e o obligatie sa ai grija de parinti sau e respect !!!

De la: sophia, la data 2010-05-24 13:56:27 Cenaclul Flacara -' Ruga pentru parinti ......."

1. Enigmatici si cuminti
Terminandu-si rostul lor,
Langa noi se sting si mor,
Dragii nostri, dragi parinti.
Cheama-i doamne inapoi,
Ca si-asa au dus-o prost
Si fa-i tineri cum au fost
Fa-i mai tineri decat noi.

2. Pentru cei ce ne-au facut
Da un ordin da ceva,
Sa-i mai poti intarzia,
Sa o ia de la-nceput.
Au platit cu viata lor,
Ale fiilor erori,
Doamne fa-i nemuritori,
Pe parintii care mor.

3. Ia privitii cum se duc
Ia privitii cum se sting,
sophia1971
Postat pe 24 Mai 2010 13:58
Alexo, azi te simti sophia?
Doara
Postat pe 24 Mai 2010 14:01
Eu una nu i-as spune tocmai "obligatie" - ci mai degraba "datorie".
Eu sunt de parere ca da , avem o datorie fata de parinti - si morala si crestineasca, si ar trebui sa avem si respect, si mai presus de toate, DRAGOSTE fata de ei, mai ales la o anumita varsta cand devin neputinciosi.

La tine totusi vad ca e vorba de altceva - obligatie, pt ca e vorba de socrii, nu chiar de parintii tai. Si in mod normal, copiii lor ar trebui sa se ocupe efectiv - adica sotul tau; dar cum barbatii...nu se ocupa de "chestii din astea" , greul va cade pe tine. Nah, nu ai cum sa iubesti socrii la fel ca pe proprii parinti
hot_coffee
Postat pe 24 Mai 2010 15:06
daca erau parintii tai gandeai altfel.nu mai pronuntai cuvantul obligatie,ziceai ca trebuie sa am grija de ei ca-s parintii mei....ce oameni reci si fara suflet sunt unii
estela
Postat pe 25 Mai 2010 03:12
da, ai dreptate.o sa ne vina si noua randu doar stitii proverbul "BINE FACI BINE GASESTI"
garbo119283
Postat pe 25 Mai 2010 09:24
Ideal e sa nu devi o povara pe capul copiiilor,sa poata si ei sa se bucure de viata,in rest grija de parinti,e o datorie morala,de respect,nu e vorba,asta il ai din start pentru ei,nu atunci cand devin fara voia lor neputinciosi
scrichy
Postat pe 25 Mai 2010 10:30
De la: viata_la_birou, la data 2010-05-17 16:01:43VA MULTUMESC CA SINTETI DEACORD CU MINE..SINCER EU NU AM VRUT SA SEMNEZ ACELE ACTE PENTRU CA AM SI EU O MAMA ,NU MI-A DAT NIMIC ..DAR O VOI INGRIJI DIN respect!!!sotul meu mi-a zis ca nu poate semna numai el ca ii intretine..crede-ti ca m-a mintit???asa i-ar fi zis notarul!!!

Daca exista un contract de vanzare cumparare cu clauza,el fiind casatorit nu-l poate cumpara singur,codul familiei
scrichy
Postat pe 25 Mai 2010 10:35
E un subiect care sincer ma intristeaza...nu cred ca e o obligatie sa ai grija de parinti...o faci cu drag,cu dragoste,cu respect si cu regretul ca nu poti face mai mult...iar in cazul in care ai viata ta si familia ta, acest lucru le-o datorezi lor..parintilor...si nu, copiii nu sunt o investite, dar trebuie sa fie un sprijin atunci cand e nevoie. E normal ca oricine sa si faca griji in ceea ce priveste batranetea, de aceea au apatut clauze...eu una am in suflet o clauza nescrisa nicaieri..imi voi iubi,respecta,sprijini si ajuta parintii pana in ultima clipa!
anda_andreea
Postat pe 26 Mai 2010 00:40
De la: viata_la_birou, la data 2010-05-17 12:03:40ma gindesc cu frica ca v-a veni ziua cind socrii vor cadea la pat si v-a trebui sa ma la s de servici.. au trecut apartamentul pe numele nostru cu clauza de intretinere,dar ma intrb eu oare as putea sa fac acelasi lucru cu baiatul meu?? cu siguranta NU!!poate voi fi o baba urita si egoista..copilul meu tinar si cu familie..sa-i stric eu placerile vietii ???Socrii mei au zis ca ei si-au facut copil sa aibe cine sa-i ingrijeasca la batrinete !!da..e corect,dar nu-l poti obliga..!!!le-am reprosat ca eu mi-am facut copil de drag si nu-l voi obliga sa aibe grija de mine..cit despre locuinta ce sa zic :e copilul meu..lui ii v-a ramine!!nu ii dau tot acum e adevarat, dupa ce murim noi , dar nu as putea sa pun copilul sa ma tina cu clauza !!NICIODATA!!ARE VIATA LUI...O V-A FACE DIN respect...


contractul cu pricina poarta denumirea RENTA VIAGERA. Daca sotul tau ar fi fost unic la parinti , atunci acest contract nu mai trebuia sa fie facut deoarece apartamentul i-ar fi revenit in baza dreptului la mostenire pe care-l au succesorii in linie directa, in ordinea gradelor de rudenie.Probabil ei au vrut sa se asigure ca vor fi ingrijiti dar si asta e o chestiune relativa...intervin o serie de variabile.
Daca este corect sau nu ceea ce au facut e discutabil..sotul tau putea sa refuze..sau sa accepte, in cazul lui a acceptat, din respect .
reyya
Postat pe 26 Mai 2010 01:13
De la: viata_la_birou, la data 2010-05-17 16:01:43VA MULTUMESC CA SINTETI DEACORD CU MINE..SINCER EU NU AM VRUT SA SEMNEZ ACELE ACTE PENTRU CA AM SI EU O MAMA ,NU MI-A DAT NIMIC ..DAR O VOI INGRIJI DIN respect!!!sotul meu mi-a zis ca nu poate semna numai el ca ii intretine..crede-ti ca m-a mintit???asa i-ar fi zis notarul!!!


Prin contractul de renta viagera o persoana, numita credirentier, instraineaza un bun sau plateste o suma de bani in schimbul unei prestatii periodice, care urmeaza a i se plati pana la decesul sau de catre o alta persoana, numita debirentier, deci..daca in contractul de renta viagera ai calitatea de debirentier si tu , alaturi de sotul tau, da , atunci era nevoie si de semnatura ta. Daca insa sotul tau ar fi fost unic mosternitor, nu mai era nevoie de acest contract, apartamentul i-ar fi revenit de drept in baza dreptului succesoral.
reyya
Postat pe 26 Mai 2010 01:37
De la: scrichy, la data 2010-05-25 10:35:44
De la: viata_la_birou, la data 2010-05-17 16:01:43VA MULTUMESC CA SINTETI DEACORD CU MINE..SINCER EU NU AM VRUT SA SEMNEZ ACELE ACTE PENTRU CA AM SI EU O MAMA ,NU MI-A DAT NIMIC ..DAR O VOI INGRIJI DIN respect!!!sotul meu mi-a zis ca nu poate semna numai el ca ii intretine..crede-ti ca m-a mintit???asa i-ar fi zis notarul!!!

Daca exista un contract de vanzare cumparare cu clauza,el fiind casatorit nu-l poate cumpara singur,codul familiei


corect, in cazul vanzarii-cumpararii,
INSA in baza succesiunii legale ar fi venit la mostenire in NUME PROPRIU.
reyya
Postat pe 26 Mai 2010 02:01
Daca parintii pot plati o babysitter ca sa aiba grija de copil si copiii la rindul lor pot plati o nurse sa aiba grija de ei.Punct.

Ce atita stres ca trebuie sa ai grija de ei?
Daca mori tu inaintea lor? Sau mai rau, ti se intimpla ceva si trebuie sa aiba ei grija de tine?

Asa cum parintii nostrii ne-au sters la dodou cind eram copii si noi la rindul nostru ii vom sterge pe ei.
Ciresica
Postat pe 26 Mai 2010 02:58
De la: viata_la_birou, la data 2010-05-17 12:03:40ma gindesc cu frica ca v-a veni ziua cind socrii vor cadea la pat si v-a trebui sa ma la s de servici.. au trecut apartamentul pe numele nostru cu clauza de intretinere,dar ma intrb eu oare as putea sa fac acelasi lucru cu baiatul meu?? cu siguranta NU!!poate voi fi o baba urita si egoista..copilul meu tinar si cu familie..sa-i stric eu placerile vietii ???Socrii mei au zis ca ei si-au facut copil sa aibe cine sa-i ingrijeasca la batrinete !!da..e corect,dar nu-l poti obliga..!!!le-am reprosat ca eu mi-am facut copil de drag si nu-l voi obliga sa aibe grija de mine..cit despre locuinta ce sa zic :e copilul meu..lui ii v-a ramine!!nu ii dau tot acum e adevarat, dupa ce murim noi , dar nu as putea sa pun copilul sa ma tina cu clauza !!NICIODATA!!ARE VIATA LUI...O V-A FACE DIN respect...



ai perfecta dreptate.nu poti face un copil doar pt ca iti trebuie ajutor la batranete.este pur egoism.daca o sa te ajute ar trebui sa o faca din respect si din iubste nu sa o faca din obligatie.nu as putea trai cu gandul ca propriul meu copil se simte obligat,ar trebui sa fie alegerea lui.acum cativa ani(aprox 10)am avut o noua colega de clasa,avea 15-16 ani.fusese infiata de un cuplu care deja ajunsesera la anii de batranete.chiar si atunci am inteles ca au preferat un copil mai mare doar pt ca aveau nevoie de de ajutor.din pacate,cazul acesta nu este unic...
gia85
Postat pe 26 Mai 2010 23:24
este respect fata de parinti , este compasiune pt boala si batranetea lor, este atasament , este impacare cu Sine ( ca le-am fost alaturi ) . Daca nu as putea face-o personal as angaja pe cineva sa le fie alaturi, dar in mod cert as face orice sa le usurez batranetea.
reyya
Postat pe 27 Mai 2010 01:49
Cred ca post-ul Sophiei, e relevant; mesajul din cantecul absolut superb al lui Hrusca e indestructibil!
Nu stiu nici cum de ne putem gandi la asta! Asa cum natural, noi avem grija de copii, intr-o zi, ei vor gasi puterea si intelegerea pentru batranetea noastra; si stati linistiti! gasesc batranii nostri o cale de a se duce demn, de fiecare data.
Asta e un subiect dureros si este nedemn de cel care isi respecta parintii este un asemenea semn de intrebare!
moniq_
Postat pe 27 Mai 2010 11:24
un lucru e clar. se exista "parintii lui" si "parintii mei ".

cand e vorba de ai mei, intra in casa nunta. cand se discuta de ai lui, intra smulta.


cu doua grame de otrava se rezolva problema.ramaneti si cu actele pe casa.

si_totusi
Postat pe 27 Mai 2010 13:09
desi e trist de fapt...
moniq_
Postat pe 27 Mai 2010 13:18
trist dar adevarat, monik. parintii sunt o povara pentru unii. oricat ar gresi, sunt parinti si trebuie intelesi si iubiti.

o sa fiu si eu " mama lui" poate nu apuc timpul sa ma ingrijeasca nora si sa le fiu povara.oricum, daca simt ca se va uita scarbita la mine, cat de nevolnica as fi, hai ca o sa gasesc puterea sa-i rup oasele. asa, ca o ultima amintire
si_totusi
Postat pe 27 Mai 2010 13:31
amin!

moniq_
Postat pe 27 Mai 2010 13:33
scumpo, nu te dezminti!
mi-ar placea sa am o mama ca tine...cati ani ziceai ca are baietul tau?
zambila
Postat pe 27 Mai 2010 13:35
26, zambilici risti sa-ti fiu soacra?
si_totusi
Postat pe 27 Mai 2010 13:45
da
zambila
Postat pe 27 Mai 2010 13:48
hai c-o punem si de nunta!!! la mai mare!
moniq_
Postat pe 27 Mai 2010 13:58
De la: hot_coffee, la data 2010-05-24 15:06:47Eu una nu i-as spune tocmai "obligatie" - ci mai degraba "datorie".
Eu sunt de parere ca da , avem o datorie fata de parinti - si morala si crestineasca, si ar trebui sa avem si respect, si mai presus de toate, DRAGOSTE fata de ei, mai ales la o anumita varsta cand devin neputinciosi.

La tine totusi vad ca e vorba de altceva - obligatie, pt ca e vorba de socrii, nu chiar de parintii tai. Si in mod normal, copiii lor ar trebui sa se ocupe efectiv - adica sotul tau; dar cum barbatii...nu se ocupa de "chestii din astea" , greul va cade pe tine. Nah, nu ai cum sa iubesti socrii la fel ca pe proprii parinti
Pai de ce barbatii nu se ocupa de chestii din astea? Ca doar sunt parintii lui...Ca doar eu ca femeie nu il pun pe el,sa se ocupe de parintii mei,,care mau crescut de mica,si m-au sters la fund Asa si pe el..Daca parintii l-au crescut pe barbat,de mic si l-au stres la fund de caca...El trebuie sa se grijeasca de ei nu femeia..Femeia il mai ajuta si ea cu ce poate..Dar barbatul trebuie sa isi grijeasca parintii,nu nora
xenaprintesarazboinica
Postat pe 27 Mai 2010 17:42
Daca ai fii locuit cu ei,nu oti sa te muti atunci cand sunt bolnavi si sa ii lasi la greu...Dar practic,,logic vorbind,fiecare trebuie sa se grijeasca de parintii lui...Cat si barbatul de parintii lui,si femeia il mai ajuta atunci cand barbatul nu mai poate...Si femeia trebuie sa se grijeasca de parintii ei,,si barbatul sa o ajute,cand femeia nu mai poate..Fiecare are datoria sa isi ajute parintii la batranete...Dar nu trebuie sa locuiesti acolo..Ci sa angajezi pe cineva..Ca doar tinerii au un loc de munca...Si barbatul sa se ocupe de parintii lui,cat poate...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 27 Mai 2010 17:46
Indiscutabil, grija pentru parinti inseamna iubire, respect, recunostinta. Se spune ca atunci cand nu mai esti copilul nimanui pe lumea aceasta, atunci incepi sa imbatranesti.
Chestia asta cu parintii mei - muma, ai lui - ciuma tine de nivelul de educatie al fiecaruia dintre noi. Eu stiu ca atunci cand iubesti un om cu adevarat, il iubesti cu catel, cu purcel, cu tot ce tine de el, adica si cu parintii-ciuma aferenti.
De ce au ales oamenii aceia sa faca un contract de renta viagera? Cred ca tocmai pentru ca si-au evaluat foarte corect nora. Daca lucrurile ar fi stat altfel, probabil ca nu si-ar fi luat asemenea masuri.
In rest, lucrurile sunt teribil de simple. Draga mea, daca vrei sa-ti traiesti viata, sa te bucuri de ea, sa nu fii obligata sa ingrijesti socri ajunsi la varsta senectutii, rupe naibii contractul de renta viagera! S-or gasi pe lume crestini necajiti care in schimbul unei case sa ii ingrijasca, poate cu ceva mai multa abnegatie decat voi. Si gata!
Dar citesc eu asa, printre randurile tale, ca doar ei, batranii, nu-ti plac. Casa lor, insa, se pare ca da, ceea ce nu e foarte corect.
garbo011350
Postat pe 27 Mai 2010 19:03
De la: garbo011350, la data 2010-05-27 19:03:49Indiscutabil, grija pentru parinti inseamna iubire, respect, recunostinta. Se spune ca atunci cand nu mai esti copilul nimanui pe lumea aceasta, atunci incepi sa imbatranesti.
Chestia asta cu parintii mei - muma, ai lui - ciuma tine de nivelul de educatie al fiecaruia dintre noi. Eu stiu ca atunci cand iubesti un om cu adevarat, il iubesti cu catel, cu purcel, cu tot ce tine de el, adica si cu parintii-ciuma aferenti.
De ce au ales oamenii aceia sa faca un contract de renta viagera? Cred ca tocmai pentru ca si-au evaluat foarte corect nora. Daca lucrurile ar fi stat altfel, probabil ca nu si-ar fi luat asemenea masuri.
In rest, lucrurile sunt teribil de simple. Draga mea, daca vrei sa-ti traiesti viata, sa te bucuri de ea, sa nu fii obligata sa ingrijesti socri ajunsi la varsta senectutii, rupe naibii contractul de renta viagera! S-or gasi pe lume crestini necajiti care in schimbul unei case sa ii ingrijasca, poate cu ceva mai multa abnegatie decat voi. Si gata!
Dar citesc eu asa, printre randurile tale, ca doar ei, batranii, nu-ti plac. Casa lor, insa, se pare ca da, ceea ce nu e foarte corect.
Pai sa aiba grija barbatul,,de parintii lui...Pt ca barbatul trebuie sa se gandeasca daca poate oferi o locuinta familiei,nu femeia...Asa ca daca nu a fost in stare sa o faca si ia dato parintii lui,,
xenaprintesarazboinica
Postat pe 27 Mai 2010 22:58
De ce toate cade in spinarea femeii..Dar barbatul pt ce mai este necesar..?
xenaprintesarazboinica
Postat pe 27 Mai 2010 23:02
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-05-27 22:58:26
De la: garbo011350, la data 2010-05-27 19:03:49Indiscutabil, grija pentru parinti inseamna iubire, respect, recunostinta. Se spune ca atunci cand nu mai esti copilul nimanui pe lumea aceasta, atunci incepi sa imbatranesti.
Chestia asta cu parintii mei - muma, ai lui - ciuma tine de nivelul de educatie al fiecaruia dintre noi. Eu stiu ca atunci cand iubesti un om cu adevarat, il iubesti cu catel, cu purcel, cu tot ce tine de el, adica si cu parintii-ciuma aferenti.
De ce au ales oamenii aceia sa faca un contract de renta viagera? Cred ca tocmai pentru ca si-au evaluat foarte corect nora. Daca lucrurile ar fi stat altfel, probabil ca nu si-ar fi luat asemenea masuri.
In rest, lucrurile sunt teribil de simple. Draga mea, daca vrei sa-ti traiesti viata, sa te bucuri de ea, sa nu fii obligata sa ingrijesti socri ajunsi la varsta senectutii, rupe naibii contractul de renta viagera! S-or gasi pe lume crestini necajiti care in schimbul unei case sa ii ingrijasca, poate cu ceva mai multa abnegatie decat voi. Si gata!
Dar citesc eu asa, printre randurile tale, ca doar ei, batranii, nu-ti plac. Casa lor, insa, se pare ca da, ceea ce nu e foarte corect.
Pai sa aiba grija barbatul,,de parintii lui...Pt ca barbatul trebuie sa se gandeasca daca poate oferi o locuinta familiei,nu femeia...Asa ca daca nu a fost in stare sa o faca si ia dato parintii lui,,

Asta spuneam si eu. Barbatul si nevata sa stea la casa lor, dar sa le comunice cu onestitate parintilor lui ca nu ii vor ingriji si atunci, oamenii pot sa faca alte combinatii. Sa gaseasca o alta familie care sa-i ingrijasca pentru casa, sau sa mearga la un azil particular, caruia in schimbul ingrijirii care e mult mai costisitoare, sa-i doneze casa etc.
Problema este ca toti copiii au impresia ca li se cuvin doar casele parintilor, nu si ingrijirea acestora, ceea ce denota, dupa parerea mea, o crunta lipsa de caracter, de asumare.
In ceea ce o priveste pe duduia care a deschis aceasta tema, sincer, cred ca e o mare gheonoaie, daca socrii ei au simtit nevoia sa-si ia asemenea masuri de prevedere. Sa fereasca Dumnezeu pe toata lumea de asemenea "copii" si de asemenea probleme!
garbo011350
Postat pe 28 Mai 2010 08:01
birou,

eu zic ca bine au facut socrii tai,puiu...
nu de alta da'iote la tine!
oamenii sunt verzi inca,merg pe picioarele lor,si tu esti ingrozita de ce va fi,cand va fi...
eu zic sa nu te mai stresezi,o mai stiu eu pe una care avea un stres de genu' asta,si din pacate a patit ea un necaz..si socrii au grija de ea.
Doamne feri!pe toata lumea...

eu o sa fiu mai pragmatica,daca o sa am zile, si apuc timpuri de genu' mosteniri si alte alea,(daca nu cade blocu' la cutremur,desigur)s-ar putea sa pun si eu clauza la contract,nu de alta dar baietii uneori uita si de tzatza la care au supt,cand sunt intre cracii damelor..
da,am copii buni,sunt mandra de ei in draci uneori,da' paza buna trece primejdia rea.

si astia de va lamentati p-acilea de mila parintilor(unii),nu m-ati convins deloc.
daca va iau la bani marunti, precis nu le-ati mai deschis usa de o gramada de timp.
iasomia
Postat pe 28 Mai 2010 16:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna ziua 5 De la: elisabeta_boia 27 Noiembrie 2011 10:15
Femeie, ti-ai pierdut feminitatea! 156 De la: suparatu_ 5 Iulie 2012 14:19
relatie (banuiesc) emotionala extraconjugala 96 De la: garbo_423602 13 Decembrie 2018 11:37
ATI MAI VAZUT VREO SEFA DE PROMOTIE CARE SA NU FI ABSSOLVIT LA FINAL ANUL? 9 De la: quasaria 5 Aprilie 2010 22:18
CE ATI SIMTI DACA IUBITUL SAU FOSTUL IUBIT AR SPUNE DESPRE DVS CA SUNTETI O PROASTA SOTIEI SALE SAU FOSTEI SOTII ? 10 De la: tutankhamon 5 Aprilie 2010 03:03
Setari Cookie-uri