Bine ai venit, Lelia Mossora!

pik_nik
Postat pe 1 August 2009 00:00
De la: loveactually, la data 2009-07-31 23:54:47mie mi se face pielea de gaina cand ma gandesc ca noi postam aicia ...niste poezuci!


Cuvntul "poezuci" nu a fost gsit. Nu exist niciun cuvnt similar. Sursa: DEX online - Dicționar al limbii romne.

Banuiesc ca asa e mai trendy, sa ne dam rotunzi cu cuvinte ce nu exista doar asa, sa epatam, nu?
anakin
Postat pe 1 August 2009 00:02
am si eu o mica mare mirare.....cine e tanti poetesa????...nu dati...sunt blondaaa...
tutankhamon
Postat pe 1 August 2009 00:03
anakine...

era licentza poetica, nene... te bagi la arta?... vezi c-acu-ti da loveta un extemporal din euripide, de nu te vezi...
zambil
Postat pe 1 August 2009 00:03
tutanko...

e duneta la bal mascat... prietena ta...
zambil
Postat pe 1 August 2009 00:04
de unde si pana unde numai a mea???? toti cei care sunt in lista mea sunt prietenii mei....tu nu ai acceptat invitatia de a fi in lista de prieteni.....te oftici???
tutankhamon
Postat pe 1 August 2009 00:06
http://reteaualiterara.ning.com/video/lelia-mossora-ma-doare-dorul
Aemulus
Postat pe 1 August 2009 00:08
tutanko...

cum adica nene?... eu n-am acceptat si tot eu ma oftic?... hai ca va las sa va pupati pe gingii...

pupici, cum ar zice clubu' cel mai numeros de pe garbo...

duneto, loveto...

hai ca mi-ati facut seara... ia vedeti, poate maine il inviati si pa stanescu, sa ne traga si ala neshte emoticoni din adancu simtirii...
zambil
Postat pe 1 August 2009 00:10
Amintiri despre ceea ce inca nu s-a intamplat



Trenuri de noapte...
O gara pustie...
Peronul luminat difuz...

Undeva, la capatul lui,
TU,
care aduci cu tine
tot parfumul
vechilor cavaleri
ratacitori,
misterul unei iubiri infinite.

Buze de maci
infloresc sub saruturi fierbinti.
Mainile se cauta
jinduind arome de trupuri
neatinse...

Ochii
cersesc in adancul fiintei
eternitatea privirii...

Ne regasim acolo
in oglinda sufletului nostru...
TU,
EU,
o entitate atat de bizar
recompusa
din farame de gand,
aripi de dor,
lava si sange desteptat
dintr-un lung somn,
atingeri de inger....

Esti aici
mai devreme
decat gandurile mele
au putut percepe...

Te-am chemat...
M-ai gasit
domnita din alte veacuri
inchisa in turnul iubirii
neimplinite.

Ma dezbraci de cuvinte...
Ma imbraci apoi
in haina trupului tau...
Bratele tale sunt liane
care serpuiesc pe fiecare fibra
din mine
preschimbandu-ma in
coarda de harfa
pe care tu
canti
imnul dragostei,
imnul sarutului
prelins pe tampla mea
ca o aripa de fluture noptatec...
imnul adancului din noi
dezvaluit
pentru
o vesnicie...

Lelia Mossora
19 X 2004
dune
Postat pe 1 August 2009 00:10
Gestul e ca raspuns pentru domnul caruia nu-i place "moaca" mea .
Poate asta ii va placea mai mult. Are dreptate OMUL: Daca nu se potriveste si figura pe versuri parca nu prea merge.
Dar "DE GUSTIBUS...NON DISCUTANDUM ".
Sper ca nu vreti si varianta romaneasca la aceasta sintagma :)))))
lelia_mossora
Postat pe 1 August 2009 00:13
zambile....nu vezi ca esti gelos pe unii ca sunt prieteni....??? vad ca te-ai cam atacat.....tot tu....
tutankhamon
Postat pe 1 August 2009 00:14
pai..ce sa spun? credeti ce vreti voi,
lelia v-a raspuns.
a spus ca mai vine,
chiar nu pot sa sustin ceea ce nu vedeti,

cum sa fiu eu lelia?

ce nu inteleg este de ce vi se pare imposibil?

calmati-va...


da?

pot avea pt voi surprize artistice deosebite.
vreti?
sa mai aveti musafiri deosebiti?



dune
Postat pe 1 August 2009 00:16
nu era asa:
"DE GUSTIBUS ET COLORIBUS NON DISPUTANDUM" (Seneca)?
lady_corina
Postat pe 1 August 2009 00:16
tuth
vino un pic in privat
pls
dune
Postat pe 1 August 2009 00:17
tuth, nu stiu daca e locul potrivit, dar si pe mine m-a refuzat
lady_corina
Postat pe 1 August 2009 00:17
De la: lelia_mossora, la data 2009-08-01 00:13:57Dar "DE GUSTIBUS...NON DISCUTANDUM ".
Sper ca nu vreti si varianta romaneasca la aceasta sintagma :)))))


In realitate, citatul lui Seneca este "DE GUSTIBUS ET COLORIBUS NON DISPUTANDUM", si se traduce prin "Gusturile si culorile nu se discuta".
DISCUTANDUM spunem atunci cand facem scoala cu profesori care proununta FURCULISSION si FARFURISSION.
anakin
Postat pe 1 August 2009 00:19
Gust de Ciree amare i parfum de rou i de singurtate ntr-un dialog cu poeta Lelia Mossora

Interview aparut in statul Carolina de Nord (SUA): www.saltmin.com

http://www.saltmin.com/pentru-poeta-lelia-mossora-painea-cea-de-toate-zilele-este-nici-mai-mult-nici-mai-putin-decat-bucuria-sufleteasca-pe-care-o-simt-cei-ce-ii-citesc-versurile/#more-329


by Octavian Curpas
Phoenix, Arizona

Exist printre noi, semeni ce au fost parc predestinai s mbrieze n via, o anumit profesie. Este i cazul poetei Lelia Mossora, care afirm despre sine c s-a nscut pentru a fi dascl. Pentru c tia de la tatl ei c oricrui om trebuie s-i descoperi mai nti, coarda sensibil, dac vrei s l modelezi i s ai o comunicare perfect cu el, ea a aplicat acest principiu nc din primul moment cnd s-a urcat la catedr.

Lelia Mossora s-a nscut pe 26 iunie 1951 la Hrlu, n judeul Iai. Devine cadru didactic imediat dup absolvirea Facultii de Litere, la Universitatea Al. Ioan Cuza din Iai i pred limba i literatura romn n diferite coli din jude, inclusiv la o cas de copii. Nimic nu se compar pentru ea, cu recunotina fotilor discipoli, care i mulumesc i azi doamnei profesoare pentru c i-a nvat NU doar limb romn, ci i o conduit de via ireproabil. Nu demult, Lelia Mossora a avut bucuria s descopere c unii din micuii pe care i formeaz n prezent, sunt chiar copiii fotilor ei colari, ajuni la rndul lor, prini. De altfel, anii lucrai n nvmnt au ajutat-o pe Lelia Mossora s i menin intact tinereea moral i ntr-o oarecare msur, i pe cea fizic. De aceea, poeta are i acum acelai suflet nfometat de frumos, ca n copilrie, n care dinuie cele mai de pre momente trite de-a lungul timpului. Vacanele patriarhale, petrecute la ar, n casa bunicilor, ntr-un sat de lng Cotnari, dar i icoana prinilor, amndoi plecai de ani buni, din lumea noastr, sunt tot attea amintiri de neuitat pentru poet. De la cea care a adus-o pe lume, o moldoveanc foarte frumoas i harnic, Lelia Mossora a motenit perseverena, hotrrea i rapiditatea de a trece la fapte. n schimb, de la tatl ei, marinar de curs lung i ardelean din Slitea Sibiului, aceasta a dobndit dorul i dragostea de necunoscut, de mare, dar i de cuvinte alese i mbinate cu miestrie. Lelia Mossora locuiete i muncete n prezent, la Iai. Are dou fete, n vrst de 26 i 24 de ani i este deja, bunic.
- Alergãm/ Alergãm/ Sã ne descoperim pe noi/ n noi nine (Alergtorul de curs lung). Cnd i cum i-a nceput n mod serios, Lelia Mossora alergarea n lumea poeziei? Ce a urmat?
- Alergarea ( incontient poate ) a nceput nc de cnd eram mic i m plimbam cu tatl meu care mi povestea ( cum numai el tia ) ce vzuse prin lumea larg. mi amintesc c l ascultam uimit ct de frumos reuea o mbinare ciudat a cuvintelor, fr s tiu c ntr-o zi voi putea face la fel i eu. Mai trziu, prin clas a X-a, am nceput s scriu timid, dar destul de frumos, n revista licelui unde eram elev. De acolo, am ajuns la un interviu la revista Cronica de pe atunci , apoi la Iaul literar - actualmente Convorbiri literare, unde am i debutat n 1968, sub ndrumarea atent a maestrului Horia Zilieru, mult timp mentorul meu artistic. Au mai urmat alte publicaii n revistele timpului din ar...i apoi,..........linite total. N-am mai scris mult timp, dect rar. Am adunat totul scris la o main veche pe care mi-am dorit-o enorm, dar care a devenit inutil cnd am putut s-mi cumpr un PC. Oricum maina aceea mai exist, ca amintire a orelor de veghe trzie. Redescoperirea mea de ctre mine nsmi s-a produs abia n 2003-2004, cnd am nceput s scriu foarte mult , inspiraia curgnd n valuri.
Apoi, iar o pauz, ntre 2005 - 2008. Din toamna lui 2008, am nceput s scriu din nou. Se pare c este esena poeziei mele. Mi-au aprut n foarte scurt timp, poezii n dou antologii trilingve, n vara i toamna lui 2008: Doamnele poeziei - Editura Anamarol - Bucureti, ansele poeziei - Editura Anamarol - Bucureti si in antologia de versuri Toamna - Editura ASS - Iai.
- Cte poezii ai compus pn acum?

- Cine mai ine minte ? Foarte multe. Unele nu sunt nc n calculator. Doar n manuscris.

- Ai o poezie preferat?

- Nu cred. Dac scriu ceva , nseamn c mi place, dar... s dau totui cteva titluri : Fluture de noapte, ciclul de poezii De ce ?, Toamnele de alt dat, Timp, Dac, Ciree amare, Zodia fecioarei, Dor, Vrjitorul cuvintelor...

- Ce fel de poezie scrii?

- Poezie cu tent retoric , existenial, de dragoste nscut din suferin. mi pare ru, dar cnd sunt fericit, nu pot s scriu. De unde i pauza de aproape patru ani, din ultimul timp.

- Cum se reflect propria ta experien de via n ceea ce scrii?

- Tot ce scriu e simit, trit, pipit, gustat, respirat. Nimic nu e scris doar ca s fie... scris. Poate de accea i cititorii, femei i brbai deopotriv, se regsesc n versurile mele. Cei care m apreciaz nu sunt critici literari, dar mie mi este suficient s mi se spun : m regsesc n tot ce scrii aici. Nu pot s-mi doresc mai mult. nseamn c poezia mea a ajuns unde mi-am dorit.

- Cine sunt "Doamnele poeziei" alturi de care ai aprut?

- Cristina Andrei, Anne Marie Bejliu, Loredana Cristea, Evelyne Maria Croitoru, Elena Glodean, Mariana Eftimie Kabout, Rodica Elena Lupu, editorul volumului, Georgeta Oana Musc, Dona Tudor.

- Care din stihurile Leliei Mossora au sporit "ansele poeziei" ?
- Cred c Vrjitorul cuvintelor, poezie ale crei versuri m caracterizeaz. Sunt convins, i ...convingerea, pe lng c exista deja, mi-a fost ntrit de ctre cititori.
- Eu sunt vrjitorul cuvintelor,/ cel care framnta silabele cu sngele lui afirmi n poemul Vrjitorul cuvintelor. Te rugm s ne vorbeti despre alchimia versurilor tale.
- Alchimie ? Sigur c da. O combinaie destul de ciudat a cuvintelor, aa nct s obin finalitatea cutat: cititorul s neleag, s se regseasc n ce scriu, s devin mai sensibil i... mai bun.
- De ce pentru Lelia Mossora fericirea rmne un venic semn de ntrebare.../ fr rspuns... (Trec zilele)? Nu crezi n fericire?
- Nu prea. Zu, NU! Ci poei fericii ai vzut sau ai descoperit tu ? Nefericirea, nenelegerea multor lcruri care altora le par normale, pun multe ntrebri unui suflet bntuit de muze.
- Vine mine.../ De s-ar ntoarce/ca un cine/ la ua care e nchis/ cernd din nou/ un col de...pine.../ De-ar fi un MINE.../ chiar de-i cine ...(Cerul meu). Aceste versuri m trimit cu gndul la poemul lui Tudor Arghezi O zi Ziua de ieri s-a inut dup mine, creznd,/ Ca un cine flmnd,/ C e legat cu ceva, cu vre o curea,/ Cu vreo frnghie de viaa mea. Care este dup prerea ta, diferena dintre ieri al lui Tudor Arghezi i mine al Leliei Mossora?
- ntrebare de baraj ! Niciodat nu m-am gndit s semn cu cineva sau s reiau ceva ce l-a preocupat pe un alt scriitor. Este pur ntmplare. Pn la urm, i poezia este o combinaie de N luate cte N (dei n-am fost prea bun la mate), la fel i muzica. Se pot regsi pe glob doi autori , compozitori care... la un moment dat , au simit la fel. Dar... recitind azi, poezia m gndesc c sunt mai mult dect oricnd de acord cu versurile argheziene : Cine i-a pierdut o zi ct o via / S-o caute repede. Se nnopteaz.Se las ceaa. Se face trziu i vreau s recuperez timpul pierdut n zadar.
- Tudor Arghezi, Arheologie Tcerea vocile i le-a pierdut,/ Care-o fceau pe vremuri s rsune. Dac ziua de ieri a lui Arghezi la Lelia Mossora devine mine, tcerea mut a acestuia se transform la tine ntr-o acalmie cu rezonan - Universul s-a nchis n jurul tu/ ntr-un cerc concentric/ n care tcerea devine sonor... (Tcere sonor). Cum este s auzi vocile tcerii?
- Mai bine nu afli cum este. Dureros de trist i de neneles pentru muli. Poate doar cei ce au auzit sau au simit tcerea s neleag.
- ntr-unul dintre poemele tale, Fluture de noapte, afirmi c eti femeia/ care aduce ntrebri eterne n suflete . i cerem prea mult dac te rugm s le dezvlui cititorilor notri mcar cteva din aceste ntrebri eterne ce te preocup?
- Nu! Ar fi : De ce te ard toi pomii / Pe lng care treci ? , De ce rstorni pe-apus / Tot cerul gol i rece ? , De ce avem nevoie de cuvinte / cnd exista gndurile ? , De ce avem nevoie de lumin / cnd ochii notri / lumineaz n noapte ? , De ce avem nevoie / de oapte de iubire / cnd / tim i fr cuvinte / ct de nalt este cerul sufletului nostru ? , De ce / nu poi avea mereu / tot ? , De ce trebuie s doar / fiecare clip / care a trecut /fr noi ?
- Tu eti zorii/ i amurgul meu!/ Tu eti tot/ ce-a vrea s fiu,/ ce gndesc,/ ce spun,/ ce simt,/ ce cred ( Trandafir nins puritatea ). Dac nu ai fi poet, ce altceva ai vrea s fii, s gndeti, s spui, s simi, s crezi ?
- Medic veterinar. Aceasta a fost prima mea dorin din copilrie, dar n-a fost s fie. Patrupedele au ceva ce n-au oamenii : privirea care te face s simi c vrei s fii mereu lng ele, o durere ascuns c nu pot vorbi, dorina s faci mereu bine , s fii aproape de cel care sufer i s dai mai mult dect poi da. A vrea s cred c oamenii pot i, asemenea cinilor, c nu te vor dezamgi niciodat, c nu te vor prsi. Orice n lumea asta poate fi cumprat cu bani, n afar de micarea cozii unui cine ( Doamna si vagabondul ).
- Ce bine c eti, ce mirare c sunt!, afirm Nichita Stnescu, n timp ce Lelia Mossora se ntreab Sunt.../ Eti..../ Oare mai suntem ? (Sunt... Eti). De ce o asemenea nesiguran?
- De ce ? Pare c dintr-o experien nefast de via, dintr-un timp nu prea ndeprtat.
- M mai ntreb de ce se trec/ culorile de toamn azi/ c doar parfumuri mai petrec/ cnd te ridici i cnd iar cazi... (Cltor) . Ce culori i ce parfumuri are toamna n poezia cu acelai titlu?
- Culori de must negustat, de frunze rvite de pai vinovai, de amurguri petrecute fr sens, parfum de rou i de singurtate.

- n Fluture de noapte, spui : Sunt un fluture de noapte/ care i arde mereu aripile de cntec Care a fost cea mai mare provocare de pn acum, ca autor de cntec?
- A fost i...n-a fost. Mi s-au cerut versuri de ctre unii compozitori, dar.., se pare c poezia mea e foarte dificil s fie pus pe note. Are... propria ei muzic i versuri destul de lungi.
- Cum arat prezentul Leliei Mossora, la ce lucrezi?
- Eu nu lucrez. Nu-mi propun nimic n acest sens. Dac e s fie..., va fi un nou volum, care se va chema : Ciree amare. Cnd va fi complet, l vei cunoate. El conine deja cteva poezii. i... ceva ce n-am spus i pentru care muli dintre cititorii - critici literari m vor blama desigur, e c eu nu corectez nimic, niciodat, din ceea ce scriu. Scriu pur i simplu, ce simt ntr-un anumit moment al vieii. Nimic lucrat s sune mai bine . Poate greesc, poate.... nu. Rmne de vzut ce va spune posteritatea, pe care sper s n-o supr intrnd n vreun manual de liceu, n aa fel nct elevii s fie obligai s simt altceva dect am vrut s exprim eu. (Glumesc desigur).
- Dar viitoru cum arat, ce planuri ai?
- S scriu i iar s scriu, s fac oamenii s simt ce redau n versuri , s rd sau s plng de fericire, mcar cteva clipe. Este suficient. M hrnesc cu bucuria lor.

- Ce hobby-uri ai?

- Dei ar prea ciudat, pe primul loc st muzica de bun calitate i... apoi poezia, pictura ( am i pictat cndva ).

- Cum i petreci timpul liber?
- Scriind, visnd c ntr-o zi va fi mai bine, c mi voi rspunde la multele ntrebri, ascultnd muzic..., spernd c oamenii vor deveni mai... oameni.
- A vrea s ncheiem acest interviu tot cu versurile tale. i dau mna,/ linitea/ i puritatea sufletului meu (Visul). Ce ai dori s le transmii cititorilor, mpreun cu linitea i puritatea sufletului tu?
- Fii mai buni, cu fiecare secund! Nu irosii viaa pe ceea ce nu merit! Preuii clipa! Ea nu se va ntoarce nicicnd. nvai s visai! Visul poate deveni realitate.

http://octavian.intercer.org/

http://www.valcea-turism.ro/j15/index.php?option=com_content&view=article&id=1853:arizona-octavian-cinterviu-cu-lelia-mossora-&catid=19:poezie&Itemid=35

lelia_mossora
Postat pe 1 August 2009 00:19
"De gustibus non disputandum est"
Aemulus
Postat pe 1 August 2009 00:21
ma scuzi, lelia....dar nu am auzit de tine, mama......
tutankhamon
Postat pe 1 August 2009 00:23
daaaa dune vreem ! desigur ca mai vrem! surprize poetice

si...draga zambil, noapte bunaaa, si sa visezi frumos! si poate totusi ai grija,si te gandesti sa nu mai strici poezia aia a lui eminescu,....cel putin nu pana mor io!
fleur_de_lis
Postat pe 1 August 2009 00:23
se pare ca si pe aici e tot degustibus non diputandum...dar nu stiu de ce nu putem fi toleranti
lady_corina
Postat pe 1 August 2009 00:25
Cand vii si imi spui ca de gustibus non discutandum, este ca si cum te uiti la telenovele si imi povestesti ca nu ti-a placut Brazil. O tempora! viata era mult mai simpla atunci, cand plebeii nu isi plimbau picioarele murdare prin senat.
anakin
Postat pe 1 August 2009 00:29
sper ca v-am convins.daca nu..asta este.
zambil nu-si va cere scuze vreodata.
dune
Postat pe 1 August 2009 00:29
si cel mai bine ar fi sa va convinga versurile ei.

Dragoste de noi...



Ne vom preface in arome
si ne vom respira reciproc
pana
ne vom volatiliza de dragoste.

Ne vom preface
in stele
si ne vom agata
cu visele
de cer
sa adormim acolo sfintii
cu vorbele noastre .

Ne vom preface in frunze
si ne vom legana
pe aceleasi ganduri
ca sa intelegem de ce
dor toate clipele
pierdute departe de NOI.

Ne vom preface in cantec
ca sa intram
in sufletele celor singuri
si goi,
ca sa implinim
tot ce era neimplinit.

Ne vom preface in sarutari
ca sa pipaim roua
diminetilor de vara
cand soare se ineaca in zori.

Ne vom preface
in NOI INSINE
ca sa iubim
tot
ce inca nu am iubit,
ca sa cantam
tot
ce nu am cantat,
ca sa atingem
tot
ce nu am atins,

ca sa ne atingem
sufletele
cu
DRAGOSTE.

Lelia Mossora

dune
Postat pe 1 August 2009 00:49
am zis sa mai invat si eu ceva... dar "discutandum" nu invat nici fripta. dune, mai recomanzi din astea?!!!!
gianiblue
Postat pe 1 August 2009 00:54
oameni buni, eu nu am nica cu versurile astea albe-spital. dar sa nu zica nica-nica... nu pot duce.
acum inteleg de ce nu-ti placea poezia mea, dune: ca avea substanta.
gianiblue
Postat pe 1 August 2009 00:56
si stiti ce nu inteleg eu? de ce nu da lumea - care vrea sa se afirme- mai intai cautare pe google. ca ar invata forma corecta a sintagmelor. in orice limba. de ce tine lumea sa se fuduleasca? si de ce nu o face cum trebuie?!!!!!! documentat, etc.
de ce trebuie sa fie unul mai destept decat celalalt (cand - de fapt - nici nu este...).
habar nu am. dar nici nu-mi bat capul. "discutati" - in loc de disputandum, cat doriti. apa trece si pietrele...
gianiblue
Postat pe 1 August 2009 01:02
e urat ce faceti.

lelia mossora e o poeta recunoscuta in lume.

nu e cazul, zau!

o gasiti pe internet . a publicat foarte mult.

e jenant, giani.

nu e musai sa postezi daca ai alte gusturi.
dune
Postat pe 1 August 2009 01:03
lelia, cum sa vrem varianta romaneasca? tu nici pe aia in latina nu ai stiut-o... Doamne fereste-ne!
gianiblue
Postat pe 1 August 2009 01:04
"dispudandum".

ok !
lelia_mossora
Postat pe 1 August 2009 01:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
haine 1 De la: garbo172159 30 Ianuarie 2011 13:38
furat!! furacioasa de anna 10 De la: hermosa20 16 Iulie 2012 00:55
topicul cu visele pe care le pot avea oamenii de sarbatori... 76 De la: fleurdelis 10 Ianuarie 2011 21:42
care e cea mai frumoasa amintire din vioata voastra? 252 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:39
In my secret life 273 De la: fleurdelis 31 August 2010 20:00
Setari Cookie-uri