credeti ?

nu cred!atunci cand ceva moare ramane doar amintirea.iar din amintiri nu poti trai!
vb_violeta2YAHOO_COM
Postat pe 31 Octombrie 2009 19:59
Mai jaja, care obisnuinta, asa numim noi mai mascat, cand dispare iubirea.."obisnuinta".Ma rog...
Uite ce scrie un amic de-al meu.
De ce (nu) iubim femeile cteodat
Rnit din dragoste de porc

Drago BAKO

Ce m-a face oare fr comentariile postate la unele articole? Fie c izvorsc din convingeri disferite, fie c sunt doar exprimarea unor rzboaie personale, ncerc s profit ct pot de ele. Sptmna trecut, o cititoare comenta pe site c ntr-adevr, "toi brbaii e porci", argumentndu-i afirmaia de o perpetu experien familial. Ne spunea duduia c cel cu care mparte masa din buctrie, telecomanda, patul, plapuma i facturile de ntreinere este un mare porc, c e contient c bipedul cu caracteristici de rmtor i bate joc de ea, dar c nu-i poate face din batist, pentru c l iubete. Dai-mi voie s cred c nu-l iubete, ci c doar s-a obinuit cu el, cu sforitul lui, cu flatulaiile nocturne sau diurne, cu glasul lui ridicat, poate amenintor, cu toate apucturile lui de "porc". mi place s cred c ntre iubire i obinuina cu care tratezi o companie nu tocmai plcut exist o diferen. Am auzit de multe ori mrturisiri oftate de genul "Nu-l pot lsa. M bate, m njur, dar nu divorez, pentru c l iubesc". Iete fs. Exist n unele femei dorina aceea oarb, maladiv, de supunere, de autoamgire: "Ce s-i faci? Sunt femeie i trebuie s ndur". Unii ar spune c aa ceva nu se mai ntlnete la femeia modern; nu pe naiba. Nu vreau s ntind povestea pe coclaurii psihologiei, nu voi invoca nevoia de independen a femeii, ci voi acorda o bil neagr i urt mirositoare resemnrii feminine. Resemnarea aceasta care nate traume n rndul copiilor ce sunt martori fr voie la scandalurile zilnice din familie i aceeai resemnare care ucide feminitatea urmaei Evei. M-am ntrebat de nenumrate ori ce anume recompenseaz aceast resemnare, suportarea cu stoicism a batjocurii, dumnezeilor i scatoalcelor "druite" de soul sau prietenul iubit? Poate o telenovel, o zacusc reuit cu care brbatul se va luda colegilor de la serviciu, un machiaj scurt, admirat n oglind i ters iute, "pn nu vine el de la lucru". S-au scris nenumrate studii despre femei, despre comportamentul i mentalitatea lor, de-a lungul timpurilor. Cred totui c supunerea este o boal ce se ncpneaz s loveasc mereu doamnele. Avem nenumrate exemple de femei care i-au descoperit feminitatea, care s-au descoperit pe ele nsele, la vrste nu tocmai fragede, dup ani lungi de convieuire cu cratiele buctriei, cu indiferena tovarului de via, cu mruniurile zilnice. Adic avem nenumrate cazuri de femei rnite din dragoste fa de "porcul" asumat, cruia i s-a declarat n faa altarului, vasalitate venic. Cred c atunci cnd o femeie ajunge n punctul n care spune "Ce s fac? l suport aa cum e, unde s m duc, m-am obinuit aa cu el", ncepe s moar. Puin cte puin. ncepe s se aud prohodul cntat simirilor, tririlor i dorinei sugrumate de a fi ea nsi. Pcat.


AMELYY
Postat pe 31 Octombrie 2009 20:00
Si`apoi de ce`mi racesc eu gura,oare?
La teorie suntem buni toti!
AMELYY
Postat pe 31 Octombrie 2009 20:14
AMY.....
pik_nik
Postat pe 31 Octombrie 2009 20:15
Ma pupi sa tac, ha?
Mai bine asa!
AMELYY
Postat pe 31 Octombrie 2009 20:17
Am mutit! Gata!
AMELYY
Postat pe 31 Octombrie 2009 20:36
amy...misto articolul....
tutankhamon
Postat pe 31 Octombrie 2009 20:54
Tuti, este,da!
Prea adevarat,pe ici colea, sa nu zic tot!
AMELYY
Postat pe 31 Octombrie 2009 20:58
amy..da pe antena unu ca e bendeac...in puii mei...ma indoi de ras...
tutankhamon
Postat pe 31 Octombrie 2009 21:02
Tuti
AMELYY
Postat pe 31 Octombrie 2009 21:07
te am ginit ca iti plac.....nu?????...si mie....bendeac asta e un geniu....
tutankhamon
Postat pe 31 Octombrie 2009 21:09
Da, ma binedispune mereu.
AMELYY
Postat pe 31 Octombrie 2009 21:11
l-am imitat odata la munca pe asta.....erau colegele mele pe jos de ras...am fost si in forma......"pe banii meeeiiii...daca vreaaaaauuuuu....imi pun beculete de craciun la maybach......he he he he he".....radeau pacientii pe scaune.....noi radeam cu lacrimi....
tutankhamon
Postat pe 31 Octombrie 2009 21:13
Nebunici
AMELYY
Postat pe 31 Octombrie 2009 21:17
BUNA SANDY
EU CRED CA S-A OBISNUIT FOARTE MULT CU TINE SI CUM SPUN SI CEILALTI E NEHOTARAT. DACA NU TE-AR IUBI FII SIGURA CA AR SPUNE"PLEACA". CRED CA MAI BINE VORBITI VOI DOI DESPRE ACESTA CONFUZIE PE CARE TI-A CREAT-O SI CU SIGURANTA VEI PRIMI DE LA EL RASPUNSUL CEL MAI BUN.
MIHA
michi
Postat pe 31 Octombrie 2009 21:19
miha...io cred ca biata fata intelegea si fara sa tipi....parol!!
tutankhamon
Postat pe 31 Octombrie 2009 21:26
pay mereu are inka o sansa dar depynde sy de partebery ymy pare rau pe teen dar sygur o sa gesejty pe cnv
garbo061777
Postat pe 31 Octombrie 2009 22:08
Da,binenteles.Iubirea adevarata nu moare niciodata,daca a murit aceea nu a fost iubire,a fost altceva,spuneti-i cum vreti dar nu iubire.Toti avem dreptul la o ultima sansa.Acordati-o si o sa vedeti s-ar putea sa va schimbe viata. Asta e parerea mea,va spun din proprie experienta.
dorisvfg
Postat pe 31 Octombrie 2009 22:50
De la: garbo061777, la data 2009-10-31 22:08:50pay mereu are inka o sansa dar depynde sy de partebery ymy pare rau pe teen dar sygur o sa gesejty pe cnv


poti sa pui si traducerea te rog??? nu toti stim limbajul mesului...
tutankhamon
Postat pe 1 Noiembrie 2009 03:07
poi ia sa-l invatam bre.....ca ramanem inculturati
eladaela
Postat pe 1 Noiembrie 2009 06:34
Yoyyyy!
AMELYY
Postat pe 1 Noiembrie 2009 09:55
intotdeaunapoate exista o sansa ce o potida si tu oricand,ptr ca meriti,ptr. ca poate merita si el1exista acea minunata inima ce te lasa sa lasi de la tine!
margelatu_68
Postat pe 1 Noiembrie 2009 15:53
Guapa, iubirea nu o poti intalni prea devreme sau prea tarziu.
Poti doar sa o intalnesti, sau sa crezi ca ai avut intalnire cu ea.
Cel putin se presupune ca daca te casatoresti esti si indragostita.
Cine se casatoreste altfel, merita tot ce i se intampla mai tarziu.
In ce ma priveste, eu am remarcat doar anumite situatii,de aceea nu
retrag nimic. Pe de alta parte se poate sa ai dreptate, nu am intalnit persoana de care sa fiu indragostit pana intr-acolo,incat sa ma casatoresc, cel putin sunt sigur ca nu o sa regret dupa ce o sa fac pasul acesta.
depesh
Postat pe 1 Noiembrie 2009 19:36
Scuza ma ca n am avut rabdare sa citec toate replicile la mesajul tau initial!Te vad tare amarata si trista!imi permit sa it dau un sfat si sper sa iti fie de ajutor!Am inteles ca petrece ti foarte mult timp impreuna!Incearca sa nu l mai petrece ti daca intelegi ce vreau sa ti spun!Sa l faci sa i fie dor de tine!
Si iti mai propun sa ti faci un test foarte simplu!Scoate din abumele cu poze primele voastre fotografii!Ai sa observi cat erai de aranjata si dichisita!Incearca si acum sa iti faci cadou putina incredere in tine!Va doresc sa va reveni ti si sa reaprinde ti focul!Sper ca ti am fost de ajutor.
iftodi
Postat pe 1 Noiembrie 2009 23:54
..mai, margelut...hotarate..esti pa cal sau fara cal? ..
..nu ne deruta din doua conturi ca ne straci concentratia....
daria_
Postat pe 2 Noiembrie 2009 00:07
dariaaa...parerea mea ca are mai multi....ce zici de shasa cai frumosi???
tutankhamon
Postat pe 2 Noiembrie 2009 00:09
inteleg ca tot la tine se intoarce dar pe tine te inseala, unde e respectul fata de tine. Daca te-ar iubi ar trebui sa te si respecte i-ar daca te-ar respecta nu te-ar insela. Atunci cand se rupe ceva in relatie si cu tot ca se leaga firul mai ramane un nod si tot asa tu nu o sa uiti ca te-a inselat iar el mereu va trai cu impresia ca oricand se poate intoarce la tine ca tu il ierti. Va fi greu sa il uiti dar nu imposibil si sincer o viata ai daca tu te simti in siguranta cu iubirea asta si implinita continua asa insa daca mai mult suferi decat esti fericita iti spun eu nu se merita
angyy
Postat pe 2 Noiembrie 2009 09:36
ROVELIM eu cred ca poti iubi in mai multe feluri...Amikal,cu pasiune,putin sau mai mult...sti ca se spune ca adevarata dragoste se gaseste o singura data in viata nu?Atunci restul ce este?Ca doar nu avem doar o relatie in viata...orkum tu vorbeai de sex faceai o comparatie cu dragostea ceea ce m a indignat si da cred ca toti avem ceea ce meritam...Sau nu...
guapa
Postat pe 2 Noiembrie 2009 11:31
ADEVARATA IUBIRE NU MOARE NICIODATA INDIFERENT CE SE INTAMPLA SI DACA A MURIT, N-A FOST ADEVARAT !!!!
garbo016747
Postat pe 2 Noiembrie 2009 11:53
fleurdelis
Postat pe 2 Noiembrie 2009 11:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Raspuns 7 De la: barboneli 16 Decembrie 2011 15:23
Nedrept... 107 De la: quasaria 13 Mai 2010 12:59
p[p; 12 De la: garbo095559 24 Februarie 2011 22:59
Se pare ca totul sa terminat.... 83 De la: little_angel1151 4 Februarie 2010 09:39
am si eu o problema 11 De la: garbo098882 1 Aprilie 2012 20:09
Setari Cookie-uri