Mamici din Resita?

Lore, am uitat, in caz ca ai timp si mai intri sa citesti pe forum, in caz ca ai nevoie de ceva, orice, nu ezita sa apelezi!
carla_dana_p
Postat pe 10 Februarie 2009 16:40
Lumi,inca nu stiu rezultatul analizelor,abea luni aflu.Sunt si eu curioasa.Carla ,Bibi de mica a dormit cu noi in camera,dar ea in patul ei ,iar noi in al nostru.Deocamdata n-o las singura in camera ca mereu se descopera,crede-ma ca pe noapte de 10-15 ori o acopar,alteori si de mai multe ori.Nu stiu ce calduri poate sa aiba .Mie mi-e chiar racoare noaptea,nu mi se pare sa fie chiar asa de cald sa ma descopar.Uneori am niste nervi ca o acopar....ma pun si eu in pat ...dau sa inchid ochii si iara se descopera.De parca asteapta sa ma pun in pat ,sti...si dupa aia da din craci si iara-i descoperita.Si uite asa o tinem toata noaptea hi hi hi ,acu ma rad,dar acusa vine iara noaptea
oana_alexa2006
Postat pe 10 Februarie 2009 19:34
Buna intrebare, sa stiti, referitoare la somnul copiilor. Eu cat timp i-am alaptat au dormit cu mine, apoi in patutul lor. Chiar si mai inainte, dormeau la ei in pat, ziua intotdeauna, si noaptea uneori. Eu sunt pentru a dormi singurei, dar depinde de ei... de firea lor. Nicolas e mai energic? E mamos? Depindemult de asta dezvatatul de a dormi cu un adult.
Ai mei au o camera a lor, dar intentionam sa mai construim la casa 2 camere si inca o baie. Vor fi necesare in cativa ani.
Au fiecare un pat, el are pat obisnuit, iar ea are un "patut imens", poate dormi pana pe la 5-6 ani in el. E "mostenit" de la o ruda, si il folosim pt ca se poate demonta usor si in caz de renovari (au fost dese) a fost util.
Nu au comentat deloc caci le spuneam o poveste, si adorm repede caci sunt obositi seara.Mai se agita noaptea , dar le dau un pic de apa, le trece, probabil viseaza urat... Cosmare nu au avut, cred, caci nu au tipat in somn; mi-a spus o tipa ca baiatul ei are probleme, el e f. "lipit" de ea, numai cu ea doarme.
Cand Andrei si Ema erau micuti , bebelusi, dupa ce adormeau la san, ii mai mutam in patut.Dar la o vreme, ca sa nu ma tot plimb noaptea intre camere (sunt alaturate), m-am culcat mai departe langa bebelusul satul...dadea din gurita tare dulce, dragi imi mai erau de atunci... puiutii mei.
Si au crescut deja, au trecut anii. Ai dreptate Lumi, ce repede cresc...
Va pupam....
Angela_kidz
Postat pe 11 Februarie 2009 14:16
Am uitat ceva, eu am pt ei sac de dormit , cu maneci , pt iarna, iar vara e fara maneci. e f. util. Caci oricum ei se descopera si sa tot stea cineva sa ii acopere noaptea nu se poate...
Am unul mai lung pt Andrei (e pt copiii mai mari) si unul mai mic pt ea, a ramas de la fratele ei. Cand era mai mica aveam altul tare frumos, cu ursuleti .
Sunt tare folositoare.
Ildy, cauta la magazin, poate gasesti, ca sigur ii va placea lui Bibi. Si atunci daca se descopera, nu mai e chiar asa o problema.
Angela_kidz
Postat pe 12 Februarie 2009 09:18
ce frumos e afara,ninge intruna de azinoapte!
luminita_boaca
Postat pe 12 Februarie 2009 12:48
ma bucur pentru voi la noi in schimb ploua si e innorat poate se va transforma in zapada ca de frig e foarte frig
SEBY1YEAR
Postat pe 12 Februarie 2009 13:24
Angela si eu am sac de dormit,dar cand am pus-o in el a inceput sa planga si era super ofticata ca nu poate sa se miste in el asa cum vrea ea.Am mai incercat eu s-o bag in el,dar numa cand il vedea facea istericale ,asa ca am renuntat.Si sacul ei e frumos,cu un ursulet pe el,dar nu-l vrea.Luminita si la noi a nins toata nopatea ,dar eu nu ma bucur ,ca vreau sa vina calduraaaaaa.M-am saturat de frigul asta.
oana_alexa2006
Postat pe 12 Februarie 2009 16:53
Da,Angi,xsunt de acord cu tine , trebuie sa doarma singuri. Cred ca pana la urma o sa cumpar un baby phone ca sa ma duc la el in caz ca se trezeste. Acum daca as incerca , cred ca ar dormi singur, dar totusi o sa mai astept pana ne mai linistim cu dintisorii, poate o sa doarma si el noaptea fara sa se trezeasca! Am avut si noi un saculet de dormit dar fara maneci si nu ii placea deloc..In leg.cu ce m-ai intrebat, nu stiu daca este sau nu mamos,este foarte afectuos cu toata lumea si de energic este foarte energic dar asta nu inseamna ca seara este obosit si doarme bustean, nu , la noi este o petrecere continua De exemplu astazi nu a dormit deloc ,toata ziua a trebuit sa jucam fotbal si ,,poc-poc''(un fel de pase) si acum la 10 abia l-am culcat..'
Ildy, si eu m-am bucurat de zapada azi dimineata dar de atunci nu s-a mai oprit, avem o zapada, troiene, nici nu mai stiu de cati ani nu a mai nins asa
carla_dana_p
Postat pe 12 Februarie 2009 22:15
Da,Angi,xsunt de acord cu tine , trebuie sa doarma singuri. Cred ca pana la urma o sa cumpar un baby phone ca sa ma duc la el in caz ca se trezeste. Acum daca as incerca , cred ca ar dormi singur, dar totusi o sa mai astept pana ne mai linistim cu dintisorii, poate o sa doarma si el noaptea fara sa se trezeasca! Am avut si noi un saculet de dormit dar fara maneci si nu ii placea deloc..In leg.cu ce m-ai intrebat, nu stiu daca este sau nu mamos,este foarte afectuos cu toata lumea si de energic este foarte energic dar asta nu inseamna ca seara este obosit si doarme bustean, nu , la noi este o petrecere continua De exemplu astazi nu a dormit deloc ,toata ziua a trebuit sa jucam fotbal si ,,poc-poc''(un fel de pase) si acum la 10 abia l-am culcat..'
Ildy, si eu m-am bucurat de zapada azi dimineata dar de atunci nu s-a mai oprit, avem o zapada, troiene, nici nu mai stiu de cati ani nu a mai nins asa
carla_dana_p
Postat pe 12 Februarie 2009 22:16
Ai dreptate, Angela, imi aduc-aminte si eu de grimasele pe care le fac bebeii, mai ales in somn, of ce dulci sunt , cred ca am 100 poze cu Nicholas zambind in somn...
carla_dana_p
Postat pe 12 Februarie 2009 22:18
Angy, abia acum am vazut ultimele poze care le-ai postat....sunt niste dulci....
si ma tot mir cat par avea Andrei la 2 ani(seamana cu mami lui)....si Nicholas seamana cu mine(3 fire pe 2 carari)
Si tot am vrut sa va scriu,dar m-am descurajat ca tot scriam si nu aparea...in fine..este o reclama pe minimax, nu mai stiu exact la ce dar o sa ma uit si va zic, si este cu o fetita blonduta si cu codite, tot timpul imi aduce-aminte de Bibi a lui Ildy, nu ca ar semana f mult, dae asa cum este blonduta cu codite...
Sa mai postati poze....................................
carla_dana_p
Postat pe 12 Februarie 2009 22:59
A venit iaaaaarna ! Niste nameti ce sunt pe aici.....
Abia mai mergi cu masina pe drum, asa este, Carla? Ninge deja de 2 zile jumate. La mine in curte e zapada de jumate de metru acusa; azi dimineata cand am plecat spre serviciu, si scolaa - gradi , zapada era pana deasupra de genunchi. Pana am curata masina si zona din jur... am facut sport matinal.
In rest, sa stiti ca nici la mine , la inceput, nu au fost toate roze cu sacul de dormit, dar pana la urma au vazut in nu mai stiu ce film, niste copii tare cumintei care isi luau sacul de dormit (mergeau cu cortul in drumetie) si atunci au ... prins pofta si ei. Uneori se si pun in cort, avem de-ala de la quelle. Se joaca des cu el.
Am zis ca poate vreti sa ii vedeti cand erau micuti, se schimba la infatisare , pe masura ce cresc.Se lungeste fata, dar trasaturile raman la fel.
Carla , o sa ma uit pe minimax mai atenta, sa vad fetita despre care spui tu.Ii dau lui Ema tema, sa ma cheme cand o vede pe "Bibi". Mai nou se tot uita la un CD , uitasera de el: Frumoasa si bestia , editat de ERC, e in romana, e asa de frumos ! Si muzica si tot. Precis le-ar placea si micutilor vostri. Ema se uita de cate 2-3 ori la rand, asa de mult ii place.
Angela_kidz
Postat pe 13 Februarie 2009 14:52
Sa facem poze cu nametii astia, ca nu stiu cand o sa mai avem asa o zapada la Resita!
Ildy, si la voi ninge?

Angela_kidz
Postat pe 13 Februarie 2009 14:55
eu sunt din RESITA,ma numesc RAMONA,si am doi copii
tetu_anamaria
Postat pe 13 Februarie 2009 16:21
Of ,fetelor am scris si eu si nu mi s-a postat ce am scris Oare ce se intampla ?Chiar ca nu-ti mai vine sa scri a doua oara acelasi lucru.Fetelor aveti zapada,ai?Mergeti la sanius?Si la noi ninge de cateva zile dar mai mult noaptea,iar peste zi iasa soarele si se topeste M-a facut curioasa Carla,ma uit si eu la pozele lu Angi.Ce mult seamana Andrei cu Ema .Sunt frumosi amandoi.Cum se inteleg,bine,sau se mai cearta ?Eu cu soramea ma certam si ma bateam in fiecare zi,dar ne impacam repede,nu tineam supararea.A,si noi ne uitam pe minimax,asa invata Bibi romaneste.Ii place Caruselul magic,Locomotiva Tomas,Rupert....astea mi-au venit acuma in minte.Si pe YouTube se uita la KRTEK,e cehesc ,despre o cartita,nu se vorbeste deloc in desene,deci e pe intelesul tuturor,daca aveti timp puteti sa va uitati.A si la PAT a MAT iara ii place mult,e tot cehesc.
Ramona bine ai venit printre noi Poate ne impartasesti si noua mai multe despre copii tai,cati ani au si cum ii cheama?Lorena oare ce-o face?
oana_alexa2006
Postat pe 13 Februarie 2009 21:20
Luminita cum se mai simte Bea?
oana_alexa2006
Postat pe 13 Februarie 2009 21:45
Da, Angela intr-adevar.... de 2 zile ninge fara intrerupere.... Nicholas ar vrea numai la zapada.......... sa fac poc. adica sa se arunce in zapada si stam si plangem pe la geamuri ca sa iesim afara...este un chin pt noi, mai ales ca in perioada in care stateam in Lunca 90% din zi statea afara... acolo dormea acolo manca acolo tot, intram numai sa ne schimbam sa facem baie si sa dormim noaptea... Sa vina odata vara ca nu mai pot sa il tin in casa...
Si noi ne uitam la Postman Pat, stim sa zicem ,,Pat'' dar el asa pronunta cum se scrie adica Pat( destept nu, stie sa citesca la 1 an si 2 luni.... ), si il mai stie si pe gbubu , maimuta aia din Animalia..... dar cel mai mult ii place pisica lui postman Pat
Bine ai venit, Ramona!
carla_dana_p
Postat pe 13 Februarie 2009 23:01
Luminita, am vazut ca esti nascuta pe 4 augut (pe forum-ul mamici nscute in ...) si eu sunt in 3 august dar alt an, si leoaica...
carla_dana_p
Postat pe 13 Februarie 2009 23:14
bine ai venit Ramona!
buna fetelor.ce sa va zic ca am stat cu Bea afara o ora afara si binenteles a fost fericita cu ceilalti copii.se tot tranteau in zapada,dar eu ma tot gandeam la pneumonia care a avut-o.acum dupa ce am terminat tratamentul cu antib,ii dau Biotics ca sa-i refaca flora intestinala,este indicat si in timpul trat si dupa inca 1sapt.
a nascut moasa lui Bea pe 14 dar la cerere a vrut cezariana,e groaznic prin ce trece,am stat cu ea cateva ore si imi venea sa plang si eu cu ea dar trebuia sa o incurajez.eu am nascut normal.
voi cum ati nascut? Pupici
luminita_boaca
Postat pe 15 Februarie 2009 01:23
Buna !Am sunat azi ptr.rezultatele lu Bibi,si mi-au zis ca totu-i bine,dar sa mai ieie timp de 6 saptamani Urinal sirop ca nu a scazut asa mult cum ar fi trebuit.Asa ca luam acum tratament cu Urinal iar dupa 6 saptamani repetam analizele.Fetelor cred ca a venit zapada de la Resita la noi,ca ninge de azi noapte intruna la noi si e totul alb.Bibi se bucura ca merge la sanius iar eu mor de ciuda ca vreau odata sa vina primavara.Luminita eu am nascut normal,dar cu epidurala.Prietena mea a nascut prin cezariana ,si cand am vazut-o in ce hal arata si eu m-am speriat de ea.Am vrut sa adaug niste poze si-mi arata ca se incarca,dar nu apar Oare ce se intampla?
oana_alexa2006
Postat pe 16 Februarie 2009 10:16
buna.poate este din cauza vremii.si la mine face figuri netul.se incarca foarte greu pozele si apoi da eroare.
pupici lui bibi!
Bea si ieri a stat in zapada o ora.acum iar ninge.
luminita_boaca
Postat pe 16 Februarie 2009 11:14
Se pare ca nimeni nu poate incarca poze,din cate am citit,mai multe mamici se plang ca nu merge!
oana_alexa2006
Postat pe 16 Februarie 2009 12:23
Bine ai venit Ramona. Ce fac copilasii tai? Si lor le place zapada ce ne face noua probleme (noi ne necajim cand ei sunt uzi leoarca, nu cei mici) ?
Ai mei au tot fost la zapada , si in fata casei si prin curte, au venit cu hainele (noroc ca sunt impermeabile) pline de zapada. Dar tare fericiti. Si cu obrajii inrositi de atata joaca.
Ildy, stii cum fac eu mai nou, cand vreau sa postez ceva? Citesc ce ati scris voi si imi deschid un word. Scriu scrisoarea, apoi copiez textul la forum. Si asa am si o copie pana am confirmarea ca s-a postat. Referitor la poze, se incarca destul de greu, dar cate 2 deodata, nu 5, merg mai rapid. Eu voiam sa imi pun o foto noua la avatar si nu merge deloc. A treia oara incerc, si nu ma lasa. Apare cea noua, apoi la urmatoarea deschidere apare tot vechea. Ce o avea?
Angela_kidz
Postat pe 16 Februarie 2009 14:04
Ildy, zici ca seamana copii mei intre ei? Si pe mine m-a mirat asta, desi nu seamana in mod deosebit numai cu unul dintre parinti (am vazut la alte familii ca seamana leit fata cu tatal si baiatul cu mama), ci ei au preluat de la fiecare cate ceva. Imi pare rau ca Ema nu are ochii verzi, nici unul din copilasii mei nu are ochii mei verzui-albastrui ; Andrei are ochii negri, ea caprui. Eu voiam mai demult sa am o fetita blonda cu ochii verzi si sa o cheme Ema. Voi v-ati dorit ceva anume vreodata?
Daca sunt cuminti? Se mai ciondanesc uneori, asa sunt orice frati. Ea se mai mataie, e la o varsta cand si el facea asta , dar l-am potolit eu. Le trece lor cand mai cresc, daca nu le dai importanta, sa nu li se urce la cap.
Se joaca dar mai mult separat, ca el e mai mare. Mai nou lui ii place sahul, moara, are alte pasiuni, pe masura ce creste. L-am dus la un club sa invete asa cum trebuie, daca tot il pasioneaza.Daca intereseaza pe cineva , sa dea de stire Tipul mai cauta juniori dornici sa invete. E gratuit, asa ca nu aveti ce pierde.Si pt ca merge duminica dimineata, mie imi convine ca Ema are si ea liniste niste ore
Carla, zici ca ii place sa faca poc? Nu ii place sa faca asta si in iarba sau frunze? Cred ca ti-e greu acum, ca el fiind invatat sa stea afara atata sde mult din zi, acum simte lipsa. Zici ca in 3 august e ziua ta? Am o prietena care e in 5 august nascuta. Leoaica.
Luminita, sa stii ca si eu am nascut normal, de 2 ori. Am zis ca ultima va fi mai usoara, dar m-am inselat amarnic, ca am avut niste dureri, am zis ca mor. Dar rezultatul a fost frumos Ema.
Angela_kidz
Postat pe 16 Februarie 2009 14:04
Am facut un topic pe Desprecopii.ro, tot mamici din resita, o sa va dau linkul, poate ne mutam acolo.Cand ii da drumul administratorul va spun. Pe site-ul asta citeam eu multe cand era Andrei micut.
Angela_kidz
Postat pe 16 Februarie 2009 14:08
buna fetelor.am revenit si eu mai rar.referitor la intrebarile mele spre dezamagirea mea nu sunt insarcinata.nu stiu ce sa mai fac nu mai suport.vreau si eu un bebe dar nu am noroc.stiti cumva ce as putea sa fac?nu mai suport sufar enorm cand vad mamici peste tot cu bebelusii lor.si colega mea de lucru are un baietel super.numai eu nu am.maine voi merge la dr sa vedem ce se intampla.
patrascanudaniela
Postat pe 16 Februarie 2009 21:07
buna fetelor.Angela sa sti ca si eu m-am inregistrat la seitul desprecopii.
da,cand am fost insarcinata cu Bea m-am mirat de sotul meu pt ca are ochii albastrii dar din pacate nu-i are si Bea.seamana cu el si cu soacramea,doar nasul e de la mine.nu conteaza sanatosi sa fie.
luminita_boaca
Postat pe 16 Februarie 2009 21:58
da Luminita, asta e important, sa fie sanatosi. tot aud discutii despre cine cu cine seamana, mi se pare deja aiurea. Ma intreaba colege mai in varsta, fara sa vada copiii. Cert e ca pe mine ma intereseaza mai putin asta acum, pt ca , pe masura ce cresc sa mai schimba la infatisare. Conteaza cum ii crestem, ce le spunem, ca sa fie integri cand sunt mari. Sa nu fie fricosi sa ia singuri decizii, sa nu aiba fitze, sau mai stiu eu ce ar putea aparea. Noi ii formam. Iar daca eu am vazut ca lui Andrei ii plac anumite jocuri, cele legate de logica , ii cumpar de-alea, nu masinute, care nu ii plac in mod deosebit.
Copiilor vostri ce le place mai mult?
Daniela, nu mai fii necajita, caci la un moment dat poate apare si un bebe. Caci eu am vazut la alte familii ca , cand erau mai stresati , nu se intampla nimic. Dupa o vreme s-au resemnat, si surprise: s-a intamplat minunea. Si de atunci Cristi a facut 2 fetite. Poate ai noroc si tu. Dar nu dispera. Si nu trebuie sa plangi de necaz, caci iti afecteaza psihicul.
Angela_kidz
Postat pe 17 Februarie 2009 11:22
Buna ! Angi vad ca ti-ai schimbat poza la avatar,inseamna ca-ti merge.Eu azi n-am incercat sa incarc poze,cand voi avea mai mult timp o voi face.Am vazut la stiri ce zapada mare e la voi.Ei,la noi nu-i chiar asa mare dar suficienta pt.sanius.Azi am fost cu Bibi,ne-am jucat prin zapada,ne-am dat cu sania...a fost frumos.Era rosie ca racu in obrajiori ,radia de fericire,apoi am fost la teatru de papusi.Angi mi-am facut si eu cont la "despre copii",cand da drumul administratorul da-ne si noua linkul.Nici pe mine nu ma intereseaza cu cine seamana copilul,oricum fiecare zice altfel.Principalul e sa fie sanatos.Daniela,eu zic sa nu disperi si sa mergi la dr.sa-ti faci niste analize,un control,sa vezi care-i buba de nu poti ramane insarcinata.Fi tare si mergi mai departe,nu te lasa si ai incredere ca va fi totul bine.Va veni soarele si pe strada ta,o sa vezi.
oana_alexa2006
Postat pe 17 Februarie 2009 18:20
Carla ce mai faci?dar Lorena nu mai stim nimic de tine.Asteptam vesti.
oana_alexa2006
Postat pe 17 Februarie 2009 18:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
calciu la bebe pro sau contra 10 De la: horobeanu 18 Martie 2009 21:22
tratamentul cu ceai de nalba mare 5 De la: horobeanu 30 Aprilie 2009 22:44
cum facem baie? 9 De la: izab33lla 16 Iulie 2009 14:28
Mamici din cluj puteti sa ma sfatuiti? 1 De la: tundemaci 14 Martie 2010 15:51
Viitorul copilului tau,acordati timp articolului 1 De la: Ioana_Ilie_1 7 Ianuarie 2012 20:30
Setari Cookie-uri