''profetiile maya pentru 2012"-Gerald Benedict

se va sfarsi lumea odata cu solstitiu de iarna al anului 2012?cu mii de ani in urma,invatatii maya au prezis ca,la aceasta data,un eveniment de proportii cataclismice va pune capat civilizatiei actuale,dand,poate,nastere alteia noi.pe masura ce data fatidica a implinirii profetiei se apropie,subiectul este tot mai mediatizat si capata amploare.detasandu-se de literatura de senzatie si de teoriile fataliste ale asa-zisei "apocalipse dupa maya",cercetatorul britanic Gerald Benedict isi propune sa analizeze celebrele profetii dintr-o perspectiva realista,bine documentata,asigurandu-ne ca acestea nu pot fi intelese altfel decat plasandu-le in contextul stravechii culturi si civilizatii maya.autorul pune la indoiala interpretarea conform careia viata pe pamant,asa cum o cunoastem,se va sfarsi in 2012,dar ne spune ca aceasta data marcheaza o schimbare in plan spiritual si intrarea intr-o noua era. de noi depinde insa cum vom reusi sa intampinam aceste transformari.
alexxandra
Postat pe 18 Februarie 2010 15:52
Stai ca vine Batman1 imediat si ne explica tuturor cum sta treaba cu profetiile maya!
AdrianaR
Postat pe 18 Februarie 2010 15:55
De la: AdrianaR, la data 2010-02-18 15:55:32Stai ca vine Batman1 imediat si ne explica tuturor cum sta treaba cu profetiile maya!




daca citesti mai atent,vei intelege spre sfarsitul celor scrise,ca daca vei evolua spiritual,vei intra in noua era,cu bucurie.ce iseamna evolutia;sa iubesti semenii tai,sa iti schimbi mentalitatile invechite,si in primul rand sa fi pregatita sa intelegi toate schimbarile,ce preintampina,noua era.iti doresc sa te maturizezi,insa sa nu uiti sa iti pastrezi si copilaria sufleteasca.iti doresc numai pace si iubire.
alexxandra
Postat pe 18 Februarie 2010 20:06
pace si iubire, cezare! pace si iubire!
Tylly
Postat pe 18 Februarie 2010 20:10
De la: Celleste_, la data 2010-02-18 20:10:21pace si iubire, cezare! pace si iubire!




Celleste,multumesc la fel din tot sufletul.
alexxandra
Postat pe 18 Februarie 2010 22:07
dubla personalitate DOVEDITA..
LILO
Postat pe 18 Februarie 2010 22:10
clar neneaca...dovedita e putin spus
reyya
Postat pe 18 Februarie 2010 22:11
De la: LILO, la data 2010-02-18 22:10:14dubla personalitate DOVEDITA..




Lilo,aici pe internet,se intampla,multe,cum ar fi prostitutia,furt electronic,afaceri cu droguri,majoritatea lumii interlope,s-a mutat pe net,spalare de bani,si nenorociri pt unii tineri.asa ca sa fi multumita tu si familia ta,ca mai exista si persoane cu "multiple" interese.daca nu ar fi aceste persoane,nu ar fi fost descoperite,multe '"easuri rele si pisici negre"pe internet.nu te implica ,daca nu sti realitatea. toti vrem numai binele.vorbim,radem ,glumim ,scriem,restul ,fiecare isi vede de treburile lui.daca te culci,iti urez o noapte linistita!





alexxandra
Postat pe 18 Februarie 2010 23:30
noapte linistita!!
vise!!

LILO
Postat pe 18 Februarie 2010 23:35
De la: LILO, la data 2010-02-18 23:35:14 noapte linistita!!
vise!!

asa zic si io
garbo074997
Postat pe 18 Februarie 2010 23:37
vise placute, lilo!
panty_C
Postat pe 18 Februarie 2010 23:38
sa visezi profetic, lilo!!!
sora_ilsi
Postat pe 18 Februarie 2010 23:39
ave cezar...imperator est....la nebuni poate....
tutankhamon
Postat pe 19 Februarie 2010 00:50
De la: tutankhamon, la data 2010-02-19 00:50:06ave cezar...imperator est....la nebuni poate....



asemenea persoane,care nu isi vad de treaba lor si nu respecta bunul simt,vor fi puse in atentia administratorului,care este un om impartial.indiferent ca userii sunt vechi sau mai noi,nici unul nu este mai presus decat altul,toti trebuie sa ne respectam intre noi si toti trebuie sa inteleaga ca jignirile,nu sunt aprobate de regulamentul oricarui site .indiferent de interesele cu care am intrat pe oricare site,comportamentul si vocabularul,trebuie sa respecte conditiile ce sunt scrise in contractul site-ului,la inregistrarea contului si cu care am fost de acord fiecare.si cel mai mult conteaza,ca suntem oameni inteligenti unii cu facultati,altii care inca sunt isi continua studiile,altii care sunt tineri incepatori in experientele vietii,si care au nevoie de indrumare nu de batjocura.suntem oameni maturi care trebuie sa inteleaga ca toti suntem egali,mai ales ca avem de dat exemplu unor tineri de la care avem pretentii,dar nu intelegem ca noi suntem primul exemplu dupa care tanarul se ghideaza in viata si pe care incearca sa il copieze ca model de comportament.de aceea sa trecem peste problemele personale si sa dam noi primii,exemplu de bun simt societatii,in care traim.multumim administratorului in primul rand ca respecta el insusi userii,indiferent de vechimea lor pe site,si se implica in crearea unei stari de armonie si a unui comportament civilizat pe acest site.
alexxandra
Postat pe 19 Februarie 2010 13:36
primo.....postarea era pentru cezar...iulius cezar...multumesc ca ai confirmat ceea ce banuiam si eu de mult timp.....

secundo.....tanti.....dar ceea ce faci tu pe aici se poate numi bun simt????ce dracu......topice intregi inutile, doar pentru ca ai citit nu stiu de diaree pe google.....stii foarte bine ca ai mai luat-o de la admini acum ceva timp si ai fost obligata sa te retragi....chiar nu intelegi unde gresesti????...chiar crezi ca de la tine pot invata ceva tinerii???ia analizeaza-te tu insati, daca tot te lauzi ca ai o facultate....

terto.....mami...cand te-ai inscris pe acest site ai acceptat sa fii cu bun simt si sa-l pastrezi in postari.....dar se pare ca tu nu faci decat sa ioti bati joc de noi toti....zambesti superior si ai pretentia ca tu le stii pe toate...ma lasi....
tutankhamon
Postat pe 19 Februarie 2010 13:41
De la: tutankhamon, la data 2010-02-19 00:50:06ave cezar...imperator est....la nebuni poate....



asemenea persoane,care nu isi vad de treaba lor si nu respecta bunul simt,vor fi puse in discutie impreuna cu administratorul,care este un om impartial.indiferent ca userii sunt vechi sau mai noi,nici unul nu este mai presus decat altul,toti trebuie sa ne respectam intre noi si toti trebuie sa inteleaga ca jignirile,nu sunt aprobate de regulamentul oricarui site .indiferent de interesele cu care am intrat pe oricare site,comportamentul si vocabularul,trebuie sa respecte conditiile ce sunt scrise in contractul site-ului,la inregistrarea contului si cu care am fost de acord fiecare.si cel mai mult conteaza,ca suntem oameni inteligenti unii cu facultati,altii care inca sunt isi continua studiile,altii care sunt tineri incepatori in experientele vietii,si care au nevoie de indrumare nu de batjocura.suntem oameni maturi care trebuie sa inteleaga ca toti suntem egali,mai ales ca avem de dat exemplu unor tineri de la care avem pretentii,dar nu intelegem ca noi suntem primul exemplu dupa care tanarul se ghideaza in viata si pe care incearca sa il copieze ca model de comportament.de aceea sa trecem peste problemele personale si sa dam noi primii,exemplu de bun simt societatii,in care traim.multumim administratorului in primul rand ca respecta el insusi userii,indiferent de vechimea lor pe site,si se implica in crearea unei stari de armonie si a unui comportament civilizat pe acest site.
alexxandra
Postat pe 19 Februarie 2010 13:44
mai, eu ma "topesc" dupa lupii astia moralisti, nu altceva...
Alehandro, iti amintesti cand purtai hainele lui Cezar si te dadeai drept fin cunoscator al psihologiei masculine?
tie cine-ti dadea dreptul sa-ti bati joc de noi?
consideri asta o dovada de sinceritate si de comportament civilizat?
eu zic ca-i doar o "luare in balon", o dovada a faptului ca ne tratezi pe toti drept idioti, si in consecinta, culegi ce ai semanat.
asa ca, ciocul mai mic!
Tylly
Postat pe 19 Februarie 2010 13:47
cell...asta ii ca moeba ailalta.....batman, batman....
tutankhamon
Postat pe 19 Februarie 2010 13:49
alehooo....cand nebunul nu mai stie ce sa spuna, copiaza pe altii....si continua......nu sunt nebubn, nu sunt nebun....hai ca mai ai un pic si o ajungi la nebunie pe prietena ta eterna irinuca....
tutankhamon
Postat pe 19 Februarie 2010 13:49
Io v`am zis s`aduceti popa sa faca festanie pe forum da` nu m`ati ascultat!
AdrianaR
Postat pe 19 Februarie 2010 14:00
trebuie sa respectam toti userii,indiferent de cont,indiferent de subiectul postat.nimeni nu decide dupa bunul lui plac,ce sa posteze fiecare si cate topicuri sa posteze pe site.referitor la schimbarea contului,am discutat cu administratorul ,aratandu-i realitatea,i-am explicat si exemplificat,multe intamplari din acest site care i-au fost puse intr-o lumina defavorizanta administratorului in mod tendentios,impotriva unor useri despre care avem noi impresii personale.toti suntem obligati chiar daca ne place ,sau nu ne place,sa pastram armonia si bunul simt ,un comportament civilizat.consider ca nu am jignit pe userul Tutankhamon,iar daca ea considera ca da.imi cer scuze,pt orice diferend ,daca a existat .dar trebuie sa intelegem cu totii,ca ne respectam in primul rand pe noi,respectandu-ipe cei de langa noi.o zi buna,Tutankhamon.inca odata multumim administratorului pentru impartialitatea de care a dat dovada,intotdeauna.
alexxandra
Postat pe 19 Februarie 2010 14:04
De la: Alexxandra, la data 2010-02-19 14:04:18trebuie sa respectam toti userii,indiferent de cont,indiferent de subiectul postat.nimeni nu decide dupa bunul lui plac,ce sa posteze fiecare si cate topice sa posteze pe site.referitor la schimbarea contului,am discutat cu administratorul ,aratandu-i realitatea,i-am explicat si exemplificat,multe intamplari din acest site care i-au fost puse intr-o lumina defavorizanta administratorului in mod tendentios,impotriva unor useri despre care avem noi impresii personale.toti suntem obligati chiar daca ne place ,sau nu ne place,sa pastram armonia si bunul simt ,un comportament civilizat.consider ca nu am jignit pe userul Tutankhamon,iar daca ea considera ca da.imi cer scuze,pt orice diferend ,daca a existat .dar trebuie sa intelegem cu totii,ca ne respectam in primul rand pe noi,respectandu-ipe cei de langa noi.o zi buna,Tutankhamon.inca odata multumim administratorului pentru impartialitatea de care a dat dovada,intotdeauna.
alexxandra
Postat pe 19 Februarie 2010 14:09


panty_C
Postat pe 19 Februarie 2010 14:13
aleho..te repeti prea de multe ori...si asta e o jignire la adresa mea......postezi numai aberatii si pentru fiecare deschizi topic nou....si asta iar e jignire la adresa mea....consideri ca esti imaculata si fara de greseala......iara ma jignesti.....te rog cauta-ti bunul simt si nu mai copia si cita toate ineptiile de pe google - sau daca nu te poti abtine, posteaza numai intr-un singur topic.....alta jignire la adresa mea....si cred ca nu numai la adresa mea.....ci a tuturor postantilor cu bun simt de pe acest forum....
tutankhamon
Postat pe 19 Februarie 2010 14:13
feteleeee, n-aveti cu cine, lasati-o cu prostiile ei.
nelly05
Postat pe 19 Februarie 2010 14:15
alehooo...ma faci sa rad mai ......tocmai tu apelezi la armonie si bun simt, la comportament civilizat pe un forum si la respect pentru ceilalti?????...tu nu-ti observi atitudinea??? tu nu vezi pe cati ii deranjezi cu postarile tale??? tu nu vezi ca toti facem fete-fete cand te vedem ca apari????chiar nu-ti dai seama ca tu esti problema???
tutankhamon
Postat pe 19 Februarie 2010 14:17
aleho....adminii vad clar cine e sarit de pe fix si cine nu...stai tu calma pe courul tau ca au si ei ochi....sau ai pretentia ca irina sa fii numai tu pe forumul asta???? ii-haaa...e forumul tau cumva??? ti l-a cumparat taticul????...hai, nu ne mai intoxica cu porcarii luate de pe google, ca stim si noi sa-l folom...
tutankhamon
Postat pe 19 Februarie 2010 14:19
Nu va fi sfarsitul lumii

La nivel planetar, avem de-a face cu o inversiune a polilor magnetici, fenomen care se petrece o data la 13.000 de ani, deci de doua ori intr-un mare ciclu cosmic de 26.000 de ani. De asemenea, asistam la o crestere a rezonantei magnetice a Pamantului, care a inceput din 1980. Prin urmare, in anul 2012, timpul va atinge valoarea zero. In prezent, ziua are de fapt doar 16 ore, in loc de 24, din cauza faptului ca rezonanta are 12 cicli pe secunda, fata de 7,83 cicli pe secunda. Tot in 2012, planul sistemului nostru solar se va alinia peste planul Galaxiei, Calea Lactee.
Asa ca, vom trai si vom vedea, mai bine zis, simtii.
In orice caz este un moment asteptat de multi oameni de stiinta.
persidadamian
Postat pe 19 Februarie 2010 14:19
Mai deci eu mi`am facut contu prin septembrie si abia ce`am inceput sa postez...d`apoi atata tensiune io n`am vazut nici la fostul meu job unde imi venea sa ma sui pe pereti de multe ori cand trebuia sa suport pe una cam genu Irinei!
Radem glumin,f***m platim!Da zici ca suntem la casa de nebuni!Asta te provoaca pana nu mai sti pe ce lume traiesti!Asa nu se pot mentine relatiile de nici un fel!
AdrianaR
Postat pe 19 Februarie 2010 14:19
mai daca la nivel planetar se schimba poli.....la nivelul bancilor nu se strica calculatoarele sa nu ma mai cunoasca astia de la banci pi mini??????
nazirra
Postat pe 19 Februarie 2010 14:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vand carti! 12 De la: garbo107343 6 August 2012 11:58
ghidul optimistului 1 De la: Alexxandra 23 Februarie 2010 07:53
povestea povestilor de Ion Creanga 19 De la: fleurdelis 20 Martie 2010 17:55
Lista de carti inainte de a muri 23 De la: garbo_1681 17 Iulie 2013 19:11
Lolita - o carte despre sexul infantil 2 De la: garbo_1322 5 Iulie 2012 12:34
Setari Cookie-uri