probleme pe parcursul sarcinii...sau fobiile noastre!

Sunt o viitoare mama, insarcinata in 33 de saptamani. de-a lungul sarcinii au fost cateva probleme, s-a scurtat colul si s-a deschis la 5 luni, dupa repaos o luna la pat, no spa si uscosin, ne-am revenit. La ultima vizita in 28 oct 09, era iar scurt colull 26 mm , dar inchis, copilul era in urma cu 5 zile fata de varsta cronologica, placenta avea grad de maturare granum, I-II, cu o grosime de pana la 40 mm, si pe valoarea IR stanga= o.37, s-a depistat un notch protodastolic.
Mi s-a recomandat din nou repaos la pat cu fundul pe perne, 3 fiole de dexametazona( una la 12 ore), no spa si scobutil...spunandu-mi-se ca e amenintare de nastere prematura....

as dori sa stiu daca a mai trecut cineva prin sit asemanatoare....si daca ati iesit cu bine, voi si copilul vostru..
Va multumesc si multa bafta fetelor si bebeilor
bendis
Postat pe 3 Noiembrie 2009 11:43
buna.eu am nascut prematurdar nu mia spus nimeni ca as naste prematur,pur si simplu stateam in pat si mi sa rupt apa si in urmatoarele 3 ore am nascut.sa nascut la 8 luni cu 3100 iar acum e o fetita sanatoasa de 10 luni.nu mai stiu cine a intrebat de motoriatetea bebeilor,mie medicul de familie mia tratat fata ca pe un prematur si a gresit,fata merge acum e sanatoasa,in schimb pediatrul mia tratato ca pe un copil normal ceea ce ma incurajat.am o prietena care a nascut o data cu mine si fisu nici acum nu sta in fund si e nascut la termen iar a mea de la 7 luni jumate se pune singura...deci conteaza bb nu prematuritatea,asa ca se vor ridica si pune in fund canfd vor,sanatosi sa fie ca daca ne comportam ca ,cu prematurii nui dam sa pape nu stiu ce ca e prematur,ii facem mai multa caldura ca e prematur ...si uite asa cocolosim copii degeaba asa ca bebei sanatosi si mamici si tatici implin iti
mada_sabina
Postat pe 3 Noiembrie 2009 11:52
multumesc frumos...la ultima verificare, feciorul meu avea cam 1700
sper sa se dezvolte cu bine
ca mama sta linistita in pat pentru el...
bendis
Postat pe 3 Noiembrie 2009 12:58
stai linistita ca si eu am avut probleme.sati explic mai detaliat cand eram gravida prin 5 luni mi sa spus ca e mult prea mic si mam speriat si mam pus pe mancat si nu stiu daca asta a dat roade dar vreau sati spun ca la controlul de la 7 luni sa mirat doctorul de evolutia micutei si mia zis ca e prea mare si nu prea mai are loc in burtica dar nu am bagat de seama,abia acum imi aduc aminte si uite ca a iesit mai devreme,dar tear surprinde cati copii se nasc mai devreme si st sanatosi,asa ca stai linistita pt bb si sarcina usoara si nastere la fel de usoara si bb sanatos.sa ne dai de veste si sa ne trimiti poze cu bb tau
mada_sabina
Postat pe 3 Noiembrie 2009 13:23
dar nu acum peste 7 saptamani,sa nasti la termen
mada_sabina
Postat pe 3 Noiembrie 2009 13:23
doamne ajua! abia astept sa-mi etalez pozele cu bb-ul meu. Multumesc pt incurajari
joi seara m-am programat la un alt medic..pt o a doua opinie.
Mi-as dori sa nasc la Euroclinic, dar nu au sectie de prematuri sau m-ar costa prea mult si nu-mi permit, asa ca mai vedem un dr care profeseaza si la Polizu.tu unde ai nascut?

bendis
Postat pe 3 Noiembrie 2009 13:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ou 7 De la: ninutza 27 Ianuarie 2009 17:14
Balbaiala la copiii 6 De la: chanty 21 Aprilie 2010 08:57
Mamici din Medias 1 De la: ralucimp 3 Noiembrie 2009 15:49
buna! 8 De la: anaROBERT 1 Aprilie 2010 23:29
Cum a-ti proceda? 4 De la: ALEXANDRA_BUCUR 26 Februarie 2009 21:53
Setari Cookie-uri