e o obligatie sa ai grija de parinti sau e respect !!!

De la: garbo011350, la data 2010-05-28 08:01:43
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-05-27 22:58:26
De la: garbo011350, la data 2010-05-27 19:03:49Indiscutabil, grija pentru parinti inseamna iubire, respect, recunostinta. Se spune ca atunci cand nu mai esti copilul nimanui pe lumea aceasta, atunci incepi sa imbatranesti.
Chestia asta cu parintii mei - muma, ai lui - ciuma tine de nivelul de educatie al fiecaruia dintre noi. Eu stiu ca atunci cand iubesti un om cu adevarat, il iubesti cu catel, cu purcel, cu tot ce tine de el, adica si cu parintii-ciuma aferenti.
De ce au ales oamenii aceia sa faca un contract de renta viagera? Cred ca tocmai pentru ca si-au evaluat foarte corect nora. Daca lucrurile ar fi stat altfel, probabil ca nu si-ar fi luat asemenea masuri.
In rest, lucrurile sunt teribil de simple. Draga mea, daca vrei sa-ti traiesti viata, sa te bucuri de ea, sa nu fii obligata sa ingrijesti socri ajunsi la varsta senectutii, rupe naibii contractul de renta viagera! S-or gasi pe lume crestini necajiti care in schimbul unei case sa ii ingrijasca, poate cu ceva mai multa abnegatie decat voi. Si gata!
Dar citesc eu asa, printre randurile tale, ca doar ei, batranii, nu-ti plac. Casa lor, insa, se pare ca da, ceea ce nu e foarte corect.
Pai sa aiba grija barbatul,,de parintii lui...Pt ca barbatul trebuie sa se gandeasca daca poate oferi o locuinta familiei,nu femeia...Asa ca daca nu a fost in stare sa o faca si ia dato parintii lui,,

Asta spuneam si eu. Barbatul si nevata sa stea la casa lor, dar sa le comunice cu onestitate parintilor lui ca nu ii vor ingriji si atunci, oamenii pot sa faca alte combinatii. Sa gaseasca o alta familie care sa-i ingrijasca pentru casa, sau sa mearga la un azil particular, caruia in schimbul ingrijirii care e mult mai costisitoare, sa-i doneze casa etc.
Problema este ca toti copiii au impresia ca li se cuvin doar casele parintilor, nu si ingrijirea acestora, ceea ce denota, dupa parerea mea, o crunta lipsa de caracter, de asumare.
In ceea ce o priveste pe duduia care a deschis aceasta tema, sincer, cred ca e o mare gheonoaie, daca socrii ei au simtit nevoia sa-si ia asemenea masuri de prevedere. Sa fereasca Dumnezeu pe toata lumea de asemenea "copii" si de asemenea probleme!
Pai sa aiba grija barbatul de parintii lui...Ca si eu as face la fel..Pt ca asa este corect..Barbatul trebuia sa se ocupe ca familia sa aiba o casa...Pt ca nici eu nu as avea grija de batranii la barbatul,daca o sa ma casatoresc....Ca nu este de obligatia mea.....Si eu o sa amgrija de parintii mei,,pt ca m-au crescut de mica..Nu te lua dupa barbati..Ca astia sunt smecheri..Vor sa puna toata munca in carca femeii..Te invata de rau...Asa ca pune-l pe barbatatu la munca..Nu lasa pe altii sa profite de bunatatea ta
xenaprintesarazboinica
Postat pe 28 Mai 2010 18:21
Nu.Nu mi se pare deloc normal sa spui ca ai facut copii ca sa aiba cine sa te ingrijeasca la batranete.Adica ai facut copii cu un scop?Si parintii din gura carora am auzit expresia asta sunt genul de parinti care de pe la 50 si ceva de ani incep cu pretentii absurde si nu prea iti mai dau voie sa ai propria viata.Cunosc un exemplu de de asemene femeie,care invoca faptul ca si-a lasat serviciul ca sa-si poata creste copii(n-au fost decat 2 la numar)si ca acum unul din ei,cel ramas in tara trebuie s-o intretina.Parca daca ar fi muncit n-ai fi putut creste copii.Adica ,in loc sa recunoasca ca nu i-a placut munca,il face pe propiul copil sa se simta vinovat ca s-a nascut si dator s-o intretina.La un moment dat fiul ei facand un puseu de tensiune si asteptand salvarea ,femeia impacientata spunea"ce ma fac eu cu pensie de 3 milioane pe luna?".Asta era problema ei.Cam asa sunt parintii care spun ca au facut copii ca sa aiba sprijin la batranete.Pe parintii mei care au trei copii si care n-au trait decat prin si pentru noi nu i-am auzit vreodata spunad asta.
lala2
Postat pe 29 Mai 2010 12:10
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-05-17 12:14:15
De la: lucyaneya, la data 2010-05-17 12:03:40ma gindesc cu frica ca v-a veni ziua cind socrii vor cadea la pat si v-a trebui sa ma la s de servici.. au trecut apartamentul pe numele nostru cu clauza de intretinere,dar ma intrb eu oare as putea sa fac acelasi lucru cu baiatul meu?? cu siguranta NU!!poate voi fi o baba urita si egoista..copilul meu tinar si cu familie..sa-i stric eu placerile vietii ???Socrii mei au zis ca ei si-au facut copil sa aibe cine sa-i ingrijeasca la batrinete !!da..e corect,dar nu-l poti obliga..!!!le-am reprosat ca eu mi-am facut copil de drag si nu-l voi obliga sa aibe grija de mine..cit despre locuinta ce sa zic :e copilul meu..lui ii v-a ramine!!nu ii dau tot acum e adevarat, dupa ce murim noi , dar nu as putea sa pun copilul sa ma tina cu clauza !!NICIODATA!!ARE VIATA LUI...O V-A FACE DIN respect...
Eu cand voi fii batrana...O sa imi strang bani,ca sa nu deranjez pe nimeni..Pt ca si copiii emi,or sa iaba probleme..Apoi copiii nu sunt o investitie...Ca sa te tina pe tine,cand esti batran...Sa isi ia infirmiere sa stea cu ei..Si voi sa mergeti in vizita....Pt ca nici eu daca as avea copiii.Nu as vrea ca copiii mei,,sa isi distruga viata din cauza mea...Si sa imi suporte mie mofturile de om batran si bolnav...Sunt infirmiere care sa aiba grija de ei...Copiii nu sunt o investitie....Asa ca nu poti sa ai grija de toti parintiii....Sa se gandeasca sa isi rezolve probemele siguri..Si sa ii lase pe copiii in pace..Copiii nu sunt o investitie...



i-auzi soro..... da` parintii sunt o investitie ca sa te creasca si sa te educe pe tine, sa-ti suporte mofturile de copil naiv si neajutorat si obrazniciile de copil alintat si cu fumuri in cap si sa-ti mai lase si niscaiva mosteniri dupa ce ti-au dedicat tie toata viata lor???

infirmiere zici? asistenta medicala zici?!! ce-i aia??? singura persoana din tot spitalul care o ingrijea pe soacra mea, cand inca mai traia, eram eu. veneam de-acasa cu tot ce trebuia, dadeam spaga unei infirmiere sa-mi aduca un lighean cu apa calda, imi puneam manusi si ii faceam igiena ca la copiii mici. pe urma au bagat-o 2 saptamani la "terapie intensiva" (pardon! la exterminare intensiva!!), unde am incercat sa intru si m-au dat afara cu strigaturi pe motiv ca e mediu aseptic... iar dupa DOAR 2 saptamani, dupa ce au scos-o de-acolo era plina de escare! stii cum pot arata alea? ori ca niste gauri in carne vie, ori ca niste pete de culoare negru intens ceea ce inseamna ca portiunile alea au intrat in putrefactie si sfarsitul e aproape!!
sti cum e sa simti revolta si neputinta in acelasi timp?? sti cum e sa simti dorinta sa le oferi alora cate un glont in cap? nu sti!
ce-ai zice tu sa-ti harazeasca soarta sa intri pe mana unor infirmiere de-astea, aa??
carmen396
Postat pe 29 Mai 2010 13:38
De la: garbo396, la data 2010-05-29 13:38:56
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-05-17 12:14:15
De la: lucyaneya, la data 2010-05-17 12:03:40ma gindesc cu frica ca v-a veni ziua cind socrii vor cadea la pat si v-a trebui sa ma la s de servici.. au trecut apartamentul pe numele nostru cu clauza de intretinere,dar ma intrb eu oare as putea sa fac acelasi lucru cu baiatul meu?? cu siguranta NU!!poate voi fi o baba urita si egoista..copilul meu tinar si cu familie..sa-i stric eu placerile vietii ???Socrii mei au zis ca ei si-au facut copil sa aibe cine sa-i ingrijeasca la batrinete !!da..e corect,dar nu-l poti obliga..!!!le-am reprosat ca eu mi-am facut copil de drag si nu-l voi obliga sa aibe grija de mine..cit despre locuinta ce sa zic :e copilul meu..lui ii v-a ramine!!nu ii dau tot acum e adevarat, dupa ce murim noi , dar nu as putea sa pun copilul sa ma tina cu clauza !!NICIODATA!!ARE VIATA LUI...O V-A FACE DIN respect...
Eu cand voi fii batrana...O sa imi strang bani,ca sa nu deranjez pe nimeni..Pt ca si copiii emi,or sa iaba probleme..Apoi copiii nu sunt o investitie...Ca sa te tina pe tine,cand esti batran...Sa isi ia infirmiere sa stea cu ei..Si voi sa mergeti in vizita....Pt ca nici eu daca as avea copiii.Nu as vrea ca copiii mei,,sa isi distruga viata din cauza mea...Si sa imi suporte mie mofturile de om batran si bolnav...Sunt infirmiere care sa aiba grija de ei...Copiii nu sunt o investitie....Asa ca nu poti sa ai grija de toti parintiii....Sa se gandeasca sa isi rezolve probemele siguri..Si sa ii lase pe copiii in pace..Copiii nu sunt o investitie...



i-auzi soro..... da` parintii sunt o investitie ca sa te creasca si sa te educe pe tine, sa-ti suporte mofturile de copil naiv si neajutorat si obrazniciile de copil alintat si cu fumuri in cap si sa-ti mai lase si niscaiva mosteniri dupa ce ti-au dedicat tie toata viata lor???

infirmiere zici? asistenta medicala zici?!! ce-i aia??? singura persoana din tot spitalul care o ingrijea pe soacra mea, cand inca mai traia, eram eu. veneam de-acasa cu tot ce trebuia, dadeam spaga unei infirmiere sa-mi aduca un lighean cu apa calda, imi puneam manusi si ii faceam igiena ca la copiii mici. pe urma au bagat-o 2 saptamani la "terapie intensiva" (pardon! la exterminare intensiva!!), unde am incercat sa intru si m-au dat afara cu strigaturi pe motiv ca e mediu aseptic... iar dupa DOAR 2 saptamani, dupa ce au scos-o de-acolo era plina de escare! stii cum pot arata alea? ori ca niste gauri in carne vie, ori ca niste pete de culoare negru intens ceea ce inseamna ca portiunile alea au intrat in putrefactie si sfarsitul e aproape!!
sti cum e sa simti revolta si neputinta in acelasi timp?? sti cum e sa simti dorinta sa le oferi alora cate un glont in cap? nu sti!
ce-ai zice tu sa-ti harazeasca soarta sa intri pe mana unor infirmiere de-astea, aa??
Pai nu naaparat sa stai in spital...Poti sa stai si acasa si sa ai pe cineva care sa aiba grija de tine
xenaprintesarazboinica
Postat pe 29 Mai 2010 14:14
De la: viata_la_birou, la data 2010-05-17 12:03:40ma gindesc cu frica ca v-a veni ziua cind socrii vor cadea la pat si v-a trebui sa ma la s de servici.. au trecut apartamentul pe numele nostru cu clauza de intretinere,dar ma intrb eu oare as putea sa fac acelasi lucru cu baiatul meu?? cu siguranta NU!!poate voi fi o baba urita si egoista..copilul meu tinar si cu familie..sa-i stric eu placerile vietii ???Socrii mei au zis ca ei si-au facut copil sa aibe cine sa-i ingrijeasca la batrinete !!da..e corect,dar nu-l poti obliga..!!!le-am reprosat ca eu mi-am facut copil de drag si nu-l voi obliga sa aibe grija de mine..cit despre locuinta ce sa zic :e copilul meu..lui ii v-a ramine!!nu ii dau tot acum e adevarat, dupa ce murim noi , dar nu as putea sa pun copilul sa ma tina cu clauza !!NICIODATA!!ARE VIATA LUI...O V-A FACE DIN respect...



birou...

pai daca tu ti-ai facut copil de drag si il cresti cu dragoste, tot de drag si cu dragoste ar trebui sa te ingrijeasca si el al batranete! numai ca, vezi tu, uneori copiii uita de tatza, asa cum bine zice iasomia, si-si lasa parintii sa se chinuie singuri singurei cu batranetea, saracia, bolile si nevoile. socrii tai au vazut si auzit multe la viata lor, iar dupa ce au mai auzit si parerea ta despre "obligatie" s-au gandit oamenii sa-si ia masuri de precautie, ca nu cumva sa se pomeneasca intr-o buna zi pe strazi pe motiv ca nu sunteti voi "obligati" sa-i ingrijiti cand or cadea la pat.

asa ca au preferat sa faca sa fie bine pentru toate partile implicate, cat inca sunt in viata, sanatosi fizic si mintal, ca mai tarziu, cine stie...

si nu mai interpreta si tu mot-a-mot tot ce zic ei la suparare.
nimeni nu face copii cu scopul de a avea un sprijin la batranete. ceea ce au vrut de fapt sa spuna este ca au acest drept moral atata timp cat ei si-au indeplinit datoriile sau daca vrei obligatiile morale! si legale!

pe de alta parte, cred ca ti-au facut si tie o favoare... ca nu aduce anul ce aduce ceasul....si daca peste ceva timp sotul tau s-ar gandi asa deodata ca nu tu esti sufletul lui pereche si ar vrea sa divorteze, s-ar fi putut ca la partaj matale personal sa nu beneficiezi de nimic in cazul unei mosteniri a sotului
ca daca tot zici ca nu esti obligata sa-i ingrijesti, de ce ai avea dreptul la parte din mostenirea care o lasa ei? dar uite ca, la o adica, te-ai scos... datorita lor!

cat despre ce spunea careva pe-aicisha in legatura cu cine pe cine trebuie sa ingrijeasca sau nu, eu cred ca asa cum le datoram viata parintilor nostri, tot asa le datoram socrilor existenta celor care ne-au devenit soti. sau sotii, ca aceeasi regula e aplicabila si in cazul masculilor! asadar, si pe ai lor ca si pe ai nostri trebuie sa-i ingrijim daca nu cu aceeasi dragoste in suflet, obligatoriu cu acelasi respect si in fond cu acelasi spirit de omenie.
carmen396
Postat pe 29 Mai 2010 14:59
curajoasa mica...... si daca femeia aia nu face treaba buna sau are o problema oarecare si nu mai poate veni si mai dureaza cateva zile sau chiar saptamani pana gasesti pe alta dispusa sa faca treaba asta, ce faci?? sau ti se intampla ceva nasol si nu-ti poti permite sa platesti pe cineva sa faca treaba murdara in locul tau, iar, ce faci?? pui manutzele alea doua, cremuite, cu unghiute ingrijite si frumos colorate, la treaba? sau lasi omu` sa putrezeasca in pat si incepi sa te lamentezi? e ca chestia aia cu drobul de sare...daca o sti!
carmen396
Postat pe 29 Mai 2010 15:08
De la: garbo396, la data 2010-05-29 14:59:07
De la: viata_la_birou, la data 2010-05-17 12:03:40ma gindesc cu frica ca v-a veni ziua cind socrii vor cadea la pat si v-a trebui sa ma la s de servici.. au trecut apartamentul pe numele nostru cu clauza de intretinere,dar ma intrb eu oare as putea sa fac acelasi lucru cu baiatul meu?? cu siguranta NU!!poate voi fi o baba urita si egoista..copilul meu tinar si cu familie..sa-i stric eu placerile vietii ???Socrii mei au zis ca ei si-au facut copil sa aibe cine sa-i ingrijeasca la batrinete !!da..e corect,dar nu-l poti obliga..!!!le-am reprosat ca eu mi-am facut copil de drag si nu-l voi obliga sa aibe grija de mine..cit despre locuinta ce sa zic :e copilul meu..lui ii v-a ramine!!nu ii dau tot acum e adevarat, dupa ce murim noi , dar nu as putea sa pun copilul sa ma tina cu clauza !!NICIODATA!!ARE VIATA LUI...O V-A FACE DIN respect...



birou...

pai daca tu ti-ai facut copil de drag si il cresti cu dragoste, tot de drag si cu dragoste ar trebui sa te ingrijeasca si el al batranete! numai ca, vezi tu, uneori copiii uita de tatza, asa cum bine zice iasomia, si-si lasa parintii sa se chinuie singuri singurei cu batranetea, saracia, bolile si nevoile. socrii tai au vazut si auzit multe la viata lor, iar dupa ce au mai auzit si parerea ta despre "obligatie" s-au gandit oamenii sa-si ia masuri de precautie, ca nu cumva sa se pomeneasca intr-o buna zi pe strazi pe motiv ca nu sunteti voi "obligati" sa-i ingrijiti cand or cadea la pat.

asa ca au preferat sa faca sa fie bine pentru toate partile implicate, cat inca sunt in viata, sanatosi fizic si mintal, ca mai tarziu, cine stie...

si nu mai interpreta si tu mot-a-mot tot ce zic ei la suparare.
nimeni nu face copii cu scopul de a avea un sprijin la batranete. ceea ce au vrut de fapt sa spuna este ca au acest drept moral atata timp cat ei si-au indeplinit datoriile sau daca vrei obligatiile morale! si legale!

pe de alta parte, cred ca ti-au facut si tie o favoare... ca nu aduce anul ce aduce ceasul....si daca peste ceva timp sotul tau s-ar gandi asa deodata ca nu tu esti sufletul lui pereche si ar vrea sa divorteze, s-ar fi putut ca la partaj matale personal sa nu beneficiezi de nimic in cazul unei mosteniri a sotului
ca daca tot zici ca nu esti obligata sa-i ingrijesti, de ce ai avea dreptul la parte din mostenirea care o lasa ei? dar uite ca, la o adica, te-ai scos... datorita lor!

cat despre ce spunea careva pe-aicisha in legatura cu cine pe cine trebuie sa ingrijeasca sau nu, eu cred ca asa cum le datoram viata parintilor nostri, tot asa le datoram socrilor existenta celor care ne-au devenit soti. sau sotii, ca aceeasi regula e aplicabila si in cazul masculilor! asadar, si pe ai lor ca si pe ai nostri trebuie sa-i ingrijim daca nu cu aceeasi dragoste in suflet, obligatoriu cu acelasi respect si in fond cu acelasi spirit de omenie.
Pai ce iubire poti sa ai pt niste oameni straini,pt ca practic,parintii sotului sunt doar niste straini....Ca normal sotul trebuie sa isi ingrijeasca parintii nu sotia lui...Ce sotul ei o sa ii grijeasca pe parint9ii femeii...? Fiecare trebuie sa fie responsabil...Apoi ca trebuie sa ii ajutati cu bani,,o parte din casa...Ca sa isi poata duce batranetele..Ca daca ar vinde apartamentul,,ar avea bani destui...Si var lasa voua ce ramane dupa ce ei nu mai sunt...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 29 Mai 2010 15:10
De la: garbo396, la data 2010-05-29 15:08:31curajoasa mica...... si daca femeia aia nu face treaba buna sau are o problema oarecare si nu mai poate veni si mai dureaza cateva zile sau chiar saptamani pana gasesti pe alta dispusa sa faca treaba asta, ce faci?? sau ti se intampla ceva nasol si nu-ti poti permite sa platesti pe cineva sa faca treaba murdara in locul tau, iar, ce faci?? pui manutzele alea doua, cremuite, cu unghiute ingrijite si frumos colorate, la treaba? sau lasi omu` sa putrezeasca in pat si incepi sa te lamentezi? e ca chestia aia cu drobul de sare...daca o sti!
In primul rand nu o sa ma incurc eu cu oameni puturosi...Care nu au bani...Cum ar fii sa am un sot care nu are bani...Pai atunci de ce mai este barbat,,sa il tin eu pe e el..Pai decat barbat de asta,mai bine lipsa..FIECARE face cum il taie capul.Eu daca o sa fiu singura,o sa muncesc,,cat de cat macar strictul necesar sa il am..Daca o sa ma marit,,imi iau un barbat muncitor,,si responsabil care a muncit si sia batut capul la viata lui..Pt ca eu vreau sa am o viata usoara..Si viata este asa cum si-o face fiecare...Dupa mintea care o are,,cat ii da Dumnezeu..Dupa cum face omul..Rau faci la altii,,rau primesti de la altii...Daca nu faci rau,,Dumnezeu te fereste de oameni lenesi si rai
xenaprintesarazboinica
Postat pe 29 Mai 2010 15:16
noroc de publicitate asta ca a intervenit cu spotul. altfel, irina o facea ko pe 396 care, nu stia ca discuta cu un nebun
si_totusi
Postat pe 29 Mai 2010 15:20
curajoasa... eu n-am zis ca-ti poti iubi socrii la fel ca pe parintii tai, nu despre asta e vorba dragutzo...ci despre cate OMENIE poti da dovada intr-o situatie de genul asta.

visezi frumos.... daca il vei gasi tu pe cavalerul ala cu lovele, nu inseamna ca viata ta va fi ca o vacanta in bahamas si ca nu-ti mai poate oferi nici o surpriza neplacuta. banii aluia nu-ti garanteaza nici fericire, nici sanatate... nici tie sau lui si cu atat mai putin parintilor vostri.
si apoi, pune-te in situatia in care cavalerul cu lovele n-a descalecat in viata ta si, Doamne fereste, mama ta cade la pat si nu-ti permiti sa platesti o femeie s-o ingrijeasca... pentru situatia asta era intrebarea mea! si pentru alte situatii mai dificile...caci caile vietii pot fi mai intortocheate decat in filme sau in cartile cu zane si feti-frumosi...

inca ceva, in functie de care parinte cade la pat, sotul tau n-o poate sterge la fund pe mama lui, asa cum tu n-ai putea face asta pentru tatal tau. invers merge, ca e mai putin jenant

si sa sti ca e jenant si pentru o persoana straina sa curete la fund un bolnav! banii cu care ii platesti tu acest serviciu nu ii pot spala sentimentul de jena sau scarba, ca doar si ea este om ca si tine! numai ca s-ar putea sa fie mai OM decat tine sau altii care privesc lucrul asta cu atata superficialitate.

la revedere si multa sanatate.
carmen396
Postat pe 29 Mai 2010 16:12
totusico, merci!
ai dreptate, cu nebunul iti bati gura de pomana...
carmen396
Postat pe 29 Mai 2010 16:20
De la: garbo396, la data 2010-05-29 16:12:32curajoasa... eu n-am zis ca-ti poti iubi socrii la fel ca pe parintii tai, nu despre asta e vorba dragutzo...ci despre cate OMENIE poti da dovada intr-o situatie de genul asta.

visezi frumos.... daca il vei gasi tu pe cavalerul ala cu lovele, nu inseamna ca viata ta va fi ca o vacanta in bahamas si ca nu-ti mai poate oferi nici o surpriza neplacuta. banii aluia nu-ti garanteaza nici fericire, nici sanatate... nici tie sau lui si cu atat mai putin parintilor vostri.
si apoi, pune-te in situatia in care cavalerul cu lovele n-a descalecat in viata ta si, Doamne fereste, mama ta cade la pat si nu-ti permiti sa platesti o femeie s-o ingrijeasca... pentru situatia asta era intrebarea mea! si pentru alte situatii mai dificile...caci caile vietii pot fi mai intortocheate decat in filme sau in cartile cu zane si feti-frumosi...

inca ceva, in functie de care parinte cade la pat, sotul tau n-o poate sterge la fund pe mama lui, asa cum tu n-ai putea face asta pentru tatal tau. invers merge, ca e mai putin jenant

si sa sti ca e jenant si pentru o persoana straina sa curete la fund un bolnav! banii cu care ii platesti tu acest serviciu nu ii pot spala sentimentul de jena sau scarba, ca doar si ea este om ca si tine! numai ca s-ar putea sa fie mai OM decat tine sau altii care privesc lucrul asta cu atata superficialitate.

la revedere si multa sanatate.
Pai banii nu aduc fericire,,dar o intretin...Certurile apar de la bani...Cand vezi ca ai un barbat langa tine si nu este bun de nimica..Apoi cum tiam zis..Nu ma incurc cu barbati care nu au bani..Pt ca eu sunt fata muncitoare si imi place sa am bani...Asa ca imi plac tot barbatii care sunt muncitori si le place sa aiba bani...Apoi dragostea trece prin stomac...Nu ma iau eu dupa povesti din astea...Ca femeia sa gandeasca cu inima,,,si barbatul cu creierul ca ii puturos si ii place sa cheltuie dar sa nu munceasca...Daca barbatul nu are bani...Nu sia batut capul in viata lui..Nu are roast sa iti faci o familie...Cu el...Apoi apar copiii.parintii bolnavi...Lasama ca singura ma descurc mai bine....Decat cu un barbat fara bani...care nu i-a placut munca si sa isi bata capul...Si cauta femeia ca sa il iubeasca asa fara bani.Doar cu gogosarii pe el si sa ii dea ea bani....DRAGOSTEA TRECE PRIN STOMAC....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 29 Mai 2010 16:23
cura... asa e mami... dar te indepartezi prea tare de subiect...
hai, inapoi la nani si mai vorbim cand te trezesti, ok?

totusico, tu ai stiut si nu mi-ai zis nimic... pai e frumos?
carmen396
Postat pe 29 Mai 2010 16:49
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-05-17 12:40:50
De la: AMELYY, la data 2010-05-17 12:36:35Care copii? Care casa?
Pai nici casa nu o sa am,,nici copiii..Pt ca un om daca traieste in pace cu sine insati...Peste tot este casa lui...Asa ca eu nu sunt singura...Il am de Dumnezeu..Si iubirea lui Dumnezeu imi ajunge...Nu ma simt deloc singura..Decat atunci cand fac parte rele si Dumnezeu se supara pe mine..


Sa inteleg ca viloiul asta de langa umila mea baracuta e si casa mea? Bingo!!! Copii lor vor avea grija de mine la batranete!
silfida
Postat pe 29 Mai 2010 17:05
De la: silfida, la data 2010-05-29 17:05:22
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-05-17 12:40:50
De la: AMELYY, la data 2010-05-17 12:36:35Care copii? Care casa?
Pai nici casa nu o sa am,,nici copiii..Pt ca un om daca traieste in pace cu sine insati...Peste tot este casa lui...Asa ca eu nu sunt singura...Il am de Dumnezeu..Si iubirea lui Dumnezeu imi ajunge...Nu ma simt deloc singura..Decat atunci cand fac parte rele si Dumnezeu se supara pe mine..


Sa inteleg ca viloiul asta de langa umila mea baracuta e si casa mea? Bingo!!! Copii lor vor avea grija de mine la batranete!
Pai da eu sunt singura,il am pe Dumnezeu..Adica putini vor sa mearga pe drumul meu.Anevoios,pt ca sunt lenesi...Apoi mie nu imi plac oamenii lenesi.Care vor sa primeasca totul pe gratis...Nici mie nu imi place sa imi bat capul...Dar fara munca,nu ajungi nicaieri...Sunt altii care ajung poate departe pt ca u bani..Dar oadat si odata tot i se va infunda...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 29 Mai 2010 17:33
daca il ai pe Dumnezeu cu adevarat nu esti singura. deci cum ramane?
silfida
Postat pe 29 Mai 2010 17:40
Si daca esti singura e ca asa vrei tu deci nu trebuie sa twte plangi. M-am uitat si vad ca nici prieteni virtuali nu ai. Mira-m-as sa nu fi fost "ceruta" dar cred ca-ti place sa stai asa.. victima..
silfida
Postat pe 29 Mai 2010 17:43
De la: silfida, la data 2010-05-29 17:43:47Si daca esti singura e ca asa vrei tu deci nu trebuie sa twte plangi. M-am uitat si vad ca nici prieteni virtuali nu ai. Mira-m-as sa nu fi fost "ceruta" dar cred ca-ti place sa stai asa.. victima..
Pai nu am prieteni virtuali..Pt ca au grija oamenii diabolici sa bage strambe si minciuni..Dupa cum tiam zis,,drumul meu este greu..diavolii ies din unii,,si merg in altii..Se multiplica...In viata spirituala,,mereu este o lupta ca sa i pastrezi sufletul curat...Nu stiu cat de mult inteleg,cei care merg pe alt drum..Si in viata de zii cu zii este la fel....Oamenii slabi cu duhul si cu mintea intunecata si ingusta...Daca te simt curat,,te ataca pt ca vor sa te strice ca sa te faca sa devii ca ei
xenaprintesarazboinica
Postat pe 29 Mai 2010 17:48
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-05-29 17:48:18
De la: silfida, la data 2010-05-29 17:43:47Si daca esti singura e ca asa vrei tu deci nu trebuie sa twte plangi. M-am uitat si vad ca nici prieteni virtuali nu ai. Mira-m-as sa nu fi fost "ceruta" dar cred ca-ti place sa stai asa.. victima..
Pai nu am prieteni virtuali..Pt ca au grija oamenii diabolici sa bage strambe si minciuni..Dupa cum tiam zis,,drumul meu este greu..diavolii ies din unii,,si merg in altii..Se multiplica...In viata spirituala,,mereu este o lupta ca sa i pastrezi sufletul curat...Nu stiu cat de mult inteleg,cei care merg pe alt drum..Si in viata de zii cu zii este la fel....Oamenii slabi cu duhul si cu mintea intunecata si ingusta...Daca te simt curat,,te ataca pt ca vor sa te strice ca sa te faca sa devii ca ei
Oamenii fara credinta,sunt lucrari ai lui sarsaila...Care daca te simte bun si sincer vor sa te strice...Incerca tot felul de trucuri.Fac chiar rautati....Asa cum ii invata domnul lor lucifer
xenaprintesarazboinica
Postat pe 29 Mai 2010 17:50
De la: garbo396, la data 2010-05-29 16:12:32curajoasa... eu n-am zis ca-ti poti iubi socrii la fel ca pe parintii tai, nu despre asta e vorba dragutzo...ci despre cate OMENIE poti da dovada intr-o situatie de genul asta.

visezi frumos.... daca il vei gasi tu pe cavalerul ala cu lovele, nu inseamna ca viata ta va fi ca o vacanta in bahamas si ca nu-ti mai poate oferi nici o surpriza neplacuta. banii aluia nu-ti garanteaza nici fericire, nici sanatate... nici tie sau lui si cu atat mai putin parintilor vostri.
si apoi, pune-te in situatia in care cavalerul cu lovele n-a descalecat in viata ta si, Doamne fereste, mama ta cade la pat si nu-ti permiti sa platesti o femeie s-o ingrijeasca... pentru situatia asta era intrebarea mea! si pentru alte situatii mai dificile...caci caile vietii pot fi mai intortocheate decat in filme sau in cartile cu zane si feti-frumosi...

inca ceva, in functie de care parinte cade la pat, sotul tau n-o poate sterge la fund pe mama lui, asa cum tu n-ai putea face asta pentru tatal tau. invers merge, ca e mai putin jenant

si sa sti ca e jenant si pentru o persoana straina sa curete la fund un bolnav! banii cu care ii platesti tu acest serviciu nu ii pot spala sentimentul de jena sau scarba, ca doar si ea este om ca si tine! numai ca s-ar putea sa fie mai OM decat tine sau altii care privesc lucrul asta cu atata superficialitate.

la revedere si multa sanatate.



Pana aici am avut rabdare sa citesc... nu ma mai amuza prostia"lucratoarei" de mult; dar admir faptul ca mai sunt oameni care, cu inima deschisa incearca sa o faca sa vada lumina!
Numai ca nervii tai, Draga 396 cred eu ca-s mai importanti. Fata asta e pe-aici ca Gheonoaia in basmele romanilor. Omniprezenta si cauta gloria!

Asa ca, lasa-o in plata Domnului!

in ceea ce priveste experienta prin care ai trecut cu soacra ta, te compatimesc! Sa ai parte de fericire pe masura sufletului bun, iti doresc!
moniq_
Postat pe 29 Mai 2010 17:52
Multumesc la Dumnezeu eu am o minte curata...Dar sarsaila mereu va incerca ca sa imi controleze el mintea...Si sarsaila lucreaza tot prin oamenii slabi cu duhul si care nu gandesc...Ei nu stiu sa ingnore gandurile rele...De asta ataca toti oamenii buni si sinceri..Pt ca sa ii strice,,,si sa devina ca ei la fel de rai
xenaprintesarazboinica
Postat pe 29 Mai 2010 17:53
De la: moniq_, la data 2010-05-29 17:52:30
De la: garbo396, la data 2010-05-29 16:12:32curajoasa... eu n-am zis ca-ti poti iubi socrii la fel ca pe parintii tai, nu despre asta e vorba dragutzo...ci despre cate OMENIE poti da dovada intr-o situatie de genul asta.

visezi frumos.... daca il vei gasi tu pe cavalerul ala cu lovele, nu inseamna ca viata ta va fi ca o vacanta in bahamas si ca nu-ti mai poate oferi nici o surpriza neplacuta. banii aluia nu-ti garanteaza nici fericire, nici sanatate... nici tie sau lui si cu atat mai putin parintilor vostri.
si apoi, pune-te in situatia in care cavalerul cu lovele n-a descalecat in viata ta si, Doamne fereste, mama ta cade la pat si nu-ti permiti sa platesti o femeie s-o ingrijeasca... pentru situatia asta era intrebarea mea! si pentru alte situatii mai dificile...caci caile vietii pot fi mai intortocheate decat in filme sau in cartile cu zane si feti-frumosi...

inca ceva, in functie de care parinte cade la pat, sotul tau n-o poate sterge la fund pe mama lui, asa cum tu n-ai putea face asta pentru tatal tau. invers merge, ca e mai putin jenant

si sa sti ca e jenant si pentru o persoana straina sa curete la fund un bolnav! banii cu care ii platesti tu acest serviciu nu ii pot spala sentimentul de jena sau scarba, ca doar si ea este om ca si tine! numai ca s-ar putea sa fie mai OM decat tine sau altii care privesc lucrul asta cu atata superficialitate.

la revedere si multa sanatate.



Pana aici am avut rabdare sa citesc... nu ma mai amuza prostia"lucratoarei" de mult; dar admir faptul ca mai sunt oameni care, cu inima deschisa incearca sa o faca sa vada lumina!
Numai ca nervii tai, Draga 396 cred eu ca-s mai importanti. Fata asta e pe-aici ca Gheonoaia in basmele romanilor. Omniprezenta si cauta gloria!

Asa ca, lasa-o in plata Domnului!

in ceea ce priveste experienta prin care ai trecut cu soacra ta, te compatimesc! Sa ai parte de fericire pe masura sufletului bun, iti doresc!
Uite o unealta a lui sarsaila
xenaprintesarazboinica
Postat pe 29 Mai 2010 17:54
Alo! "lucratoareo!" nu ai prieteni pentru ca gandesti anapoda si nimeni nu poate sa piarda timp cu nemiluita sa iti explice; cred, cu mana pe inima ca fiecare a incercat cate putin intr-un fel sau altyl; dar esti ca lemnul, fetito! Bata!
Cat despre "minte" e ceva ce tu nu detii! Cu atat mai putin "curata"!
Daca ai avea macar putina decenta, ai realiza cat e de josnic ceea ce spui de cele mai multe ori!

Fugi de-aci, ca te legam pana la urma!


moniq_
Postat pe 29 Mai 2010 17:55
De la: silfida, la data 2010-05-29 17:43:47Si daca esti singura e ca asa vrei tu deci nu trebuie sa twte plangi. M-am uitat si vad ca nici prieteni virtuali nu ai. Mira-m-as sa nu fi fost "ceruta" dar cred ca-ti place sa stai asa.. victima..


Dragelor, asta mica nu e victima! Ea e calaul!
moniq_
Postat pe 29 Mai 2010 17:57
De la: moniq_, la data 2010-05-29 17:55:00Alo! "lucratoareo!" nu ai prieteni pentru ca gandesti anapoda si nimeni nu poate sa piarda timp cu nemiluita sa iti explice; cred, cu mana pe inima ca fiecare a incercat cate putin intr-un fel sau altyl; dar esti ca lemnul, fetito! Bata!
Cat despre "minte" e ceva ce tu nu detii! Cu atat mai putin "curata"!
Daca ai avea macar putina decenta, ai realiza cat e de josnic ceea ce spui de cele mai multe ori!

Fugi de-aci, ca te legam pana la urma!


Tu esti unealta lui sarsaila.Pt ca te iei de oameni aiurea...Eu sunt civilizata si vorbesc frumos cu oamenii care ma respecta si imi vorbesc frumos...Dar eu am demnitate si nu sunt carpa niamaui de sters pe jos...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 29 Mai 2010 18:03
Ma plictisesti si ma uluiesti totodata, dar cand vad ca oameni cu inima buna stau sa iti explice tie ce inseamna a fi "om" imi vine sa te leg de calorifer si sa te gadil pana mori de ras!
Cu asta am incheiat! Iti poti relua monologul lung, plictisitor si maratonul de-a lungul topucurilor... Poat intr-o buna zi, chiar vei pricepe ceva!
Cat despre Dumnezeu, cuvantul asta in gura ta e o blasfemie! mai termina odata! Incearca si tu ceva nou pe care il poti expune cu ceva bun simt daca tot insisti sa te integrezi!
moniq_
Postat pe 29 Mai 2010 18:06
Asta depinde de ceea ce simte ficare.Eu am 33 de ani,parintii mei sunt inca tineri si nu imi fac astfel de probleme. In schimb ,acum 3 ani bunica din partea mamei mi-a lasat casa fara nici o clauza.Anul trecut boala i s-a agravat si a cazut la pat.Am avut grija de ea,nu pt ca mi-a lasat casa ci pt ca am iubit-o si am respectat-o.Mi-a fost foarte greu.A trebuit sa stau cu ea in casa ei care era la aproape 100 km de casa unde locuiam cu sotul si fetita.Certurile cu sotul meu s-au amplificat si am ajuns la divort.A avut o moarte foarte urata, care m-a socat. avea ciroza cine cunoaste boala stie poate cum se moare din aceasta cauza.Am stat cu ea pana aproape de sfarsit,nu am putut sa vad cum moare si nici moarta nu am putut sa o vad decat dupa cateva ore.Nu am regretat nici o clipa ce am facut si as mmai face inca odata ce am facut. NU AM FACUT-O DIN OBLIGATIE, AS FI FACUT-O ORICUM.Cu socrii e alta treaba, dar cred ca orice om cu suflet ar avea grija altul.
garbonixon
Postat pe 29 Mai 2010 22:07
cred ca respectul trebuie sa fie pe primul plan si abia dupa aia oblgatia!!
narcysa
Postat pe 30 Mai 2010 10:24
eu cred ca cei care isi IUBESC parintii,nu o vor face nici din obligatie si nici din respect
o vor face din IUBIRE!!!

DAR..asta nu inseamna ca tinerii sa se jertfeasca pt batrani asta NU!!
ci sa faca in asa fel incat celor ajunsi aproape de finalul drumului sa nu le lipseasca(pe cat posibil) nimic
LILO
Postat pe 30 Mai 2010 10:32
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-05-29 17:48:18
De la: silfida, la data 2010-05-29 17:43:47Si daca esti singura e ca asa vrei tu deci nu trebuie sa twte plangi. M-am uitat si vad ca nici prieteni virtuali nu ai. Mira-m-as sa nu fi fost "ceruta" dar cred ca-ti place sa stai asa.. victima..
Pai nu am prieteni virtuali..Pt ca au grija oamenii diabolici sa bage strambe si minciuni..Dupa cum tiam zis,,drumul meu este greu..diavolii ies din unii,,si merg in altii..Se multiplica...In viata spirituala,,mereu este o lupta ca sa i pastrezi sufletul curat...Nu stiu cat de mult inteleg,cei care merg pe alt drum..Si in viata de zii cu zii este la fel....Oamenii slabi cu duhul si cu mintea intunecata si ingusta...Daca te simt curat,,te ataca pt ca vor sa te strice ca sa te faca sa devii ca ei

Luptatoareo, fii barbata! Singura lupta reala pe care o ai tu se pare ca este cea cu limba romana.
garbo011350
Postat pe 30 Mai 2010 10:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
DE ZIUA MAMEI 8 De la: VOIAJOR 27 Martie 2012 23:05
ela 134 De la: tutankhamon 8 Octombrie 2009 12:46
portretul barbatului roman 601 De la: Axl_22 22 Iunie 2011 16:38
Rasu` plansu` 304 De la: ufishor 12 Iunie 2013 08:29
Merita sa mai astept ? 36 De la: amely23 1 Iunie 2013 14:36
Setari Cookie-uri