Diferenta de varsta

Buna tuturor!
sunt disperata! va implor, ajutati-ma!
sa va spun povestea mea:
acum aproape 6 luni de zile, am cunoscut un tip. eu am vrut relatia. el 19 ani, eu 28. toate au fost exceptionale la inceput, cam primele trei luni, dupa care a inceput calvarul. in primele trei luni chiar aveam un cuvant de spus, eram, ca de obicei, puternica si sigura pe mine. apoi, a inceput sa-si arate coltii. m-am gandit ca nu-i frumos sa-i anulez eu orice urma de personalitate si sa-l las sa isi exprime toate parerile, indiferent de natura lor, dar cu calm si respect. am inceput de atunci sa devin din ce in ce mai toleranta, sa-i trec greselile cu vederea si sa le pun pe seama varstei. erau minore unele dintre ele, dar eu nu prea obisnuiam sa fac atat de multe compromisuri inainte. asta cred c-a fost un lucru bun si pentru mine. apoi, de Paste a plecat la maica-sa in Spania, fara mine, la botez la copilul surorii lui, la fel. m-a lasat cu ochii in soare. am trecut si peste asta. motivul era diferenta de varsta in fata familiei. nu se putea afisa cu mine. dar cred ca macar la una din doua ar fi putut renunta, de dragul meu. n-a facut-o. atunci cand pleaca pe undeva, nu ma suna. daca-l sun eu, raspunde, dar vrea sa-mi sublinieze, probabil, nevoia de libertate. pe telefon primeste apeluri de la numere necunoscute si refuza sa ma convinga cine il cauta. mesajele, cum le primeste, le sterge.asta s-a intamplat o data. m-am enervat peste puteri si m-am gandit sa-i fac un test. am rugat-o pe prietena mea sa-i dea intalnire si el a acceptat in cele din urma, dar nu s-a dus la locul cu pricina. mi-a spus ulterior ca si-a dat seama de la bun inceput. si acum ma sicaneaza cu treaba asta si-mi spune ca , cu prima ocazie cu care o tipa ii va da intalnire, va accepta. si ca vrea sa fie cu mine in continuare, dar vrea sa ma insele o data, sa vada cum e si sa-mi faca in ambitie. am uitat sa precizez ca am fost despartiti de curan o saptamana, timp in care mi-a spus ca, in 4 zile din 7 a baut non-stop. ce-o mai fi facut...? libertatea asta... nu stiu ce sa fac! cum sa-l readuc pe calea cea buna?
garbo089714
Postat pe 1 Mai 2010 11:11
Esti si penibila. Ce naiba frate? La 19 ani ce sa-i ceri? Are cash la gura cu kilogramele. Nu stiu tu ce-ti pui mintea cu el si cum poti sa fii cu un copil care abia a terminat liceul. Si cel mai trist e ca si ai pretentii de la el. Cred ca tu trebuie sa fii adusa pe calea cea buna. El face ceea ce e normal sa faca la varsta lui.
Doara
Postat pe 1 Mai 2010 11:17
tu te porti ca o fetita de 15 ani..
erika1
Postat pe 1 Mai 2010 11:19
nu mai iubitiiiiiiiiiiii!
o sa dau o lege!
impotriva iubirii!
fleurdelis
Postat pe 1 Mai 2010 11:26
m-am indragostit de el... tare de tot! am incercat sa-l dau uitarii, dar n-am reusit... si ma joaca pe degete de m-a facut din om - neom... nu-mi gasesc remediu...
garbo089714
Postat pe 1 Mai 2010 18:19
scuze...,nu ma pot abtine..
roby_cado
Postat pe 1 Mai 2010 18:25
apropo de remediu...,incearca pe la "Generala"..,zic si eu..
roby_cado
Postat pe 1 Mai 2010 18:31
la 19 ani un baietel se intreaba in continuare unde i-o fi disparut suzeta. Apropo, va uitati la Scooby Doo?
quasaria
Postat pe 1 Mai 2010 18:59
De la: quasaria, la data 2010-05-01 18:59:43la 19 ani un baietel se intreaba in continuare unde i-o fi disparut suzeta. Apropo, va uitati la Scooby Doo?


nu ii adevarat...depinde de caracteru fiecaruia daca sa maturizat sau daca nu....
blondina_X
Postat pe 1 Mai 2010 19:08
bun. O sa o rog pe fie-mea sa sara cu niste sfaturi.
Are 4 ani dar ce conteaza... ea e mai maturizata de felul ei.
quasaria
Postat pe 1 Mai 2010 19:17
De la: quasaria, la data 2010-05-01 19:17:42bun. O sa o rog pe fie-mea sa sara cu niste sfaturi.
Are 4 ani dar ce conteaza... ea e mai maturizata de felul ei.
blondina_X
Postat pe 1 Mai 2010 19:20
De la: quasaria, la data 2010-05-01 19:17:42bun. O sa o rog pe fie-mea sa sara cu niste sfaturi.
Are 4 ani dar ce conteaza... ea e mai maturizata de felul ei.



ana02
Postat pe 1 Mai 2010 19:22
De la: quasaria, la data 2010-05-01 19:17:42bun. O sa o rog pe fie-mea sa sara cu niste sfaturi.
Are 4 ani dar ce conteaza... ea e mai maturizata de felul ei.


dc faci mijto...crezi k conteaza varsta?
blondina_X
Postat pe 1 Mai 2010 19:22
De la: ana02, la data 2010-05-01 19:22:07
De la: quasaria, la data 2010-05-01 19:17:42bun. O sa o rog pe fie-mea sa sara cu niste sfaturi.
Are 4 ani dar ce conteaza... ea e mai maturizata de felul ei.





cei asa amuzant?
blondina_X
Postat pe 1 Mai 2010 19:28
mi-as fi dorit sa primesc sfaturi din partea voastra, ajutor, solutii, nu ironii, apelative incisive sau glume de prost gust. multumesc.
garbo089714
Postat pe 2 Mai 2010 09:51
Pai asta e sfatul: maturizeaza-te tu si lasa copiii minori in pace. Ceri prea mult de la ceva care nu exista. E un copil. Tu vrei "sa-l aduci pe calea cea dreata". Ce face el e calea dreapta pentru un pusti de 19 ani. Ce-ai vrea acum sa se insoare cu tine si sa creasca copii?

ps. I-au trecut cosurile?
Doara
Postat pe 2 Mai 2010 10:02
Uff! Trei luni a fost binee? Trei luni INTREEEGI? Moama! O eternitate, ce sa mai!

Si cum sa-l aduci pe calea cea buna? Pai amenintza-l cu bau-bau! Sau da-i o mama de bataitza la fundu' gol. Nu asa se aduc plozii pe calea cea buna?

Auzi, dar acum am si eu o curiozitate: Cum vezi tu "calea cea buna"? Ce, adica, face el, fiind pe calea cea buna? Face doar ce zici tu? Te ia de nevasta? sau doar te ia la botez?
Opal
Postat pe 2 Mai 2010 10:11
De la: garbo089714, la data 2010-05-02 09:51:34mi-as fi dorit sa primesc sfaturi din partea voastra, ajutor, solutii, nu ironii, apelative incisive sau glume de prost gust. multumesc.


Ok, uite, pentru 30 de secunde o sa fiu serioasa, ca mai mult m-as plictisi: Nu exista "solutii".

Pana la urma, intrebarea mea de mai sus e si serioasa: Ce astepti tu de la el? Tinand seama ca abia si-a terminat liceul (daca a facut-o) si abia intra sau a intrat in primul an de facultate?
Opal
Postat pe 2 Mai 2010 10:17
Tu esti cea care traiesti acesta poveste sau ai uitat, in timp ce te lamentezi in fata unor persoane care oricum nu te vor intelege.
Aliseea
Postat pe 7 Mai 2010 20:53
714, ai putea sa-i cumperi alta suzeta ok , 5 secunde sunt serioasa si-ti voi spune : ,,Next":-)
reyya
Postat pe 7 Mai 2010 21:00
Renunta la el,daca nu vrei sa-ti pierzi respectul de sine continuand sa faci compromisuri.Nu spun ca nu vei suferi....o vreme.Nu te mai umili !
just_anita
Postat pe 8 Mai 2010 06:46
De la: garbo089714, la data 2010-05-02 09:51:34mi-as fi dorit sa primesc sfaturi din partea voastra, ajutor, solutii, nu ironii, apelative incisive sau glume de prost gust. multumesc.


intai de toate incearca sa faci lumina in mintea ta. aceasta iubire era sortita esecului de la bun inceput. el nu si-a ''consumat''curiozitatile vietzii. se afla in perioada in care aventura este atractia, un mod de viata. compromisurile pe care le faci adancesc prapastia dntre voi, il fac sa-si piarda respectul fata de tine, nicidecum nu-l tin aproape. daca nu te poti controla in ceea ce-l priveste, detasaza-te de relatia asta deoarece te distruge.
Anilus
Postat pe 8 Mai 2010 08:23
De la: garbo089714, la data 2010-05-02 09:51:34mi-as fi dorit sa primesc sfaturi din partea voastra, ajutor, solutii, nu ironii, apelative incisive sau glume de prost gust. multumesc.
Mai sa fim seriosi ca nu exista solutii ce dumnezeu ai facut 28 de ani de geaba?Si ce te astepti?sa-ti riduce statuie?Mai mult ca sigur inca depinde financiar de parinti si f---tot ce misca si poate prinde fara implicare scuze da m-am plictisit
garbo074997
Postat pe 8 Mai 2010 08:47
714, te-ai indragostit de un adolescent, de un baiat aflat la varsta curiozitatii si a experientelor. Nu-i inca pregatit sa se lege la cap cu o relatie stabila, e prea tanar pentru un angajament atat de serios. Are nevoie sa zburde, sa cunosca fete, sa-si faca prieteni, sa guste viata.
Tu incerci sa-i pui capastru acestui calut naravas aflat la primii pasi prin viata...
Hai sa fim serioase! Stii si tu foarte bine ca relatia asta n-are nici un viitor. Esti dispusa sa-i stai in preajma inca vreo 5-6 ani, pana cand s-o maturiza cat de cat, si va fi capabil sa-ti spuna clar daca te vrea alaturi pentru restul vieti ori ba?

Tylly
Postat pe 8 Mai 2010 09:10
are 19 ani...........ce asteptai de la el?????????????daca voiai o relatie stabila cautai un barbat ... el , mai " copilareste " inca.........crezi tu , ca parintii lui nu au nici un cuvant de spus???????????mai ales ca , inca , il intretin???????? ei zic sa te mai gandesti, si ai grija ce-ti doresti........s-ar putea sa ti se-ntample

jeanette40
Postat pe 8 Mai 2010 09:35

acum...din punctul de vedere al unui parinte

eu nu am nimic impotriva reletiilor cu diferente de varsta,atata timp cat nu li se intampla copiilor mei

si chiar daca ar fi sa se intample asa,nu ma voi impotrivi...
pt ca intr-o zi am dat un sfat(in alta chestiune) unuia din copii si ,spre surprinderea mea,primesc raspunsul:
"da,numai daca m-ai putea opri"
ps eu nu le impun niciodata nimic...le dau doar SFATURI
LILO
Postat pe 8 Mai 2010 09:46
..714...daca spui ca baiatul s-o apucat de baut,risti sa il impingi in depresie si de acolo pana a face o prostie nu ii decat un PAS

lasa-i baiatului libertatea de a alege,asa cum ne-a lasat-o dumnezeu
noi nu avem nici un drept sa "legam" pe cieva de noi sub nici un chip
pretul este prea MARE!!!

lasa baiatul pe drumul lui,iubirea ta(egoista) pt el va trece
LILO
Postat pe 8 Mai 2010 09:51
nici eu nu am nimic impotriva acestor relatii..........numai ca nu prea tin parerea mea
prea mari diferentele de mentalitate .........fiecare varsta are alte asteptari de la viata , ar fi multe de spus
jeanette40
Postat pe 8 Mai 2010 10:02
mi-am mai amintit o zicere
"iubirea este OARBA

iubirea adevarata nu tine cont de regulile impuse de mentalitatea umana
LILO
Postat pe 8 Mai 2010 10:06
iubitul meu are 55 ,eu 30 .il ador
placintacumure
Postat pe 8 Mai 2010 15:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
La intrebarea generala 43 De la: Laura_M 27 Septembrie 2010 21:06
lapte praf 1 De la: kidz008208 20 August 2010 12:25
poezii de dragoste 78 De la: iasomia 21 Septembrie 2009 10:39
Ce as putea sa fac? 51 De la: dor72 21 Iunie 2011 22:22
sluga la patron 35 De la: anastasya 6 Iunie 2010 15:31
Setari Cookie-uri