Amintiri din copilarie...

Eu am avut o curte foarte mare,cu multi pomi,tei,castani,fructiferi,veneau copii,de pe toata strada,sa culeaga,era pentru toti din belsug,la scoala,se scadea nota la purtare,daca nu aduceai castane,asa ca ii salvam pe toti.
Aveam trei leagane,doua mari,facute cu bancute in ele,stateau cate 6 copiii in unul,s-au dat in ele pana s-au rupt,facute de un armean,ruda cu bunica,atunci bunicul ne-a facut altele,cum erea al 3 lea,din lanturi,ca de nu aveau cum sa se mai dea copiii,decat daca stateau la coada,se certau,pe singurul ramas,asa ca mi-a facut mai multe agatate de pomii din gradina.
scrichy
Postat pe 12 Noiembrie 2009 19:31
Dragut Melanie! Aku o ascult!
lala_cri
Postat pe 12 Noiembrie 2009 19:31
mda....frumos!
ma intreb, copiii astia din ziua de azi, ce amintiri vor avea??
zambila
Postat pe 12 Noiembrie 2009 19:34
De la: pik_nik, la data 2009-11-12 19:07:25chestia cu mortul am povestit-o?
murise un batranel. fara mare jale, era singur, bolnav, isi dorea moartea...(ca sa am o justificare )
i-am legat un bratz, fortat in prealabil, cu o sfoara, pe care am trecut-o pe sub tzoale, ascunsa adica, pana la fereastra. cand intra cate cineva sa-l vada, si se mai si apleca inspre fatza mortului, trageam de sfoara brusc
s-a intamplat ce va inchipuiti si voi


Pik nik nu a murit nimeni de inima dupa faza asta, nu ai avut pe nimeni pe constiinta ?? Eu aveam o colega de facultate care lucra la un magazin de pompe funebre , avea o modalitate stranie de a se odihni ( atunci cand lucra de noapte) sarea intr-unul din sicriele alea mai de soi ,se invelea cu ceva si se culca acolo,lasand capacul intredeschis...si cand intrau clientii iti dai seama ce reactie aveau, povestea ta mi-a amintit putin de colega mea,are un aer de morbiditate .Unde mai pui ca odata m-am dus la ea la munca,am intrat..nu era nimeni aparent in magazin...strig,,e cineva pe aici" ...ma plimbam printre sicrie..si la un moment dat sare colega mea dintr-unul dintre ele, nu ma intreba continuarea...
Astea sunt faze pentru cei care stau bine cu inima ceea ce ai facut tu
reyya
Postat pe 12 Noiembrie 2009 19:34
Da la scoala ne puneau sa facem insectar, ierbar, cat mai alergam sa strangem plante sau fluturi
lala_cri
Postat pe 12 Noiembrie 2009 19:34
http://www.youtube.com/watch?v=DzBegQsGdys&feature=related
lala_cri
Postat pe 12 Noiembrie 2009 19:36
zambilutz, despre haifaiv si al mai mishto telefon...

noi ne bucuram pentru o ciocolata, pentru un spectacol, sau un disc cu muzica buna...cred ca era mai multa puritate in noi

mie mi-e dor de parfumul sarbatorilor de iarna, parca aerul mirosea a sarbatoare, a curat

par cu capu', nu ? cum sa-ti fie dor de parfumul unei zile ?
Anouk
Postat pe 12 Noiembrie 2009 19:38
mie mi-e dor cateodata si de parfumul unei clipe..
melanie
Postat pe 12 Noiembrie 2009 19:40
lumea stia ca prin curti copiii se joaca cu mingea, si uneori mingea mai sare peste poarta, in strada. ei bine, am luat o minge sparta, din cauciuc (costa 3 lei ) , am umplut-o cu piatra si am asezat-o la poarta, exact pe marginea soselei. cei ce treceau pe acolo se simteau obligati, din bun simt, sa traga un sut puternic mingii, sa ajunga inapoi in curte
pik_nik
Postat pe 12 Noiembrie 2009 19:40
nu, nu esti
mirosul de scortisoara, cand facea mama praji, sau cel de cozonac, de craciun, cand cocea mamaie toata noaptea
zambila
Postat pe 12 Noiembrie 2009 19:40
reyya, asa ceva cere terapie, descantatura, afumatura cu par de urs

maica mea...
melanie
Postat pe 12 Noiembrie 2009 19:42
EU am stat si stau langa,CASA POPORULUI,in trecut in locul ei,era stadionul Republicii,acolo se tinea cenaclul,de la mine din curte,se auzea perfect,stateam asa toata noaptea,cu totii ascultand,
scrichy
Postat pe 12 Noiembrie 2009 19:43
Mi-e dor de camera de la bunici, erau pernele umplute cu lavanda uscata, sambata facea bunica "poale in brau" in cuptor in curte, bunicul taia cate un cucos si-l facea la ceaun, nuntile tineau 3 zile pe atunci, mergea tot satul, la scoala din sat se aduceau filme, se facea bal duminica,mergeam la livada si lucram, ne duceau cu tractorul, ne plateau 2 lei ladita....am uitat de vremurile alea...
lala_cri
Postat pe 12 Noiembrie 2009 19:47
PIKULE,esti de coma,faceam si noi traznai din astea,mergeau unii in urma oamenilor de pe strada,imitandu-i,eu ,nu,dar radeam,in hohote,drept urmare,a fost cineva care s-a dus la mama,pe motiv ca imi bat joc de lume,am incasat-o,eu,pentru toti,in seara aceia
scrichy
Postat pe 12 Noiembrie 2009 19:47
Va parasesc putin,revin,imi place topicul.
scrichy
Postat pe 12 Noiembrie 2009 19:49


si io mi-am luat-o de la mama odata, cred ca l-am injurat pe un prieten din vecini, copii, deh...si ala o venit cu para
de atunci, nu mai injur, decat cand sunt singura
zambila
Postat pe 12 Noiembrie 2009 19:50
aha, te-a spalat mamica-ta cu sapun la gura...
Anouk
Postat pe 12 Noiembrie 2009 19:51
au plecat...au plecat toate frumusetile,toate datinile..tot ce tine de spiritul curat al neamului romanesc....
bunul simt,respectul,principiile batranesti sanatoase(nu ma refer la prejudecati)
ci la omenia romaneasca....
LILO
Postat pe 12 Noiembrie 2009 19:51
da da , la radio era , aveam un gloria care il carau baietii in clasa si in pauze sau chiuleam de la ore sa ascultam cenaclu
De la: Anouk, la data 2009-11-12 19:29:25parca joi se difuza la radio emisiunea cu cenaclul flacara, nu ?

ce timpuri...
cinezee
Postat pe 12 Noiembrie 2009 19:52
ai zis cu " naiba? "..

ei las`, asta-i nimic, a batrana mi-a spart capul cu o doza de spray, are o directa
melanie
Postat pe 12 Noiembrie 2009 19:53
http://www.youtube.com/watch?v=bDseJGMPoJw&feature=related
lala_cri
Postat pe 12 Noiembrie 2009 19:55
http://www.youtube.com/watch?v=Lp1BYfM7jJI&feature=related
lala_cri
Postat pe 12 Noiembrie 2009 19:56
intr-o duminica dimineata m-am dus la matusa mea sa-mi recuperez sania pe care o lasasem seara acolo, ca era mai aproape de derdelus. matusa si unchiul se pregateau sa mearga la biserica, da' inca erau cu hainele de noapte pe ei, intr-o bucatarie de vara. m-am gandit eu sa le fac o gluma si am pus zavorul la usa. ziceam sa-i las putin, apoi sa le dau drumu. in sfarsit, mi-am recuperat sania, cineva tocmai ma striga de afara, si...am uitat de prizonieri n-aveau cum sa iasa de acolo, exista o singura fereastra, dar prea mica. dupa destule ore a trecut cineva pe la ei, si au avut noroc. da' erau ragusiti de cat au strigat sa-i auda vecinii, inghetzatzi bine si flamanzi. si se terminase si slujba la biserica.
matusa, sora tatalui, tinea totusi la mine, asa ca mi-a transmis printr-un prieten sa nu trec pe la ei cateva luni
pik_nik
Postat pe 12 Noiembrie 2009 20:01
Aveam atatea visuri, vremuri apuse
lala_cri
Postat pe 12 Noiembrie 2009 20:02
domnu` esti inca viu ?
melanie
Postat pe 12 Noiembrie 2009 20:03
Pikule cate batai ai incasat de la parinti?
lala_cri
Postat pe 12 Noiembrie 2009 20:03
primariile aveau atunci pe post de masina de serviciu trasuri trase de un cal. vestitele sarete, cu doua roti
am profitat de una oprita in fatza portii mele si am desfacut chingile care legau cele doua rude de cal. dar nu chiar de tot, sa nu se vada.
cand a venit shtabul de la primarie, a urcat in shareta iar calul, obisnuit, a si luat-o din loc. numai ca nu stiam eu multa fizica atunci. shareta nu a ramas sprijinita in cele doua rude, inspre inainte, cum calculasem eu, ci s-a rasturnat pe spate, dand cu shtabul de o baltoaca si ceva noroi, ca sa nu-si rupa coastele
shtabul era tatal meu
pik_nik
Postat pe 12 Noiembrie 2009 20:10
Cred ca sunt prea multe de povestit! Nu ma indur sa plec din fata pc!
Si am treaba a gramada...vai
lala_cri
Postat pe 12 Noiembrie 2009 20:11
http://www.youtube.com/watch?v=3rRlfjt62lg&feature=related
lala_cri
Postat pe 12 Noiembrie 2009 20:17
pikule, esti de vis!!!

intr-o seara, eram mica, nici nu retin daca mergeam inca la scoala, am adormit inainte sa ajunga mami de la lucru, adica in jur de 22, si eram si singura in casa
usa inchisa la camera, vine mama, bate...nimic

cred ca o batut putin la usa, ca io n-am auzit nimic

stiu doar ca dimineata, era geamul spart la balcon
si stau la et.3
o intrat vecinul pe geam, si o deschis usa, si io, nimic nu am auzit, nici nu m-a trezit pana dimineata
si tot nu intelegeam cum s-a intamplat


ce bine e sa poti dormii asa...
zambila
Postat pe 12 Noiembrie 2009 20:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Batman1/Irina/Om sincer sau cum naiba s`o mai fi chemand! 272 De la: quasaria 3 Martie 2010 00:47
stii sa minti? 27 De la: ulygarbo 10 Martie 2017 06:58
sa plec sau nu? 5 De la: garbo_408792 9 Iulie 2015 13:02
DRAGOBETELE - ziua de iubit 38 De la: andreea_n_c 25 Februarie 2010 10:59
smoking kills 7 De la: Jojolin 19 August 2010 00:39
Setari Cookie-uri