chiar am nevoie de ajutor?

BUNA numele meu e Mihaela am nevoie de un sfat dak se poate din partea dumneavoastra.povestea mea e simpla am trait impreuna cu un barbat 1 an jumatate la cateva luni inainte de a face cununia civila ne-am despartit din cauza geloziilor mele extrem de sufocante si insistente.barbatul respectiv locuia impreuna cu mine lucra impreuna cu mine cateva ore ne desparteam la multa vreme.a trecut deja 8 luni de la despartire.el acum are pe altcineva eu nu imi pot face pe nimeni pt k imi aduce aminte de trecut adik de el.mai vorbim la telefon pe messenger si imi tot spune k nu ma uitat k pe persoana cu care este nu o iubeste k ii este dor de mine k mereu isi aminteste clipele petrecute impreuna.sunt total confuza inca il iubesc.dar in acelasi timp imi este frica de un alt esec de un deja-vu.inca sunt geloasa chiar exagerat de geloasa doar pe imaginatia mea pe nimic concret dar nu cu oricine doar cu barbatul acesta.crede-ti k am nevoie de sedinte psihologice pentru a trece peste trecut si pentru a invata sa imi controlez gelozia? sau exista si alte solutii? va multumesc pt timpul acordat.
dropit
Postat pe 31 August 2009 06:06
pai daca esti constienta de gelozia ta exagerata, poate ca ai reusi sa o controlezi si fara un medic. gasesti eventual literatura de specialitate cata doresti, chiar in net.
da' revenind putin la povestea ta, l-ai alungat cu gelozia ta pe barbat, el e acum cu altcineva, si tu nu-l lasi nici sa moara, nici sa traiasca. in pielea celeilalte te-ai pus? ea nu are nici o vina pentru boala ta. vrea si ea sa fie fericita.
iti recomand sa te mai gandesti la asta si sa-l lasi acum in pace pe barbatul asta.
pik_nik
Postat pe 31 August 2009 06:18
multumesc pentru sfat il voi lua in considerare
si da m-am pus in locul celalantei dar ce vina am eu daca ea il impinge inapoi in bratele mele?isi doreste sa ne impacam de asta am scris ca sunt confuza.nu vreau nici sa o fac pe fata aia sa sufere cum am suferit si eu.
dropit
Postat pe 31 August 2009 06:34
si daca vine inapoi in bratele tale, o s-o iei de la capat cu geloziile. daca astepti sa te vindeci, e posibil sa nu-l mai gasesti pe el liber...
va trebui sa alegi singura, desi cred ca e de optat pentru a doua varianta. pentru ca si el ridica un mare semn de intrebare, daca oscileaza asa, fara sa-si faca probleme, intre una si cealalta.
de fapt astea sunt doar parerile mele, de profan.
pik_nik
Postat pe 31 August 2009 06:53
Picnicele.... ....sunt mai confuza decit am fost dimineata cind am facut ochisori.
Tu nu esti profan, tu esti mai adinc ginditor decit multa lume bag seama.
Si uite asa incep sa inteleg. Esti de o sensibilitate....fara limite si masca asta de Titi-Duru e doar de protectie...Mai, mai, mai....cum era sa ma pacalesc.

Si sa fiu on topic, fetitza, lasa baiatul sa-si vada de viata lui. Va fi un exercitiu de vointa pentru tine, si iti va da prilejul sa te maturizezi daca faci asta.
Esti copil singur la parinti? Ai fost la gradinita? Ai practicat sporturi de echipa? Ai fost invatata sa imparti bomboanele cu alti copii?
Intelegi de ce-ti pun intrebarile astea?

Fa un efort cu tine si incearca pentru o saptamina macar sa oferi: bani la cersetori, dulciuri la copii, sa ajuti un batrin sa-si care sacosa...
Dupa o saptamina ai sa te uiti in oglinda si ai sa intelegi ca esti mult mai frumoasa...sufleteste.
Ciresica
Postat pe 31 August 2009 18:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
produse sanatoase 1 De la: laura_tm 24 August 2009 03:26
nu cred 6 De la: tutankhamon 13 Februarie 2010 20:59
un machiaj perfect 2 De la: garbo049302 5 Noiembrie 2009 23:06
Cum tratez acneea fara medicamente 3 De la: garbo_7980 12 Noiembrie 2013 13:22
par drept 16 De la: brgenet24 27 August 2009 16:38
Setari Cookie-uri