Iubesc un barbat nedivortat...inca. Ce e de facut?

amaimu, iti place sa fii mintita?
Indiferent de scuza, consider ca este o minciuna prea mare. Nu vrea sa divorteze, dar te tine si pe tine legata. Daca s-a despartit de sotie, de ce refuza sa va afisati in public? Ii este rusine cu tine?? L-ai intrebat: pe ea ce o minte cand este impreuna cu tine?Esti tanara, nu aveti copii impreuna, nu aveti bunuri comune....mai tarziu despartirea va fi mai dureroasa.
pusy, nu prea stii ce vrei de la viata. Poate ca cele doua casatorii ale tale au fost dureroase, dar nu toti barbatii sunt la fel si "ne-insala oricum,si din nevasta actuala devenim foste".
dadria_62, cum poate fi "super ok"un om care te insala si te minte? Oricat de bun ar fi el ca tata, nu poate fi un bun sot decat daca te multumesti cu statutul de menajera si resturile ramase de la amanta.(Avand in vedere faptul ca te-ai enervat cand ai vazut ca discuta pe net, inclin sa cred ca nu prea esti multumita) Ori aveti prea multe bunuri materiale si nu esti dispusa la impartit.
Am fost in situatia ta si, indiferent ce ai spune, nu ma poti convinge ca este "super ok" cand "intarzie peste program", "pleaca in delegatie", vine mirosind a parfum de la alta...iar tu stai pe post de menajera si dadaca
daria_
Postat pe 4 Iulie 2009 00:04
Iat ce e de fcut: pune capt acestei relaii chiar acum, c te faci prta la pcate mari. Adulterul este o trdare a fidelitii pe care i-o datoreaz soul i soia i este pcat mare. n adulter, n afar de pcatul de necurie (desfru), se comite pcat mpotriva dreptii i mpotriva legturii matrimoniale sacre. Cstoria nu este un simplu contract fcut pe baza unor acte. Cstoria este n primul rnd un sacrament i un legmnt sacru fcut n faa lui Dumnezeu i a Bisericii. Nici un motiv nu d unei persoane dreptul moral s comit adulter: nici impotena soului sau frigiditatea soiei, nici alte disfuncii sexuale, nici vreo alt boal sau infirmitate a unuia dintre soi, nici absena mai mult sau mai puin ndelungat din familie a unuia dintre ei, nici adulterul celuilalt i nici un alt motiv.

Divorul este o mare dezordine i o vtmare a cstoriei. Domnul Cristos a spus: Deci, ceea ce Dumnezeu a unit, omul s nu despart. n cas, ucenicii L-au ntrebat iari despre aceasta. i El le-a zis: Oricine i va lsa soia i se va cstori cu alta, comite adulter mpotriva ei; i dac o femeie i las soul i se cstorete cu un altul, comite adulter. (Marcu, 10,9-12). n prima scrisoare a Sfntului Apostol Pavel ctre Corinteni, citim: Celor cstorii nu eu le poruncesc, ci Domnul, ca soia s nu se despart de so. Dac este desprit, s rmn necstorit sau s se mpace cu soul ei. i nici soul s nu-i lase soia. (1Cor. 7,10-11). Iar n scrisoarea ctre Romani citim: Cci femeia mritat este legat prin lege de soul ei ct timp triete el; dar dac-i moare soul, este dezlegat de legea soului ei. Dac, deci, cnd i triete soul, ea este a altuia, se va numi adulter; dar dac-i moare soul, este dezlegat de lege, aa c nu mai este adulter, dac este a altuia (dac se cstorete cu altul n. n.). (Rom. 7, 2-3). Deci refuzul recstoririi dup divor ct timp triete soul / soia nu este un capriciu al Bisericii Catolice, ci, dup cum am exemplificat, este fundamentat pe Cuvntul lui Dumnezeu.
Pentru cazuri grave, Biserica Catolic poate ngdui celor cstorii s triasc desprii (o aa numit separare de la pat i mas), dar ei rmn tot cstorii i nici unul dintre ei nu se poate cstori din nou ct vreme triete cellalt so (numai dup trecerea soului / soiei la cele venice). n Biserica Ortodox exist posibilitatea unui "pogormnt", dar acesta nu este cstorie ca prima, ci doar un fel de dezlegare", cu alte cuvinte, tot n dezordine sunt cei care fac aceste "pogorminte", creznd n mod greit c prin acestea ar fi n ordine.
Dezordinea provocat de divor aduce dup sine prejudicii grave: pentru cellalt so, care se vede prsit i pentru copii, traumatizai de desprirea prinilor i adesea trai de ambele pri. Exist un refren al unui cntec: Sunt copii nefericii, / Inima i doare/ C-s prinii desprii / N-au n cas soare.

Mai multe putei citi i vedea pe blogul urmtor :

http://www.cezar-iasi.blogspot.com/
Pe blog gsii: nregistrri video cu miracole; videoclipuri ; legturi cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele conin posturi TV on-line i posturi de radio); cri foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fr a necesita descrcare n calculator); articole; adrese, numere de telefon i site-uri ale unor asociaii care ofer servicii caritative, etc.

V rog intrai pe blog i trimitei-l mai departe ca s foloseasc i altora. Chiar merit.
vieru_cezar_iasi
Postat pe 4 Iulie 2009 05:36
Ganeste-te ca intr-o zi te vei marita, iar BARBATUL TAU iubeste o femeie maritata, ce-i de facut? S-au o tanara ca tine ne maritata, intr-o zi va iubi SOTUL AU, TU FIIND MARITATA. CE- DE FACUT? Faptul ca te gandesti la un barbat insurat, distugi viata ta, a barbatului si a sotiei acestuia. Propun sa te orientezi spre tinerii necasatoriti, pana nu va fi prea TARZIU.
alexandru_revnic_yahoo_com
Postat pe 4 Iulie 2009 09:34
gan(d)este-te, domnule yhoo.com, ca-ntro zi cineva mai delicat si sensibil iti citeste textul si ramane fara limba. ce-i de facut?
pik_nik
Postat pe 4 Iulie 2009 09:46
ioi ce m-am bindispus! citisem "iubesc un barbat nevinovat ...."
blanca
Postat pe 4 Iulie 2009 09:50
mielutza, putem dezvolta asta
pik_nik
Postat pe 4 Iulie 2009 09:51
Sincer...nu cred ca va divorta...
Sfat...fii demna ...nu te lasa umilita....
biatrice30
Postat pe 4 Iulie 2009 11:08
mielutzo.....insasi alaturarea celor doua cuvinte te lasa uimit un pic....
tutankhamon
Postat pe 4 Iulie 2009 12:29
Nu cred ca poti numi 'iubire' o aventura.
Te-a mintit si o sa te minta o viata, nu divorteaza pentru ca ii este bine casatorit. Protejat de un act dupa care se ascunde.
Important este ce iti doresti : 1. amnta disponibila in orice moment???
2. un umar pe care el sa-si planga de mila???
3. cifulita intro zi pe strada de sotie???
4. Cifulita pe strada de copilul sau copii lui legitimi???
Viata merita traita. Mai da-ti o sansa si cauta unul neansurat.
anca_53
Postat pe 4 Iulie 2009 12:44
Veziti de viata ta , fati o familie cu un barbat care sa te vrea pt ceea ce esti tu.
am si eu o intrebare sotia si tu va aflati in acelasi oras?
sau cum sau mai intimplat cazuri
Voi sunteti in afara tari cuplati? si ea e in tara.
Foarte rar se intimpla ca ei sa le lase mai repede sunt ei parasiti
Sfatul meu e inca o data fati viata ta, nu trai dupa viata lui
SToian_Constanta
Postat pe 4 Iulie 2009 16:58
sa iti cauti iubirea in alta parte care e libera. si dc ar divorta si ar ramane cu tine, oare cum va fi cand alta va lua locul actual al tau? Stii vb aia : dupa fapta si rasplata! Muta-ti ochii si inima in alta parte. sau iti place sa fii cauza intr-o suferinta?
flo0868
Postat pe 4 Iulie 2009 17:44
cand isi baga codita intr-o casnicie...crezi ca se mai gandeste la suferinta celorlalti?intreb si eu...desi m-as mira s-o faca...
mia79x
Postat pe 4 Iulie 2009 17:46
De la: pik_nik, la data 2009-07-04 09:46:53gan(d)este-te, domnule yhoo.com, ca-ntro zi cineva mai delicat si sensibil iti citeste textul si ramane fara limba. ce-i de facut?




suzyca
Postat pe 4 Iulie 2009 19:58
Parerea mea este, sa-mi fie scuza-ta expresia, ca esti dusa. te ia de proasta ! si nu esti. dar e viata ta si daca vrei sa ti-o distrugi treaba ta.......
garbo020210
Postat pe 5 Iulie 2009 00:57
Draga mea,de divortat nu cred ca va divorta mai ales daca are de castigat de pe urma casatoriei casotia,asa ca te va tot amana pana se va satura si va cauta o alta.Cat de mult l-ai iubi,gandeste si pune-te in pielea sotiei lui si vezi daca ti-ar conveni ca alta femeie sa-ti distruga caminul.In general,cam toti barbatii cauta placeri in afara casei,dar asta nu inseamana ca-si distrug caminul.Te vei convinge ca e doar un moft si pentru tine e mai bine sa renunti caci roata se invarteste si nu se stie ce-ti rezerva viitorul.
Dalimi
Postat pe 5 Iulie 2009 09:46
Draga mea,am descoperit acest sait printr-un prieten de almeu si am intrat azi dimineata si am citit,am ramas surprins de cazul tau,ptr asta am si eu sa iti scriu ptr ca am un caz asemanator cu al tau! IATA ..INTAMPLAREA ! -In cursul anului trecut, am cunoscut o fata minunata in apropierea serviciului meu la cativa pasi,ajungand acolo in interes de serviciu am stat la o cafa si ne-am placut,de atunci zilnic ne-am vazut mai ales ca ieseam impreuna de la servici si mergeam acasa,pe drum ne-am oprit sa mereu sa discutam,mia povestit oful ei,era intr-o situatie dificila si mereu iam fost aproape mai ales ca are o fata tare dragasa si cuminte de 4 anisori unde m-am imprietenit si ma place tare multfiind implicat si acolo mult in acesta perioada de un an si ceva.Situatia ei era delicata urmand ca ea pe parcurs sa divorteze,ca dupa ceva timp iam spus ca si eu voi face acest lucru ca noi sa ne unim ptr tot restul vietii chiar daca nu mai vroiam sa ma casatoresc si nici ea!A divortat are numele de fata,eu am terminat acum divortul astept decizia in posta dar a inceput sa se schimbe ceva la ea, sunt in partaj ptr ca am si eu o fetita de 11 ani ma iubeste ar vrea sa stea cu mine dar e mama ei care o influienteaza si mereu sa folosit de ea simte copilul caci am fost impreuna cu prietena mea si fetita ei am parcurs multe amintiri impreuna de atunci si sa vazut distanta fetei mele fata de mama ei!Iata ca situatia e mai complicata!Pe tot parcursul acestei relatii ne-am afisat,am fost vazuti de prieteni,colegi,neamuri,vecini etc,am fost la tara la ea mau placut parintii ei deci intr-un cuvant destul de deschis totul!! O perioda nu sa ascuns nici ea,au aparut schimbari bruste de ceva vreme la ea,tocmai acum cand astept decizia in posta si partajul se desfasoara intrucat stau cu fetita mea si fosta sotie ptr ca eu nu discut cu ea si multe lume a discutat si au vazut acest lucru si sau convins,dar prietenei mele iam cerut sa stam impreuna! IATA INVERSUL AICI!De ceva vreme am incercat sa discut cu ea sa comunicam caci iam cerut asta dar i sa parut ca o comand,cu toate ca nu exista asta la ea,are comportari ciudate,cand intram in detalii refuza,ma impingea ma dadea afara,mai ales ca lumea a inceput sa ma intrebe de ea unde e,ce e cu ea,nu puteam face o un program zicea ca vedem atunci,inchise tf,nu raspunde,am incercat sa discut cu ea a fost perioade in care eram parca sot sotie asa ne vedea lumea si cei ce ne stiu ,ceva sau obisnuit!La urma urmei asta era situatia si e viata noastra dar cum ramane relatia caci am incercat o discutie cu ea sa intram pe drumul cel fagas al nostru asa cum ne-am propus noi,am fost alaturi de ea in perioadele critice, avea cosmaruri suferea ,ma impingea ,am linistit-o mereu ,fiind mereu rabdator cu ea mai ales ca sotul ei avea datorii ca administrator de bloc urma sa fie arestat,sa piarda casa,iam dat sfatul cel mai bun am ramas impreuna si de atunci,am calatorit mult, ne-am unit unul cu altul dar de ceva sa intamplat in perioda asta cu ea1 A intrat in cercul de prietene unde acea prietena a ei bea,fiind plecat sotul ei!Nu am vrut sa ia acest drum si mereu insist la ea si are toane,are zile in care suntem impreuna apoi nu raspunde merg la ea ,am gasito in parc cu fata iam invitat nu a vrut sa vina1In perioada asta vreau sa spun ca am stat cu fata ei ptr ca lucra sambata ,dar brusc se schimba apoi isi revine!nu stiu cei cu ea!DECI IATA O SITUATIE ASEMANATOARE, DAR CU MULTE SCHIMBARI,DESTUL DE COMPLICATA!IATA SFATUL MEU,DRAGA MEA!LA URMA URMEI FAPTELE SI MULTA INTELEGERE,COMUNICARE,INTELEPCIUNE ECAUZA CARE VA REZOLVA ACEASTA SITUATIE SI A TA!A MEA AI CITIT-O,VEZI CUM E CAND EXISTA OAMENI PE PAMNTUL ASTA CARE STIU SAU NU CE SA PRETUIASCA!
margelatu_68
Postat pe 5 Iulie 2009 10:52
De la: andre24, la data 2009-05-12 12:50:15hello!!
Nedivortat...inca?Te rog nu spera ca va divorta vreodata..
Am o prietena exact in situatia ta..si deja stiu ce sfaturi sa-ti dau,asta daca vrei sa le accepti,bineinteles :)
Daca te-a mintit ca a divortat..atunci e clar nu?
Nu vreau sa fiu rea,sau sa interpretezi gresit mesajul meu..tu stii cel mai bine ce-i intre voi :)...dar nu te amagi singura..
De ce vrei sa stai mereu in umbra? Sa fii mereu pe locul 2? Sa fii "cealalta"? Sa va ascundeti si sa nu stie nimeni ca voi 2 sunteti iubiti..etc
Daca iti place statutul asta e ok..daca iti doresti altceva de la viata..fugi,vezi-ti de viata ta,salveaza-te :)
Daca nu se mai intelege cu sotia lui de ce nu divorteaza ca sa fiti impreuna pe bune?
Discuta cu el..spune-i si lui ce simti tu cu privire la situatia dintre voi..si nu mai glumi ca esti "amanta" ptr ca el mereu te va vedea doar in statutul asta..si nu va face schimbari..crezand ca iti convine asa :(
Nu stiu...eu una nu as accepta niciodata sa fiu pe locul 2...ma respect prea mult,vreau mai mult de la mine si de la viata...si stiu ca se poate
Hai..capu sus...decizia iti apartine doar tie.
Te pup si ai grija de tine :)
garbo008251
Postat pe 5 Iulie 2009 13:38
Draga mea, sunt de acord cu tot ce au scris mai sus pretenele noastre de aici. Barbatii sunt foarte egoisti si lasi si le convine de minune acest joc dublu. Ai scris "inca" nedivortat, mai bine scriai simplu...nedivortat, fiindca asa este si asa va ramane ! Cunosc psihologia lor. Dar tu mai poti accepta sa se culce si cu tine si cu cealalta si sa mai si stii asta ?!!!!Apoi sa ai un asemenea statut de care mai mult sau mai putin deocamdata te amuzi, dar in curand iti va parea rau. Timpul nu sta in loc, nu-l mai irosi ! Cauta-ti un barbat adevarat si nu-ti mai pierde vremea asa ! Nu mai accepta o asemenea postura !Nu stiu daca norocul e direct proportional cu calitatile, as crede ca e mai degraba invers proportional, dar de ce unele sa aiba tot ce vor si sa creada ca lor totul li se cuvine, iar altele numai asteptari si sperante desarte... Ia mai gandeste-te, mai reflecteaza adanc, draga mea !
garbo020592
Postat pe 5 Iulie 2009 15:18
margelatu, de curiozitate, care-i limba ta materna?
tulipe
Postat pe 5 Iulie 2009 15:32
barbati tradati...femei tradate...barbati nedivortati...femei nedivortate....
Respecta-te ca sa fii respectata.
Confuzia este echivalentul cosmarului.
Traieste cu demnitate.
anca_53
Postat pe 5 Iulie 2009 15:42
tulipe, esti nedreapta. stii ca margelatu in timp ce vorbeste papa seminte. de asta ti se pare ca are discursul incalcit
si_totusi
Postat pe 5 Iulie 2009 15:48
Buna!!! Nu inteleg de ce te multumesti cu statutul de amanta?.
Azi poti fi amanta, maine poti fi inca una din cuceririle lui daca nu stii sa pui piciorul in prag. Daca te iubeste sincer si sotia lui nu inseamna nimic pt el, sigur divorta indiferent de ce probleme avea in trecut sau are in prezent. Sfatul meu este sa incerci sa rezolvi azi aceasta problema, viata nu este o gluma ca sa glumesti mereu........succes draga!!!
camelia73
Postat pe 5 Iulie 2009 15:57
De la: si_totusi, la data 2009-07-05 15:48:23tulipe, esti nedreapta. stii ca margelatu in timp ce vorbeste papa seminte. de asta ti se pare ca are discursul incalcit




e bine daca e de la semintze. de-aia mi s-a parut mie, ushor peltic

tulipe
Postat pe 5 Iulie 2009 16:05
laleao,
marturisesc ca n-am reusit sa citesc pana la sfarsit , capatam ceva vatamatura...
kyra
Postat pe 5 Iulie 2009 16:14
totusico, te-ai schimbat la fata ?
kyra
Postat pe 5 Iulie 2009 16:16
Am ramas surprinsa de mesaje. Majoritatea imi spuneati sa-l parasesc. Poate si pentru ca nu se intelesese ce scrisesem eu. Era nedivortat pentru ca nu avusese timp (a avut niste probleme de familie mult mai grave), nu pentru ca mai avea ceva cu sotia lui. Ei erau pur si simplu despartiti in fapt si nu in drept.
Lucrurile s-au mai schimbat intre timp. A divortat si intre noi totul e din ce in ce mai bine. Avand in vedere ca lucram impreuna, inca nu am spus nimanui de relatia noastra, pentru ca asta sincer ar complica situatia profesionala. Si pana la urma fericirea mea nu sta in faptul ca el ma prezinta drept prietena lui sau nu.
Cat despre faptul ca am fost "cealalta femeie", ei bine nu am fost niciodata. Am fost singura femeie din viata lui - cel putin pana acum Noi am hotarat sa fim impreuna dupa ce el si sotia lui se despartisera, cand intre ei nu mai era nimic si dupa ce am discutatmult timp eventualitatea ca ei sa se impace. Am invatat de la el sa nu ma grabesc, asa cum au facut ei cand s-au casatorit, doar pentru ca toata lumea zicea ca asa ar trebui.
Poate din povestea mea vor invata si alti calucrurile nu sunt mereu simple, nu sunt doar alb si negru. Au si nuante de gri dar de cele mai multe ori au foarte multa culoare.
Sfatuile voastre m-au ajutat. Chiar daca pe majoritatea nu le-am urmat - si ma felicit - acestea m-au facut sa ma gandesc, sa ma indoiesc dar daca nu erau astfel de safturi - de genul "lasa-l, ca nu va divorta niciodata" sau "preseaza-l sa divorteze", poate nu as fi invatat doua dintre cele mai importante lectii intr-o relatie: comunicarea si rabdarea.
Stiu ca eu sunt un caz fericit in care am iubit un barbat nedivortat...inca (dar despartit ca sa nu se mai interpreteze ) si acest barbat ma iubeste si a divortat. Nu pentru mine, ci pentru ca pur si simplu nici el si nici sotia lui nu se mai iubeau. Si apropo de sotie, ne-am intalnit recent - ne cunosteam dinainte - si mi-a marturisit ca si ea are pe cineva pe care il iubeste - ironie sau nu ea iubeste unbarbat divortat.
Deci happy-endurile chiar exista uneori.
Va pup si va multumesc inca o data pentru sfaturi.
amaimu
Postat pe 5 Iulie 2009 19:39
De la: gianiblue, la data 2009-07-03 19:18:53ariesh, e infinit mai incomoda o minciuna decat un divortz. divortul dureaza un pic, doare mai mult dar trece. o minciuna o poti intinde toata viat
a. cui ii place bambiliciul, nu are decat!

gianiblue..divortul nu dureaza putin si trece!lasa urme asupra lui, a ei si a copiilor.si crede-ma copii sufera cel mai mult.si nu stiu cum cineva poate trai cu gandul ca actualul sot nu o va parasii cum si-a parasit prima sotie
Ariesh
Postat pe 5 Iulie 2009 19:53
breeee....!!!!!!
lipseste omu' 2 zile, va las aici avand incredere in voi, si voi??!!!! ce-mi faceti?

iote ce bombonele lasati sa scape pe aici!

bai nea viere, cum e, nene, cu desfrau' ala?

auzi, matale pari tare doxat, ia zi-mi si mie, rogu-te, care-i diferenta dintre "curvie" si "preacurvie"?
ca daca-mi amintesc io bine, Biblia spune sa nu preacurvesc, nu sa nu curvesc...

nu de alta da' as vrea sa stiu si io unde sa ma opresc

hai, in alta ordine de idei, ia d-aci o si taci... ca numai petarde scoti din tastaturile alea...
Thor
Postat pe 5 Iulie 2009 20:02
alooo!!!

garbo 20592 sau cum dreaq te mai ascunzi pe aici...

fatuco, fa un dus rece, da' repede, si reformuleaza.
nu de alta da' s-ar putea sa iti strecor "cugetarea" aia a lu' Napoleon. Nu stii cine a fost Napolen?

nu, nu era taticul tau, desi el asta sustinea cand i-au dat camasa aia alba, mare la maneci si frumoasa...
Thor
Postat pe 5 Iulie 2009 20:06
Vidare,nenea Vieru' e si el un trimis ca Irinuca,dupa capre...s-au dezorientat si au nimerit la lupi,in rest e ok...
valentino
Postat pe 5 Iulie 2009 20:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Hit Golf with Good Clubs 1 De la: jiaopi111 21 Octombrie 2010 11:34
Ce ati alege? 57 De la: fleur_du_mal 2 Noiembrie 2009 12:27
relatie intre femeia capricorn si un peste 6 De la: vax 27 Octombrie 2009 09:33
13.06.2009 28 De la: sammy 22 Iunie 2009 20:23
ce trista e viata! 158 De la: buna01 20 Ianuarie 2010 21:38
Setari Cookie-uri