DESTIN

buna la toata lumea,destinul este 'geniu' care se joaca mai mult sau mai putin cu vietile noastre,depinde de 'starea' LUI
garbo041353
Postat pe 17 Noiembrie 2009 17:17
De la: tutuvicky, la data 2009-08-27 12:01:44DESTIN???FAPTUL CA CEL CARE ESTE LANGA TINE TE BATE,TE JIGNESTE,ETC NU SE NUMESTE DESTIN,,,SCUZE POATE SUNT DURA DAR ESTE VINA TA CA AI ACCEPTAT PRIMA PALMA.DIN MOMENTUL ALA AI DEVENIT SACUL LUI DE BOX.

AM PRIMIT SI EU PALME,DAR LE-AM RETURNAT CU FORTA,SI AM SI PLECAT.UN BAIAT CAND O PALMA UNEI FETE DEJA FATA NU MAI REPREZINTA NIMIC PT EL.

DESTIN???ESTE ATUNCI CAND TI-SE INTAMPLA LUCRURI CREU DE EXPLICAT,SAU MAI BINE SPUS INTALNESTI O PERSOANA CARE NU CREDEAI SA O MAI INTALNESTI
INCARCA SA NU-TI MAI PLANGI DE MILA SI INCEARCA SA SCHIMBI CEVA
AI O VIATA INCEARCA SA ITI TRAIESTI VIATA CU MAI MULT OPTIMISM
ORICE PROBLEME ARE REZOLVARE DOAR CA NU TOATE SE POT REZOLVA PE MOMENT
ITI UREZ TOATE CELE BUNE
MIKA_MIKA
Omul poate sa duca o viata linistita si cu sot si copiii linistiti daca are un pic de intelepciune....Cu un pic de intelepciune care vine de la Dumnezeu toate se pun la locul lor....Dumnezeu nu iti planifica viata ta,,,pt ca Dumnezeu este bun....Tu ti-o poti trai cum vrei tu,,cu satissfactii sufletesti si materiale daca slujesti Dumnezeului tau care te-a creat....Daca devii slujitor al Domnului,,,dorintele tale,,daca sunt curate sunt ascultate...Acum daca vrei mai multi bani,,,Dumnezeeu iti da putere si minte cum sa ii procuri,,,dar sa fie din munca cistita....
garbo027119
Postat pe 13 Decembrie 2009 22:57
Ce este DESTINUL ??,o motivatie de a ne accepta esecurile ,spunandu-ne ca asa ne-a fost scris .Destinul si-l face fiecare persoana ,in functie de modul cum stie sa-si gestioneze viata ,sa-si stabileasca prioritatile ,urmarind mereu un tel, indiferent cat de greu i se pare de atins .Daca vrei ceva cu toata fiinta ta ,acel cineva care ne guverneaza viata ,te ajuta sa ai acel ceva ,binenteles prin munca si mai ales vointa .Expresia ,,asa mi-a fost scris ,sau asta e destinul meu ''o spun doar oameni slabi ,pesimisti care se lasa invinsi de cea mai mica neimplinire .Candva si eu spuneam ca fiecare om isi duce crucea asemeni lui HRISTOS ,acum spun ca aceasta cruce poate fi mai grea sau mai usoara ,depinde cat de luptator esti in primul rand cu tine insuti si cat de mare e capacitatea ta de a face slalom printre greutatile vieti Iar daca intradevar DUMNEZEU a dat un destin fiecarui muritor mai bun sau mai rau ,a compensat dand si materie cenusie si a lasat ca fiecare sa se foloseasca de ea cum crede de cuvinta....
garbo032800
Postat pe 14 Decembrie 2009 17:35
De la: mika_mika, la data 2009-08-27 11:46:56Fiecare are destinul lui, numai ca mai merge retusat pe ici pe colo.
Daca am o relatie cu un barbat care ma bate zilnic ce sa fac , sa zic ca asta este destinul meu?....sau sa l parasesc?
Da intradevar face parte din destin, dar il m ai schimb putin.
Destinul ti l mai faci si singur....daca ai puterea asta....daca nu ramai cu cel care ti a fost dat.


E o vorba "omul e rasplatit pentru tot ceea ce face"! Biblia "vorbeste" de rasplata in viata de dincolo sau "ca vei plati in ceruri". Cei care cred in reincarnare spun altfel: ca platesti in viata viitoare pentru toate greselile facute pana atunci. Iar exemplul tau cu femeia batuta de un sot betiv sau prost... poate ca ea in viata trecuta a fost o persoana violenta si acum trebuie sa plateasca pentru raul facut. Pana nu "platesti", nu evoluezi. Sunt multe ipoteze! Care-i adevarul... nu stiu, doar imi dau si eu cu presupusul!

KrisLa
Postat pe 29 Decembrie 2009 16:08
Destinul , sau soarta omului ? . In mare parte parintii iti influenteaza destinul ; crezi ca esti ceea ce te fac ei sa crezi ca esti.La un moment dat in viata , intelegi : te autoeduci , iti stabilesti tinte de atins , te cizelezi - lupti -si daca vrei , si crezi: invingi - iti atingi idealurile.Dar destin ,tot exista .Sa-mi spuna cineva de ce se intampla atatea accidente banale , care ne schimba pentru totdeauna vietile ?. Am putea sa schimbam cumva asta , sau , pur si simplu , asa trebuia sa fie ? Destinul , sau fatalitatea ?.Se spune ca este un echilibru :oricat te-ai agita, pentru fiecare clipa de bucurie , exista si revers; fiecare dintre noi are partea lui de sacrificiu in viata.Asa ca , sa ne bucuram de fiecare clipa in care ne simtim bine , sa ne bucuram de soarta ce ne-a fost ,,harazita", O.K.?
can
Postat pe 26 Ianuarie 2010 16:14
akupcso...ok...
iasomia
Postat pe 26 Ianuarie 2010 16:18
pai putem sa ne bucuram daca stim ca "platim" (uneori mai scump decat face!) orice clipa de bucurie?
panty_C
Postat pe 26 Ianuarie 2010 16:20
sa o traim si ne gandim dupa!
reyya
Postat pe 27 Ianuarie 2010 17:04
panty_C
Postat pe 27 Ianuarie 2010 17:10
Eu cred ca toti avem un destin ceva ce ne e scris in frunte orice am face noi, nu-l putem evita. Si va zic de ce: mi s-a povestit ca in familie au existat persoane care au avut capacitati de mediu si lor li s-au dat raspunsuri care s-au indeplinit intocmai peste ani.
Daca nu ar fi existat un destin predefinit de catre o entitate mai mare ca noi, cum ar fi putut sa existe acele raspunsuri?
zambila_bleu
Postat pe 16 Februarie 2010 15:27
zambilutz, azi esti bleu?
Tylly
Postat pe 16 Februarie 2010 15:30
nu i cell ea....zambilicu nostru e putin muov...nu bleu....
nazirra
Postat pe 16 Februarie 2010 15:33

mai, ma enervati!!
ceva nu-i bine aici
zambila
Postat pe 16 Februarie 2010 15:40
De la: garbo032800, la data 2009-12-14 17:35:11Ce este DESTINUL ??,o motivatie de a ne accepta esecurile ,spunandu-ne ca asa ne-a fost scris .Destinul si-l face fiecare persoana ,in functie de modul cum stie sa-si gestioneze viata ,sa-si stabileasca prioritatile ,urmarind mereu un tel, indiferent cat de greu i se pare de atins .Daca vrei ceva cu toata fiinta ta ,acel cineva care ne guverneaza viata ,te ajuta sa ai acel ceva ,binenteles prin munca si mai ales vointa .Expresia ,,asa mi-a fost scris ,sau asta e destinul meu ''o spun doar oameni slabi ,pesimisti care se lasa invinsi de cea mai mica neimplinire .Candva si eu spuneam ca fiecare om isi duce crucea asemeni lui HRISTOS ,acum spun ca aceasta cruce poate fi mai grea sau mai usoara ,depinde cat de luptator esti in primul rand cu tine insuti si cat de mare e capacitatea ta de a face slalom printre greutatile vieti Iar daca intradevar DUMNEZEU a dat un destin fiecarui muritor mai bun sau mai rau ,a compensat dand si materie cenusie si a lasat ca fiecare sa se foloseasca de ea cum crede de cuvinta....
omulsincer
Postat pe 16 Februarie 2010 16:25
-Mai Diana,tu si Tavi sunteti impreuna de 4 ani , ce astepti de nu il iei de barbat odata ? La care cealalta: -Auzi tu,tu crezi ca eu pentru un carnat , iau tot porcul ?!
omulsincer
Postat pe 16 Februarie 2010 16:34
destinu as putea sa spun multe daaaa azi as zice multe chestii triste pentru multe chestii triste da nu am putere sa l-ensir si nici sa suport necajelile nimanui. Sant multe chestii care te lovesc si te pune intr-un genunchi daca nu pe amandoi genunchii .Si cred ca stiti majoritatea cate eforturi facem sa ne putem ridica.
garbo074997
Postat pe 16 Februarie 2010 16:36
bre,

"Sant multe chestii care te lovesc si te pune intr-un genunchi "

intr-un genunchi stai cand faci declaratii de amor,cand ceri mana cuiva...sau o trecem si p-aia la tristeti majore..



iasomia
Postat pe 16 Februarie 2010 17:21
Buna dragalaselor,nu stiu cand apucati sa intrati pe site, ca eu de cate ori intru am pagini de citit s-ajung la zi. Sunt de-acord cu faptul ca D-zeu iti da dar nu-ti pune si-n traista(ca-n bancul cu Bula, care la inundatii ii lasa pe toti sa urce in barci, ca D-zeu e mare si nu-l lasa, pana cand moare inecat si ajuns in Rai, nervos Il intreaba cum de l-a parasit cand avea nevoie mai mare de ajutor si El ii raspunde ca I-a trimis trei barci...), dar totusi inclin sa cred ca exista destin. Nu vi s-a intamplat niciodata ceva neasteptat, dar sperat? Nu ati fost prezent undeva, cand trebuia, etc.? Bine, viata nu-i roz, dar nici haos.
alina_c
Postat pe 16 Februarie 2010 22:14
Pai asta asa este..Dumnezeu iti da dar nu iti baga in traista..Si omul trebuie sa fie foarte atent cu cine se incurca,pt ca daca te incurci cu cine nu trebuie.Nu stiu cate de bun va fii destinul tau..Asa ca este bine sa ai credinta in Dumnezeu,ca sa te poata feri de oameni rai....Care sa iti distruga viata.Dar pt asta nici noi nu trebuie sa facem rau nimanui
omulsincer
Postat pe 16 Februarie 2010 22:20
De la: alina_c, la data 2010-02-16 22:14:11Buna dragalaselor,nu stiu cand apucati sa intrati pe site, ca eu de cate ori intru am pagini de citit s-ajung la zi. Sunt de-acord cu faptul ca D-zeu iti da dar nu-ti pune si-n traista(ca-n bancul cu Bula, care la inundatii ii lasa pe toti sa urce in barci, ca D-zeu e mare si nu-l lasa, pana cand moare inecat si ajuns in Rai, nervos Il intreaba cum de l-a parasit cand avea nevoie mai mare de ajutor si El ii raspunde ca I-a trimis trei barci...), dar totusi inclin sa cred ca exista destin. Nu vi s-a intamplat niciodata ceva neasteptat, dar sperat? Nu ati fost prezent undeva, cand trebuia, etc.? Bine, viata nu-i roz, dar nici haos.
Pai asta asa este..Dumnezeu iti da dar nu iti baga in traista..Si omul trebuie sa fie foarte atent cu cine se incurca,pt ca daca te incurci cu cine nu trebuie.Nu stiu cate de bun va fii destinul tau..Asa ca este bine sa ai credinta in Dumnezeu,ca sa te poata feri de oameni rai....Care sa iti distruga viata.Dar pt asta nici noi nu trebuie sa facem rau nimanui
omulsincer
Postat pe 16 Februarie 2010 22:20
De la: omulsincer, la data 2010-02-16 22:20:55
De la: alina_c, la data 2010-02-16 22:14:11Buna dragalaselor,nu stiu cand apucati sa intrati pe site, ca eu de cate ori intru am pagini de citit s-ajung la zi. Sunt de-acord cu faptul ca D-zeu iti da dar nu-ti pune si-n traista(ca-n bancul cu Bula, care la inundatii ii lasa pe toti sa urce in barci, ca D-zeu e mare si nu-l lasa, pana cand moare inecat si ajuns in Rai, nervos Il intreaba cum de l-a parasit cand avea nevoie mai mare de ajutor si El ii raspunde ca I-a trimis trei barci...), dar totusi inclin sa cred ca exista destin. Nu vi s-a intamplat niciodata ceva neasteptat, dar sperat? Nu ati fost prezent undeva, cand trebuia, etc.? Bine, viata nu-i roz, dar nici haos.
Pai asta asa este..Dumnezeu iti da dar nu iti baga in traista..Si omul trebuie sa fie foarte atent cu cine se incurca,pt ca daca te incurci cu cine nu trebuie.Nu stiu cate de bun va fii destinul tau..Asa ca este bine sa ai credinta in Dumnezeu,ca sa te poata feri de oameni rai....Care sa iti distruga viata.Dar pt asta nici noi nu trebuie sa facem rau nimanui
De asta eu cred ca sta destinul nostru..In functie cat de bine stim sa diferentiem binele de rau...ca sa ne putem alege partenerii potriviti pt viata...De asta eu cred ca totul consta in credinta,,in intelepciune
omulsincer
Postat pe 16 Februarie 2010 22:22
omulsincer
Postat pe 16 Februarie 2010 22:31
omulsincer
Postat pe 17 Februarie 2010 12:02
buna draga! sigur fiecare avem un destin si acesta se poate calcula sau citi in numerologia astrelor. este o carte pe care o poti gasi in librarie. este simplu iti calculezi in functie de numele tau de fata de data nasterii si vei obtine o generalitate despre anul in curs. cateodata este mai bine sa nu stii ptr ca nu prea poti sa eviti sau sa schimbi cum spun unii. doar sa fii precauta. eu mi am facut si mi a iesit aproape tot ce a rezultat. unde iti v a iesi posibile xxx asta e doar o posibilitate. este o certitudine si nu tine de cele sfinte ptr ca fiecare ne nastem cu un destin care are de obicei doua cai. acum depinde pe care cale o urmezi. si asta nu poti sa sti niciodata . vei afla pe parcurs. mult noroc!!!!
garbo092713
Postat pe 17 Februarie 2010 12:05
De la: garbo092713, la data 2010-02-17 12:05:45 buna draga! sigur fiecare avem un destin si acesta se poate calcula sau citi in numerologia astrelor. este o carte pe care o poti gasi in librarie. este simplu iti calculezi in functie de numele tau de fata de data nasterii si vei obtine o generalitate despre anul in curs. cateodata este mai bine sa nu stii ptr ca nu prea poti sa eviti sau sa schimbi cum spun unii. doar sa fii precauta. eu mi am facut si mi a iesit aproape tot ce a rezultat. unde iti v a iesi posibile xxx asta e doar o posibilitate. este o certitudine si nu tine de cele sfinte ptr ca fiecare ne nastem cu un destin care are de obicei doua cai. acum depinde pe care cale o urmezi. si asta nu poti sa sti niciodata . vei afla pe parcurs. mult noroc!!!!


Dadadada vreau si eu,pe net nu exista posibilitatea de a calcula? Sa vedem ce boacene mai fac !
AdrianaR
Postat pe 17 Februarie 2010 12:09
Bun, de acord. Stiu ca trebuie sa ai credinta sa treci prin viata. Si cred ca undeva acolo e cineva care te indruma intr-un fel. Am avut parte in viata si de mizerabili, si de mizerii. O mare parte din timp am incercat sa fac tot ce pot sa-i ajut pe ceilalti, sa fiu eu multumita (si asta la propriu). Am preferat sa nu ma cobor la nivelul altora. N-am fost papagal cand am dat de greu, din contra, am incercat sa vorbesc deschis cu cei care erau. Am fost si maturata, mi s-a spus ca unii sunt facuti sa fie victime, asta dupa ce-i si ajutasem, imprumutandu-i cu sume pe care le-am primit inapoi dupa 6 luni sau chiar un an, plus sfaturi si vorbe bune. Multi mi-au zis ca asta-i soarta. Nu cred, soarta nu ti-o fac cei din jur. Asa ca, sper sa fie un destin. Credinta am, am iesit din probhleme cand am incetat sa ma agit. Dar sincer va spun ca nu cred ca mai am un obraz pe care sa-l intorc. Nu ii urasc, dar nici nu pot spune ca am uitat. Daca mi-ar place sa-i vad in aceasi postura in care m-au pus? CATEGORIC DA! Nu-s ipocrita sa neg ca imi doresc ca D-zeu sa le dea ce mi-au dat ei mie, si reciproc, sa-mi faca ce le-am facut eu. Raspunsul de la omulsincer, cel trimis de 3 ori, era pt ce-am scris eu, dar nu l-am prea inteles.
alina_c
Postat pe 17 Februarie 2010 20:45
De la: omulsincer, la data 2010-02-16 22:31:14


????? Te rog, n-am prins ideea. Ce incercai sa spui?
alina_c
Postat pe 17 Februarie 2010 20:48
Pentru garbo092713:
Poate, dar nu doar doua, mai multe cai, dar daca exista destin, toate caile duc la aceasi finalitate. Mai greu sau mai usor. DAR NU POTI DESPRINDE destinul de D-zeu. Destinul daca-l ai, ti-l da Cineva. Nu cifrele iti dau viata si problemele ei cum nu ti-l dau nici literele. Toti trecem mai mult sau mai putin in cursul unui an prin perioade mai dificile, probleme cu banii, probleme de orice fel, sau ne merge bine si dam credit norocului. Incerc sa te conving parca. Chiar n-ai visat nimic, n-ai avut nici un vis care sa te linisteasca brusc cand n-ai avut liniste sau ti-a fost greu? Intreaba macar un om care a scapat ca prin minune dintr-un accident daca exista D-zeu. D-zeu exista, doar ca el ne da cat avem nevoie si cand avem nevoie. Poate nu stim noi sa ne rugam, poate vrea sa vada ce facem in anumite situatii, poate ii lasa pe ceilalti sa faca ce vor, pana la nota de plata. Nu noi stabilim pretul pentru ceea ce facem noi sau altii. Dar stiu sigur ca totul se plateste. Si binele si raul. Asa ca ar trebui sa facem mai mult bine. La ce ma incalzeste ca mi-au facut altii rau? Ii stiu, ii vad, ma fac ca ploua. Am avut de-a face cu oameni mizerabili, ce-i drept acum m-am lovit si de lingusitori. Au acelasi caracter, doar ca au mai multa credibilitate in fata altora.
alina_c
Postat pe 17 Februarie 2010 21:38
o..ba da..totul este "incifrat" in litere si cifre..
dar foarte putini STIU sa dezlege misterul destinului omenesc
totul in noi si in jurul nostru este informatie
dar noi"nu stim citi"..
nu degeaba se stie (din vechime)de cititorii "in stele"
daca s-ar fi pastrat toate acestea am cunoaste mult mai multe lucruri
dar omul,nu vrea sa afle adevarul (se pare)
se ascunde in spatele fricilor sale iar acolo ramane incatusat,surd si orb la accesul la adevarata sa identite

de ce si azi se incearca descifrarea catrenelor lui nostradamus?
de ce s-or adeverit prezicerile sale?
se pare ca este ultimul cititor(cunoscut de noi)
eu sunt convinsa ca si mai exista si altii,pe care nu ii cunoastem
LILO
Postat pe 17 Februarie 2010 21:46
De la: LILO, la data 2010-02-17 21:46:50o..ba da..totul este "incifrat" in litere si cifre..
dar foarte putini STIU sa dezlege misterul destinului omenesc
totul in noi si in jurul nostru este informatie
dar noi"nu stim citi"..
nu degeaba se stie (din vechime)de cititorii "in stele"
daca s-ar fi pastrat toate acestea am cunoaste mult mai multe lucruri
dar omul,nu vrea sa afle adevarul (se pare)
se ascunde in spatele fricilor sale iar acolo ramane incatusat,surd si orb la accesul la adevarata sa identite

de ce si azi se incearca descifrarea catrenelor lui nostradamus?
de ce s-or adeverit prezicerile sale?
se pare ca este ultimul cititor(cunoscut de noi)
eu sunt convinsa ca si mai exista si altii,pe care nu ii cunoastem


Bine, astrele da, iti ofera poate o deschidere sau momentul propice sa faci ceva. Te nasti la o anumita zi, in care astrele au o anume pozitie. Dar nu astrele iti dau un anume anturaj, un anume sot, un loc de munca, etc. Cand zic destin, am alta viziune asupra lui. Pentru mine destinul e familia pe care ti-o faci, copii pe care ii nasti, cum influentezi in bine viata celorlalti, ce faci si ramane cand tu nu mai esti, sau chiar cand cineva iti iese in cale (la figurat) si iti face un bine pe care il tii minte chiar daca persoana respectiva ramane in trecut. Eu vorbeam de cifre si de litere. Cum iti pot influenta ele destinul? Scuza-ma dar am trecut prin destule ca sa astept sa fie Venus la 14 grade in casa X sa-mi se intample ceva bun si mie. Sunt de acord, influenteaza, dar nu-ti croiesc destinul. Numerologia are si ea mmeritele ei in legatura cu data si ora nasterii, in ceea ce priveste caracterul, da, poate iti spune ceva despre tine, dar nu si de relatiile tale interumane. Dar numele? Daca incep sa cred ca numele ii va da copilului meu destinul, n-as putea sa ma gandesc de-acum ce nume sa-i pun sa aibe tot ce-si doreste in viata si fara efort?
alina_c
Postat pe 17 Februarie 2010 22:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ap. executat silit vs. ap. bloc vechi vs. ap. bloc nou 7 De la: adina_garbo_11032 4 Septembrie 2014 13:22
Concurs Aly Shop 554 De la: Celleste_ 29 Septembrie 2010 14:50
Vand lapte praf Vitalact 0-12 luni (exp.04.01.2011) -10 lei 1 De la: m1adutza 2 August 2010 08:03
decor pentru interior din autocolant si tapet 7 De la: fleurdelis 14 Ianuarie 2010 11:31
WWW.BESTPROIECT.COM - 1000 IDEI DESIGN+ 1000 PLANURI CASE 1 De la: garbo_7900 24 Noiembrie 2012 15:10
Setari Cookie-uri