Iubesc un barbat nedivortat...inca. Ce e de facut?

neahhh ca se risipec gloantele

mai buna ii ghilotinaaaa
De la: pik_nik, la data 2009-07-03 16:59:20vocea ecoului...
impuscati nevesteleeeee....ee..
cinezee
Postat pe 11 Iulie 2009 14:46
vaiiiiiii...iiiiiiiii
tutankhamon
Postat pe 11 Iulie 2009 15:48
Multumesc gianiblu pentru apreciere. O fiinta ar alege sa se iubeasca pe ea in primul rand. Daca a invatat sa se iubeasca si este intr-o relatie de echilibru cu propria fiinta, abia dupa aceea este recomandata o relatie cu un partener. Pana nu invatam sa ne iubim, asa zisele relatii pot fi relatii in care noi cautam protectie, sau avantaje materiale , sau chiar iubire, dar..........din exterior, ceea ce la un moment dat se va demonstra ca este o iluzie. Acordati-va iubire multa multa intai voua insiva , asta insemnand si acceptarea asa cum esti.....si apoi o relatie echilibrata de iubire care presupune,respectul, corectitudinea, rabdare, pasiune,iubire, incredere, comunicare,iertare....etc
fiinta
Postat pe 11 Iulie 2009 16:21
Cand ne iubim suficient de mult, renuntam sa mai acceptam ABUZURILE care se pot face asupra noastra.Minciuna este un abuz.
fiinta
Postat pe 11 Iulie 2009 16:46
fata, fiinta... tine niste seminarii pe tema, bebe. ca zici bine.
gianiblue
Postat pe 11 Iulie 2009 17:12
aprob pozitiv....imi place si mie....
tutankhamon
Postat pe 11 Iulie 2009 17:29
Eu aprob, dar negativ, ca mi-ar cere bani sa ascult seminariile.
Micass
Postat pe 11 Iulie 2009 17:35
oups..la asta nu m-am gandit...
tutankhamon
Postat pe 11 Iulie 2009 18:20
nu-i adevarat! nu pot crede asa ceva. nu vedeti ca fiinta este o fiinta generoasa? nu vedeti cat de idealista este? cum sa va ia bani?
eu va iau bani pe tuns. dupa seminarii organizam seara de tuns si bibilit. acolo se fac viramentele. fiinta va fi momeala.
gianiblue
Postat pe 11 Iulie 2009 18:22
Nu as putea iubi niciodata un barbat insurat , si cu siguranta m-as pune in locul nevestei

Sunt destui barbati in lumea asta , de ce tocmai unu luat

bun de tavalit asa de proba mai ar merge o idee dar , altceva in nici un caz

Oricum eu una nu as putea si nu am avut si nu o sa am vreodata relatie cu unu insurat sau cu un altu in afara de sotu meu

din respect ptr mine si al omului cu care sunt , prefer monogamia , nu mai merge relatia , incerc sa o dreg nu merge dres divortul , asa ce cel mai bine

Parerea mea , asa am facut toata viata si asa o sa fac cat voi trai
cinezee
Postat pe 11 Iulie 2009 19:09
dap..
kyra
Postat pe 11 Iulie 2009 19:12
De la: gianiblue, la data 2009-07-11 18:22:18nu-i adevarat! nu pot crede asa ceva. nu vedeti ca fiinta este o fiinta generoasa? nu vedeti cat de idealista este? cum sa va ia bani?
eu va iau bani pe tuns. dupa seminarii organizam seara de tuns si bibilit. acolo se fac viramentele. fiinta va fi momeala.

I-auzi. Cand ma primesti la tuns?
Micass
Postat pe 11 Iulie 2009 19:58
oricand, micass.
gianiblue
Postat pe 11 Iulie 2009 19:59
Deci aici faceti programarile ?? Si eu vreau
blanca
Postat pe 11 Iulie 2009 20:01
De la: gianiblue, la data 2009-07-11 19:59:55oricand, micass.

Ok, acu zi si tariful ca sa stiu daca ma fac ca ploua sau ma programez.
Micass
Postat pe 11 Iulie 2009 20:03
asteptam tarif si ora ''programarii''
cinezee
Postat pe 11 Iulie 2009 20:06
Buna. Eu sunt in situatia ta de vreo 3 ani tot cu un tip insurat. Ne intelegem foarte bine, dar atat. Ne vedem din cand in cand. STIU CA N O SA DIVORTEZE NICIODATA!!! Nu ma complic la mai mult decat sa l vad si atat
r0xana
Postat pe 11 Iulie 2009 21:23
poate imi explici ( ne )de ce porti o relatie de 3 ani cu un om insurat

cel putin eu una vreau sa inteleg femeile ca tine de ce vor oameni insurati

dar cu argumente logice nu ca e frumos si alte chestii de genu asta sau ca face fu fu bine
cinezee
Postat pe 11 Iulie 2009 21:38
micass si mielutza, prima vista e intotdeauna promotie cu reducere de 100%. tund si bibilesc atat de bine incat stiu ca voi fi hair&stlylist-ul vostru pe viata. urmatoarele dati ma veti bate ca va iau bani putini. imi veti indesa in san bani. cu forta. e ok?
gianiblue
Postat pe 11 Iulie 2009 21:41
scuze, cinezee. si tu vrei? foarte frumos. it is a deal!
gianiblue
Postat pe 11 Iulie 2009 21:42
ma tin de o luna sa ajung sa ma tund , asa ''scap'' mai repede si ieftin
De la: gianiblue, la data 2009-07-11 21:42:26scuze, cinezee. si tu vrei? foarte frumos. it is a deal!
cinezee
Postat pe 11 Iulie 2009 21:49
De la: r0xana, la data 2009-07-11 21:23:09Buna. Eu sunt in situatia ta de vreo 3 ani tot cu un tip insurat. Ne intelegem foarte bine, dar atat. Ne vedem din cand in cand. STIU CA N O SA DIVORTEZE NICIODATA!!! Nu ma complic la mai mult decat sa l vad si atat




Nu-mi sta mie in fire nici sa critic, nici sa prea dau sfaturi...mai, fetelor, aveti cu capul? Descoperiti un barbat de barbat dar care este casatorit si nu va ganditi o clipa ca devenirea acestui barbat a fost alaturi de sotia lui? Este super, galant, amabil, excelent amant (in sensul strict sexual al cuvantului) si nu va ganditi ca toate acestea le-a trait cu femeia lui, au invatat totul impreuna, si cu siguranta viata lui se desfasoara normal in familie. De ce sa dea omul banu' pe reviste sexy, pe medicamente cand sunteti voi la dispozitie gratuit peste tot? Ca suferiti si la final va lingeti ranile ca " m-a parasit", " nu poate inca sa divorteze"... Naive! Eu, sincer va spun, nu mi-as parasi sotul pentru una ca asta.
Brain
Postat pe 13 Iulie 2009 16:24
ce frumos :sml-happy 0065: nu-ti spune k te iubesti dar tu stii k tine la tine
OARE????????????????
garbo005803
Postat pe 14 Iulie 2009 17:12
dar nu inteleg d c unele femei le plac sa se complice atata
am si eu o intrebare: are copii???????????
dak are nu are rost sa-l astepti
garbo005803
Postat pe 14 Iulie 2009 17:15
De la: amaimu, la data 2009-07-05 19:39:36 Am ramas surprinsa de mesaje. Majoritatea imi spuneati sa-l parasesc. Poate si pentru ca nu se intelesese ce scrisesem eu. Era nedivortat pentru ca nu avusese timp (a avut niste probleme de familie mult mai grave), nu pentru ca mai avea ceva cu sotia lui. Ei erau pur si simplu despartiti in fapt si nu in drept.
Lucrurile s-au mai schimbat intre timp. A divortat si intre noi totul e din ce in ce mai bine. Avand in vedere ca lucram impreuna, inca nu am spus nimanui de relatia noastra, pentru ca asta sincer ar complica situatia profesionala. Si pana la urma fericirea mea nu sta in faptul ca el ma prezinta drept prietena lui sau nu.
Cat despre faptul ca am fost "cealalta femeie", ei bine nu am fost niciodata. Am fost singura femeie din viata lui - cel putin pana acum Noi am hotarat sa fim impreuna dupa ce el si sotia lui se despartisera, cand intre ei nu mai era nimic si dupa ce am discutatmult timp eventualitatea ca ei sa se impace. Am invatat de la el sa nu ma grabesc, asa cum au facut ei cand s-au casatorit, doar pentru ca toata lumea zicea ca asa ar trebui.
Poate din povestea mea vor invata si alti calucrurile nu sunt mereu simple, nu sunt doar alb si negru. Au si nuante de gri dar de cele mai multe ori au foarte multa culoare.
Sfatuile voastre m-au ajutat. Chiar daca pe majoritatea nu le-am urmat - si ma felicit - acestea m-au facut sa ma gandesc, sa ma indoiesc dar daca nu erau astfel de safturi - de genul "lasa-l, ca nu va divorta niciodata" sau "preseaza-l sa divorteze", poate nu as fi invatat doua dintre cele mai importante lectii intr-o relatie: comunicarea si rabdarea.
Stiu ca eu sunt un caz fericit in care am iubit un barbat nedivortat...inca (dar despartit ca sa nu se mai interpreteze ) si acest barbat ma iubeste si a divortat. Nu pentru mine, ci pentru ca pur si simplu nici el si nici sotia lui nu se mai iubeau. Si apropo de sotie, ne-am intalnit recent - ne cunosteam dinainte - si mi-a marturisit ca si ea are pe cineva pe care il iubeste - ironie sau nu ea iubeste unbarbat divortat.
Deci happy-endurile chiar exista uneori.
Va pup si va multumesc inca o data pentru sfaturi.


Voila! In 10 mai era "inca nedivortat" si in 5 iulie e inca necasatorit, ce poveste! Draga Amaimu ce te-ai mai maimu pe-aici.
Pe cine vrei sa duci cu dusu'? Am si eu un sfat: il cauti pe Margelatu si faceti o telenovela.
Dorutza
Postat pe 16 Iulie 2009 09:58
Pentru amaimu

Iat ce e de fcut: pune capt acestei relaii chiar acum, c te faci prta la pcate mari! Adulterul este o trdare a fidelitii pe care i-o datoreaz soul i soia i este pcat mare. n adulter, n afar de pcatul de necurie (desfru), se comite pcat mpotriva dreptii i mpotriva legturii matrimoniale sacre. Cstoria nu este un simplu contract fcut pe baza unor acte. Cstoria este n primul rnd un sacrament i un legmnt sacru fcut n faa lui Dumnezeu i a Bisericii. Nici un motiv nu d unei persoane dreptul moral s comit adulter: nici impotena soului sau frigiditatea soiei, nici alte disfuncii sexuale, nici vreo alt boal sau infirmitate a unuia dintre soi, nici absena mai mult sau mai puin ndelungat din familie a unuia dintre ei, nici adulterul celuilalt i nici un alt motiv.

Divorul este o mare dezordine i o vtmare a cstoriei. Domnul Cristos a spus: Deci, ceea ce Dumnezeu a unit, omul s nu despart. n cas, ucenicii L-au ntrebat iari despre aceasta. i El le-a zis: Oricine i va lsa soia i se va cstori cu alta, comite adulter mpotriva ei; i dac o femeie i las soul i se cstorete cu un altul, comite adulter. (Marcu, 10,9-12). n prima scrisoare a Sfntului Apostol Pavel ctre Corinteni, citim: Celor cstorii nu eu le poruncesc, ci Domnul, ca soia s nu se despart de so. Dac este desprit, s rmn necstorit sau s se mpace cu soul ei. i nici soul s nu-i lase soia. (1Cor. 7,10-11). Iar n scrisoarea ctre Romani citim: Cci femeia mritat este legat prin lege de soul ei ct timp triete el; dar dac-i moare soul, este dezlegat de legea soului ei. Dac, deci, cnd i triete soul, ea este a altuia, se va numi adulter; dar dac-i moare soul, este dezlegat de lege, aa c nu mai este adulter, dac este a altuia (dac se cstorete cu altul n. n.). (Rom. 7, 2-3). Deci refuzul recstoririi dup divor ct timp triete soul / soia nu este un capriciu al Bisericii Catolice, ci, dup cum am exemplificat, este bazat pe Cuvntul lui Dumnezeu.
Pentru cazuri grave, Biserica Catolic poate ngdui celor cstorii s triasc desprii (o aa numit separare de la pat i mas), dar ei rmn tot cstorii i nici unul dintre ei nu se poate cstori din nou ct vreme triete cellalt so (numai dup trecerea soului / soiei la cele venice).
Nici Biserica Ortodox nu consider a doua oar ca fiind cstorie, ci un fel de "pogormnt", adic un fel de binecuvntare, cu alte cuvinte, tot n dezordine sunt cei care fac aceste "pogorminte", creznd n mod greit c prin acestea ar fi n ordine.
Dezordinea provocat de divor aduce dup sine prejudicii grave: pentru cellalt so, care se vede prsit i pentru copii, traumatizai de desprirea prinilor i adesea trai de ambele pri. Exist un refren al unui cntec: Sunt copii nefericii, / Inima i doare/ C-s prinii desprii / N-au n cas soare.

Mai multe putei citi i vedea pe blogul urmtor :

http://www.cezar-iasi.blogspot.com/
Pe blog gsii: nregistrri video cu miracole; videoclipuri ; legturi cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele conin posturi TV on-line i posturi de radio); cri foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fr a necesita descrcare n calculator); articole; adrese, numere de telefon i site-uri ale unor asociaii care ofer servicii caritative, etc.

V rog intrai pe blog i trimitei-l mai departe ca s foloseasc i altora. Chiar merit.

vieru_cezar_iasi
Postat pe 17 Iulie 2009 01:07
iar ai aparut cu siteul tau de morala crestina???? lasa-ne.....ca avem si noi credinta noastra...nu trebuie sa ne-o bagi cu forta pe gat pe a ta....
tutankhamon
Postat pe 17 Iulie 2009 01:15
Scuze, domnule Vieru, dar Iisus Hristos a prezentat si situatii in care este ingaduita despartirea...plus ca in zilele noastre raul s-a inmultit asa de mult...Nu cunosc cazuri biblice de violenta in familie, dar astazi mass-media e plina de astfel de acte duse la extrem(crima, incest,etc.)
sora_ilsi
Postat pe 17 Iulie 2009 01:24
hallooooooooo!!!!!!!!!!........acest topic are cu totul alta tematica!!!
ia mergeti d-voastra...acolo unde va shade bine si...povestiti bbiblia...impreuna!!!
lumea...poate vrea sa vb si despre altceva...de aceea...s-a deschis pe diverse teme!!! va rugam....nu stricati jucariile...
asa cum acolo unde sant deschise topicuri religioase...ne straduim sa nu stricam.....avem rugamintea sa pastrati si voi aceasta doza de respect pt cei care vor sa discute pe o tema data!!
va multumim!!!
ovidiu42
Postat pe 17 Iulie 2009 01:30
eu zic sa bagam ceva de diete si ceva filozofic... , va dati seama ce iese,atunci sa te tii muica..irinuca si allllexxanndra la un loc..ptiu drace
oniac22
Postat pe 17 Iulie 2009 01:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
de ce se inhiba femeia cand ii place un barbat 39 De la: reyya 20 Februarie 2010 18:32
Berea nu face burta! 9 De la: garbo_14287 3 Iulie 2013 23:50
ORE TOTI BARBATI SUNT LA FEL??CE ISI DORESC EI IN PRIMUL RIND DE LA O FATA?? 148 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:50
Vreau sa aud !!!!! 27 De la: dor72 8 Martie 2011 20:58
wtf? nush ce sa fac... 34 De la: Tiffany 4 Octombrie 2009 20:59
Setari Cookie-uri