Mamici din Resita?

Salut fetelor!Carla intradevar e greu cand nu ai nici un ajutor,dar pe deoparte nici nu ma prea deranjeaza ca am invatat sa ma descurc singura.Decat sa-si bage mereu careva nasu cu indicatii ,mai bine asa singuri.Cum ne facem asa avem, nu vine nimeni sa ne comenteze
Lorena ,se-apropie momentul cel mare,mai un pic si-ti vei tine fetita in brate.Iti doresc sa treci cu bine de toate si sa fiti sanatoase si tu si bebelusa Abea astept sa vin acasa,cred ca pe 20 plecam din Praga,eu deja fac pregatirile,sunt nerabdatoare
Bianka de 3 zile nu a facut kk,zice ca e fui ,ca nu vrea.Tot o bat la cap sa faca,dar cred ca mai rau o stresez.I-am zis ca primeste ciocolata(ii place la nebunie)daca face,dar deocamdata nimic.Va pooop
oana_alexa2006
Postat pe 18 Decembrie 2008 19:13
Da , ai dreptate, intotdeauna persoane ca 10000 de sfaturi exista.Eu tin minte cand am venit cu bebe acasa de la spital totul mi se parea atat de natural si firesc desi nu aveam experienta , nu stiam nimic aproape despre cresterea copiilor , practic vreau sa spun, ca de carti ....as putea deschide o biblioteca, si toata lumea (adica mama , soacra)erau in fiecare zi in vizita si ma copleseau :sa ii mai dau lui bebe o caciulita ca poate ii este frig, sa il tinem invelit in paturica ca sa nu ii fie frig, sa fac mai cald in casa...offf ajunsesem la un pas de depresie, pana le-am scos afara pe amandoua. Cel mai rau era cand se intalneau amandoua la noi, mai , sincer parca se intaratau una pe alta cu idei si conceptii antice ,cum au facut ele cu noi.....Si de atunci a fost totul bine, desi si acum se mai hazardeaza cu cate o indicatie dar acum s-au obisnuit cu gandul ca nu au sau au fff putine de spus in ceea ce il priveste pe bebe si cred ca oarecum au inteles ca nu se mai cresc copiii cum a fost pe vremea lor, ca avem alte conditii si posibilitati.
In ceea ce o priveste pe Bia, la noi merge cu promisul de cadouri, sincer avea Nicholas 3 luni si nu facuse kk de vre-o 3 zile, nu puteam sa ii pun supozitor nu merge nimic pana sotul meu seara i-apromis ca daca face kk ii cumpara cadou.Vreau sa iti spun ca el a plecat la lucru si nu cred ca a trecut o ora si Nicholas a avut scaun .Serios, m mai repetat faza si vad ca la noi tine.....
Dar si noi am fost promti cu cadoul...
carla_dana_p
Postat pe 19 Decembrie 2008 14:37
Ceau fetele!Carla sa sti ca si eu cand am iesit din spital cu Bibi am avut acelasi sentiment ca tine,mi se parea si mie totul firesc,si parca stiam totul cum sa fac.Si la mine a venit maicamea si a stat 2 luni si pot sa zic ca nu m-a ajutat cu nimic ca nu avea cu ce.Eu vroiam sa fac singura totul impreuna cu sotul,sa ne bucuram noi sa-i facem baie s-o imbracam etc...vroiam sa fim singuri doar noi trei.....N-am lasat-o pe maicamea sa faca nimic,doar cand era sotul la lucru mi-o tinea pe Bibi sa-i pot face baie si mai statea cu ea cate o ora cand aveam de rezolvat cu actele lu fata atata tot.Poate ca sunt cam egoista dar muream cand vedeam ca toata ziua vroia s-o tina in brate,vroiam eu s-o tin ,fiind primul copil mi-o doream numa pt.mine si sotul.Cred ca tare enervant a fost pt.tine si cu soacra si cu mama ,amandoua cu indicatii pretioase Ieri am avut ghinion.....mergeam sa platim asigurarea la masina si la o trecere de pietoni masina din fata noastra a franat ,noi la fel dar cel care era in spatele nostru cred ca se uita dupa pasarele ca a intrat direct in noi si ne-a strambat masina in spate,asa ca nu stim exact cand venim acasa.Sotu acu e la masina incearca s-o indrepte daca se poate ...si eram asa bucuroasa ca vin acasa...Am fost la cumparaturi ieri si i-am luat cadou lu Bibi si i-am zis ca daca-l vrea sa faca caca.Saracuta s-a chinuit ea un pic dar a facut,asa ca i-am dat cadoul.Mai tarziu m-am bagat pe net si am citit mesajul tau,si ma gandeam uite ma ca ai avut aceeiasi idee ca mine Va pup Pa!
oana_alexa2006
Postat pe 20 Decembrie 2008 10:38
Draga de ea!Bine ca a facut!Apropo de tamponarea voastra, cand veniti acasa va sfatuiesc sa va ianarmati cu ffffffffff multa rabdare si atentie in trafic.De cand s-a dat la noi o lege conform careia toate rablele aduse de pe dincolo au taxa de poluare ffff mica, s-a impanzit de rable toata tara si toti copiii astia neexperimentati, inconstienti si teribilisti au acum masini. Sunt o groaza de accidente in ultimul timp!Ca sa nu iti spun cate era sa patim noi, nu stiu , dar cred ca nu toata lumea este facuta pentru a conduce si daca ai carnet de sofer asta nu inseamna ca poti conduce sau nu te face sofer!
Apropo de Bia,cu promisiunea de cadou, macar ea intelege dar Nicholas nu realiza el se ii spun eu , si tot a functionat!
carla_dana_p
Postat pe 20 Decembrie 2008 22:57
Ceau fetelor, eu nu am mai intrat pe net de ceva timp, dar vad ca merge forumul....Referitor la mama si soacra: idem la noi, adica fiecare are alt stil de a educa copii , eu sunt un pic egoista, simt nevoia sa controlez situatia, caci eu stau cu ei in majoritatea timpului, nu e normal? Ele stau doar cand sunt cei mici in vacante , sau ocazional. Iar cand erau mici - mici, in loc sa ma ajute , mai mult ma enervau. Asa ca incet-incet am preferat sa imi vad de treaba singura cu sotul meu.
Idly, sa stii ca si eu am avut probleme cu constipatia la fetita, chiar recent. Cert e ca ii intrase frica , ca o doare, normal ca daca face mai rar e mai dureros, acum s-a aranjat cat de cat situatia, dar daca mananca si numai 1/2 de banana o apuca iar... Ma necajesc cu asta. In rest s-a invat ca poate si tata sa o tina de mana cand face treaba mare si eu am scapat, este el cel care a preluat sarcinile astea. Folosisem supozitoare, dar e nasol cu ele, caci nu mai face fara ele de la o vreme; am luat sirop naturist laxativ pt copii, dar s-a gatat repede si ala, abia in a 3-a sapt. e ok : Si acum merge singura la WC si nu mai face pe olita, e tare mandra o pup de drag.
E bine ca cei mici sa fie invatati mai multe limbi, e bine ca prinde micuta ta si lba romana, caci daca vine aici, sa poate vorbi cu copii de pe la noi. Si au o memorie pt invata cuvinte in alte limbi, eu ma pun cand si cand sa ii mai invat engleza , desi fac si l scoala sau gradinita. Ema stie sa numere pana la 12 deja, iar in romana numara si mai mult.
Mie imi place ceha, suna asa de frumos; cand ma mai uitam cu cel mic pe la Cartoon Network , inainte sa se prosteasca si sa fie date pe post tot felul de desene urate, mai nimereau desene si in limba ceha, uitau sa dea titrajul pe romana. Mai dadeau si reclame in limba ceha pt jucariile de acolo. Fiu-miu imi spunea sa ii aduc asa ceva, nu aveam cum sa ajung acolo. Acum ne "uitam" pe Minimax, caci sunt desene frumoase, sau pe DVD. Asa ca nu mai am ocazia sa aud limba ceha....
Si , referitor la ornamentele de sarbatori prin oras, e mai frumos anul asta, e alt primar, cu alt stil. Centrul e amenajat mai frumos ca in alti ani.Pana si la Marginea sunt stelute pe deasupra soselei....

Va pup. Ceau.
Angela_kidz
Postat pe 22 Decembrie 2008 11:23
Buna fetelor, ce mai faceti? Eu sunt pe ultima suta de metri. Imi tot verific bagajul de maternitate. Nu stiam, Carla, de Cosmopor, acum am auzit prima data de el, si nici de traverse. O sa-mi iau. Dar spune-mi ce sunt traversele alea? Acele paturici de unica folosinta? Din alea am si ma gandesc ca sunt bune si alea ca sa nu patez patul, nu?
Va doresc un An Nou fericit si distractie de Revelion.
loreana
Postat pe 27 Decembrie 2008 14:45
Ceau , da ,sunt acele paturici de unica folosinta ,termenul de traverse l-am dobandit in spital.Sunt foarte bune si practice, vezi ca cele de la Bella sunt si mai ieftine si mai bune.Si sa ii iei bebelinei mai mult de un schimb pe zi, ca sa fii sigura.Cosmopor-ul este un bandj impermeabil sa poti face dus. Sa il intrebi pe dr tau, dr meu nu este de acord cu el, mie mi-a spus sa fac dus asa pur si simplu ca sapunul este cel mai bun dezinfectant pt operatie dar sincer mi-a fost frica si am folosit cosmopor-ul cred ca o luna dupa ce am nascut. Eu am mai avut niste paturici pe care il puneam pe bebe cand il aducea la alaptat, ca sa nu stea pe asternuturile mele(eu in general am o problema cu igiena, la 4 zile cred dupa operatie am facut dus , ajutata de sotul meu bineinteles, acolo in spital ca nu ma mai suportam).Si spirt,muuult spirt, pentru dezinfectare!Si, in primul rand tone de absorbante din acelea facute acasa din vata si tifon, sa stii ca nu te lasa cu alceva, eu am ramas fara si a trebuit sa imi mai fac in spital.
Nastere usoara si sa veniti sanatoase acasa!Si vreau sa iti mai zic ca , oricat de greu ar fi in spital, sa stii ca in momentul in care ajungi acasa totul se schimba,nu te mai doare nimic, nu mai mergi cocosata,ca si cum nu ai fi suferit nici o interventie! Curaj! Te pupam si deabia asteptam o poza cu fetita!
Intr-adevar ca este frumos orasul nostru! Si Centrul, l-am dus pe Nicholas si a trebuit sa stam ore intregi cu el la ho-ho-ho (mosul) si la oite.
carla_dana_p
Postat pe 27 Decembrie 2008 15:18
Buna fetele! La multi ani cu veselie, sanatate pe vecie, casa plina de bucate, dragoste pe saturate, bani la greu, noroc cu carul, ce va doriti si sus paharul!LA MULTI ANI!
oana_alexa2006
Postat pe 1 Ianuarie 2009 13:32
La Multi, Multi ,Multi Ani ! Si sa speram la un an mai bun din toate punctele de vedere!
Sper ca ati petrecut bine de sarbatori si asteptam impresii de vacanta!
Ildy, ati mai venit in tara sau ati facut sarbatorile acasa?
Lorena , ce face bebica? Nu se grabeste? Of , poate chiar s-a nascut... De abia asteptam sa auzim de voi, si..... sa o cunoastem pe Alexandra Ioana , parca,nu?
carla_dana_p
Postat pe 4 Ianuarie 2009 16:47
La multi ani! Alexandra Ioana nu a venit inca. Poimaine e programata, de Sf. Ion, de aici si numele de Ioana, altfel ar fi fost doar Alexandra. Am emotii, fetelor. Abia astept sa aflu daca e sanatoasa si sa venim acasa. Tineti-ne pumnii. Va scriu cand ma intorc. Pana atunci va pup si multumesc pentru sfaturi.
loreana
Postat pe 5 Ianuarie 2009 13:48
Of, draga de tine! Esti pe cale sa traiesti minunea vietii tale! Gandeste-te ce frumos o sa fie cand o sa o vazi pt prima data!Este ceva minunat! Si , bineinteles ca este sanatoasa, tu fii curioasa ce gesturi o sa aibe, cum o sa zambeasca(bebe al meu era tare zambaret), fii optimista! Curaj mult si iti tinem pumnii! Te asteptam sa ne-o prezinti! Poate.... ne inrudim...cine stie....
Restul fetelor, unde sunteti? Ati dezertat? sau va refaceti dupa chefuri?
carla_dana_p
Postat pe 5 Ianuarie 2009 22:55
La multi ani !
Nu am patit nimic, nu? Dar e un nou inceput de an, multe lucruri de facut... Voi cum ati petrecut de sarbatori? Mie mi-a prins bine putin concediu, desi a fost scurta perioada , numai 2 saptamani.
Tinem pumnii noii mamici , nasterea e un ceva minunat. Cand vezi bebelusul pt prima oara... e ceva fantastic. Eu nu stiam ca al doilea copil va fi fetita, a spus medicul o singura data pe la 5 luni ca s-ar putea sa fie baiat, dar eu stiam in sufletul meu ca e fetita, asa simteam... nu am mai avut nevoie sa imi spuna altceva , am asteptat sa vad la nastere, si ... a fost chiar confirmarea a ceea ce simteam eu. Cand mi-au spus ca e fetita, mi-au aratat-o pe Ema, o dulceata de bebelus, plangea mititica de mama focului....Si acum simt fiorii aceia. Am lacrimat de atata fericire cateva ore, am sunat pe cei apropiati in seara aia, m-a sunat prietena mea cand a aflat si ea, eram cea mai fericita mamica, un baietel si apoi o fetita...
Si acum are deja 3 anisori draga de ea, cum a trecut timpul.
Eu am nascut normal , desi a fost f. dureros. Dar merita sa te chinui cateva ore, caci uiti imediat de acele chinuri cand iti vezi bebelusul . Nu stiu cum ati simtit voi, eu nu am experienta cu cezariana, dar am auzit ca e greu dupa, asa a fost ? Voi poate ma lamuriti. Mai e putin si o sa nasca o prietena de-a mea... Nu mai are stare.Desi e la a doua nastere, are totusi emotii. Toate patim la fel.
Va pup pe toate,
inca odata , un an nou fericit si multe impliniri alaturi de cei dragi
Angela_kidz
Postat pe 6 Ianuarie 2009 10:17
Buna fetelor!Am fost in Resita ,si vreu sa va zic ca mi-a placut foarte mult cum a fost orasul impodobit Niciodata nu a fost asa frumos ca anul asta,se vede ca-i alt primar!Am fost si pe Semenic,lu Bibi i-a placut mult de tot.Lorena iti tin pumnii si ma gandesc la tine,fii curajoasa si nu-ti mai fa atatea griji,o sa vezi ca totul o sa fie bine.La noi e zapada mare,si nu avem sanie ,ma duc acu cu Bibi sa cumparam una .Saptamana asta voi merge sa inscriu fata la gradi,sper sa mi-o ia.....va voi tine la curent.Tati a spalat-o pe Bibi pe dinti cu dus gel ,semana tubu cu cel de pasta de dinti.Va pup!Pa!
oana_alexa2006
Postat pe 6 Ianuarie 2009 10:33
Ildy, sa stii ca primarul nostru se mandreste cu faptul ca este primul primar al Resitei,, banatean''! si speram sa faca mai multe pentru noi decat ceilalti.Sunt de acord cu tine, anul acesta a fost frumos impodobit orasul de sarbatori.
Ii uram lui Bibi succes la gradi, sa isi faca multi prieteni!Ma bucur pt voi ca aveti zapada, noi nu avem si de abia astept sa mergem si noi pe munte pentru ca Nicholas adora zapada dar acum cred ca o sa raceasca , de vre-o 4 zile ii curge nasucul. Am vrut sa te intreb daca se gasesc in Cehia mezeluri sau pasta de ficat sau branza topita speciale de bebelusi ,adica care pot fi date la un an.Stiu de la mosica lui Nicholas ca in Austria exista si noi vrem sa mergem saptamana aceasta pana la ei , dar am vrut sa intreb daca stii ceva pentru ca mezelurile de la noi sunt groaznice, sub orice critica, nu as avea curaj sa ii dau.
Angi, si eu am vrut sa nasc normal dar nu am putut, aveam 11 zile peste termen si nu aveam nici un simptom ca as intra in travaliu, asa ca am facut cezareana si pe de-oparte m-am simtit mai usurata, as fi vrut sa fi luat in calcul acesta posibilitate dinainte, dar faptul ca nu am nascut normal nu a schimbat cu nimic momentul in care iti vezi pentru prima data bebelusul, sub nici o forma. Am mai auzit conceptii ca unele mame sufera adevarate depresii pentru faptul ca nu au trait suferintele nasterii, ceea ce mi se pare o prostie, eu chiar am fost usurata ca dupa luni in care ma gandeam cum o sa suport durerile nasterii, am nascut fara sa simt nimic .Operatia in sine a durat cred ca 40 min cu dezinfectare cu anestezie, cu tot si din momentul in care am intrat in sala de operatii si pana a iesit asistenta cu bebe a durat 15 min(mi-a spus sotul meu ,care faceam ture pe hol ).Ceea ce este adevarat , ca dupa aceea cateva zile m-a durut locul inciziei si mergem mai mult cocosata dar dupa cateva zile am luat de la o asistenta o burtiera speciala pt nasterile prin cezareana si a fost mult mai bine. Si , desi am facut anestezie generala nu am avut dureri de cap, migrene sau alte neplaceri. Ba da , mint, am avut o neplacere, si incA una mare ( ce repede uiti suferinta si tii minte ce a fost usor...) In concluzie, daca as mai fi insarcinata o data , tot cezareana as face!
A, astazi este Sf. Ion, ce sa spun, ,, La multi ani!'' tuturor sarbatoritilor si in special Alexandrei -Ioana , cred ca de astazi, cea mai noua membra a forum-ului(topic-ului) nostru!
carla_dana_p
Postat pe 6 Ianuarie 2009 23:23
Carla,gasesti aici tot felul de produse pt.copii,dar nu scrie de la ce varsta, doar specifica ca e pt.copii.Poate ca in Austria o fi mai altfel ,nu stiu.Angela te admir ca ai 2 copii frumosi,si pt..faptul ca ai avut curajul sa-l faci pe al 2-lea,eu una nu ma incumet sa o mai iau de la inceput,nu cred ca as mai avea rabdare,si poate ca sunt si cam egoista,ca vreau ca sa-i pot oferi lu Bibi tot ce-si doreste,daca ar fi doi ar fi mai greu financiar.Lorena draga azi e ziua cea mare,asteptam vesti cum a decurs sarcina si "La multi ani!"Alexandrei -Ioana
oana_alexa2006
Postat pe 7 Ianuarie 2009 11:30
Va multumesc pentru raspunsuri. E greu sa decizi cand faci si al doilea copil, noi ne-am hotarat pentru ca sa avem pereche (b+ f ), am vrut si o fetita. Nu ii rasfatam, dar le oferim tot ce doresc, in anumite limite desigur. Ne ajuta si rudele, caci de aceea sunt si bunicii... Daca sunt cuminti (ascultatori) sunt recompensati , daca fac prostii nu sta tot asa treaba, trebuie gasite lucruri care nu le plac, ca pedeapsa, de exemplu nu il lasi la calculator , sau nu mergi in parc cu ei. Functioneaza la noi. Mai sunt si altele. La voi cum e? Sunt ascultatori mititeii? Sau va mai si supara?
Vazand-o pe Ema, cu firea ei vesela (canta si danseaza toata ziua) , prietena mea a indragit-o mult si de aceea s-a hotarat sa faca si ea inca un copil, desi intre frati o sa fie o diferenta de 7 ani. Au citit pe net, cum am facut si eu in 2004, care sunt conditiile propice pt a concepe fata sau baiat (dupa fazele lunii, alimentatie, etc.). Si poate a fost si ceva noroc la mijloc ca s-a nimerit sexul copilului.
Carla, nu a fost bine ca au fost acele 11 zile intarziere, dar bine ca nu au mai fost alte probleme. Mie mi-au venit contractiile cu 2 sapt mai repede, dar am fost bine amandoi. Aveam 37 sapt de sarcina. Fusesem la control marti , iar miercuri seara am simtit ceva ciudat.... Joi dimineata am stiut ca in acea zi voi naste. Asa ca spre seara a venit pe lume juniorul. De pe la pranz, de la ora 5 dupamasa am avut dureri cam mari , iar dupa ora 7 jumate seara s-a nascut Andrei.
La Ema a fost diferit, am nascut mai greu , desi se spune ca la al doilea nasti mai repede. La mine a fost invers. Si mai dureros si mai greu, doream pana la urma sa imi faca cezariana, dar nu a fost de acord dr. Ce e drept, in cateva ore m-a ajutat sa nasc pana la urma normal. Cand am scapat de durerile alea a fost tare bine. Dar nu mai vreau sa mai trec prin asa ceva. Daca ar mai fi cazul, as opta pt cezariana, cu toate riscurile aferente, dureri dupa operatie, alaptare dificila etc. Asta e cazul meu, depinde de organism.
Ildy, se pare ca s-au incurcat ambalajele, nu? Bibi vrea sa se spele singura, sau inca nu? Eu i-am lasat devreme sa se joace cu periuta, au invata pana la urma sa se descurce singurei. Nu mai vor sa fie ajutati, sunt mandri de ceea ce fac singuri bine. Cum te descurci cu ea , e cuminte, sau face si nazbatii?
Apropo de mezeluri, cam asa e , in comert sunt tot felul de alimente , dar majoritatea au E-uri. Ema face urticarie la orice fel de pateu din comert, trebuie sa fac il acasa, dar e mai bine asa caci eu stiu ce pun acolo.
Bebelusa Ioana oare ce face? Sper ca este bine Loreana. Ne va impartasi impresiile de la nastere, sper ca a fost totul bine.


Acum ninge aici, se face frumos pe afara.
Ceau fetelor, mergem la sanius , nu?
Angela_kidz
Postat pe 8 Ianuarie 2009 09:23
Ceau.sunt Luminita din Resita,dar de 3ani m-am mutat la Ezeris,cred ca stiti unde este.am o fetita de 3ani si 6 luni face pe 19 si sunt cu voi chiar daca nu mai stau in oras.vreau sa va zic ca aici la tara eu si fetita mea suntem foarte fericite.cand avem chef sa mergem in parc la victoria ne urcam in masina si in 15min suntem acolo.e super fain la tara,e liniste se aud doar gastele,ratele din cand in cand si oile si vaciile,vara e fain stam la racoare,la umbra ne jucam in nisip.aici pot sa o imbrac cu orice cand ies cu ea afara sau cand stau in curte,nu se uita nimeni ca nu e asortata si in plus daca se murdareste rau sau se uda cu apa o duc si o schimb nu trebuie sa iau haine cu mine cum fac cand merg in parc.si iarna e frumos,zapada nu se topeste imediat.ce sa va mai zic ca eu nu am stiut ce e acela copil racit,Beatrice nu a fost racita deloc pana la 2 ani jum cand a facut varicela si organismul ei a devenit mai sensibil.din sept2008 am inscris-o la gradi pp4 la Intim dar tot bolnavioara a fost.a batut-o si dna ia dat doua la fund,la serbare a dat-o jos de pe scena,a inceput sa faca pisi pe ea la gradi de frica.e o nebunie la oras,aici sunt foarte linistita,nu am de platit nici cheltuieli,scara,gaz.doar lemnele pt foc care ma costa cam 5-6mil pe iarna,cablu si telefonul.am uitat sa va zic ca facem naveta cand merge Bea la gradi dar e la fel ca si cum as sta in oras.as vrea sa-mi spune-ti parerea voastra sincera daca ati vrea sa va mutati si voi la tara,aproape de Resita?sau daca e mai bine sa traiesti la bloc sau la casa? PS:Eu nu i-am zis niciodata fetitei mele "nu mai sarii mami ca deranjezi vecinii" pt ca nu are pe cine sa deranjeze,stam singuri in casa.va pup si sper sa mai vorbim.pupici la piticii vostrii mci
luminita_boaca
Postat pe 9 Ianuarie 2009 16:24
Buna fetelor,si bine ai venit Luminita,ma bucur ca incet incet ne adunam cat mai multe mamici Eu am fost azi la gradinita sa ma interesez cand se fac inscrierile ,dar mi-au zis din start ca nu sunt locuri.Of ,fetelor sunt asa de dezamagita,nu stiu ce voi face....Bibi isi doreste atat de mult sa mearga,sper ca voi reusi .La noi in martie se fac inscrierile.Angela parca o vad pe Ema cum canta si danseaza,la fel face si Bibi,e comica cand canta pe romaneste ca le poceste Bia se spala singura pe dinti,pe noi nu ne mai lasa,m-am exprimat gresit cand am scris ca tati a spalat-o,el doar ia pus pe periuta gel dusu,bineinteles ca ea s-a strambat toata .Noi am fost la sanius,Angela ai zis ca la voi ninge,ati fost?Luminita sa sti ca si mie mi-ar place sa stau la tara,undeva aproape de oras.Tot timpul am visat la asta,sa am o casa cu o curte mare,sa-mi fac piscina......o multime de flori.....vise taica,vise...,dar ma multumesc cu ce am.Vecinii nostri sunt super ok,niciodata n-au venit peste noi ca Bibi sare sau face galagie,sunt intelegatori.
oana_alexa2006
Postat pe 9 Ianuarie 2009 18:06
nici eu nu am visat vreodata ca am sa ajung la "tara" cum se zice la noi in banat,pt ca nici in vacante nu mergeam la bunici la tara si erau foarte aproape la IABALCEA ,care poate stii unde e chiar inainte de CARASOVA si la VODNIC dupa LUPAC.Am intampinat multe critici de la prieteni care ne-au zis ca facem o greseala sa ne mutam la tara noi nascuti si crescuti la oras sa ne facem tarani.acum dupa ce au fost la noi si au vazut ca am toate conditiille nu mai zic nimic.tot noi suntem avantajati pt ca avem mai multe facilitati la casa.sper sa ne vizitati cand mai veniti in Resita.pupici
luminita_boaca
Postat pe 10 Ianuarie 2009 15:40
Buna Luminita si bine ai venit! Cred ca e ok daca ai carnet si conduci, si noi am vrut anul care a trecut sa ne luam casa la Soceni, adica mai mult sotul meu a vrut.Si mie mi-ar fi placut in perspectiva in care am fi putut pastra apartamentul dar nu ne-am fi permis si asa ca am preferat sa ne cumparam alt apartament, mai mare. Sunt sigura ca este fantastic sa stai la casa, mai ales pentru copil, sa ai gradina , sa nu te stresezi ca iese copilul in strada , sa nu iti treaca 1000 de masini prin fata geamului si multe multe altele....
Si sunteti foarte aproape, stiu ca noi am testat, faceam de la Soceni pana la mine la birou acelasi timp sau parca mai putin decat faceam de la apartamentul pe care il avem in Lunca unde stateam atunci... asa ca... 1-0 pentru voi!
La noi problema a fost ca eu ,desi am carnet, nu conduc si atunci m-am gandit ca mutatul inafara orasului ne-ar limita optiunile.
Avem si noi o casa putin,putin mai departe de voi, la Zm, si speram ca in viitor sa ne permitem sa investim in ea , ca sa putem merge acolo, asa in week-end-uri.
carla_dana_p
Postat pe 11 Ianuarie 2009 22:59
Ceau Luminita si BINE AI VENIT
Si eu locuiesc la casa, dar la marginea. E un cartier mai linistit al Resitei Sunt in oras si totusi la tara Se aud animalele de casa [gainile vecinilor am avut si noi cativa ani, dar din lipsa de timp nu am mai tinut + cainii+pisicile (avem si noi un catel + 2 pisicute mari si frumoase) si se mai aud si alte sunete specifice cailor, caprelor, vacutelor, ratelor etc.]
Ca si la tara, ce sa mai zic. Vad veverite iarna prin pomii din gradina, pasarele de tot felul vin dupa painica, zapada in curte cand ninge.
In rest pana in Centru facem 10 minute, avem masina, carnet de conducere amandoi , acum e aproape si pt noi totul. Inainte era rau fara masina, cu copil mic dupa mine; atunci il aveam numai pe Andrei. De 3 ani jumate avem si noi masina si e mult mai comod. Nu mai avem grija autobuzelor, etc. In plus timpul pierdut prin statii ca sa astept sa vina autobuzul s-a dus, il folosesc in alte scopuri.
E mai bine sa locuiesti la casa decat la apartament, in mod sigur, numai ca la mine cheltuielile sunt mai mari caci ne incalzim cu centrala pe gaz. Nu as avea posibilitate sa trec pe lemne. Dar e mai rentabil si asa pt noi: vara avem in curte piscina, se joaca copii in siguranta, avem gradina cu flori, avem livada sus in gradina mare, e super primavara pana toamna, cand e mai cald. Iarna ce e drept nu prea stam mult pe afara, caci ziua e tare scurta.
Trece ziua cu serviciul la noi, parintii, iar cei mici la scoala si la gradi. Cand venim acasa este deja ora 17.30-18 si am treburile casnice pe cap (stam singuri). Copii se mai joaca , mananca cina etc si pe la ora 21 sunt in pat la culcare.
Andrei e la Step-by-step cls I, nu are lectii de facut, asa ca nu avem de facut nimic pt scoala. El se joaca, tot timpul inventeaza cate ceva , lipeste, decupeaza, si altele. O mai supara si pe sora-sa , dar le trece
Am uitat sa spun ca de luni pana vineri ei stau la bunica pana venim noi dupa ei, dupa 16, 30. El iese la ora 16 de la scoala , unde ia si masa, iar ea are pana la 12, 30 programul la gradi, apoi o ia buni si sta la ea. Dupa ce mananca si doarme la pranz, se duc impreuna la scoala dupa fratele ei. Dimineata ii ducem noi la scoala si gradinita si reluam ciclul Noua ne convine asa.
Eu am fost la tara cand eram mica la Brosteni, langa Oravita . Era fain, aveam prietene. Am crescut si nu ne-am mai intalnit. Asta e, viata trece si ne facem familiile noastre.
Acum toti din familie suntem in Resita. Asa ca s-a dus la tara pt noi. Mai intreaba Andrei ce inseamna Ii explicam si atat. Caci nu mai avem rude pe acolo.
Ildy, nu am avut chiar atata zapada pt sanius, mai mult ne-a pacalit, a nins cateva ore si atat. Pacat, caci pe stratul ala mic de zapada nu poti duce sania. E tot geros, tot -10 grade , pana la -13 . Asa iarna geroasa nu a fost de mult
Va las acum , dar mai intru maine sa vad ce mai e nou. Va pup
Angela_kidz
Postat pe 12 Ianuarie 2009 09:25
Angy, step by step , programul acesta este si la nivel gimnazial? Stiam ca este la gradi. La ce scoala exista programul acesta?Stiam ca gradinita aceea din gov, de langa Gen 9 are program step-by-step, mai stii alta? Ce sa zic , incepem sa ne informam...
Da , ai dreptate , zapada asta numai ne-a amagit... speram ca Ildy, sa fi avut parte de mai multe zile de sanius si de zapada, adica mai mult Bibi
Ce bine ca ai cine sa te ajute cu copiii, macar pana veniti voi de la lucru, ma gandessc si eu ce repede trece timpul si acusi o sa merg la lucru si Nicholas al meu... nu stiu ,inca ce o sa fac cu el, sper sa mai poata pana atunci o matusa a mea ca altfel... nu sti uce o sa fac, nu concep nici varianta cu bona si mai nou nici cea cu cresa...
carla_dana_p
Postat pe 13 Ianuarie 2009 23:29
Draga Carla, iti faci gandurile pe care le aveam si eu cand eram in aceeasi perioada: cu cine o sa il las, ce o sa ma fac... Am oscilat intre a-l duce la bunici si a-l duce la cresa. Am ales ca pana la 3 ani sa stea la bunici, statea 2 sapt pe luna la una , altele 2 la cealalta.... Am stabilit in famie, cu sotul si bunicile. Urmarea a fost ca a devenit cam neastamparat, fiecare avand alt stil de masa, de educare, etc. Idem ar fi fost la Ema?!
Deci pana la 3 ani a stat el la bunicute, apoi l-am dus la gradinita de 8 ore, se tot imbolnavea, astfel incat am renuntat dupa cateva luni. Am reluat ciclul intre bunici.In 2005 anul cand se nastea Ema, si el implnea 4 ani, am vorbit la gradinita de la Marginea, l-am inscris si a "prins" o educatoare excelenta, Emilia, a urmat gradinita aceea de 4 ore pana a inceput scoala anul acesta. Mergeam cu Ema dimineata, il duceam pe la 8.30 si veneam la 12 dupa el. Cand a implinit si ea 2 ani, am inceput serviciul si am dus-o si pe ea la aceeasi gradinita de 4 ore, dar la "pitici" , erau numai copilasi pana la 3 ani. Foarte frumos. La 8 ii duceam noi , iar la 12 venea bunica si ii lua la noi acasa si statea pana veneam noi acasa. Asa a fost pana in iunie 2008. Apoi a inceput scoala si s-a schimbat iar programul nostru...
Referitor la step-by- step , la fosta Mate-fizica e asa ceva, pt clasele I-IV; acum e liceul Traian Lalescu.Eu aflasem in nov. 2007 de scoala asta, cunosteam sistemul de cativa ani, in Timisoara e de mai multi ani, de dupa revolutie.Fiind adepta acestei modalitati de educatie, am cerut parearea si celorlati din famile si l-am inscris pe nul scolar urmator 2008-2009. SI eu zic ca am facut bine, desi parerile sunt controversate.
Pt prescolari, stiu ca gradinita step by step ca este in govandari, dar se pare ca e si la gradinita de la pod, de langa vechea posta , de sus din oras.
Dar la gradinita de langa sc. gen. 9.(micro III), cunosc o educatoare, e sotia unui fost coleg, mi se povestea despre aceasta gradinita de mult, am si fost acolo, caci ma ocupam si cu vanzarea de cosmetice, si le vizitam. Imi placea de ceea ce vad acolo, curat, frumos, copilasii dormea cumintei la pranz.... Niste dulci. Daca locuiam in zona ii duceam pe cei mici acolo, dar locuind departe, nu am putut. Poate ai putea sa te interesezi , caci inscrierile se fac din timp... Dar nu cred ca au grupa pt cei pana la 3 ani; numai daca il intreb pe fostul coleg, daca mai e acolo sotia lui, ce mai e nou pe la gradinita.
Bona te costa bani, nu stii ce stil are, daca sa ai incredere in ea...
Daca ai o matusa care te-ar putea ajuta e mai bine, caci e micut si poate plange dupa tine cat timp esti plecata... E atasat tare de tine? Am o prietena, fiul ei e tare "lipicios" , plange dupa ea , e putin "stresat " cand ea pleaca la lucru, desi ramane cu bunica. Ai mei nu i-am invatat asa , caci stiam ca nu voi sta acasa multi ani... Poate ca a fost norocul meu ca am putut sa o duc pe Ema la gradi de la 2 anisori, cu copilasi de varsta ei, a invatat tare multe, se socializeaza usor, sta in colectivitate fara probleme. Eu zic ca i-a prins bine. Invata "din mers" ceea ce citeste fratele ei, sau ce recita si canta el. Si aici la gradinta asta unde a cum sunt in grupa si copii mai mari, care vor merge la scoala anul viitor, ei fac deja litere, betisoare,etc, face si ea caci le vede la ei si ii imita.
Ceau.
Angela_kidz
Postat pe 14 Ianuarie 2009 09:37
Este foarte bine cand sunt 2 copii, cresc altfel.Eu de mica parca eram salbatica nu vb cu nimeni , na mancam nici macar la matusa mea care este bucatareasa( yammmy, ce mancaruri face, acum as merge zilnic la ea...) nu vroiam sa ma joc decat cu ,,mami,, si este f rau asa, nu vreau ca Nicholas sa faca ca mine. Cand sunt 2 copii , se stimuleaza reciproc, invata unul de la celalalt apare competitia care ii stimuleza, ...este altceva!
In legatura cu gradi, culegem informatii, in continuare...
Voi ce mai faceti? O fi nascut Lorena?
carla_dana_p
Postat pe 15 Ianuarie 2009 22:03
Chiar, ce mai faceti? Loreana sper ca e bine, acum este o perioada de acomodare cu bebe... nu-i asa? Poate ne va povesti cum a fost ... cand are timp sa mai intre pe forum. eu ma bucur intotdeauna cand aud de cate o noua mamica , imi plac bebelusii si copilasii tare mult. Sunt dulci cand sunt mititei ....

Angela_kidz
Postat pe 16 Ianuarie 2009 09:14
Buna fetele!Ce mai faceti?Dar puiutii vostrii?Bibi e un pic bolnavioara,o ustura cand face lipsa mica,asa ca ne-am dus la doctor.Se pare ca e vreo infectie urinara,luam tratament si joi mergem din nou la analize sa vedem daca totul e ok.E o perioada foarte grea ca nu vrea sa faca pipi de frica ca o ustura si tot da drumu pe ea putin cate putin,of...sper sa-i treaca cat mai repede.V-ati confruntat si voi cu situatii asemanatoare?Daca da,cum a-ti procedat?In rest ,noi am mai umblat pe la patinoar,i-am luat lu Bibi ceva patine speciale de copii mici cu doua ine si o pasioneaza f.mult.Cand am fost acasa am vazut si-n centrul Resitei patinoar. Foarete misto ideea,macar au copiii unde sa patineze.
oana_alexa2006
Postat pe 29 Ianuarie 2009 14:20
Ceau Ildy, ceau fetelor!
Imi pare rau pt Bibi ca stiu ca este dureroasa usturimea aia....of, lasa ca trece! Nu am avut infectie dar stiu de cand am nascut ca mi-au pus o sonda inainte de a ma anestezia si cred ca mi-a facut o rana ceva ca m-a durut cumplit si cand a scos-o dupa operatie a fost si mai rau deoarece nu puteam sa fac , de frica cred ca, pentru ca duuuuurea.
Da ,anul acesta am avut si noi patinoar, in centru, desi noi avem un patinoar ,nu stiu acum daca mai corespunde dpdv al normelor, dar sti uca inainte era foarte bine cotat si aveam si patinatori de performanta la Resita, renumiti.In fine, acum este in paragina....pacat.
Ildy, sa stii ca eu nu stiu cum sunt patinele acelea , nu cred ca am vazut niciodata, dar m-ai facut curioasa si o sa caut pentru cand o sa mai creasca Nicholas, chiar vreau sa ,,incerce,, fiecare sport.
Ce o fi facand Lorena...
carla_dana_p
Postat pe 29 Ianuarie 2009 22:32
Ceau Ildy, ceau fetelor!
Imi pare rau pt Bibi ca stiu ca este dureroasa usturimea aia....of, lasa ca trece! Nu am avut infectie dar stiu de cand am nascut ca mi-au pus o sonda inainte de a ma anestezia si cred ca mi-a facut o rana ceva ca m-a durut cumplit si cand a scos-o dupa operatie a fost si mai rau deoarece nu puteam sa fac , de frica cred ca, pentru ca duuuuurea.
Da ,anul acesta am avut si noi patinoar, in centru, desi noi avem un patinoar ,nu stiu acum daca mai corespunde dpdv al normelor, dar sti uca inainte era foarte bine cotat si aveam si patinatori de performanta la Resita, renumiti.In fine, acum este in paragina....pacat.
Ildy, sa stii ca eu nu stiu cum sunt patinele acelea , nu cred ca am vazut niciodata, dar m-ai facut curioasa si o sa caut pentru cand o sa mai creasca Nicholas, chiar vreau sa ,,incerce,, fiecare sport.
Ce o fi facand Lorena...
carla_dana_p
Postat pe 29 Ianuarie 2009 22:32
buna mamicilor.luminita sunt si vreau sa va intreb daca puiutii vostrii au avut pneumonie mixta,pt ca BEA mea are acum la 3ani jumate.a fost o luna sanatoasa si dupa 5 zile de mers la gradi ne-am trezit cu pneumonie.sincer nici nu stiu exact cum de a facut aceasta pneumonie.se zice ca e urmarea a mai multor raceli,dar tot timpul am fost la dr cu ea cand era racita deci zic eu ca a tratat-o dr.la gradi a tot facut pisi pe ea,dar acasa nu face pe ea chiar si noaptea se trezeste sa faca pisi.e prima oara cand ii dau AUGMENTIN,sper sa-i treaca si sa nu ajungem la injectii.va pup si sper sa-mi scrie cineva pt ca sunt cam nelinistita cu pneumonia asta.
luminita_boaca
Postat pe 30 Ianuarie 2009 10:55
Buna Lumi!Imi pare rau pt.Bea,saracuta de ea.Examenul fizic, in cazul pneumoniei, poate fi imprecis (chiar si pentru pneumologi, medici specialisti in aparatul respirator). In cazul in care exista dubii trebuie facuta o radiografie,ceea ce cred ca ar fi cel mai bine si pt.Bea si pt.linistea voastra.Din cate stiu se trateaza cu antibiotice.Multa sanatate ,si sincer imi pare nespus de rau cand vad copii bolnavi.Si Bibi e bolnava,dar azi e mai bine,si noi facem tratament cu antibiotice.
Carla,uite daca te intereseaza cum arata patinele pt.copii mici am sa pun o poza cu ele. Uita-te la poze
oana_alexa2006
Postat pe 30 Ianuarie 2009 11:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o durere 13 De la: daniilia 27 Aprilie 2012 23:11
iarna grea 2 De la: iasomia 13 Februarie 2012 16:27
Brand New Nikon D90, Nikon D300, D80 For Sale. 1 De la: kidz007473 28 Martie 2010 10:58
vaccin rh negativ 2 De la: kidz006496 24 Ianuarie 2010 08:30
iona 5 De la: garbo_14199 24 Iunie 2013 15:57
Setari Cookie-uri