INIMA SAU RATIUNEA... AJUTOR...

Povestea mea de iubire incepe ca orice poveste de dragoste frumos , dar din pacate acum ma aflu intr-un moment dificil din viata mea si de aceea va scriu voua astazi, in sperante ca voi obtine sfaturile celor ce au trecut poate prin asta. Am o relatie cu un barbat insurat , musulman si alaturi de care am invatat multe ucruri minunate.M-a sprijinit dintotdeauna, iar eu ca schimb al sprijinului lui il ajut cu firma pe care o are ( in care acum suntem amandoi asociati). Problema mea este alta , la un moment dat un prieten de al sau binevoitor, a venit si mi-a spus care este adevarul despre el, cum ca el este insuart si ca are 6 copii acasa.Din acel moment viata mea s-a schimbat total.Am incercat la inceput sa trec peste,deoarece il iubesc enorm de mult, pacalindu-ma singura ca atata timp cat el petrece 11 luni din an cu mn nu va fi o piedica prea mare in calea fericirii noastre. Mare greseala am facut! Acum baiatul lui cel mare care are 1proape 19 vrea sa vina aici de la anul si sa faca facultate,iar eu nu ma pot impaca cu gandul acesta.SINCER NU MA VAD MAMA VITREGA LA 22 DE ANI !! Va rog ajutati-ma nu stiu ce sa fac.... Toata familia lui stie de mn dupa cate spune el si el deja ma vede cape o a2a nevasta dar eu nu suport gandul ca in luna aceea pe care o petrece acasa doarme cu ea in pat ! Ce sa fac sa ascult ratiunea sau inima ???? asteot pareri si sfaturi din partea voastra .
thesadgirl
Postat pe 12 Octombrie 2008 17:58
ratiunea, nu e bine pentru tine...alta religie..altele si altele..esti tanara si-l vei uita
ios
Postat pe 13 Octombrie 2008 19:28
si eu am o relatie cu un musulman dar din fericire e divortat si cand noi ne-am cunoscut despartiti erau ,cred ca cunosti legea noastra a musulmanilor si stii ca in cazuri numai speciale pot divorta iar in plus daca divorteaza crezi ca vei putea lasa singuri 6 copii eu am 21 de ani si tot mama vitrega sunt a unor printisori pe care ii iubesc ca pe ochii din cap dar sincer nu recomand la nimeni sa mearga pe urmele mele nu regret alegera mea dar drumurile au fost anevoioase si pentru mine .Daca era singur sau divortat puteai spune ok dar asa nu prea imi suna a bine..esti inca tanara si el cred ca e mai invarsta deci viata merge inainte
yavrum
Postat pe 13 Octombrie 2008 20:18
De la: ios, la data 2008-10-13 19:28:31ratiunea, nu e bine pentru tine...alta religie..altele si altele..esti tanara si-l vei uita


alta religie nu e atat de grav hai sa fim seriosi mai grave sunt aspectele relatieii
yavrum
Postat pe 13 Octombrie 2008 20:19
traditie, credinte, obiceiuri..s.a.chiar si religie- poate(pot) modifica aspectul relatiei, scz.asta-i parerea mea. urez numai bine.
ios
Postat pe 14 Octombrie 2008 20:27
Va multumesc frumos pentru sfaturile voastre dragele mele, in primul rand as vrea sa precizez ca el nu este chiar atat de in varsta are 41 de ani, insa asta nu are importanta pentu mine.Astept in continuare parerile voastre.
thesadgirl
Postat pe 14 Octombrie 2008 22:11
ai 22 de ani de acum incepe viata!!!!!!!! De ce nu cauti un barbat doar pentru tine? Sa fie disponibil si la 2 noaptea cand ai nevoie!
dafffne
Postat pe 16 Octombrie 2008 14:24
Relatia mea este un pic mai complicata decat pare. Iubitul meu este disponibil pt mn non stop in cursul unui an ,dat fiind faptul ca el traieste aici in Romania din 1996 , si doar o luna aproximativ pe an pleaca acasa.Din punctul lui de vedere nu e nici o problema la modul ca eu pot pleca la el oricand vreau si chiar si atunci cand e plecat din tara la ea,eu il sun acasa pe fix.Adica ea stie de mn, stie cine sunt etc etc.
Problema e ca eu nu am stiut de la inceput de situatia lui si am aflat dupa 1 an - 1 an jumate dar era prea tarziu deja ma indragostisem de el pana peste urechi . Ideea e ca in primavara el vrea sa il aduca aici p ebaiatul lui cel mare sa faca facultate si aici este marea mea problema:NU MA VAD IN ROLUL DE MAMA VITREGA LA 22 DE ANI, mai ales pt un copil de 19 ani.Si atunci revin cu rugamintea mea, sa ma ajutati sa iau o hotarare.Ce fac imi ascult ratiunea, si il las(desi iii va fi foarte greu, am mai incercat data si a stat aproape24h in fata blocului meu pt a ma vedea si atat, nu manca , nu muncea nu facea nimik) sau imi ascul inimima si imi calc pe principii si continui relatia mea ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic.
va rog ajutati-ma:((
thesadgirl
Postat pe 16 Octombrie 2008 19:31
thesa,

deja ti-ai dat singura raspunsul,ar fi cel mai bine sa iesi din relatia asta...:)

sa nu te indragostesti(doamne iarta-ma!)de baiatul lui pana la urma..

19-22..ehee,he,he...s-au mai vazut intamplari de acest gen!

gaseste fetita un baiat de varsta ta,pe cuvant,se poate..:)

bafta floricico!
iasomia
Postat pe 16 Octombrie 2008 20:06
si daca ai nevoie de un branci,un sut in popou,(ca sa-ti vezi de drum)uite,considera ca le-ai primit de la mine,asa virtual...

sper sa iti dai seama ca am glumit...:)

hai...toate bune
iasomia
Postat pe 16 Octombrie 2008 20:08
Doamne...zici ca a innebunit lumea...s-a terminat stocul de burlaci???



walkiria
Postat pe 16 Octombrie 2008 20:16
De la: thesadgirl, la data 2008-10-16 19:31:30Relatia mea este un pic mai complicata decat pare. Iubitul meu este disponibil pt mn non stop in cursul unui an ,dat fiind faptul ca el traieste aici in Romania din 1996 , si doar o luna aproximativ pe an pleaca acasa.Din punctul lui de vedere nu e nici o problema la modul ca eu pot pleca la el oricand vreau si chiar si atunci cand e plecat din tara la ea,eu il sun acasa pe fix.Adica ea stie de mn, stie cine sunt etc etc.
Problema e ca eu nu am stiut de la inceput de situatia lui si am aflat dupa 1 an - 1 an jumate dar era prea tarziu deja ma indragostisem de el pana peste urechi . Ideea e ca in primavara el vrea sa il aduca aici p ebaiatul lui cel mare sa faca facultate si aici este marea mea problema:NU MA VAD IN ROLUL DE MAMA VITREGA LA 22 DE ANI, mai ales pt un copil de 19 ani.Si atunci revin cu rugamintea mea, sa ma ajutati sa iau o hotarare.Ce fac imi ascult ratiunea, si il las(desi iii va fi foarte greu, am mai incercat data si a stat aproape24h in fata blocului meu pt a ma vedea si atat, nu manca , nu muncea nu facea nimik) sau imi ascul inimima si imi calc pe principii si continui relatia mea ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic.
va rog ajutati-ma:((


Parerea mea este, ratiunea!!!Cateodata inima ne joaca feste...destul de urate...
walkiria
Postat pe 16 Octombrie 2008 20:25
Hai sa mai complic putin perspectiva : daca se indragosteste baiatul lui de tine ? Stiu ca suna a telenovela, dar e posibil , avand in vedere ca " ce se naste din pisica, soareci mananca " !Asa ca , alege singura , judeca , pentru ca e viata ta si nu ti-o vom trai sau confectiona noi, oricate sfaturi ti-am da ! Trebuie sa te convingi singura ca ai gasit cea mai buna solutie , deci succes !
maria_zada
Postat pe 24 Octombrie 2008 02:13
Orice sfat ti-as da sant niste biete cuvinte care nu pot influenta teoretic o relatie. Sa nu uiti totusi ori ce vei alege viata, o sa iti platiasca si culmia este ca nu ai unde sa te ascunzi sa iti iei plata. Lasa ratiunia sa castige aceasta lupta inegala.
Cu stima cigaroxana

Postat pe 24 Octombrie 2008 21:40
Dragostea e oarba....esti mult prea tanara ca sa te complaci intr-o astfel de situatie. E cu 20 de ani mai mare ca tine. Te gandesti vreun pic la viitor? Nu vei vrea oare si tu copii??? Daca vei face copil cu el, te gandesti un pic cam ce o sa ii ofere el, ca tata? Nu trebuie sa te gandesti doar pe termen scurt, priveste viata pe termen lung....La 30 de ani...cand tu vei fi in floarea varstei el va avea peste 50....Diferenta de varsta nu se observa acum, se va observa peste niste ani de zile. O sa regreti mai tarziu pentru alegerea pe care ai facut-o. Raspunsul meu este: RATIUNEA

Multa bafta!!!!
needforspeed
Postat pe 26 Octombrie 2008 08:47
la 3o ani are sa arate ca el de 5o, cunosc un astfel de cuplu, acum nu e general valabil dar....
ios
Postat pe 27 Octombrie 2008 18:51
EU AS ALEGE RATIUNEA DACA AS FI PUTERNICA...AVANTAJUL TAU E CA AI 22 DE ANI...PAREREA MEA E CA MERITI CEVA MAI BUN DECAT UN BARBAT INSURAT...ORICUM IN FINAL NU TRE SA TE IEI DUPA NIMENI..FA CUM CREZI CA TI E MAI BINE TIE...
loriana
Postat pe 30 Octombrie 2008 17:22
daca il iubesti asa mult cum spui si nu poti sa renunti la el, nu e obligatoriu sa te vezi ca o mama vitrega, pt ca diferenta de varsta este mica intre voi si poate poti sa-i fii o prietena adevarata baiatului lui. Poate ca, de unde vin ei relatiile intre oameni sunt altfel percepute si lor nu li se pare nimic in neregula.
Pe de alta parte si tu trebuie sa aceepti pe prima lui sotie asa cum te-a acceptat si ea.
Am avut o relatie cu cineva, era divortat, nu mi-a spus, am aflat intamplator de la altcineva ca are 2 copii din 2 casatorii anterioare, nu am putut sa trec peste asta(si era divortat),mi s-a parut urat ca a incercat sa minta si credeam ca o sa se rupa cerul in 2 cand ne-am despartit si vreau sa-ti spun ca mi-a trecut mai repede decat ma-m asteptat-prima luna e cea mai grea!!!
Toti avem acest datr de la Dumnezeu: al alegerii!
Multa bafta!
ivanka
Postat pe 30 Octombrie 2008 19:52
copilul sta cu el ? sau cu mama?
dafffne
Postat pe 31 Octombrie 2008 10:24
Copilul sta cu mama lui, el sta in romania 11 luni pe an si este in romania din 1996. Va multumesc mult pt sfaturile vostre . Sa aveti o seara mai buna decat a mea :(
thesadgirl
Postat pe 31 Octombrie 2008 20:55
De la: iasomia, la data 2008-10-16 20:06:23thesa,

deja ti-ai dat singura raspunsul,ar fi cel mai bine sa iesi din relatia asta...:)

sa nu te indragostesti(doamne iarta-ma!)de baiatul lui pana la urma..

19-22..ehee,he,he...s-au mai vazut intamplari de acest gen!

gaseste fetita un baiat de varsta ta,pe cuvant,se poate..:)

bafta floricico!
marciapm2000
Postat pe 31 Octombrie 2008 23:08
draga mea vreau sa zic ca am avut un musulman la usa si exact aceasi poveste ca a ta cu 6 copii...am acceptat situatiapana cand a inceput sa asi aduca toata familia pe capul meu... copii pe randapoi nevasta...era un om extraordinar dar copii lui traiau cu mine in casa de 3 ani si nici bunaziua nu ami ziceau...eu eram menajera...ma simteam singura si straina in casa in care locuesc si pe care el mi-a cumparat-o...incet incet am inceput sa ma racesc..nevasta nicicum nu am acceptat-o...ea m-ar fi acceptat in final dar eu nu suportam ideea ca ea m-ar accepta pe mine...constientizam ca daca ea ma accepta si eu o accept viata mea va fi un calvar daca am locui impreuna...in final mi-am luat lumea in cap... a doua zi dupa ce l-am parasit el si-a adus o alta femeie mai tanara ca mine si care cele doua sotii stau ,se intalnesc si traiesc impreuna bine inteles ca soarecele si pisica...astfel de destin m-ar fi asteptat si pe mine daca mai continuam...am hotarat sa ami schimb viata...si spre binele si fericirea mea destinul meu s-a schimbat in totalitate...am intrat intr-o zi pe un chat israelian din curiozitate si m=a abordat un tip marfa... un israelian care traieste in america primarul unui orasel insignifiant la granita cu mexicul si am plecat la el acum santem impreuna... nu stiu ce sa spun este destin sau intamplare nu stiu daca a trebuit sa ma chinuiesc inainte ca sa ajung aici unde sant acum dar te sfatuiesc sa renunti cat ai timp...am 39 de ani... norocul meu este ca arat inca bine altfel....AAAAAAAAAA SI APROPO! CAND FOSTUL MEU A VAZUT CA VREAU SA AL PARASESC NU A PUTUT ACCEPTA IDEEA MI-A LUAT ABSOLUT TOT CA MI-A DAT IN 15 ANI AFARA DE CASA CARE ERA PE NUMELE MEU...NU S-A GANDIT SA AMI LASE ABSOLUT NIMIC LA CAT M-AM SACRIFICAT PTR EL SI FAMILIA LUI...LA FEL SI EL PLECA O LUNA PE AN DE RAMADAN ...ORICUM RAZBUNAREA MEA E CA INAINTE SA PLEC I-AM TRAS O MAMA BUNA DE BATAIE CA SA NU MA UITE...ASTA E EXPERIENTA MEA DE O VIATA...
marciapm2000
Postat pe 31 Octombrie 2008 23:35
Nu pot sa cred ca esti indragostita de unul ca tatal tau si mai e si musulman...ce-ai gasit draga la el ?Mi-e greu sa cred ca este vorba de dragoste...poate interes...are bani si atunci crezi ca viata ta este bine pusa la punct dar nu este asa.Ai inceput cu stangul pt ca ei au obiceiurile si religia lor ...nu stiu cum poti accepta sa fii a doua femeie in viata unui barbat...mai bine amanta cuiva decat nevasta lui.Lasa-l si vezi-ti de viata ta daca nu vrei sa ai o viata f scurta sau una de sclava pt ca nu va ramane asa ...peste timp lucrurile se vor schimba si atunci vei plange in pumni asta daca vei fi f puternica.
yzabela_03
Postat pe 4 Noiembrie 2008 20:00
andeste-te ca acesti copii nu au nici o vina pentru aceasta situatie, tatal lor are responsabilitati, obligatii pentru copii. Poti sa te impaci cu gandul ca nu vei fi pe primele locuri, ca nu vei avea o viatza a ta, a voastra. Esti tanara, meriti cev amai bun, meriti ceva doar al tau. Acest lucru ti-l spun din propria experienta, am fost mama vitrega aproape 2 ani, cu toate ca nu am avut nici o vina pt divortul parintilor, copilul tot ma privea ca pe un ghimpe. Si era doar unul. Oricate eforturi am facut de a ma apropia, si am facut mari sacrificii, copilul isi descarca tristetea pe mine. Statea cu mama sa iar in weekend statea cu noi, pana mi-am dat seama ca eu nu pot sa-i fiu a doua mama, ca si eu am dreptul la o noua viatza, la a mea. Imi doream sa am copii, dar pt ca el provenea dintr-o relatie esuata prin divort si cu un copil, nu-si mai dorea acelasi lucru ca si mine. Iti spun aceste lucruri ca sa nu patesti ca mine, pt ca doare ingrozitor de rau. Desi am suferit enorm, imi este mult mai bine acum.Ma simt EU. Ai grija de tine, si gandeste-te ca mai bine suferi acum decat mai tarziu. Du-te, iesi in lume, cunoaste alti brbati si apoi alege.
geomacri
Postat pe 5 Noiembrie 2008 13:24
ar trebui sa pui punct relatiei. argumente pt asta ar fi destule, dar cred ca le stii si tu si nu are rost sa le mai enumar.
fluturasalb85
Postat pe 6 Noiembrie 2008 17:47
Buna!
Am vazut si eu mesajul tau si... m-am gandit sa-ti raspund. Dragostea este o alegere si implica, printre altele, onestitate. El nu a fost onest cu tine, si-a vazut propriul interes. Nu s-a gandit decat sa-i fie lui bine, cu o "trufanda". Insa pentru noi, femeile, siguranta si increderea sunt foarte importante. Acum tu stii ce-ti doresti de la viata, insa... sa fii a doua?????? Trateaza-te cu respect. Meriti ceva mai bun, omul asta nu te merita. Unii barbati pur si simplu confunda pasiunea si atractia fizica cu dragostea adevarata care implica dedicare, incredere, reciprocitate. Si de multe ori vor sa primeasca totul fara sa ofere prea mult in schimb: exclusivitate. Vor sali se gateasca, spele, sexla din belsug... dar ei? Ce fac? Daca el nu a reusit sa-i fie fidel femeii cu care are 6 copii, cum iti va putea fi tie? Infidelitatea e in sange. Te va trata si pe tine la fel, si cand vei fi facut vreo 2-3 copilasi si-ti vei fi pierdut formele initiale, poate o sa te trezesti cu inca 1-2 sotii. Ca deh, pasiunea mai trece si daca omul nu are simtul raspunderii in gena.....
Gandeste-te si la tine, nu numai la el. Citeste in acest sens cartea "Femei care iubesc prea mult" - parca de la editura Amaltea
Cristina (Craiova)
kristina200676
Postat pe 21 Noiembrie 2008 16:19
copile!!!...sincer...varsta mea cred ca...ma indreptatzeste sa spun ceea ce gandesc!
si...cum tu esti un copil...(banuiesc ca...ai fost si saracutza daca ...te-ai prins in asa ceva...) ar fi bine sa gandesti pt viata ta!
de ce mereu trebuie sa te scarpini in c** si...apoi sa te vaiti ca...te doare pt ca te-ai scarpinat fara sa te manance?
sincer...hai sa incercam sa gandim normal...pt ca...fiecare face ce vrea cu viata lui dar...iata ca...sant si astfel de specimene ca tine care...isi fac rau constient si apoi...se vaita ca...lumea...nu-i ajuta!!
de ce trebuie asa ceva?
spun asta pt ca...am si eu copii care sant chiar mai mari ca tine si...fii sigura ca stiu ce spun!!
sfaturi...la acest moment...dupa ce s-a consumat deja...destul...nu pot da!!!
incearca sa vezi viata ...asa cum ti-ai dori sa fie si...fa ceva...ca lucrurile sa meqarga catre!!!
mi-e greu...sa spun ceva...pt ca...ai mei copii...am stiut sa-i dirijez catre niste valori...reale in viata...
pe tine...se pare ca...cineva...te-a scapat din mana...cand era mai periculos!!
deci...daca continui sa visezi la ...relatia ta...nu-ti va fi bine!!
ovidiu42
Postat pe 1 Decembrie 2008 16:53
Dragostea e cel mai frumos lucru de pe Pamant...e minunat sa fii indragostit...asa ca pune le toate deoparte...si iubeste l pana la sfarsit...atata timp cat si el te iubeste de ce sa n o faci???restul nu conteaza...copii au ajuns deja la o varsta...Nu inteleg...sotia lui stie de tine si nu o deranjeaza?daca l lasi zilele ti vor fii pustii...daca nu l lasi, idem...asa ca pune tu pe balanta...eu as profita cat as putea de aceasta iubire...oricum lucrurile n ai sa le poti schimba...el tot 41 de ani are si tot 6 copii si nevasta...trebuia sa ti dai seama ca iubirea vietii tale n o vei putea avea niciodata asa cum ti ai dori..DAR O AI...ASA CA TINE O STRANSA LA PIEPT...pt ca asta i viata..PROBABIL NU TE SIMTI FOARTE BINE IN ROLUL DE AMANTA...TOCMAI DE ACEEA SA NU JUDECAM...VEDETI CA NICIODATA NU STIM CE NE REZERVA VIATA???NU CRED CA VA INVINGE CONSTIINTA..TINAND CONT DE SENTIMENTE..
klarakla
Postat pe 2 Decembrie 2008 14:11
De la: yza_my, la data 2008-11-04 20:00:34Nu pot sa cred ca esti indragostita de unul ca tatal tau si mai e si musulman...ce-ai gasit draga la el ?Mi-e greu sa cred ca este vorba de dragoste...poate interes...are bani si atunci crezi ca viata ta este bine pusa la punct dar nu este asa.Ai inceput cu stangul pt ca ei au obiceiurile si religia lor ...nu stiu cum poti accepta sa fii a doua femeie in viata unui barbat...mai bine amanta cuiva decat nevasta lui.Lasa-l si vezi-ti de viata ta daca nu vrei sa ai o viata f scurta sau una de sclava pt ca nu va ramane asa ...peste timp lucrurile se vor schimba si atunci vei plange in pumni asta daca vei fi f puternica.


da musulanii nu sunt tot oameni ?sau si astia intra la verigi lipsa ,aici religia nu joaca nici un rol ,orce sotie de musulan ajunge sclava ?
parera mea despre ideeile voastre
yavrum
Postat pe 4 Decembrie 2008 17:27
se pare ca nu a mai intrat sa ne spuna ce sa intamplat
yavrum
Postat pe 5 Decembrie 2008 13:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
timpul...ce ati face daca ati putea da timpul inapoi... 90 De la: Iryna_Iry 26 August 2012 16:16
buna!!! 368 De la: yony 17 Septembrie 2009 20:51
sinceritate sau nu ... 6 De la: scrichy 26 Mai 2009 01:19
iubirea mea 2 De la: floare_cu_colti 5 Martie 2011 10:04
trecutul meu 27 De la: double_chock 4 Noiembrie 2009 21:00
Setari Cookie-uri