momente nasoale...?

da' ce-i bre kirule, bal mascat?...
zambil
Postat pe 2 Martie 2010 20:44
De la: kyrra, la data 2010-03-02 20:29:01reyya

am avut un seminar de 2 zile cu Elena Guarrella..e inutil sa spun cata caldura emana femeia..


Nu citisem intreaga postare...merge din ce in ce mai greu aici.sigur, in asta consta calitatea unui practician , in caldura si increderea pe care o poti conferi.
reyya
Postat pe 2 Martie 2010 20:44
Zambilu`, nooo..dar daca se ia ? contagiune d-aia..

reyya, sa stii,... am avut multe de invatat de la ea..
ex_
Postat pe 2 Martie 2010 20:47
reyya, eu NU VREAU sa inchid subiectul. Imi place dracusorul ala care mai iese la lumina. Mai bine continuam guerilla... Oi fi defecta?
quasaria
Postat pe 2 Martie 2010 21:28
Q..in tine cred ca se ascunde Ernesto Guevara de la Serna
reyya
Postat pe 2 Martie 2010 21:32
sper sa se ascunda mai bine ca data trecuta...
quasaria
Postat pe 2 Martie 2010 21:41
hihihi...
vorba aia: "de ma voi scula,pre multi am sa popesc si eu!"..
preciouss
Postat pe 2 Martie 2010 21:58
maaaaiiii....ma mai ametiti mult??? ii DESCHIS sau INCHIS topicul????
tutankhamon
Postat pe 2 Martie 2010 22:02
da ce?
l-a inchis cineva si io nu stiu?
preciouss
Postat pe 2 Martie 2010 22:03
deschis.
Noi vorbeam de El Comandante. Alea momente nasoale...
quasaria
Postat pe 2 Martie 2010 23:48
hey...i'm back...

si da, am omorat spiridusul ala
si nu, nu l-am sechestrat in beci ca sa-l violentez

fetele...multumesc pentru suport. inseamna mult pentru mine


zambilu, ai dreptate. scheletul ala ramane. ideea e sa pot deschide dulapu' fara sa ma mai sperii si sa fac iar depresia secolului

kyra, reya...

iaso, esti ca o stanca...contez pe tine sa ma scuturi de cate ori o iau rara pe aratura
wife_de_zmeu
Postat pe 3 Martie 2010 10:47
deci nu-i bine sa stai izolat de lume cand te apuca...depresia?
panty_C
Postat pe 3 Martie 2010 13:14
nope...ca pe urma asculti muzica cu grad ridicat de risc si cauti lamele prin baie...
wife_de_zmeu
Postat pe 3 Martie 2010 13:53
sincer eu asta fac...
am constatat ca cei cu astfel de probleme sunt ocoliti si, poate, au dreptate...unii se explica prin "de ce sa ma impovarez cu problemele altuia cand le am pe ale mele" si atunci caut sa nu deranjez pe nimeni
decat sa primesc "palme" sau "lovituri sub centura" mai bine ma dau singura cu capul de toti peretii
panty_C
Postat pe 3 Martie 2010 13:58
cori...si eu fac acelasi lucru
ma tem in permanenta sa nu deranjez pe cel de langa mine cu problemele mele

dar crede-ma...e o abordare gresita
wife_de_zmeu
Postat pe 3 Martie 2010 14:06
panty_C
Postat pe 3 Martie 2010 14:12
salutare!! haideti sa va spun cum e cu ,,caderile astea" si nu numai din teorie ,am avut si eu o data o faza de asta black..toti cei pe care-i credeam prieteni au disparut intr-o clipa de langa mine, desigur nu le cerusem ajutorul dar ma asteptam sa fie acolo..prezenti ..doar doua persoane au ramas langa mine, chestiile astea au si un punct pozitiv, vezi care-ti sunt prietenii adevarati..si care sunt cei de ,,conjunctura" ( la aia automat dupa ce te ridici , trebule le tragi un mare sut in fund..din viata ta )
reyya
Postat pe 3 Martie 2010 14:12
ei da, de asta am ales sa ma izolez - psiholgul e...scump iar prietenii...se pare ca nu am stiut cum sa mi-i aleg...

si atunci?

nu ma mai am decat eu pe mine si...cam atat
panty_C
Postat pe 3 Martie 2010 14:19
bre reyo, e discutabil... depinde si care sunt standardele fiecaruia cand isi defineste notiunea de "prieten", depinde si de motivele pt care "prietenii" nu s-au bagat cand ai dat de fundu' gropii, sau au taiat-o in liniste din preajma ta...

ex.: dai in alcoolism, prietenii iti atrag atentia sa nu mai bei (sau dimpotriva, beau cu tine pana-ti termini banii!), tu-i dai inainte cu bautura, pierzi casa, famile, si-n sfasit, prieteni.. cui i-ar trebui un boschetar?...

acuma, ia consiliaza-ma tu psihanalitic, imi erau aia mie prieteni, sau nu?... au facut bine ca m-au lasat, sau nu?... imi merit eu soarta, ca mi-am facut-o cu mana mea, sau nu?... de retinut ca tipul de atitudine (critica sau incurajatoare) al prietenilor in timpu' caderii nu e prea relevant, pana la urma...

si bre, exemplu' e pur teoretic, nu va mai bucurati aiurea... he,he,he...
zambil
Postat pe 3 Martie 2010 14:23
ba m-am ales si cu un..."reflex conditionat", sa-i zicem...evit apropierea de alti oameni...

asta pentru ca a existat cineva care m-a asaltat cu solicitudinea si mi-a tot repetat ca trebuie sa ies, trebuie sa accept ajutor ca, in final, sa ma "afuriseasca" pentru faptul ca nu voiam sa accept ideea ca "tot ceea ce ti se intampla este pentru ca nu-l cunosti pe Dumnezeu si rezolvarea este Pocainta"...

si nu sunt necredincioasa, doar ca nu fac parte din comunitatea lor si am refuzat sa intru in ea iar ei nu accepta ca "valabila" alta credinta decat a lor!
panty_C
Postat pe 3 Martie 2010 14:23
zambil, scuza-ma ca ma bag, aceia iti sunt prieteni care, dupa cei ai ajuns la fundu' gropii, iti intind mana si te ajuta sa iesi din ea, cei care te-au lasat sa vezi pe pielea ta ca nu e bine ce faci dar, cand te-ai trezit la realitate, sunt langa tine - parerea mea!
panty_C
Postat pe 3 Martie 2010 14:31
nu , Zambile , nimik din toate astea..am avut un accident de motocicleta..si a trebuit sa ma refac...nu mi-a acordat cineva prioritate si a intrat in plin in mine...ma rog..a urmat recuperarea..care a durat cam vreo 4 luni , in sensul ca am avut coaste rupte , organe interne afectate, recuperare , miscare..chestii de gen ..Ei bine.,,.prietenii" aia nu prea au dat pe la mine decat ...doua persoane pe care nici macar nu ii credeam prieteni ci doar cunostinte.
reyya
Postat pe 3 Martie 2010 14:33
si inca ceva, zambil, cine s-ar bucura de necazul sau boala altcuiva (pentru ca alcoolismul e o boala grea in fond - nu e experienta proprie dar am avut exemple in jurul meu) e un imatur!
panty_C
Postat pe 3 Martie 2010 14:38
desigur nu prietenii advearati nu sprijina dependenta cuiva ( fie ea de alcool , droguri sau altceva) dar iti ofera suportul si toate motivatiile de care tu ai nevoie pt a te lasa, daca ei nu pot face asta te duc chiar si fara ca tu sa vrei sa-ti tratezi aceasta problema , vei spune ,,cum cu forta" Ce e mai devastator sa te pierzi din pricina unei dependente sau sa te ia cineva ,,pe sus" si sa te faca intr-un fel sau altul sa-ti revii ?? Ei bine , oricum ar fi exact cum spunea si Pantera..cand iti revii , prietenii ar trebui sa fie langa tine, tot aia vor fi ...aia care te-au luat ,,pe sus"..Cei care au privit si ,,au chefuit " alaturi de tine pe perioada cand tie ti-a fost rau..aia nu-ti sunt prieteni ..ci doar conjunctura poate i-a adus langa tine , odata disparuta conjunctura dispar si ei..
reyya
Postat pe 3 Martie 2010 14:48
reyo, eu iti dadusem exemplu' ala ca sa marchez relativitatea situatiilor implicand prieteni si atitudinea lor...

pantelica, unde-ai vazut tu in exemplu' meu ca se bucura cineva?... era vorba doar de indiferenta, sau lehamite, la o adica...

si-nc-o cheste... hai sa zicem ca ai prieteni buni langa tine o viata, iar la-nmormantare e cimitiru' plin de ai de-au venit sa te petreaca... pai te incalzeste pe tine, om mort, ca se bulucesc aia in juru' gropii?... vorba cuiva, ai fost primu-n intre mortii din cimitir... chestia asta cu nr de prieteni tine si de infatuare, de multe ori, care nu-i chiar o calitate...
zambil
Postat pe 3 Martie 2010 14:49
dupa ,,desigur nu , prietenii adevarati" ..era o virgula, sorry :-)
reyya
Postat pe 3 Martie 2010 14:49
De la: zambil, la data 2010-03-03 14:49:54
pantelica, unde-ai vazut tu in exemplu' meu ca se bucura cineva?... era vorba doar de indiferenta, sau lehamite, la o adica...

...


zambil, n-ai inteles, nu ziceam ca tu te bucuri eu ma refeream la asta:

De la: zambil, la data 2010-03-03 14:23:09
si bre, exemplu' e pur teoretic, nu va mai bucurati aiurea... he,he,he...


invata sa ma "citesti" - nu sunt copil si nu sar in sus aiurea!

P.S. voiam sa zic ca, si in situatia ca ai fi in cauza, cine ar rade sau s-ar bucura e un...copil (sa fiu blanda )
panty_C
Postat pe 3 Martie 2010 15:03
degeaba mai plangi si te dai lovit la inmormantarea cuiva daca, atata timp cat a fost in viata, nu i-ai fost alaturi la nevoie!

si inca ceva - nu numarul conteaza ci calitatea - prietenilor, ca de ei vorbim!
ajunge sa ai un singur prieten dar sa stii ca ti-e Prieten!
vreau sa spun ca daca, la o adica, ai tu nevoie de el (ti-e rau, sau ai patit ceva grav) la miezul noptii, stii ca-l poti suna si iti raspunde, nu te repede si vine la tine urgent si reversul desigur si tu ai face asta...
dar cand tu faci asa ceva si cand ai tu nevoie...pauza...cum e?
panty_C
Postat pe 3 Martie 2010 15:07
apropos de chestia asta ..aveam un fost coleg de liceu, l-am reintalnit la o inmormantare unde chiar nu avea ce sa caute, neavand nici o ,,afinitate" cu ala de decedase...l-am intrebat ce-i cu el pe acolo, ii placea sa agate vaduvele tinere pe la inmormantari , zicea ca-s mult mai usor de agatat acolo
reyya
Postat pe 3 Martie 2010 15:11
unii-s ,,loviti" rau ...nu ma mai socheaza nimik
reyya
Postat pe 3 Martie 2010 15:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mamici din Sibiu 1 De la: diana_maria_kidz 28 Februarie 2012 13:38
premium naseem medical centre | medical clinic in doha | Qatar 1 De la: garbo_500066 24 Iunie 2019 09:59
ateu sau agnostic? 67 De la: me_reloaded 4 Noiembrie 2010 08:21
Vorbeam cu mama mea 19 De la: m_ada 9 Iulie 2010 19:41
sunt nou 20 De la: pik_nik 20 Octombrie 2009 06:36
Setari Cookie-uri