DINTR-O SINGURA LACRIMA S-AU CROIT SERPII...

*****
"Am aplicat pentru o burs la biroul vieții... Toți se uitau la mine de parc aș fi cutat ceva inexistent cci nimeni nu mergea vreodat s bat la ușa care se-nchidea n fața mea... M-au pus ca s semnez n multele registre prfuite de la nceputul vremii dar nu aveam nimic la mine și nici ei nu știau s scrie așa c mi-au pus n mini aureole de ngeri și mi-au spus: Ne pare ru... Nu ai nici acte și nici suflet așa c tot ce vei primi vor fi doar niște inele ca s-ți potoleasc setea și s te ajute ca s uiți... Abia atunci mi-am auzit pașii rtcind n universuri paralele trecnd pe lng tine și prin tine fr s-ți vd privirea sau sți descopr șoapta... Și m-ai nchis n firul de etern... "

Adrian Amariei
mihaiarilena
Postat pe 5 Iunie 2010 08:58
fleurdelis
Postat pe 5 Iunie 2010 17:43
******

"M-am dus printre nebuni creznd c sunt ca ei și tot ce am gsit a fost cenușa reproșului c nu-s recunoscut... Am fost la nțelepți spernd s-nvț ce-nseamn clipa dar n-am gsit dect abisuri ignorante fr de cap și coad rzboindu-se cu sngele scurs din aripile ngerilor rzvrtiți de la rostirea mea... Te-am cutat pe tine voind s te triesc, s-mi irosești eternul ns nu am aflat dect furtuni de aștri și de atunci promis-am pașilor c-i voi hrni cu crri veșnice și cntul șoptit n iris de suflet... Cine ești tu... Cine sunt eu..."

Adrian Amariei
mihaiarilena
Postat pe 7 Iunie 2010 16:18
*******
" Eu sunt nebunul ce v nspimnt șoapta viețuind clipa fr a tri și stingnd versul fr a muri... Trecnd pe lng voi v sunt stihie și amintire a ce-a fost s fie... M nasc n ochii voștri precum zorii se sting nsngerați n palma nopții și gndurile mele izvorsc n voi abisuri, pașii - crri pe care nu o s petreceți - iar cntul meu e vis nfiorat de vraja jocului de aștri... Eu nu v vreau și nici voi nu-mi doriți suspinul dar ne unesc destine la focul crora m nclzesc cnd nsetat beau roua zeilor... "
Adrian Amariei
mihaiarilena
Postat pe 7 Iunie 2010 16:23
fleurdelis
Postat pe 7 Iunie 2010 19:44
********
" Mi-am amintit de tine ascultndu-ți numele șoptit de ecoul eternului odihnnit n palmele tale... M-ascund n irisul tu ca s-mi transformi abisul n gnd și crrile s mi le faci lumin... Te iubesc, nu nțelegi?... Nu vezi c de asta nnebunesc cuvintele ascunse n slove hrnite cu cenuș?... Te iubesc și mi e fric s nu-ți uit vreodat glasul de nger și zborul lin cu care-mi legeni visele... Triește-m ca s te viețuiesc... "
Adrian Amariei
mihaiarilena
Postat pe 8 Iunie 2010 00:35
simt nevoia...sa postez aici...
in gandul unicei mele amice intr-ale poeziei...
de pe acest forum

cu toate multumirile pentru...
povete !

nu mai pot respira
decat
intr-o
anume pozitie ...
a sufletului!
nu mai pot respira
decat...
luand aerul
direct
de pe buzele tale!
mascate cu logica!
probabil...
da
nu mai pot respira
decat asa
prin gura
Ta!
lacoma....de sentimente!
fleurdelis
Postat pe 8 Iunie 2010 18:56
Fleur...si lacomia este buna la ceva...candva...;)
mihaiarilena
Postat pe 8 Iunie 2010 20:08
********

"Te-aștept pe-o banc roșie n Gara de Nord știind c n-ai s vii: tu ești acas - rsfoiești o alt pagin din mine și eu ți mbrțișez amintirea la lumina palid a clipei ce ne viețuiește... Ascult, te-ascult, m-ascult: ne ascult... E-același cuvnt n care ne-ascundem ca nu cumva s fim cuprinși de-abisul cel dinti... Și totuși tu nu ești... Visez o amintire nenscut pe care o urc n primul tren ce-mi iese-n cale... Eu stau pe banca roșie ca sngele ce-ți hrnește buzele... Te-aștept...
Te zresc printre cețurile clipelor fumate cu nesaț n lacrimile eternului de ctre demonii ce-mi conduc pașii... Lanțuri de haos mi atrn de mini, de picioare, de gt, de plmni și de suflet țintuindu-mi ființa pe crrile abisului de care nu voiam s-mi mai aduc aminte... Te pierd cu fiecare clip nenscut, netrit n irișii ti și m sting amar n literele ce-mi cnt Timpul... Nu sunt stpn peste el... Nici el peste mine... Doar zmbim amndoi la un pahar de cuvinte gndindu-ne la tine...
Nu exist dragoste etern... O știu de cnd m sting n tine, de cnd mi-am ucis clipele cu ea și-am rtcit crrile cu cealalt... Cu fiecare am crezut c am s nasc, m voi fi mntuit și voi fi viețuit... Nici nu v mai cunosc... Numele voastre nu sunt amintiri ci neguri de vreme: tu, fiind ultima, ai s fii x, ea - y - și prima va fi z... Trei slove neșoptite fcndu-și cuibul n palmele mele... V viețuiesc pe toate dar nu-mi sunteți ființ... Nu este dragoste etern... Și totuși, dac aș ncerca?... "
Adrian Amariei
mihaiarilena
Postat pe 10 Iunie 2010 14:29
leno,

sa te bata norocu' citisem iasomia,da' se potriveste,sa stii...
iasomia
Postat pe 10 Iunie 2010 14:33
Iaso draga teribil ma bucur de va place ceea ce postez. Cu drag!
mihaiarilena
Postat pe 10 Iunie 2010 17:55
fleurdelis
Postat pe 11 Iunie 2010 19:13
" Rtcesc printre crrile iadului cutndu-ți pașii acolo unde nu ar trebui s fie... Dar dac e ca lacrima-ți s se-odihneasc n suspine voi sta și eu cu ea și-om mprți aceleași aripi frnte mistuite doar pe jumtate și zi de zi voi alunga Timpul ca s l uiți și s nu știi ct a fost și ct va fi... De-o fi s viețuim așa voi reuși s-ți fiu ființ, rai?...
Triesc... M-ascund, m regsesc și iar m rtcesc hrnindu-mi pașii cu privirea ta... Te mint... M mint și mint crrile n nopți pierdute cci știu c șoapta nu e dect vis... Te cnt, te-ngn smulgndu-mi clipele și azvrlindule-n abisul ce se casc nainte-mi de cnd sunt rostit... Tu... unde ești?... "

Adrian Amariei
mihaiarilena
Postat pe 16 Iunie 2010 12:22


in fine ...si eu ratacesc...tot cam pe-acolo
fleurdelis
Postat pe 16 Iunie 2010 17:59
Fleur... :(
mihaiarilena
Postat pe 17 Iunie 2010 16:56
sa inteleg ca bagam proza?

ia sa ma apuc eu de neshte romane....ehe,he,he...
iasomia
Postat pe 17 Iunie 2010 16:59
eu??
plutesc dinaintea raiului, luandu-mi la revedere dela strabuni!
da. s-au perindat candva pe'acolo si mi-era dor. tare dor imi era.
ii visam in fiecare seara si zilele...zilele plangeam.
deci, cam pe-acolo eram. constatasem ca numai actiunile care imi aduceau aminte de ei erau bune si doar directiile care ...mergeau dupa dorul lor erau cele reale. ciudat nu??
dar, nu m'am oprit. oricum nu m;am oprit acolo pentru ca inca ma cautam si pe mine,,,,ma uitasem pe drum,. eram stearsa si uscata de vise neirosite sau planse. eram si putin scrum.
nu te mai vedeam bine si ma indoiam ca mai existi. dar...am hotarat sa merg totusi. pe cele 2picioare care ma purtau dupa rezonanta sufletului, ramasa dela strabuni.
eram intr-o fiire...si...ma taraiam prin lumi...dar tu??
tu..unde erai?? acolo erai??? de ce nu mi-ai spus?
fleurdelis
Postat pe 17 Iunie 2010 22:03
Iaso draga proza sau versuri...ce mai conteaza? Conteaza ca cineva are curajul sa scrie ce simte... Mai rau ar fi daca ar"suna" degeaba "din coada ",;). Dar te astept cu sau fara romane
mihaiarilena
Postat pe 18 Iunie 2010 10:44
Fleur... Frumos si trist, frumusetea venind de la adancimea imaginilor, tristeatea de la adancimea cuvintelor... In rest...fara comentarii


mihaiarilena
Postat pe 18 Iunie 2010 10:47
" Mi-ai lsat inima s se odihneasc la pieptul tu și mi-ai druit un strop din visul senin ascuns n colțul buzelor tale... Mi-ai nvelit ființa cu prul tu și cu rsuflarea ta mi-ai druit viețuirea... Degetele tale mi-au mngiat rnile și cu zmbetul tu ai risipit furtuna n care mi nchisesem gndurile... De ce m binecuvntezi primindu-m n gndul tu? De ce-mi oferi clipa liniștit a eternului adpostit n irișii ti?... Chiar vrei s m șoptești?...
Parc a fost ieri... Priveam nmrmurit ntia oar cum nșteai visul și liniștea se așternea pe fruntea ta... Nici ngerii nu sunt att de puri și nici lumina lor att de nou precum ți e ființa... De-atunci știut-am c-o s-mi fie sete de-ocrotirea ta... "

Adrian Amariei
mihaiarilena
Postat pe 18 Iunie 2010 10:50
Plang cuvintele
Printr-un inger de zbor
Intr-un suflet prea mare...

de Marilena Mihai
mihaiarilena
Postat pe 18 Iunie 2010 13:43
fleurdelis
Postat pe 18 Iunie 2010 20:03
m'ai provocat
fleurdelis
Postat pe 18 Iunie 2010 20:05
hmmm... Pana cand...oare?
mihaiarilena
Postat pe 19 Iunie 2010 17:07
" nvaț-m, te rog, u s rostesc cuvinte și nici s ți art gnduri nscute din privirea ta ci cum s-ți zmislesc ființa și s-ți triesc visele cu care m mbraci clip de clip ocrotindu-mi pașii de abisurile nebuniei... Știi deja tot... De asta m-ai sdit n liniștea șoaptelor tale?... "
de Adrian Amariei
mihaiarilena
Postat pe 20 Iunie 2010 19:22
nuti_vio
Postat pe 20 Iunie 2010 19:29
nuti_vio
Postat pe 20 Iunie 2010 19:29
fleurdelis
Postat pe 20 Iunie 2010 21:43
Nuti, Fleur... ma bucur sa va simt pasii pe aici.Sunteti binevenite si...va multumesc ;)
mihaiarilena
Postat pe 21 Iunie 2010 19:36
ia sa bag neshte randuri..

cerul iarasi se sfasie
in roseturi crenelate
tuna,fulgera si tipa
norii toti cu glasuri sparte
ploaia nu vrea sa se verse
numai norii plang stupid
intind mainile spre tine
si te strig...


iote bre..numa' licente poetice acilea....oaliuuu...


bre,

saraca lumea cuvintelor,ce ciuntita e ea....nici nu se mai vad numele userilor..noroc ca stam bine cu nervii,suntem caliti...
iasomia
Postat pe 22 Iunie 2010 15:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vizitati Bucovina:tinutul manastirilor 1 De la: rox_rbz 29 Aprilie 2012 19:20
te plictisesti si nu ai activitate??acum ai ocazia 26 De la: chery 14 Aprilie 2010 21:51
Este adevarat ca Iisus este lumina Vietii pe acest pamant dar si lumina si viata dupa moarte 13 De la: ingerasulluptator 20 Iunie 2011 00:07
De ce insistam sa mai ramanem intr-o relatie care nu mai merge? 81 De la: dobrotchin 29 Decembrie 2012 17:58
Apa alcalina, consumati? 13 De la: caleidoscop 24 Iunie 2012 14:47
Setari Cookie-uri