Pasaport bebe

Am si eu o intrebare: a plecat cineva cu copilul (pana intr-un an) in afara tarii? I-a facut pasaport de curand? As vrea sa stiu cum se face.. as vrea sa ii fac un pasaport al lui (nu sa apara pe pasaportul meu sau al altcuiva).. Ma intereseaza si daca bebe merge la cei de la pasapoarte si trebuie sa i se faca poza.. si la cat timp trebuie schimbat pasaportul..
Nu ma intereseaza prea mult actele sau ce scrie pe site la pasapoarte, m-ar interesa daca a trecut cineva prin asa ceva de curand..
Multumesc anticipat!
dianecrii
Postat pe 8 Mai 2009 14:36
buna......e cel mai bine sa-i faci pasaport individual copilului pt ca daca e pe pasaportul tau numai tu poti calatori cu el si nu se stie niciodata.eu asa i-am facut si are valabilitate 5 ani.

nu il duci pe bebe la pasapoarte ci trebuie sa-i faci poza. poti sa te duci cu el la fotograf sau sa-i faci acasa si apoi te duci cu memory stick-ul sa le printeze( sau cu cardul din aparat).noi asa am facut ca Bia era mica si sa nu o chinuim.dar ai grija ca poza trebuie sa fie pe fundal alb (noi i-am pus un prosop), sa aibe ochisorii deschisi,sa se vada tot parul,umerii, sa die din fata facuta poza dar nu prea aproape si sa nu se vada cumva veo mana de-a ta cd ii sustii capul.daca ii faci acasa , fa-i mai multe si cd te duci la centru cei de acolo stiu sa aleaga care poza e mai potrivita pt bebe.

iti mai trebuie certificatul lui bebe de nastere si buletinele parintilor.

te pup
succes
horobeanu
Postat pe 8 Mai 2009 17:05
merci de mesaj... de aia si vreau sa ii fac pasaportul lui (ca sa nu calatoreasca doar cu cel care il are pe pasaport).. dar sigur nu ii face poze la pasapoarte? cand i-ai facut pasaport?
dianecrii
Postat pe 8 Mai 2009 17:19
salut!
andrei are 1 an si 5 luni. i-am facut luna trecuta pasaport si am fost cu el acolo(na, e mai mare). Este valabil 3 ani si acum nu se face decat pasaport individual mi-a zis. Noi am mai facut si o procura la notariat ca sa pot iesi doar eu cu el din tara, pt ca tati o sa ne astepte la destinatie.
sabina82002
Postat pe 8 Mai 2009 22:41
noi nu stam in tara si iti spun cum am procedat noi.am facut procura pt tata socru si dansul s-a ocupat. acum nu stiu ce sa-ti spun.poate e bine sa mergi inainte si sa aflii toate detaliile sau sa dai un tel.

noi asa am procedat.i-am facut pasaportul acum 8 luni

te pup
horobeanu
Postat pe 9 Mai 2009 09:08
buna sabina.....intrebare pt tine...de ce a trebuit sa faci acea procura? la toamna o sa calatoresc si eu doar cu bia..am nevoie de asa ceva? dar daca o trimit pe bia cu soacra mea, si dansei ii trebuie procura?

multumesc
horobeanu
Postat pe 9 Mai 2009 09:11
da , daca copilul nu merge insotit de ambii parinti iti trebuie procura de la parintele care lipseste ca este de acord sa calatoreasca insotit de celalat parinte.Nu stiu daca iti trebuie procura de la amandoi in cazul in care trimiti copilul cu altcineva decat cu unul din voi.
Noi am facut luna trecuta procura cand tati a venit in tara, adica trebuie sa fie de fata sau se poate face si in strainantate dar trebuie tradusa legalizata in romaneste, e mai costisitor.
sabina82002
Postat pe 9 Mai 2009 12:13
multumesc....o sa dau telefon la ambasada sa vedem exact.

pupici
horobeanu
Postat pe 9 Mai 2009 15:37
i-am facut lui vlad (8 luni ) acum o saptamana pasaport la oficiul pasapoarte nu la sectie politie , am fost cu el , au o cladire speciala pentru copii , nu se asteapta ,nu este aglomerat este f ok , pentru poza era un scaun , am pus eu piciorul pe el si l-am asezat pe vlad pe piciorul meu , nu se mai fac pasapoarte decat individual si sunt valabile 3 ani . taxa e de 100 de ron in regim normal , daca iesi doar tu din tara cu el ai nevoie de procura daca te intorci in tara natala nu ai nevoie de procura .
ion_cristina
Postat pe 12 Mai 2009 11:58
buna Cristina...dar daca o trimit pe asta mica din Doha in Romania cu mama soacra? trebuie sa-i fac procura sau are voie sa calatoreasca cu oricine?

multumesc
horobeanu
Postat pe 12 Mai 2009 12:18
neaparat procura , un minor neinsotit de ambii parinti care tranziteaza granite trebuie sa aiba procura , doar de la un parinte in caz de calatorie cu celalalt si de la ambii daca niciunul nu este prezent . eu stiam ca daca de ex. plec cu vlad in alta tara am nevoie de procura de la sotul meu , pe procura spune asa sunt de acord ca minorul sa efectueze o excursie etc in perioada ......... dar daca expira perioada eu am voie sa ma intorc in tara fara procura , dar doar sa ma intorc in tara nimic mai mult . sper ca te-am lamurit . e o chestie cu tara natala dar nu sunt f sigura :)
ion_cristina
Postat pe 12 Mai 2009 18:55
Asa stiam si eu ca e nevoie de procura de la ambii parinti in cazul in care minorul calatoreste insotit de alta persoana si nu de parintii lui.
ninutza_kidz
Postat pe 13 Mai 2009 13:04
minorul are nevoie de procura chiar daca calatoreste cu unul dintre parinti, chiar daca nu este inregistrat in romania, chiar daca are pasaport emis de o alta tara, chiar daca se intoarce in tara de resedinta, locul nasterii, etc. Daca, unul dintre parinti este cetatean roman, minorului ii trebuie procura musai, fara exceptii.

Am intrebat eu la politia de frontiera. Nu exista exceptii. Cica lege protejaza cetatenii romani. Eu nu pot circula liber cu Eugen in Romania din cauza acestei legi. Iar ca sa fac procura de fiecare data e cam dificil tinand cont ca aici in Italia notarii nu se gasesc pe toate drumurile ca in romania, si sa nu mai spun de ce preturi practica.
E mai ieftin sa vina sotul meu sa ma ia. Dar asta inseamna, bani de avion, o zi de servici pierduta.
Si pe deasupra el daca vrea poate iesi cu baiatul meu din tara fara nici o problema. Adica ce, cand e cu mine e si cetatean roman, si cand e doar cu ta-su nu mai e. O idiotienie dupa parerea mea.. dar asta e romanica noastra
corina_dragoi
Postat pe 13 Mai 2009 16:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
TELEVIZORUL SI BEBELE 29 De la: horobeanu 15 Februarie 2017 11:16
prietene din oradea 2 De la: Ciresica 7 August 2010 19:59
maternitatea bucur 2 De la: mioaratl 25 Ianuarie 2009 13:17
Concediu medical 8 De la: garbo074345 30 Noiembrie 2010 11:18
Ablactarea 6 De la: Kiki_Mic 6 Iulie 2009 09:10
Setari Cookie-uri