricum se vor impaca... Cum gandesc altele....
Ce o face Lorena? Am fost ieri la un bebe, atat de mititica era , la 2 saptamani Este ca si papusa bebe a lui Ema, micuta , micuta
La numai cateva zeci de grame peste 3 kg...
Mi-am amintit de ai mei mititei... Oare si ei au fost chiar asa? Ca eu simt ca uit chestia asta, vad in poze , in filmulet, dar mi se pare indepartata perioada aceea
Voi, treceti prin asa ceva?
la toti mari si mici .....
Angela_kidz
Postat pe 25 Februarie 2009 11:46
Fetelor iara nu merge.Scriu ca nebuna si nu mi se posteaza.Dar de data asta am salvat ce am scris asa cum m-a invatat Angela si incerc in continuare poate mi se posteza si mie ce am scris.
oana_alexa2006
Postat pe 25 Februarie 2009 13:18
Buna!In legatura cu fetita care a lovit-o pe Bibi vreau sa va spun ca eu am incercat frumos sa-i explic ca nu-i voie sa dea in alti copii si ea a inceput sa se maimutaresca la mine si s-o impinga pe Bibi subt ochii mei.Mi s-a urcat sangele la cap de nervi cand am vazut ce prost crescuta e.Asa ca m-am dus direct la mama ei si i-am explicat cum s-a intamplat totul si am rugat-o sa aiba grija la fetita ei,sa o supravegheze ca lovea pe fiecare care-i iesea in cale.
oana_alexa2006
Postat pe 25 Februarie 2009 13:23
SOrry nu reusesc continuarea sa o postez
oana_alexa2006
Postat pe 25 Februarie 2009 13:29
Va trimit ce am avut de spus pe mesaj privat
oana_alexa2006
Postat pe 25 Februarie 2009 13:32
mi-am facut cont nou,nici asa nu merge

Postat pe 25 Februarie 2009 13:43
Asa e draga Ildy, ce repede zboara vremea.... cresc repede.
Lasa nu te mai necaji, daca mama ei nu a priceput , ea o va avea asa rea si cand va fi mai mare, nu? daca acum cat e mica este obraznica si rautacioasa, cand va creste, va fi asa si cu cei din familie. Eu asa zic, parerea mea umila...
In rest , daca Bibi e cumintica, lasa ca la gradinita va sta numai cu copii cumintei. Si Ema mai zice de cate un copilas mai rau , ca a tras-o de codite, dar ei il evita , instinctiv, pt ca "i-a facut rau".
Ce tampita mama fetei... Prefera cafeluta...
Ai mare dreptate: cum o cresti asa o ai, binecrescuta sau ... altfel.
Ceau. Aveti grija de voi...
Angela_kidz
Postat pe 25 Februarie 2009 15:07
La mine a mers postarea.... Alta data m-am chinuit si eu, ce o fi avut atunci?!
Angela_kidz
Postat pe 25 Februarie 2009 15:08
Ildy, poate scrii prea mult, sectioneaza in mai multe mesaje
Nu stiu , fetelor,nu sunt o fire violenta , dar uneori in vine sa ....nu stiu ce sa le fac la unele mame care ele insele isi cearta copiii daca au fost impinsi sau ma rog, agresati intr-ul fel sau altul de alti copii, daca acestia nu riposteaza...vorbesc serios... eram graviduta sau chiar cand avea Nicholas cateva luni mergem la plimbare prin centru(ah, ce bine era,statea acolo ca un ghemotoc ,nu plangea , nu cerea nimic, facea numai ce vroiam noi...ehe, s-au dus timpurile acelea..) si vedeam foarte des scena asta. Cred ca educatia conteaza cel mi mult, daca copilul este stimulat sa fie violent va fi un ffrustrat toata viata , chiar si ca adult . Parerea mea....
carla_dana_p
Postat pe 25 Februarie 2009 15:14
Pe de-alta parte vad ca si Nicholas are tendinte de a lovi copiii, de fapt pe o fetita cu 3 luni mai mare ca el caci fiind frig acum nu prea iesim, doar asa pe la bloc, dar tot timpul i-am explicat frumos ca nu este bine , ca o doare si plange si am observat ca imediat o pupa sa ii treaca,erau asa dulci...O pupa pe manuta ,ca de fapt o impinsese, nu o lovise...Sa vedem ce o fi cand au sa fie mai multi copii, fiecare cu fitele lui....ca sa nu mai spun de fitele mamelor
Cred ca avem prea mari pretentii sa cerem copiilor sa nu raspunda la o agresiune in virtutea faptului ca ei ar trebui sa stie ca cel mai puternic cedeaza, ca ,, cu violenta nu castigi nimic'' , ,, sa intorci si celalalt obraz'' sau altele de genul, si sub nici o forma nu as permite ca Nicholas sa sufere din cauza faptului ca eu i-am spus sau i-am interzis sa loveasca inapoi, sincer.Unii copii sunt mai emotivi si mai introvertiti si sufera cand sunt agresati ce ceilalti copii si desi ar vrea sa le raspunda nu o fac si sufera inauntrul lor...
carla_dana_p
Postat pe 25 Februarie 2009 15:25
Fetelor, sa va zic ultimele noutati....Nicholas este ragusit!Nu am crezut ca este posibil asa ceva la varsta lui... in fine ,pe langa asta si stranutul lui obisnuit, am fost la dr.pediatru si cica nu are nimic, nu amigdale inflamate, nu se aude nimic la plamani, ne-a dat Ketol (care nu l-am gsit, cica nu se mai importa) si eurespal. In loc de ketof-ul asta ne-a dat romergan si mi-e frica sa ii dau ca m-a speriat prietena mea ca cica nu ar fi indicat ca este periculos pt copii ca se dadea doar la copiii de la casa copiilor pe vremea lui Ceausescu , ca sa doarma si sa fie linistiti. Bine, noua ni l-a dat pt efectul antialergic desi acum cateva sapt am luat peritol(cand i-au aprut niste bubite). NU mai stiu!
Voi ati dat la copiii vostri romergan? Sa ii dau, ce ziceti? Nu cred ca dr sunt atat de inconstienti ca il dea daca i-ar face rau... si e medic pediatru, nu dr de fam. Inca incerc sa fac rost de ketof-ul asta...
carla_dana_p
Postat pe 25 Februarie 2009 15:48
http://medicamente.romedic.ro/medicamente.php?med=4065&fl=1

si eu stiam ca romerganul are rol de tranchilizant sa zic, de adormit...

http://www.egirl.ro/medicamente/display/937/ROMERGAN-sirop-pt-copii.html (de aici inteleg ca nu se da la copii sub un an!)
ruschita
Postat pe 25 Februarie 2009 16:53
http://www.farmaline.ro/index.php?cid=1&pid=3903

pe de alta parte vad la ketof varste de peste 2 ani...
ruschita
Postat pe 25 Februarie 2009 16:56
http://www.utilecopii.ro/intrebari/Romergan-Fenobarbital-226.asp
ruschita
Postat pe 25 Februarie 2009 16:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Afte sau pete albicioase in gurita lui bebe 28 De la: aly_fab 28 Iunie 2015 20:07
diversificarea! 10 De la: Alina80 5 Septembrie 2009 13:05
Aparitia dintilor 5 De la: ruschita 10 Martie 2009 11:38
Perna si bebele????? 4 De la: andrajuganarucalin 26 Ianuarie 2009 12:16
Vaccinul prevenar 2 De la: vasilicasavoiu 25 Februarie 2009 11:42
Setari Cookie-uri