ce vaccin???

buna ziua tuturor!
am 34 de saptamani de sarcina si doctorita de familie mi-a zis k la 7 luni trebuie sa imi faca un vaccin...
despre ce vaccin e vorba?
ale_micutza
Postat pe 6 Noiembrie 2009 10:08
E vorba de antitetanus. Sa sti ca parerile sunt impartite...am o prietena la care i s-a facut tare rau dupa el, dar eu in schimb nu am avut nimic. Si dr mi-a zis ca e bine sa il fac, deoarece e bun si ptr bebe. Nastere usoara!
In ianuarie nasti?
ralucimp
Postat pe 6 Noiembrie 2009 10:32
E O PROSTIE! NU E NEVOIE D ENICI UN VACCIN. CUM SA FACI VACCIN IN TIMPUL SARCINII, DOAMNE FERESTE, PAI FATUL DE MICRIBII DIN VACCIN ARE NEVOIE? MAI VB SI CU ALT DR. MIE NU MI-A ZIS NICI UN DR DE ASA VACCIN, SI AM FOST LA MAI MULTI, SI AM NASCUT FARA VACCIN SI NU AU FOST PROBLEME. MAI VB SI CU ALT MEDIC, MAI VEZI SI ALTE PARERI. MAI ALES CA ZICEAI CA TI-A FOST SI RAU, PARCA AI FOST RACITA SAU NU RETIN EU, NU TE JUCA CU PASTILELE. SUNT MULTE ASPETE DE LUAT IN CALCUL... MAI CERE SI ALTE PARERI.
pinicuta
Postat pe 6 Noiembrie 2009 14:04
Pinicuta imi cer scuze dar te inseli. Este un vaccin care se face prin program national deci nu cred ca este o prostie. Nu este obligatoriu sa il faci, dar doctotul de familie care te are in evidenta ar trebui sa spuna fiecarei gravide de existenta acestui vaccin si aceasta sa decida. Nu afecteaza cu nimic copilul. Este mai mult pentru mama. Eu l-am facut si nu am avut nimic.
Pitu
Postat pe 6 Noiembrie 2009 14:42
in program national se introdusese si vaccinarea fetitelor contra cancerului de col uterin..vaccin care a fost interzis in alte tari si care se experimenta pe fetitele noastre... deci ideea de program national nu ma incalzeste cu nimic..
pinicuta
Postat pe 6 Noiembrie 2009 14:44
sunt de acord cu tine legat de vaccinul acela la fetite. Doctorul meu ginecolog a spus la momentul vaccinarii (citez) " Rau nu are ce sa faca, sa il faceti ca e gratuit si nu strica" Eu l-am facut si multumesc lui Dumnezeu, totul a fost ok, si fetita mea e bine.
Sinecr eu nu intentionez sa ma vaccinez nici acum impotriva gripei. Eu cred ca sunt exagerari si oricum vaccinul nu te poate ajuta.
Pitu
Postat pe 6 Noiembrie 2009 16:12
depinde de vaccin. si mie mi s-a facut. numai sa fii sigura ca acela ti-l face.
antitetanosul nu e periculos si e un vaccin vechi, nu ca si cel pentru HPV care se testeaza inca. daca ai rh negativ s-ar putea sa iti faca alt vaccin, nu stiu cand exact.mai intreaba si alte mamici
dia28
Postat pe 6 Noiembrie 2009 16:40
STiu ca acest vaccin se face undeva in saptamana 34.Eu m-am dus la dr si la 31 de sapt a vrut sa mi-l faca.Am zis ca e prea devreme.si nu mi l-a mai facut deloc.Mi-a zis ca e prea tarziu.
ina_rebeca
Postat pe 6 Noiembrie 2009 18:39
pinicuta din cate inteleg ai nascut deja , vreau sa te intreb ti-ai vaccinat copilul vreodata?
gagy
Postat pe 9 Noiembrie 2009 02:20
va multumesc mult... acum in orice caz trebuie sa ma duc in data de 25 luna aceasta... si dupa aia undeva prin 15 o sa nasc
ale_micutza
Postat pe 9 Noiembrie 2009 09:50
ale_micutza iti doresc multa sanatate, o nastere usoara si un bebe sanatos. Esti pe ultima suta de metri cum se spune, dar va fi un cadou frumos de Craciun.
Pitu
Postat pe 9 Noiembrie 2009 10:40
ooo... nu apuc craciunul (sper... k nu as vrea sa stau de sarbatori in spital) dar in schimb nasc undeva de ziua mea... imi fac cadou singura pentru k eu sunt nascuta pe 16 decembrie si cam pe atunci vine si bebele
ale_micutza
Postat pe 9 Noiembrie 2009 11:44
Si eu am facut antitetanos-ul in timpul nasterii la recomandarea medicului,m-a durut un pic bratul cam 2 zile, doar atat.Multa sanatate si sa ai o nastere usoara
nico2sweety
Postat pe 9 Noiembrie 2009 13:15
muuuuuultumesc
ale_micutza
Postat pe 9 Noiembrie 2009 13:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vand Infacol 1 De la: kidz000847 1 Mai 2009 19:55
hey!!am gresiiiit 1 De la: midi_anisia 26 Aprilie 2009 13:35
borsul de casa 2 De la: ioana_b 31 Decembrie 2009 19:26
diversificarea 32 De la: office_salinasusesi_ro 5 Iunie 2010 19:10
Cine imi recomanda un dr bun de la stanca din cluj? 1 De la: tundemaci 4 Martie 2010 20:33
Setari Cookie-uri