despre curatenie

sincer, mi-e dor de ea... mai radeam si noi...
probabil ca e ocupata cu licenta la a doua facultate, dupa cum nu a uitat sa ne mentioneze...
andracalin
Postat pe 18 Mai 2009 13:58
poate i se face si ei dor de noi mai stii...
SEBY1YEAR
Postat pe 21 Mai 2009 13:34
Doamne fereste !!! Cum sa faci curatenie in fiecare zi?Eu fac o data pe saptamana si ma dor toate oasele, si cand vreau sa-l las pe bebe al meu pe jos(are 8 luni) il imbrac in haine de mers pe jos,pantaloni si bluza cu maneca lunga si astfel se murdareste decat pe manute, apoi il schimb in haine curate...
silvia_kidz
Postat pe 31 August 2009 18:34
cum tu speli pe jos 0 data pe saptamna
denisa_bianca
Postat pe 13 Septembrie 2009 09:47
eu fac zilnic toata casa,iar vinerea fac curatenie mai amanuntita ,adica dau tot la o parte pat,mobila ,biobelouri splate .sambata fac mancare si atat duminica nu fac nimic .doar wc si chiuveta le spal .Tin sa va spun ca am 2 fete de 8 ani si respectiv 2 si la locuim cu tatal meu . Deci cu 2 barbati in casa si cu 2 copiii care folosec acelas wc trebuie avut grija sa-l spal mai des .Nu spun ca ei[barbati ]nu sunt educati.asa sunt eu . Si inca ceva dupa ce spal cu clor imedioat sterg cu spirt ,
denisa_bianca
Postat pe 13 Septembrie 2009 09:55
buna si eu sunt la fel ca tine.. imi place sa fie curat in casa ca asta mik sa fie in siguranta... toaleta eu o spal de 2 ori pe zi dimineata si seara inainte de culcare...ca nu dureaza decat minutele sa torni solutie dezinfectanta de wc si sa dai cu peria...asta ein restaspirat,spalat pe jos,sters praful,periat covoare....astea sunt la ordinea zilei... o data la sapt eu sterg geamurile...
deliarebecca
Postat pe 13 Septembrie 2009 10:01
Noi facem curatenie generala cam o data pe saptamna(in weekend cand e si tati acasa) , in rest la 2-3 zile sterg praful in camere , iar in bucatarie si baie cam zilnic dau cu mopul si spal obiectele sanitare.De aspirat nu reusesc decat o data la saptamana caci Darius este foarte fricos si plange numai cand vede aspiratorul , iar ajutor nu am decat cand este sotul si 3-4 luni pe an este si soacra mea acasa.Tot eu fac si mancarea(locuim cu socrii) , bag la masina si restul pe la casa.Adevarul este ca de multe ori trebuie sa-l las pe Darius ca sa reusesc sa fac astea , iar el isi gaseste de joaca prin curte ca altfel ................. .Si rare is zilele cand nu il scot la plimbare de cel putin 2 ori pe zi .
adelafistis
Postat pe 13 Septembrie 2009 12:12
buna mamicilor si eu am 2 bebici unul de 2 luni si fetita de 3 anisori va face in 22 sectembrie eu pot sa spun ca de dimineata de la ora 6,30-7 incepe ziua mea cand ii dau la bebita sa pape bine inteles incebe dupa ce imi fac eu un dus rapid ca sa fiu curata cand ii dau sa suga dupa ce fug in bucatarie pun de o cafea si laptele la fiert pt fetita ii pregatesc lapticu cu ceeale si la 7,30 trezirea inbracarea pt gradinita si la papa dupa aceia la 8 plecarea la gradinita fuga fufa sa nu se trezeasca bebita(noroc cu socru meu o duce el si o aduce) si euuuu ma apuc de curatenie aspirat sters prafu dat cu peria pe covor cu venisi sau bio carpet,apoi in colidor si in bucatarie sterg cu domestos pe jos si apoi cu mistar propar si gata iaca ca e 10 dam sa pape la bebita(Paul) si pregatim mancare pt familie ca vine fetita mea si cere supa preferata ei.Dupa ce am terminat cu mancarea repede in baie sa spal hainutele lu bebe si ale noastre bag o tura la masina si a lu bebita la mana cu dero de bebe si lenor lafel cand e gata si cu treaba asta hai cu ele la intins.Ia ca apare si fetita mea spalarea pe maini si la masa papam amandoua si la nani luam si bebele ii dam sa pape si somn de la 13-15 ca vine tati de la servici si pt toata munca asta primesc si eu doar atat ii dau si lui sa manance si pregatesc copii sa iesim la plimbare pt o ora sau 2 daca merem la cumparaturi si iaca ca e 5 ajung acasa ii dau sa pape la bebe si las copii pe mana tatalui pana strang eu hainele si le calc si pregatesc hainele pentru maine si pentru baita fac baita la bebe apoi fetitei are o ora voie sa se uite la desene si apoi masa de seara spalarea pe dinti si la nani la ora 21-21,30 ca dimineata ne trezim greu dupa ce am pus puiuti mei la nani fuga la spalat vasele din bucatarie si sa fac si eu o baie si apoi la ca la 4 dimineata trezirea sa ii dau la bebe papa si taticu pleaca la servici.Eu ma pun dinou la pana la 6,30-7.Sasa fac eu in fiecare zi iar sambata curatenie generala si duminica daca nu avem noi musafiri merem noii in vizita la parinti sau socri unde fetita mea se cu copii si noi stam la barfe in tradevar incarcat program dar asta e
kidz002745
Postat pe 13 Septembrie 2009 13:27
Baiatul meu are deja 18 luni, alearga singur prin casa, deci va dati seama- pana fac ordine intr-o camera si pun toate la locul lor el imprastie tot in camera cealalta.... si prin toata casa
De obicei dau cu aspiratorul de 2 ori pe saptamana, spal cu masina in fiecare a doua zi. In rest, mai gatesc si ma joc cu copilul meu. Nu l-am stresat niciodata cu geluri antibacteriene, il sterg la mana cu servetele umede cand este chiar necesar si nu de fiecare data cand pune mana pe ceva "murdar". Si in casa, incerc sa evit cat se poate chimicalele, solutiile dezinfectante- eu, sincer nu sunt convinsa de buna publicitate. Folosesc in schimb apa fierbinte, otet, bicarbonat de sodiu, alcohol sanitar. Si nu am avut niciodata probleme cu fiul meu cu burtica, a racit de 2 ori pana acum si atat, nu este bolnavicios.
Chimicalele dezinfectante si antibacteriene sunt inventii relativ noi, si daca va uitati la statistici avem din ce in ce mai multi copii alergici, copii bolnavi cu cancer si altele- nu trebuiesc folosite in exces- parerea mea. Si noi am crescut fara ele, si parintii la fel. Organismul unui copil e foarte sensibil si trebuie lasat sa se obisnuiasca cu lumea din jur, inclusiv si murdaria.
Pepike
Postat pe 13 Septembrie 2009 13:59
Si eu sunt de acord ca un copil nu trebuie sa fie inchis in globul de sticla . Trebuie respectate regulile de igiena elementare dar nu trebuie exagerat cu acestea. Desi iti este greu, te inteleg ca mamica dar trebuie sa iti invingi dorinta de al proteja prea mult. Lasa copilul sa exploreze casa atata timp cat nu intrati incaltati in casa. Fetita mea care la fel am eaxagerat la inceput , de frica, m-am trezit cu ea la tara ca a baut apa din vasul gainilor ba chiar si cateii curtii isi potolesc setea. Am sunat disperata doctorul care m-a linistit. Am crezut ca inebunesc de ingrijorare dar........a fost ok. Asa am invatat ca trebuie sa faca anticorpi. Deci sfatul meu este sa nu exagerezi cu protectia pt ca mai tarziu o sa ai un copil sensibil si alergic. Numai bine va doresc , sa cresteti sanatosi si voiosi.
cuculuta
Postat pe 14 Septembrie 2009 10:45
Si eu ma alatur voua celor care nu sunt exagerate in ale curateniei. Eu, desi inca bebele meu e in burtica, fac curatenie cam o data pe saptamana, iar curatenie o data pe saptamana nu inseamna ca ma apuc sa mut mobila, sa spal bibelouri cum a scris cineva mai sus. Eu nu stiu cum fac altii curatenie, poate ca sunt eu mai inceata (oricum nu ma intereseaza, eu am ritmul meu) dar mie sambata ca sa dau cu aspiratorul in toata casa si asta inseamna doar o camera, ca stam in garsoniera, baie si bucatarie, ca sa spal prin baie si pe la bucatarie obiecte sanitare, spalat pe jos, un sters de praf, sa mai strang si rufe de pe balcon si sa le pun pe fiecare la locul lor imi ia si 3 ore. Daca as face chestia asta zilnic ...., in niciun caz. Si apoi nu stiu ce mizerie se poate face de cineva considera ca trebuie sa faca asa ceva zilnic. Doar daca nu suporti fir de praf in nu stiu ce coltisor sau esti obsedat ca pe nu stiu ce bibelou pe care ar putea pune mana bebele tau e nu stiu ce urma de la nu stiu cine si ar putea sa se imbolnaveasca. Fara sa judec, dar am o curiozitate, de ce speli bibelorurile saptamanal ? Ca astea nu sunt nici jucarii sa zici ca pune mana pe ele zilnic, astea sunt de decor si poate ca nu pui mana pe ele cu lunile decat cand stergi praful. Eu le-as sterge de praf, dar a nu se intelege ca zilnic, dar sa le spal in niciun caz atat de des. Cu siguranta cand va fi bebele voi face un pic mai des curatenie, dar nu la nivelul asta in fiecare zi ca n-as avea cand. Si l-as trezi pe bebe, mai ales cand e mai micut si doarme mai mult. Iar cand e maricel din ce am vazut la sora mea trebuie sa fii mereu cu ochii pe el, nu prea poti el in camera si tu pe la baie ca te trezesti cu el ca cine stie pe ce s-a urcat. Si intradevar daca nu-i lasati sa intre in contact si cu lucruri de praf, sa mai puna si mana pe o bancuta de afara fara a navali pe ei dup-aia cu servetele umede sa-i stergeti nu vor avea anticorpi si vor fi toata viata sensibili si nu cred ca asta va doriti. Eu imi aduc aminte ca am avut in scoala generala o colega fiica de medici. Vreau sa va zic ca avea in ghiozdanel sticluta de spirt si-si stergea in fiecare zi banca, isi stergea de praf caietele cand le baga in ghiozdan, acasa pt ca stateam in blocuri vecine vedeam cum mama ii scutura in fiecare zi uniforma si ciorapeii si bentita. Nu vreau sa va zic decat ca inevitabil intra in contact si cu obiecte cu praf - la doua trei saptamani ea lipsea 2-3 zile pt ca se imbolnavea. Sincer nu cred ca asta e scopul parintelui. Nu zice nimeni ca trebuiesc lasati sa manance cu mainile murdare, doamne fereste, sa stam in mizerie, nici atat, dar nici sa exageram in spalat si dezinfectat eu consider ca si in fiecare zi e un pic cam mult. iar pt. o mamica care e singura, fa si mancare, scoate si bebelul la plimbare, spalat, calcat, ea cand se mai odihneste. Sau nu mai are dreptul? Acum depinde de mamica.
kidz000722
Postat pe 15 Septembrie 2009 13:54
kidz000722, mai invata draga si tu de la expertele de aici! Ca dupa ce fac curat 25 de ore din 24 , mai sunti prezente si non-stop pe forum!
Si acum fie vorba intre noi, uita-te prin pozele lor de acasa, sa vezi ce curatenie au!

Eu oricum sunt luata in vizor ca-s carcotasa, sa te mai injure si pe tine ca stii sa scrii corect
simion_adriana
Postat pe 15 Septembrie 2009 15:17
Ahhhh...am uitat sa-ti recomand un articol tot de aici, de pe forum ," Voi cum spalati blenderul?"


Citeste-l neaparat!
simion_adriana
Postat pe 15 Septembrie 2009 15:27
Draga mea simion_adriana, chiar nu ma intereseaza daca sunt luata in vizor, eu consider ca aici fiecare isi spune parerea si nu ar trebui sa ne jignim cum am vazut ca se practica daca nu le impartasesti ideile. Si eu am fost luata in vizor pe alte topicuri, stai linistita. Nu traiesc in mizerie (sau ma rog, dupa cele care afirma ca spala si dezinfecteaza in fiecare zi, probabil ca da), nu mananc cu mainile murdare sau pe o masa nestearsa, dar nici nu exagerez. Si ai dreptate, am vazut eu d-astia care afirma ca ei fac si dreg si nu concep sa nu faca zilnic aia si aia si daca te duci la ei in casa, nu ca ar fi o nenorocire dar vezi si un pic de praf sau constati ca in ziua aia nu a fost spalat wc-ul. Eu nu inteleg de ce sa ne laudam cu ce nu facem.
kidz000722
Postat pe 15 Septembrie 2009 15:28
Nu l-am citit, acum nu am timp sa caut, dar promit ca o sa-mi fac ca sa ma documentez din timp. Eu nu am blender in casa, dar stiu ca pt papa la bebei e f practic si atunci probabil ca voi achizitiona si eu unul si sa stiu cum sa-l spal.
kidz000722
Postat pe 15 Septembrie 2009 15:31
bine zis!
lidya
Postat pe 15 Septembrie 2009 15:34
Kidz 722 iti dau dreptate,ai curaj sa spui ce altele gandesc .din pacate nu am prea mult timp sa scriu ,de abia intru sa mai citesc cate ceva,asa ca nu am postat nimic despre asta.ma refer acum,cand Alex merge in picioare,cand descopera tot,cand nu are stare,cand e curios si deschide totul sau se urca peste tot.cand era mititel era altceva desi il lasam in patut ca sa pot face curat mai des dar nici atunci nu ajungea timpul.si nu vroiam sa il las in patut ca eu sa stau cu carpa in mana si cu aspiratorul .am preferat sa ma joc cu el,sa il pupacesc toata ziua ca timpul trece si il vad mare si parca nu l-am pupacit de ajuns,parca nu m-am jucat de ajuns cu el,parca nu am stat de ajuns cu el desi stau acasa tocmai sa am grija de el.
ca sa nu ma intelegeti gresit,imi place curatenia dar in limita normala,nu alergand dupa un fir de praf pe lustra sau deasupra nu stiu carei mobille.
ninutza_kidz
Postat pe 15 Septembrie 2009 16:45
Pai cum mai au timp si de ele daca fac curatenie zilinica??? Cand mai merg la un pensat, cand se epileaza cand isi aplica o masca??? Ce suntem robotei??? Sotul meu nu ar avea o parere buna despre mine daca as face curatenie toata ziua.
In primul rand trebuie sa imi fac meseria de mama apoi de sotie in nici un caz nu vreau sa ma simt ca o angajata pe post de menajera la mine in casa!!!!!!
silvia_kidz
Postat pe 15 Septembrie 2009 17:19
Ce ma bucur ca mai sunt persoane ca mine, desi sunt convinsa ca sunetm mult mai multe in categoria asta. Eu sincer 99% din prietenii mei imi seamana la capitolul asta, adica vorba ninutzei pot dormi linistite si cu un fir de praf pe lustra.
kidz000722
Postat pe 15 Septembrie 2009 18:53
mai stiu si eu persoane care se lauda ca fac curat zilnic, ca nu lasa copilul pe afara sa puna mana pe nisip ca are microbi de la catei, dar in casa lor se intra incaltat.
kidz_2629
Postat pe 15 Septembrie 2009 23:14
multumesc ultimelor pareri postate... incepeam sa-mi fac griji ca numai eu gandesc asa... mai da-o incolo de curatenie, ca nu vine pastele in fiecare week-end...
andracalin
Postat pe 16 Septembrie 2009 20:44
Buna. Eu is tare curioasa cum poate o femeie care are bb pana intr-un an sa faca curat zilnic? Cand un bb are nevoie de toata atentia ta cand e treaz...sau cine stie....cine are bb "mai blegut" care sta toata ziua cuminte in tarc/patut...at are timp sa faca curat si de 2 ori pe zi....eu am o fetita de 7 luni....cand doarme mai am si eu timp sa fac cate ceva....pot sa zic ca dau cu mopu zilnic in bucatarie ca am gresie si o las sa umble in mergator si sa nu se murdareasca...dar se intampla sa nu fie chiar zilnic....iar daca intr-o zi nu am chef sa fac nimic....las toata curatenia balta si stau.....ca daca nu doarme trebe sa fiu mereu dupa ea....ca umbla in 4 labe si vrea sa se urce peste tot si nu pot nici 1 min sa o las singura.
Si bine ati spus.....noi cum am crescut??? Ca pe vremea aia nu stateau mamele 2 ani acasa si cand veneau de la serv numa chef de curat nu avea...ca trebuia sa ne dea de papa si sa se joace cu noi....si uite ca am crescut mari si sanatosi.
Va pup si spor la curatenie pt cine face ZILNIC!!!
ralucimp
Postat pe 16 Septembrie 2009 21:35
iti spun eu cum: ii lasa in tarc sau in premergator sau cu ochii in televizor sa stea cuminti acolo nemiscatiu, sau plangand din toti raruncii (dupa caz), in timp ce ele isi fac "cu succes" treburile si pe urma ne dau peste nas ca uite ca se poate. se poate, sigur ca se poate, mama chiar avea o colega obsedata intratat de curatenie incat isi stergea de praf si monezile din portofel. dar ea nu avea copii, si la ea acasa nu aveai voie sa calci pe covoare (ci numai sa le ocolesti), dsa nu pui mana pe mobile (ci numai pe manerele lor), sa nu tragi perdeaua etc. aspiratorul il punea zilnic cate o juma de ora pe un covor, de batut covorul nu era nevoie decat o data pe an dar nu iesea mare lucru din el (ca doar era aspirat si super-aspirat)...

si biata de ea nu avea ce sa faca, asa era firea ei, dar suferea ca nimeni nu o voia de nevasta....
pinicuta
Postat pe 17 Septembrie 2009 08:39
Sincer nu ma mir ca era singura...zi-mi un barbat la care ii place ca nevasta sa faca toata ziua curat.....ca nu cred ca exista barbati asa disperati de curatenie.....si tare as vrea sa vad un barbat care sa nu puna mana pe mobila sau sa ocoleasca covoarele....
Va pup mamici....si mai bine lasa-ti curatenia si vedeti de copii, ca ei is cei mai importanti si au nevoie de toata atentia si dragostea noastra.
ralucimp
Postat pe 17 Septembrie 2009 09:08
aia cu ocolitul covoarelor e bestiala... super tare... asta n-am mai auzit-o pana acum...
andracalin
Postat pe 17 Septembrie 2009 11:55
Nici eu nu sunt obsedata de curatenie, mi se pare chiar anormal sa fac acest lucru zi de zi si in conditiile in care ai un copil care iti capteaza toata atentia si energia. Fac si eu o data pe saptamana, spal gresia atunci cand consider ca este necesar, de spalat spala masina, asa ca nu ma pot lauda ca spal rufe, iar de spalat geamuri si covoare de 2 ori pe an.
Iar cele care se lauda ca fac si dreg, ar trebui sa o lase mai moale pt ca nu crede nimeni, pt ca ar trebui sa scrie pe ele femei de serviciu si atat.
Si inca ceva, cat de bine clatesc ele pe jos si peste tot pe unde dau cu Domestos si toate chimicalele posibile si imposibile de copiii lor nu pun mana si nu ingereaza macar cativa componenti chimici deosebit de sanatosi?!

bafta la curatenie!
kidz000762
Postat pe 18 Septembrie 2009 13:59
acuma, nu pune nimeni la indoiala ca unii oameni au mai multa energie decat altii (ca de exemplu eu pe mama mea nu o voi egala niciodata), dar cei care fac si iara fac in general se si plang si iara se plang. chiar si kidz 353 face si tot face dar si zice ca pe barba-su l'a invatat maica-sa lenes
pinicuta
Postat pe 18 Septembrie 2009 14:03
sa stii ca ai dreptate. sunt foarte multe persoane care fac una si alta, apoi se vaita toata ziua de cat au facut si cat s-au chinuit si nu se simt bine daca nu spun la toata lumea si mai si scot ochii cu ce-au facut
kidz000762
Postat pe 18 Septembrie 2009 14:08
Interesant subiectul dar eu ma aflu printre femeile care nu exageraza cu curatenia ci o fac sa fie curat si aranjat in casa,praful la 2-3 zile si aspiratorul daca e nevoie la 2 zile,depinde de caz.cu mopul dau mai ales la bucatarie pt ca se murdareste mai tare dar prin camere cam o data pe saptamana cand incerc sa fac curatenie generala .geamurile...cam o data pe luna ,depinde de timp,daca ploua ,vreau nu vreau ,le fac .
Adun zilnic casa dar seara e la loc .
Dar stiu pe cineva care da,chiar ca are casa curata.nu vezi o urma de deget pe mobila in bucatarie,pe frigider sau pe aragaz,e totul impecabil.totul aranjat si pus la locul lui.daca a cazut un strop de apa pe jos sau suc sau ce o fi,il sterge imediat.e atat de meticuloasa ca enerveaza.adica ,mi-ar place sa fie si la mine asa,dar nu pot.si are doi copii dar din cate am vazut nu prea au voie sa puna mana pe mobila sau sa dea ceva pe jos.nu cred nici ca are timp sa se odihneasca iar seara prea devreme nu se pune la somn.nici la calculator nu sta pt ca nu are timp.ii place ei sau din cauza sotului,nu stiu ,stiu doar ca e impecabila.si nu sta o clipa.atata cat iese afara cu copii.nu are timp de cafeluta sau de un suc la o terasa,asta doar in zile festive.
Cui ii place asa viata,asa sa traiasca,eu prefer sa mai lenevesc putin pe canapea citind o revista sau sa mai stau pe net citind lucruri noi si interesante.
kidz003776
Postat pe 18 Septembrie 2009 16:17
fetelor si eu asi mai lasao moale cu curateniA DAR CUM LA MIVE VINE BOTEZU UNU SI ALTU INTRA MAI ALES MAMA SOACRA SI INCEPE SI MA IA
OOOO si sambata carevine tinem ziua fetite si dupa parti si mii de picioruse mici prin toata casa vine curatenia de ramai cand vezi atata mizerie in4-5 ore cat stau cei mici la chef
A propo voi ce ziceti pot sa incep sai dau la bebele meu supa de pui strecurata fara sare si vegera are 2 luni si 2 saptamani.........
kidz002745
Postat pe 19 Septembrie 2009 00:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Alimentatia la bebeii de 4 luni 33 De la: dianecrii 29 Aprilie 2009 15:17
Mamici din Targu mures si imprejurimi 7 De la: ms99axl 3 Noiembrie 2009 08:52
Mancarimi in sarcini 10 De la: garbo184059 25 Ianuarie 2011 22:04
Despre....altceva!!! 10 De la: pinicuta 15 Iunie 2009 16:25
Bebele si spalatul pe dinti!!! 12 De la: kidz003776 10 Octombrie 2009 16:08
Setari Cookie-uri