ecografie pelvina

buna fetelor! am si eu o intrebare... trebuie sa-mi fac o ecografie pelvina si nu stiu ce presupune...adica trebuie sa beau multa apa inainte sau nu are importanta?
multumesc anticipat!
incandescent
Postat pe 8 Octombrie 2009 22:32
La doctor ti-a fost rusine sa intrebi?
Tiffany
Postat pe 8 Octombrie 2009 22:38
nu trebuie sa bei apa!!!!!
nazirra
Postat pe 8 Octombrie 2009 22:39
cum mai nazi? ce vrei sa zici? ca m-a chinuit degeaba? sau a facut misto de mine?
zambila
Postat pe 8 Octombrie 2009 22:42
bei apa si nu te duci la buda..
melanie
Postat pe 8 Octombrie 2009 22:43
vorbesc foarte serios...sunt medic si stiu ce spun....trebuie sa bei un litru de apa pentru ca vezica urinara sa se umple si sa dezdoaie uterul pentru a putea fi ecografiat....eu am rezistat foarte greu cu vezica plina la ecografie...am crezut ca imi plezneste..dar nu ai ce face...numai asa se poate vedea si masura uterul si sa-ti poata spune daca totul e ok....ia o sticla cu tine de undeva de la un chiosc si bea incet cate putin pana intri la ecografie...ideea e sa ai ceva adunat in vezica...
tutankhamon
Postat pe 8 Octombrie 2009 22:44
Vezi ce ai facut? Nu mai bine intrebai doctorul?
Tiffany
Postat pe 8 Octombrie 2009 22:44
mel, cu prima parte ma descurc, la a doua am ceva retineri
zambila
Postat pe 8 Octombrie 2009 22:45
zambiloooo....io cum am iesit de la eco m-am dus glontz dupa o buda...si acolo am facut ceva de genul aaaaaaaaaaaaaa...pe masura ce se golea....
tutankhamon
Postat pe 8 Octombrie 2009 22:46
zambilico, pai aia e, tre sa te ..retii!

e naspa..stiu..si mai apasa si ala/aia nitzel..
melanie
Postat pe 8 Octombrie 2009 22:48


io m-am dus si inainte, si apoi m-a trimis acasa, ca nu s-a vazut nimic!
cica am uteru mic
zambila
Postat pe 8 Octombrie 2009 22:48
tuthi...sory....dar se poate face si altfel...eu am facut cu alt aparat.
nazirra
Postat pe 8 Octombrie 2009 22:49
repet-o fata, ce uter mic..
melanie
Postat pe 8 Octombrie 2009 22:50
nazzi....poate ai facut tomografie sau rezonanta.....
tutankhamon
Postat pe 8 Octombrie 2009 22:51
io nu ma mai duc nici moarta!
sunt satula, fiecare cu varianta lui, asa ca...tot io am scos-o la capat! ma simt bine acum
zambila
Postat pe 8 Octombrie 2009 22:51
e ok atunci !

sa te duci, fata..e bine sa ne cautam macar o data pe an, ca femei e bine sa stim sa avem grija de noi..
melanie
Postat pe 8 Octombrie 2009 22:55
De la: tutankhamon, la data 2009-10-08 22:51:14nazzi....poate ai facut tomografie sau rezonanta..... :sml-hap examenul ecografic al organelor genitale interne ale femeii se poate realiza atit pe cale transabdominala (ecografia deja binecunoscuta de toti) cit si pe cale transvaginala
nazirra
Postat pe 8 Octombrie 2009 22:56
fetelor, nu mai imi ziceti de din astea, ca am oroare...daca e sa ma iau dupa ce a zis aia, cica s-ar putea sa nu fac copii! o dementa!
m-a indopat de antibiotice, fara nici un rezultat!

daca stau bine si ma gandesc, n-am mai fost de un an, ma simt bine, n-am mai pus antibiotic in gura, am rezolvat-o cu calciu si magneziu...daca puteti crede asa ceva
zambila
Postat pe 8 Octombrie 2009 23:02
nazzi...tot ecografie e....numa ca sonda de explorare e ca o poutzulica mai mica si mai subtire...si e adevarat ca nu bei apa...dar procedura in sine e mai scarboasa....pentru femeile pudice....io m-am simtit ca un kkt cand eram in iminenta de pierdere a sarcinii, sangeram si m-o pus sa-mi faca trans vaginala...penibil moment....
tutankhamon
Postat pe 8 Octombrie 2009 23:03
De la: tutankhamon, la data 2009-10-08 22:44:41vorbesc foarte serios...sunt medic si stiu ce spun....trebuie sa bei un litru de apa pentru ca vezica urinara sa se umple si sa dezdoaie uterul pentru a putea fi ecografiat....eu am rezistat foarte greu cu vezica plina la ecografie...am crezut ca imi plezneste..dar nu ai ce face...numai asa se poate vedea si masura uterul si sa-ti poata spune daca totul e ok....ia o sticla cu tine de undeva de la un chiosc si bea incet cate putin pana intri la ecografie...ideea e sa ai ceva adunat in vezica...
tutan draga eu cand am facut acea ecografie , ticalosul ala de doftor frantzuz nu mia spus nik, doar atat ca e miracol ca mia disparut chistul de 7 cm
yanyacharberet
Postat pe 8 Octombrie 2009 23:06
si se numeste ecografie cu sonda endovaginala
elodia
Postat pe 8 Octombrie 2009 23:06
yanyacharberet
Postat pe 8 Octombrie 2009 23:07
yanya....se poate....orice e posibil....si mama era plina de chisturi si la menopauza nu mai avea niika.....si eu inainrte de a mamarita aveam doua chisturi ovariene care ma rupeau de durere, anul asta in aprilie nu s-o mai vazut niika....dupa 10 ani......
tutankhamon
Postat pe 8 Octombrie 2009 23:08
De la: tutankhamon, la data 2009-10-08 23:08:18yanya....se poate....orice e posibil....si mama era plina de chisturi si la menopauza nu mai avea niika.....si eu inainrte de a mamarita aveam doua chisturi ovariene care ma rupeau de durere, anul asta in aprilie nu s-o mai vazut niika....dupa 10 ani......
tutan, mie mia dat doftorul roman tratament cu orgamentril, am facut o luna tratamentul si apoi am plecat la doftorul frantzuz, care mia spus ca orgamentrilul este interzis in franta pentru ca e foarte puternic, dar sa am grija sa nu-l dau la nimeni din ce mia ramas,dar....inainte de a merge in romania la control acest doftor frantzuz mia spus ca am probleme la intestinul gros, desi eu aveam probleme la....scoica....nu la intestinul gros.....deci ma invart ca intr_un labirint si nu-i mai dau de capat problemei
yanyacharberet
Postat pe 8 Octombrie 2009 23:13
tin sa mentionez ca si acu am dureri ingrozitoare la ovare mai ales cand imi vine ciclu
yanyacharberet
Postat pe 8 Octombrie 2009 23:15
stati sa va povestesc o faza
am fost la un spital adevarat in capitala pentru investigatii.m/au plimbat prin toate cele specialitati si,evident,la ginecologie.Mi/au facut o eco obisnuita si zice doctorul e ok.Zic steriletul?
zice nu e! ma ridic drept in fund si simt cum ma ia lesinul.Zic am sterilet de 10 ani.Dr zice nu e!
imi sun ginecologul,ii povestesc si zice vino acasa ca vii de acolo fara uter!
internata in spital,unde sa pleci?m/am foit toata noaptea,am avut cosmaruri.
a doua zi mi/au facut eco si steriletul era bine merci,dar l/a gasit alt doctor,nu cel din ziua precedenta.
conteaza si aparatul,da' si doctorul.
elodia
Postat pe 8 Octombrie 2009 23:15
cely
Postat pe 8 Octombrie 2009 23:17
De la: kinga444, la data 2009-10-08 23:15:36 stati sa va povestesc o faza
am fost la un spital adevarat in capitala pentru investigatii.m/au plimbat prin toate cele specialitati si,evident,la ginecologie.Mi/au facut o eco obisnuita si zice doctorul e ok.Zic steriletul?
zice nu e! ma ridic drept in fund si simt cum ma ia lesinul.Zic am sterilet de 10 ani.Dr zice nu e!
imi sun ginecologul,ii povestesc si zice vino acasa ca vii de acolo fara uter!
internata in spital,unde sa pleci?m/am foit toata noaptea,am avut cosmaruri.
a doua zi mi/au facut eco si steriletul era bine merci,dar l/a gasit alt doctor,nu cel din ziua precedenta.
conteaza si aparatul,da' si doctorul.
nasoala treaba kinga
yanyacharberet
Postat pe 8 Octombrie 2009 23:19
kingaaa....haaa????cum dreaq sa nu vada steriletul??? ala e metalic.....moaaaamaaaa....ala e primul care sare in ochi....absoarbe ultrasunetele....le concentreaza...si pietrele mele de la vezica erau mai albe decat restul organelor....si vezica urinara care era plina de lichid......doamneeeeee....esti sigura ca ala avea pe monitor imaginea uterului tau???
tutankhamon
Postat pe 8 Octombrie 2009 23:41
..io crez ca ala videa isteriorul...sau poate posteriorul
daria_
Postat pe 8 Octombrie 2009 23:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Daca ai sau daca nu ai "probleme"dupa 40 ani incearca "SENSUAL COFFEE" 6 De la: nazirra 3 August 2010 16:34
O iubeste sau e doar obisnuiinta !? ... 49 De la: elodia 4 August 2010 10:53
de ce nu...???? 35 De la: cely 11 Decembrie 2009 13:31
Muntele lui Venus 107 De la: daria_pet 17 Mai 2011 17:11
"sufar" de singuratate 58 De la: roby_cado 26 Aprilie 2010 09:29
Setari Cookie-uri