Ajutor! Intepaturi de insecte

Buna fetelor.

De vreo 4 zile au aparut la beb de 6 luni, intepaturi de insecta. Special noaptea, sub pijamale, partea dorsala, deci exclus tantari. Am dat spray Raid, dar se pare ca tot mai exista acele vietati, care nu stim ce sunt... Am gasit urechelnite, care pot intra in hainele puse la uscat, sau ceva insecte de marime mai mica. Nu stim exact...

Va rog sa-mi spuneti daca stiti cumva cum pot sa protejez bebele de aceste intepaturi.


aly_fab
Postat pe 23 Iunie 2010 21:05
hello aly mama lu' fabian!
dancris
Postat pe 23 Iunie 2010 21:12
hello dancris!!
aly_fab
Postat pe 23 Iunie 2010 21:15
cred ca totusi e vorba de urechelnite.......... atat de urate imi sunt aceste insecte...si cred ca provin din parul din fata casei.......

Aveti vreo idee ce-as putea face??
aly_fab
Postat pe 23 Iunie 2010 21:15
pe unde umblasi mai aly?
nu te mai vede omu'..
dancris
Postat pe 23 Iunie 2010 21:20
aly,eu zic sa cumperi niste romparasect sau cypervet si sa stropesti toata curtea,un timp nu vei mai avea probleme cu insectele
poti sa dai si in casa dar sa aerisesti f bine
dancris
Postat pe 23 Iunie 2010 21:22
pureci capuse,urechelnite,tot starpeste
nu e scump,in jur de 10 lei,se face 2 ml la 1 l de apa
mai dai iar peste vreo 2 saptamani
dancris
Postat pe 23 Iunie 2010 21:25
am lucrat intr-un pet-shot si mereu veneau cu problema asta
vindeam solutii din astea mai bine k painea calda
dancris
Postat pe 23 Iunie 2010 21:26
te-am pupat si noapte buna!
sper sa gasesti si sa scapi se insecte!

apropo..il gasesti in pet-shop-uri
dancris
Postat pe 23 Iunie 2010 21:29
Da peste tot este asa..Insectele apar de la umezeala.pt ca a fost cald,apoi rece..Si eu am fost piscata de insecte...Dar mi-am luat niste tablete care le pun in priza...Pt ca insectele astea sunt cu picioare lungi si pisca foarte rau...
Dar pun tablete in priza cica tin 8 ore...Si ele nu suporta mirosul si pleaca sau stau departe..Pt ca aceste insecte au nevoie de sange pt ca ele asa se inmultesc...Mi-a povestit un biolog
xenaprintesarazboinica
Postat pe 23 Iunie 2010 22:31
multumesc de raspunsuri... dancris, ai dreptate, trebuie dat cu insecticid in toata curtea, dar din pacate ploaia nu se mai opreste ......

luptatoarea, o sa caut acele tablete... stii cumva cum se cheama?


pupici la gagici
aly_fab
Postat pe 24 Iunie 2010 09:41
neata aly fab
succes in razboiul cu insectele
tusi_Oli
Postat pe 24 Iunie 2010 09:43
De la: aly_fab, la data 2010-06-24 09:41:27multumesc de raspunsuri... dancris, ai dreptate, trebuie dat cu insecticid in toata curtea, dar din pacate ploaia nu se mai opreste ......

luptatoarea, o sa caut acele tablete... stii cumva cum se cheama?


pupici la gagici
Pai tabletele se numesc anti insecte...Sunt din alea care le bagi in priza...Si insectele sunt ca bete....Eu am mai avut o problema ca am uitat niste mere stricate si au stat mult timp si au facut multe musculite...Si am cumparat de la chimicale,,un fel de stecher de bagat in priza cu o solutie care cica tinea o saptamana...Daca nu mai mult..Si au disparut musculitele...Pt ca se inmulteau vazand cu ochiii..Eu cred ca este bun pt toate insectele...Sau cauta si tablete anti,insecte.....Contra insectelor....numai bine o seara faina pa
xenaprintesarazboinica
Postat pe 24 Iunie 2010 22:11
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-06-24 22:11:55
De la: aly_fab, la data 2010-06-24 09:41:27multumesc de raspunsuri... dancris, ai dreptate, trebuie dat cu insecticid in toata curtea, dar din pacate ploaia nu se mai opreste ......

luptatoarea, o sa caut acele tablete... stii cumva cum se cheama?


pupici la gagici
Pai tabletele se numesc anti insecte...Sunt din alea care le bagi in priza...Si insectele sunt ca bete....Eu am mai avut o problema ca am uitat niste mere stricate si au stat mult timp si au facut multe musculite...Si am cumparat de la chimicale,,un fel de stecher de bagat in priza cu o solutie care cica tinea o saptamana...Daca nu mai mult..Si au disparut musculitele...Pt ca se inmulteau vazand cu ochiii..Eu cred ca este bun pt toate insectele...Sau cauta si tablete anti,insecte.....Contra insectelor....numai bine o seara faina pa
Pt tablete sunt stechere unde poti baga tableta peste noapte,ca sa puteti dormi...Sau solutie din aia pt musculite.care este tot un stecher care sa il lasi permanent in priza,cu o solutie pt musculite.care cred ca este pt toate insectele,,trebuie sa intrebi si sa vezi ce scrie pe cutie si sa o pui in camera unde dormi,,sper sa nu fie camera prea mare ca sa isi faca efectul
xenaprintesarazboinica
Postat pe 24 Iunie 2010 22:19
Salutare! exista online solutie anti tantari sau anti insecte sub forma de lampa de veghe, spray sau lotiune. te asteptam pe www.epitic.ro pentru a gasi o solutie potrivita pt piticul tau!
epiticro
Postat pe 25 Iunie 2010 12:15
Nu folosi in camera lui bebe tablete contra insectelor pentru ca va fi mai tarziu predispus la alergii. Nu stiu daca vreuna din voi are dar eu sunt alergica si este groaznic, mai ales primavara.
Pupici!
nicoletta_kidz
Postat pe 3 Iulie 2010 15:54
De la: nicoletta_kidz, la data 2010-07-03 15:54:59Nu folosi in camera lui bebe tablete contra insectelor pentru ca va fi mai tarziu predispus la alergii. Nu stiu daca vreuna din voi are dar eu sunt alergica si este groaznic, mai ales primavara.
Pupici!
Pai atunci cand te-ai nascut tu erau tablete pt tantari? Sau ce sa foloseasca mai bine...Otrava pt sobolani?
xenaprintesarazboinica
Postat pe 3 Iulie 2010 18:59
Crezi ca otrava pentru sobolani elimina insectele? De ce esti rautacioasa? Poate folosi orice este necesar cand nu este bebe in camera. Daca acum se stie ca insecticidele pot face rau la bebe de ce sa riste??
nicoletta_kidz
Postat pe 4 Iulie 2010 12:26
De la: nicoletta_kidz, la data 2010-07-04 12:26:03Crezi ca otrava pentru sobolani elimina insectele? De ce esti rautacioasa? Poate folosi orice este necesar cand nu este bebe in camera. Daca acum se stie ca insecticidele pot face rau la bebe de ce sa riste??
Pai atunci sa il lase mai bine sa il manace tantarii ca este mai sanatos? Ceva trebuie sa foloseasca....Mie una mi se pare o aberatie scuze
xenaprintesarazboinica
Postat pe 4 Iulie 2010 17:25
Nu este deloc o aberatie!!
Eu am un dispozitiv cu ultrasunete de la CHICCO. Este foarte bun. Iar pentru altfel de insecte exista diverse solutii care pot fi date inainte de a aduce copilul in camera.
Intotdeauna trebuie sa ne straduim sa gasim cea mai buna solutie pentru copil nu prima care ne vine in minte.
nicoletta_kidz
Postat pe 4 Iulie 2010 20:57
De la: nicoletta_kidz, la data 2010-07-04 20:57:17Nu este deloc o aberatie!!
Eu am un dispozitiv cu ultrasunete de la CHICCO. Este foarte bun. Iar pentru altfel de insecte exista diverse solutii care pot fi date inainte de a aduce copilul in camera.
Intotdeauna trebuie sa ne straduim sa gasim cea mai buna solutie pentru copil nu prima care ne vine in minte.
Asta asa este..Daca exista solutii mai bune..De ce nu?
xenaprintesarazboinica
Postat pe 4 Iulie 2010 21:54
E adevarat ca uneori trebuie sa alegem dintre doua rele pe cel mai mic, dar asta e
Pupici multi si multa sanatate!
nicoletta_kidz
Postat pe 4 Iulie 2010 23:48
Aly, ai grija cu urechelnitele alea ca nu degeaba li se spune ureche-lnite.
Ciresica
Postat pe 4 Iulie 2010 23:53
De la: nicoletta_kidz, la data 2010-07-04 23:48:24E adevarat ca uneori trebuie sa alegem dintre doua rele pe cel mai mic, dar asta e
Pupici multi si multa sanatate!
asa este
xenaprintesarazboinica
Postat pe 5 Iulie 2010 17:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
artrita la copii 2 De la: horobeanu 20 Aprilie 2009 21:25
PETITIE pentru ca indemnizatia mamicilor sa ramana 85% din media veniturilor nete pe 12 luni anterioare nasterii 92 De la: julcsy 23 Martie 2011 15:34
Mamica din Irlanda 15 De la: adi27 25 Septembrie 2010 23:01
bun ati auzit despre septilin 37 De la: raluca08_kidz 20 Martie 2017 16:27
Motive pentru care incepeti munca mai repede de 2 ani de la nastere 1 De la: ancamts 7 Martie 2009 14:15
Setari Cookie-uri