Utopia - un deziderat?

dap.. saraca preci... sta si rontzaie de una singura la alunele alea utopice...
zambil
Postat pe 5 Octombrie 2009 08:45
cum dreacu' le zice englezu'?... nuts... he,he,he...
zambil
Postat pe 5 Octombrie 2009 08:46
pasaroiu'-preci...

nu ma supar ,mami..cum sa ma supar?da' o pun unde ii e locul,acilea la tine,la utopie:

"hehe!
Iasomico,nu te superi daca insipirez o poezea de la tine,asai?

Cu nasu'-ntre mere coapte
Te invit sa ma uimesti
Vreau s-aud niste cuvinte:
"inc-o tura
mai pofesti?"

Cand asa o grozavie
Din guritza o sa-ti iasa
Garantez ca pan' la ceruri
am rabdare
sa iti creasca

Din carnitza-mi rozalie
Recomand sa te infruptezi
Sa m-alinti ca alta data
cu trairi
nepamantesti

Nu uita nici de alune,
Trebe sa le molfaiesti!
Zburator din alta lume
Te invit sa ma iubesti.. "

mda..
banuiesc ca lu' zambilu'mio "ii raspundeai",da n-ai avut sange-n pix sa o faci aici.



cum sa ma supar?aici intram sa ne distram,nu-i asa?
acu' cum o face fiecare, de el depinde, este alegerea lui...
corect?

iasomia
Postat pe 7 Octombrie 2009 08:09
Iaso,parodierea poezelei tale nu s-a vrut a fi o ironie sau mai stiu io ce subtilitate la adresa ta. Mi-a placut stilul ei boem,fara farafaslacuri,si am adaptat-o pur si simplu la starea mea de spirit din momentul respectiv. Evident,puteam s-o tin pt mine,dar tocmai pt ca intram aici sa ne distram am ales s-o postez. La topicul unde era "domiciliul" poeziei tale,ca sa respect (macar uneori) tematica topicelor.
Ca avem fiecare un alt tip de umor si ne amuza lucruri diferite - cred ca tocmai a devenit crystal clear.
In ce-l priveste pe Zambil...da,ai dreptate,n-am pasta-n pix sa-i raspund. La ce bun daca primesc in cel mai bun caz un "ignore" ? Mie-mi ajunge daca-l citesc, consistenta si umorul lui ma fac intotdeauna sa zambesc. Si-mi ajunge si sa te citesc doar,fara alte viitoare "inspiratiuni neinspirate",puse in alte locuri decat ar trebui.
Utopia e decat in capul meu locul in care toata lumea vorbeste aceeasi limba. Intre timp,s-a-ntamplat Babelul...
preciouss
Postat pe 7 Octombrie 2009 18:35
vreau si eu in Utopia...
panty_C
Postat pe 7 Octombrie 2009 18:40
io m-am mutat in utopia si sunt nemultumita... vroiam sa stau toata ziua cu burta la soare, sa muncesc cand vreau eu, sa fac ce vreau eu... dar tare plicticoasa e utopia asta... crezi ca poti sa ai mai multe utopii?...
snowflake
Postat pe 7 Octombrie 2009 18:40
nu se poate - in utopia nu te poti plictisi nicodata
panty_C
Postat pe 7 Octombrie 2009 18:43
ba da, mai ales daca te-ai nascut intre 20 ianuarie si 19 februarie...
snowflake
Postat pe 7 Octombrie 2009 18:44
snow, dar stii ca poti sa-ti proiectezi mental unele chestii?

preci, mamicule, te rog io mult sa nu fi supi - cine ma mai inveseleste si pe mine?

uite, am venit noi la tine
panty_C
Postat pe 7 Octombrie 2009 18:48
panteruto, la mine sunt tot felul de chestii proiectate... sunt o varsatoare autentica... nici nu se ridica primul vis si mai am vreo 4-5... cam ce descria preci la inceput: rauri, castele, paduri, tot ce vrei... si toate mental...
snowflake
Postat pe 7 Octombrie 2009 18:54
De la: preciouss, la data 2009-10-05 00:02:23uitasem de utopia mea...
of,of,mai,mai...

nu poate fi dezideratul tuturor,dar...mi se pare trist ca e al atator de putini...

in utopia mea de azi nu este loc pentru vulgaritati si rautati gratuite...

...si nici in cea de maine...



frumos..tare asta !...
apoi crez k raiul de pe pamant pt mine'ar fi fost undeva prin florenta, la inceputul renasterii! si sa fiu unul dintre discipolii teribil de necunoscuti si la'nceput de drum...ai lui michelangelo sa vad cum se inalta palatele de medicilor...cum paraie dalta in vreo pieta sau moise...sa'mi scot palaria si sa fac reverente in timpul trecerii unei trasurici cu blazonul di borgia... sa simt fiorul facerii...cand imi iese vreun studiu de mana...sau nud, sau picior...sau orice mi-ar aduce binecuvantarea maestrului....da' toate astea cu conditia sa nu mai ies din realitatea aia, sa nu'ntalnesc oamenii saraci ce nua u ce manca, sau copii bolnavi si tratati prost de vreun "spiter" ...sa traiesc pur si simplu numai in lumea artei, a creatiei si sa simt fiorul acela care a miscat atunci inainte tot universul...de care ne mai imbatam si astazi! toata cultura pe care stam practic astazi...
fleur_de_lis
Postat pe 7 Octombrie 2009 18:57
preci, Babel ori ba, tu vorbeste in continuare
melanie
Postat pe 7 Octombrie 2009 18:57
si la mine...da' vezi ca uneori mai raman si in pana...

va pupicesc ne mai citim!
panty_C
Postat pe 7 Octombrie 2009 18:57
preci...

din moment ce eu nu m-am suparat ca mi-ai parodiat poezeaua,care intre noi fie vorba ,era o incercare de a mai aduce un zambet pe buzele fratilor forumisti,nu inteleg de ce esti atat de intepata?

eu nu am de spus decat atat:

1 ma bucur ca postarea mea te-a scos din "dialectul" pe care ti l-ai impus,in felul asta am inteles f clar ce-mi spui,si in ce relatie suntem.
2 acu' de ce bocesti asa?
in fond, vaz ca topicul prinde viata,era cam nebagat in seama,nu crezi?..
iasomia
Postat pe 7 Octombrie 2009 19:12
Despre valorile reale...si utopice....

Intr-o societate in care,facandu-se uz de conceptul democratiei,se promoveaza tot mai mult non-valorile,kitch-ul,manelismele,becalismul si tupeismul dublat de o nesimtire crasa,mai suntem oare capabili sa recunoastem valorile reale?
Definindu-se mai degraba prin ceea ce interzice decat prin ceea ce accepta,societatea in care traim e departe de a fi atat de evoluata cat ii place sa creada. Ba mai mult,as indrazni sa spun ca,in ciuda progreselor notabile in stiinta si tehnica,a involuat,confundand dreptul la libertatea de opinie si exprimare cu dreptul de a se da in stamba necenzurat (de preferat la ora de maxima audienta),dreptul la informatie cu dreptul la barfa,dreptul de a calatori peste hotare cu dreptul de a migra,invada si vandaliza,dreptul la initiativa cu dreptul la afacerism indoielnic,in care a face uz de mita,santaj,trafic de influenta si nepotism e la fel de firesc si natural ca functia biologica de a respira.
Nu am trait suficient si n-am acumulat inca suficienta experienta incat sa-mi fie clara mie insami scara valorilor care ma definesc. Stiu insa ca sunt putine autentice si universal valabile,iar cele interioare,ale individului,sunt instabile,influentabile,alterabile.
As fi tentata sa spun ca pretuiesc curajul,blandetea,dreptatea,intelepciunea,prietenia,bunavointa,marinimia...dar n-am avut intotdeauna suficienta tarie de caracter sa ma dezbar de prejudecati,n-am putut intotdeauna sa intorc si celalalt obraz cand am fost lovita si nici sa-mi iubesc - indiferent de cum arata - aproapele. Sa fie acestea esecuri?... Sunt pregatita mai bine decat as fi vrut sa vorbesc despre esecuri...
Din pacate,cand suferi de luciditate ai sentimentul ca lumea din jur nu mai e lumea ta si implicit nici valorile ei. Nu-ti ramane decat sa-ti creezi lumea ta proprie,in care valorile tale raman neterfelite...si sa speri ca odrasla ta a mostenit perechea buna de cromozomi.
preciouss
Postat pe 7 Octombrie 2009 19:16
nu ti-o facut nimica fata,, ce te tot agiti atat!si fie vorba-ntre noi...daca e poezea aia...eu nu stiu, zau! ne-om amuza noi pe'aicia da aia cu "inc'o tura"... ( sa ma scuzati!)
fleur_de_lis
Postat pe 7 Octombrie 2009 19:17
preci... p-asta de unde o luasi, mami?...
zambil
Postat pe 7 Octombrie 2009 19:19
fleur

pas...

iasomia
Postat pe 7 Octombrie 2009 19:21
pas de mult...mamaica! chiar nutzi fa griji...doar..ma steptam la mai mult!... la cat plictis etalai mata dincolo
fleur_de_lis
Postat pe 7 Octombrie 2009 19:22
sii..nici nu prea paree. satzi faca cinste poezeaua aia, si MAI ALES pusa aici la utopie, parol!
fleur_de_lis
Postat pe 7 Octombrie 2009 19:27
bre defloretto, da' tu esti avocata poporului, neica?...
zambil
Postat pe 7 Octombrie 2009 19:28
da' nu ma agit chiar deloc!

in comparatie cu alte expresii dragalashe gen "esti un avorton" sau "esti o tampita",pe care le-am vazut serile trecute folosite drept formule de politete intre forumisti,asta cu "inc-o tura mai poftesti" e de-a dreptu' idilica!
...s-apoi io chiar mai pofteam inc-o tura...hihihi...(doar am zic clar ca am adaptat poezeaua la starea mea de spirit,nu?)

iar "despre valorile reale" nu pot sa spun decat ca-i o bucata de eseu pe care invatatoarea fii-mi m-a rugat sa-l scriu cu ocazia prilejului aniversarii a 10 ani de revista scolii la care ea invata..

ce tot pasiti p'acilea,ca nu-s intzepata!?!
sau is?!
preciouss
Postat pe 7 Octombrie 2009 19:29
asa mi s-a parut si mie, preci... ca-i un articol, ceva.. crez ca trebuia sa-l adaptezi pentru noi, astia mai dezbracatii de caracter...
zambil
Postat pe 7 Octombrie 2009 19:31
fata fleur,

beleste ochii la mine:

1 nu te mai baga in seama cu mine,te rog eu frumos.
multumesc.
2 rima aia nu e poezeaua mea.
3 pentru mine, poezeaua lu' preci a fost utopia mea pe ziua de astazi.

si acum ies in varful picioarelor,ca sa nu deranjez atmosfera de inalta tinuta de pe acest topic.

interesant este ca unii useri vor curatenie pe topicul lor,dar nu se jeneaza sa scuture presu' de tarana pe altele..

hai distractie placuta..
iasomia
Postat pe 7 Octombrie 2009 19:34
...cand am scris zilele trecute ca in utopia mea de azi nu-i loc de vulgaritati si rautati gratuite,am vrut sa trag un semnal de alarma celor care porcoseau si se porcoseau sub limita oricarui bun simt...

preciouss
Postat pe 7 Octombrie 2009 19:35
macar noi avem stil, ce postarea mea...
zambil
Postat pe 7 Octombrie 2009 19:36
da' un' ti duci Iaso?

ziceai ca faci audientza,nu?
poi si crezi ca aia se face singura?

io cu Zambil?
hait!

mi-am papat norocu',ca minten imi zice "taca-ti fleanca!"
preciouss
Postat pe 7 Octombrie 2009 19:43
hai bre preci, ca nu bag eu d-astea, nene... ma rog, nu asa, la lipsa de maniere...
zambil
Postat pe 7 Octombrie 2009 19:46
hai mai bine de utopie sa vorbim ca, ea e singura ce ne mai face sa visam cu ochii deschisi si cu gura larg cascata ,spre o lume ce e dar nu exista .
si atunci te intrebi. la ce bun sa mai imaginam cai verzi pe pereti? va raspund tot eu. de aia sau ca asa.

suficient de motivat nu? oricum visul nu costa bani si unde mai pui ca-i un exercitiu nemaipomenit de a face cucuie . dai cate un cap de perete ,de cate ori deschizi ochii si vezi ca nu esti prin hawai cu ghirlande la gat dansand din buric precum visai ci, in fata telivizorului, motaind in pijamalele sexi din finet.

pai uite .eu m-as visa un fel de mostenitoare a unui texan din acela buhait de atata petrol strans prin buzunare. nu petrolul ci banutii.

ei, cu verzisorii lui tatucu, iuhai bade ! toata lumea ar fi frumoasa. pana si pe somalezi i-as vedea chiar mai grasuti si dolofani decat sunt acum .

ce m-ar costa cel vis ? lumea e frumoasa cand nu te prea preocupa grijile zilnice. e chiar perfecta.
si_totusi
Postat pe 7 Octombrie 2009 19:53
atunci baga o utopie,ca sa stay on topic..

inspireaza-ma,ca n-am predat inca articolul..
preciouss
Postat pe 7 Octombrie 2009 19:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
urgent 5 De la: hermosa20 10 Iulie 2012 08:34
furat!! furacioasa de anna 10 De la: hermosa20 16 Iulie 2012 00:55
Olimpiada Sandvisurilor 3 De la: cricat 18 Octombrie 2011 10:48
De ce insistam sa mai ramanem intr-o relatie care nu mai merge? 81 De la: dobrotchin 29 Decembrie 2012 17:58
Curs de cosmetica 3 De la: l_erika 29 Iulie 2011 18:30
Setari Cookie-uri