crestinismul ezoteric

scurte, lungi, ce conteaza? oricum nu le citeste nimeni.
nelly05
Postat pe 18 Februarie 2010 21:44
De la: LILO, la data 2010-02-18 21:40:43 allexandro..da-le mai scurte



Lilo as fi vrut sa fie mai scurt,dar discutia despre Dumnezeu ,este complexa.citeste,nu iti va parea rau.iar eu in general ,ai vazut nu fac caz de asemenea subiect.credinta este in suflet si restul ne priveste.
alexxandra
Postat pe 18 Februarie 2010 21:53
De la: alex2007, la data 2010-02-18 21:23:31Acum sta cuminte, cred ca sa speriat sau asteapta pna mai coace vreo replica specifica.
Ce aveti cu femeia.Ca nu a dat nume...Apoi ce sa ii inchide-ti gura..Dar cine a-ti fii voi..Ca doar suntem democatie..De parca nu ar exista politie ca sa va inchida voua gura.Dar probabil ca la irina ii mila de fete;e voastre necajite
batman1
Postat pe 18 Februarie 2010 22:27
De parca altii trebuie sa vorbeasca limitat.Pai ce ,mai suntem pe comunism? Fiecare vb ceea ce vrea.Ca doar exista,politie....Daca nu exista si altceva ca sa inchida la altii gurile alea mincinoase si bagatoare in seama
batman1
Postat pe 18 Februarie 2010 22:28
De la: Alexxandra, la data 2010-02-18 21:37:53Batman 1,ma bucur ca putem discuta,despre relatia cu Dumnezeu si viata pe Terra.sunt doua lucruri care se complecteaza.sper ca nu esti adeptul habotniciei.banul este mijlocul de trai,pe Terra.fara el nu poti sa traiesti,viata pe care insusi Dumnezeu,ti-o protejeaza.acest mijloc de a obtine cele necesare,traiului nostru,(banii)sunt si ei lasati pe pamant de Dumnezeu.in fiecare era prin care am trecut in evolutia noastra,au existat diferite mijloace de schimb,pt a iti procura cele necesare existentei. arata-mi mie un om care nu este fericit ca are bani ,sa isi satisfaca placerile si nevoile.tu esti nefericit ca ai bani?atunci doneaza-i,si din ce vei trai,caci trebuie sa mananci,sa faci plati,sa sa sa....deci banii sunt necesari pt ca invelisul nostru ,al organismului adica haina spiritului,trupul material,sa poata sa isi indeplineasca misiunea pe acest pamant.sigur ca daca am unbla fara acest invelis ,necunoscatorii ar intra in panica.sa sti ca Dumnezeu nu se supara,daca muncesti si plata muncii tale,este in bani.si acumsa revenim la partea spiritului,cum ii zici tu "nterior'.daca esti evoluat spiritual desigur ca esti cu credinta in Divinitate,esti optimist,gandesti pozitiv,iubesti universul care a fost creat tot de Dumnezeu,si din care facem parte si noi.referitor la comportamentul interesat,persoanele care procedeaza asa,vor suporta consecintele gandurilor ascunse ce ii anima.despre inteligenta,intelepciune,vreau sa iti spun un lucru constatat de noi oamenii.Dumnezeu ne-a inzestrat si ne-a dat si calea evolutiei,din toate punctele de vedere.dar ne-a dat si liberul arbitru.daca vrem sau nu sa evoluam.asta numai de noi depinde.daca ai primit inca de la nastere aceste daruri divine,si nu le dezvolti,ramai inapoiat di n vina ta ca individ.nu trebuie sa suportam toti ,aceste consecinte ,ale celor care sunt lenesi,dezinteresati de evolutia lor.fiecare constietizeaza,sa fi convins,nu lua in brate,omul inselator,care prefera sa traiasca pe spinarea altora.nu stiu ce intelegi tu prin rugaciune?doar da-mi Doamne!!dar implicatia noastra care este?multi nu stiu sa se roage.cerseala nu e rugaciune.nu uita ca noi am fost invatati sa si pescuim,nu numai sa mancam la masa altora.cred ca intelegi ce vreau sa spun,daca ai citit biblia.rugaciunea inseamna si implicarea noastra directa,in a face sia obtine ce dorim.ceri doar sa ti se arate calea,pe care sa mergi.asta e adevarata rugaciune.ce intelegi prin 'traieste in pacate'.parca pacatele au fost iertate.prin venirea propovaduitorilor de Dumnezeu pe pamant,noi am aflat ca exista Divinul,fara de care nimic nu ar mai fi.care ne iubeste neconditionat,care nu ne vrea raul,nu sta la panda sa ne numere greselile....etc.prin iubirea lui noi toti trebuie sa fim fericiti,ca avem un protector si un indrumator"".pacatele si nefericirea"',cum le zici tu,sunt consecintele faptelor si gandurilor noastre negative ,pe care trebuie sa ni le asumam,si sa invatam din aceste greseli.
Asta asa este....Ca nu este bine sa traiesti pe spinarea altora..Si sa traiesti din cerseala.Pt bani trebuie sa muncesti...Pt ca la Dumnezeu nici nu ii plac lenesiii...Pt ca de asta nu ne da nimic,daca nu muncim....
batman1
Postat pe 18 Februarie 2010 23:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cartea ca prieten nu numai ca nu te tradeaza - te vegheaza mereu 44 De la: liaiedera 21 Martie 2010 18:39
saluta generatia an blugi 5 De la: zambila 8 Noiembrie 2010 15:12
ce carti ati mai citit si v-au placut... 771 De la: garbo_499705 16 Mai 2019 11:54
Carti ieftine, Great deals books 14 De la: alexpopa 14 Noiembrie 2013 16:43
The Secret-Law of Attraction,Rhonda Byrne 29 De la: allexanndrra 6 August 2012 12:12
Setari Cookie-uri