Casatorie sau concubinaj?

io ma simpt in forma...
drept care ma tirez la oale,ca casatoria presupune si gatit din cand in cand...
preciouss
Postat pe 6 Decembrie 2009 10:37
Eu sunt mai in forma decat ma simt.
Doara
Postat pe 6 Decembrie 2009 10:40
si eu vreau sa cred uneori asta...
sora_ilsi
Postat pe 6 Decembrie 2009 10:42
ilsuca....chestie de perceptie
eladaela
Postat pe 6 Decembrie 2009 10:42
vreau si io perceptie de-asta...
sora_ilsi
Postat pe 6 Decembrie 2009 10:44
hai ca sti tu unde s-acauti....acolo,inauntru
eladaela
Postat pe 6 Decembrie 2009 10:45
De la: anisoaraf, la data 2009-12-05 18:49:09 E mare lucru sa-ti imparti viata, casa, timpul, masa si patul cu o persoana care te iubeste si alaturi de care te simti implinita emotional,spiritual,sexual...
Sunt de moda veche si cred in institutia familiei. Asa cum facem curatenie in casa, asa trebuie sa facem curatenie in familie si sa aruncam fara mila - minciuna, ura, lenea si sa pastram doar lucrurile frumoase...


dar ce te faci ca sotie cand ai langa tine un barbat care traieste in minciuna si care are viata personala?....acasa face pe sfantul si in rest este un fustangiu?...si ce este mai dureros este faptul ca tu ca sotie poti sa afli ultima de aceasta dedublare a sotului
Begonia
Postat pe 6 Decembrie 2009 10:49
begonia,tumereu vei afla ultima ptr ca refuzi sa afli
eladaela
Postat pe 6 Decembrie 2009 10:51
Begonio, tu nu trebuie sa demonstrezi nimic, trebuie sa actionezi cum te indeamna constiinta...
sora_ilsi
Postat pe 6 Decembrie 2009 10:57
cloaneto, mie imi place cum se victimizeaza dada

de parca ar fii singura care se trezeste dupa 23 de ani de casatorie, in couru' gol si cu viata facuta tzandari

ce ma deranjeaza la foarte multe care au postat aici este felul in care pun problema. copilul l-au dacut ppentru 'mnealui, s-au sacrificat facand mancare si sex, au ramas cu vergeturi si celulita, si la final sunt dezamagite

perceptia asta presupune ca in mintea lor, tot ce au facut au facut cu mare efort, de parca au lasat de la ele si au facut o mare favoare casniciei

si ce e mai trist e cand ajung sa considere copilul ca pe o obligatie, ca pe o povara

cum tot zic, la tatzi ni-i greu
Anouk
Postat pe 6 Decembrie 2009 10:59
anouk,sunt multi care considera copiii o obligatie
si eu cred ca este o diferenta intre a spune ca ai ramas intr-o casnicie ptr a le fi copiilor bine si ai ramas din obligatie ptr copii
eladaela
Postat pe 6 Decembrie 2009 11:02
De la: eladaela, la data 2009-12-06 10:51:20begonia,tumereu vei afla ultima ptr ca refuzi sa afli


pai daca nu-mi shopteshte si mie careva din anturajul sotului care stie de viatza dubla a lui, cum sa aflu?...poate sa-l vad pe strada cu amanta sau poate sa-l vada copii nostri....sau poate sa apelez la emisiunea "tradati in dragoste"...
Begonia
Postat pe 6 Decembrie 2009 11:04
De la: sora_ilsi, la data 2009-12-06 10:57:50Begonio, tu nu trebuie sa demonstrezi nimic, trebuie sa actionezi cum te indeamna constiinta...


cand ai pe langa sot si copii...este cam greu sa iei o decizie....dar cand ajunge cutzitul la os...sigur se poate actziona
Begonia
Postat pe 6 Decembrie 2009 11:06
E greu sa iei o decizie, dar nu e greu sa te lasi calcata in picioare. Hm! Cum o fi?
Doara
Postat pe 6 Decembrie 2009 11:08
begonia....si eu gandeam asa candva
si asa cum ti-am mai spus....nu afli ptr ca refuzi sa afli
poate nu l-ai vazut,dar asta se simte
eladaela
Postat pe 6 Decembrie 2009 11:08
eu ma refeream la amandina aia careia i-am raspuns in pagina 2

ca ea zicea ca a castigat 8 milioane pe care i-a "investit" in copilul LUI

iti dai seama? dintr-o data, copilul ala nu mai era si al EI, nu mai era al LOR...era numai al lui si isi investise ea salariul in el

mi se pare ingrozitor sa ajungi sa gandesti intr-un asemenea mod

e foarte trist cand o femeie ajunge sa gandeasca asa
Anouk
Postat pe 6 Decembrie 2009 11:09
da....trist si uneori adevarat
eladaela
Postat pe 6 Decembrie 2009 11:10
io ti-am vorbit din experienta proprie, fato, nu am facut pe lupul moralist...fiica-mea cea mica avea 4 luni cand m-am despartit si am renuntat la una dintre cele mai mari averi realizate prin firma proprie, la data aceea, prin judetul nostru...vezi, tu, cam aici e problema, omul, pentru banii care nu-i aduc fericirea isi sacrifica niste copii nevinovati, ca sa le fie lor, copiilor, bine, zic ei
sora_ilsi
Postat pe 6 Decembrie 2009 11:11
De la: eladaela, la data 2009-12-06 11:08:56begonia....si eu gandeam asa candva
si asa cum ti-am mai spus....nu afli ptr ca refuzi sa afli
poate nu l-ai vazut,dar asta se simte



ai dreptate, se simte...dar multe femei traiesc asa si se complac in aceasta situatie.....si isi plang singure de mila...eu nu am nicio compasiune pt acest gen de femei...daca mi s-ar intampla mie asa, eu nu as pleca la mama, l-as da afara pe usa si sa plece de unde a venit!!!
Begonia
Postat pe 6 Decembrie 2009 11:15
adica sa plece el la....ma-sa
eladaela
Postat pe 6 Decembrie 2009 11:16
De la: eladaela, la data 2009-12-06 11:16:51adica sa plece el la....ma-sa


la ma-sa, la iubita....treaba lui...daca a calcat stramb in familie nu e de iertat...trebuie sa i se ofere libertatea pe care si-o doreste...si abia atunci va afla daca va mai fi fericit...
Begonia
Postat pe 6 Decembrie 2009 11:19
si daca nu pleaca si te da el, afara, pe tine? adeca si batuta si... cu banii luati...
sora_ilsi
Postat pe 6 Decembrie 2009 11:23
pai atunci....pleci tu
nu cred ca ai de ales...adica alegi sa pleci
eladaela
Postat pe 6 Decembrie 2009 11:37
nu sunt decat doua alternative...stai cu el si suferi sau te desparti...viatza este prea scurta ca sa o traiesti in suferinta
Begonia
Postat pe 6 Decembrie 2009 11:41
si nu sta-n loc la suferintele nimanui
eladaela
Postat pe 6 Decembrie 2009 11:44
copilul pina la urma nu "apartine" nimanui, e o persoana separata cu care ai o relatie separata si da, din partea TA acea relatie e o obligatie. Ba chiar e singura obligatie PE VIATA, pina dai ortul popii, din momentul in care l-ai facut. Asta e.
Ce imi place ca se dezbate aprins problema casniciei, pe care poti sa o anulezi oricum imediat si sa te mai mariti de 30 de ori, da' un copil "se mai intimpla" vorba dadei...
quasaria
Postat pe 6 Decembrie 2009 11:57
trist sa crezi despre copilul tau ca....s-a intamplat
eladaela
Postat pe 6 Decembrie 2009 12:12
Asta spuneam si eu.
Bine ca zbieram ca nu sint barbatii responsabili de noi si de copiii care ni s-au intimplat.
quasaria
Postat pe 6 Decembrie 2009 12:13
Q,si cand te gandesti ca mai sunt si persoane care cred despre copii ca au fost....o greseala??
oare o fi acelasi lucru cu....o intamplare??
eladaela
Postat pe 6 Decembrie 2009 12:16
De la: eladaela, la data 2009-12-06 12:16:21Q,si cand te gandesti ca mai sunt si persoane care cred despre copii ca au fost....o greseala??
oare o fi acelasi lucru cu....o intamplare??


si eu sunt femeie, sunt si mama....dar copilul meu a venit pt ca mi l-am dorit...nu a fost nicio gresala
Begonia
Postat pe 6 Decembrie 2009 12:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
barbati inselati 31 De la: reyya 14 Decembrie 2009 19:35
I-am zis ca vreau sa ne casatorim si m-a parasit 106 De la: anamarianow 18 Februarie 2010 00:57
un sfat 96 De la: Ioana007 12 Aprilie 2009 07:13
Oare unde se va ajunge? 194 De la: lucarelu 10 Ianuarie 2009 10:16
cum este sexul dupa 30 de ani? 177 De la: brasoveank 14 Mai 2009 16:30
Setari Cookie-uri