scrasnitul din dinti

buna fetelor si piticeilor. baiatului nostru ii ies acuma cel de al 7-lea si 8-lea dintsori. si de cateva zile incoace scrasneste din dinti. m-am gandit ca poate incerca sa isi sparga gingia cu dintii ca sa creasca si cei care sunt acuma in gingie. nu stiu daca asta este explicatia, s-a mai confruntat cineva cu asa ceva?
ruschita
Postat pe 19 Mai 2008 10:32
copilasii mei toti au scrasnit din dintisori, medicul meu mi-a zis ca nu este nici o problema, mi-a zis ca unii sunt nervosi si poate asta este cauza, altii simpt ca au ceva nou in gurita si incep sa se obisnuiasca cu ei. e bine sa ii atragi atentia sa nu mai faca asa dar fara sa il sperii.
simona77
Postat pe 19 Mai 2008 14:23
pai are 8 luni jumate, crezi ca intelege interdictiile?:))
ruschita
Postat pe 19 Mai 2008 22:20
al meu are si el 2 dintisori si face din gurita ca pestele, o deschide larg si o inchide, parca ar musca ceva, si face asa de mai multe ori la rand, inainte nu facea asa. cred ca simt ei niste modificari pe acolo si reactioneaza fiecare in felul; lui
a1_23
Postat pe 20 Mai 2008 10:07
buna si baietelul meu avea acelasi obicei dar se datora faptului ca era farte nervos.
magdalenatoma
Postat pe 21 Mai 2008 15:31
pai si cum i-a trecut ?
ruschita
Postat pe 22 Mai 2008 16:22
Buna,fetita mea are 5 ani si jumatate si scrasneste si acum noaptea din dinti!Am vorbit cu tot felul de medici si mi s-a spus ca este doar pentru ca este agitata in somn!Bineinteles poate sa se transforme intr-un tic nervos in timp si la aceasta varsta inca nu putem face nimic,dar dupa ce va schimba dintisorii va trebui sa ii punem o aparatoare a dintilor,ceva in genul boxerilor si se va dezobisnui!Succes si sa cresteti mari!
garbo032729
Postat pe 28 Mai 2008 09:21
Mie mi-a spus unul dintre medici ca scrasnitul din dinti este un simptom al hiperkineziei, dar si al lambriilor.
nicoleionela68
Postat pe 2 Iunie 2008 11:14
gata am depistat: bbe nu mai scrasneste, am vb si cu pediatrul si a zis ca daca s-a oprt din scarsnit si oricum nu scransea decat treaz, inseamna ca isi descoperea dintii. asa cum de pilda la un moment dat pocnea din limba , isi descoperise imba:)
ruschita
Postat pe 2 Iunie 2008 14:38
i-au mai aparut 2 dinti si scrasneste si al meu:)))) e mereu in cautare de ros ceva, acum poate sa roada si mobila..
a1_23
Postat pe 26 Iunie 2008 14:48
Si Octavian al meu scrasnea din dinti. A scasnit timp de o saptamana si dupa aceea ,gata.Eu mai auzisem ca poate fi vorba si de lipsa de calciu.Dar in cazul nostru nu cred ca a fost vorba de asta.Avem 6 dintisori si cred ca mai apar .S-ar putea sa apara caninii.Nu prea vrem dar asta e...
isa_zavaliche
Postat pe 9 Iulie 2008 12:19
Baiatul meu a scrisnit din dinti de pe la 7 ani pina pe la 10.Poate ca era lipsa de calciu cum stiam eu de la mama mea dar nu prea cred.Cum a inceput asa a si terminat.si protectia de silicon (ca la boxeri )e f. buna pentru ca exista pericolul sa-si sparga dintii daca continua.La baiatul meu nu a fost cazul ca o facea sporadic.Cred ca e pe fond nervos ca in perioada cu pricina eu am divortat si el a fost f. afectat.
sweet_danielle2006
Postat pe 13 August 2008 20:04
Mama singura cu doi copii!? Cred ca esti o luptatoare.Sa ai grija de copii in continuare si asteptam vesti de la tine si poze cu cei doi bibii
costyn2003
Postat pe 14 August 2008 08:38
Am doi copii (de unde stiai?) dar nu sunt singura pentru ca intre timp m-am recasatorit.Merci de incurajari oricum.Toate mamicile sunt niste luptatoare indiferent de virsta copiilor, nu?
sweet_danielle2006
Postat pe 16 August 2008 22:01
buna !fetita mea are acum 8 anisori si de pe la 3 anisori scrasneste din dinti ,nu cred ca e de la oxiuri pentru ca i-am facut tratamente cred ca totusi e pe baza nervoasa si culmea si cea mica a inceput si are doar 3 anisori ,sincer e un chin sa dormi cu ele cand termina una ,incepe cealalta
cela_delly
Postat pe 18 August 2008 16:23
La mine dupa ce a incetat baiatul cu scrisnitul a inceput sotul meu.E pe fond de stres si are deja protectia de silicon de la doctor (dupa ce si-a spart o lucrare in timpul scrisnetului).Asa ca...draga Lenus...
sweet_danielle2006
Postat pe 21 August 2008 04:29
ok mica multumesc ! m-ai am o intrebare cui trebuie sa ma adresez ptr aceea proteza de silicon ? medicului de familie ?
cela_delly
Postat pe 24 August 2008 01:03
Sotul meu a fost la dentist.Nu cred ca medicul de familie are vreo treaba cu asta ca se face ca un mulaj in gura pacientului.
sweet_danielle2006
Postat pe 24 August 2008 19:11
ok mersi ,raman datoare
cela_delly
Postat pe 25 August 2008 01:24
si fetita mea scrasnea din dinti pe la un an timp de 2 saptamani...dintii ii dadusera deja dar cred ca ii placea sunetul...noi ne impacinetam si ea se distra pe seama noastra...numai ca atata de tare strangea din dinti incat un incisiv incepuse sa se miste si am inceput sa o certam de fiecare data cand facea asta si a incetat.
copii isi fac tot felul de ticuri si trebuie corectati...chiar daca de multe ori ii certam mai dur...nu am avut alta solutie...
vince
Postat pe 27 Aprilie 2009 12:02
Scrasnitul din dintii in somn este o boala se numeste bruxism.
mirela19789
Postat pe 22 Februarie 2010 09:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Leacuri babesti sau nu pentru copii 77 De la: bau 5 Noiembrie 2016 08:17
Motive pentru care incepeti munca mai repede de 2 ani de la nastere 1 De la: ancamts 7 Martie 2009 14:15
Magazine de jucarii in Bucuresti 4 De la: alinutza 15 Februarie 2009 08:04
schema de vaccinare 2009 din SUA 1 De la: boaba 24 Februarie 2009 23:11
anticonceptionale 6 De la: ariana 4 Iunie 2009 12:28
Setari Cookie-uri