Casatorie sau concubinaj?

Tot mai multe cupluri aleg sa-si intemeieze familia in mod mai putin...ortodox. Prefera sa nu oficializeze relatia nici la Starea Civila si nici la biserica. Eu cunosc doua cazuri in care oamenii sunt cat se poate de fericiti, atata timp cat nu se vorbeste de ...oficializare!
Unii, se cunosc din liceu; s-au intalnit si s-au iubit 5ani, dupa care s-au casatorit, ca tot omu'. Doar ca, bucata aceea de hartie nu i-a tinut alaturi decat 4 luni! La cateva luni dupa divort s-au impacat, iar acum au doi copii si vre-o 6ani de cand traiesc ca o familie dar fara acte in regula.
Ceilalti, sunt bunii mei prieteni, care se cunosc de 12 ani, locuiesc impreuna de 7 ani, dar cand vine vorba de casatorie..., toata lumea schimba subiectul. Si oamenii astia chiar se iubesc!!!
Eu, in romantismul meu inoculat de familie si de traditii, inca mai sper sa semnez intr-o buna zi petecul ala de hartie si sa strig: In sfarsit! Am acte pe el!!!
Oare cu ce schimba lucrurile acel petec de hartie?
Ella34
Postat pe 30 Decembrie 2008 19:34
"Eu, in romantismul meu inoculat de familie si de traditii, inca mai sper sa semnez intr-o buna zi petecul ala de hartie si sa strig: In sfarsit! Am acte pe el!!!
Oare cu ce schimba lucrurile acel petec de hartie? "

1. unde e romantismul cand apare strigarea ca la iarmaroc "am acte pe el?"

2. petecul acela de hartie e folositor in cazul partajului


anexe cu lista deschisa :

a) odata batuta palma si intrat / intrata in posesia obiectului, actul de apropitar iti da dreptul sa te ingrasi, sa nu te mai uiti cum te imbraci, cum te comporti ,se devii stresant/strasanta si sa ai numai pretentii.

b) ai indatorirea de a anunta vecinii ca de acum incolo nu vei mai avea iubiti/ iubite ci, amanti/ amante.

si_totusi
Postat pe 30 Decembrie 2008 22:54
Am uitat sa pun romantismul intre ghilimele??? Scuze!!

Vreau sa adaug si eu ceva pe lista:
- iti dai imediat demisia, ca doar ti-ai luat barbat si sunt atatea telenovele de vazut.....
Ella34
Postat pe 30 Decembrie 2008 23:44
"Eu, in romantismul meu inoculat de familie si de traditii, inca mai sper sa semnez intr-o buna zi petecul ala de hartie si sa strig: In sfarsit! Am acte pe el!!! "
Exact fraza asta strica tot. Indiferent daca ai act sau nu pe el ar trebui ca dragostea sa fie aceeasi. Actul acela nu inseamna siguranta, delasare, dragoste sigura. Parerea mea e ca abia atunci ar trebui sa incepem sa ne ocupam de noi ca si cuplu. Sa nu ne lasam pe o ureche ca "avem acte pe el" si gata ne-am rezolvat. Aici gresesc multi. Si femei si barbati. Au actul in mana si au impresia ca totul e permanent. E fix la fel ca si inainte, doar ca trebuie sa platesti ceva in plus ca sa te desparti.
Micass
Postat pe 31 Decembrie 2008 09:57

"Eu, in"romantismul" meu inoculat de familie si de traditii, inca mai sper sa semnez intr-o buna zi petecul ala de hartie si sa strig: In sfarsit! Am acte pe el!!! "

OK ! Imi fac mea culpa si recunosc ca nu mi-a iesit ironia , dar era totusi o ironie!
Eu nu cred ca, o femeie care se respecta si isi respecta partenerul de viata, isi pune un sac in cap si incepe sa vegeteze dupa ce s-a vazut cu documentul in mana. Si apoi, aici nu e vorba doar de femei...De multe ori, persoanelor casatorite li-se dezvolta brusc simtul proprietatii si incep sa-si trateze partenera/partenerul ca pe un bun personal asupra carora au drepturi exclusive. Eu cred ca aici e buba. O fi cumva teama de pierdere a libertatii?

Ella34
Postat pe 31 Decembrie 2008 10:17
Asa e, nu ti-a iesti ironia. Am luat-o de buna. Greu cu scrisul. Fiecare interpreteaza cum ii suna in creier o fraza. La asta ma refeream si eu. Sunt multi care renunta la multe in viata de cuplu atunci cand se casatoresc. Si aici ma refer la: ingrijire, la a spune cuvinte frumoase, a intretine relatia, la a respecta pe cel de langa tine si bineinteles la a te respecta pe tine. De aici incep bubele. Si nu inteleg de ce le schimba mentalitatea hartia aia pentru ca acum e asa de usor de desfacut.
Micass
Postat pe 1 Ianuarie 2009 12:00
De regula, concubinajul, reprezinta o relatie de cuplu riscanta.Partenerul poate schimba partenera(sau invers), dupa cum vin ploile, sau dupa plata intretinerii.Exista niste drepturi stipulate de lege, de care beneficiaza cei doi parteneri si produsul dragostei lor, copilul, sau copiii.Daca un cuplu se destrama si copiii raman la unul dintre parteneri, iar celalalt se face ca nu a mancat ustruroi, celalalt ce trebuie sa faca?Sa fluiere pe strada a paguba, sau sa-l fluiere pe fostul partener cu un fluieras de os care fluiera duios?S-ar putea ca celuilalt sa i se para ca fluieratul suna periculos, si atunci cum poti demonstra ca nu era de fapt un fluierat asasin, ci ca era unul plin de altruism si incarcat cu simboluri romantice?
Ioana007
Postat pe 1 Ianuarie 2009 20:28
Pana la urma, certificatul de casatorie nu e altceva decat un soi de polita de asigurare????
E trist!!!
Ella34
Postat pe 1 Ianuarie 2009 21:38
Intr-o lume de mizerie, de ce nu ai accepta ca sa ai si tu viitoirul protejat?Ai vazut ca in America, contractul de casatorie, este prevazut cu niste clauze importante pentru cazurile de divort.Femeia cere niste dezpagubiri importante materiale, daca despartirea este din vina sotului si nu a ei.Dintre o femeie romanca, care dupa divort, se trezeste singura si expusa riscurilor,fara un ban, aruncata efectiv in strada, si una americanca, care iese cu o pensie viagera,si are viitorul asigurat -spre exemplu, ia gandeste-te mataluta cine este mai castigata?
Ioana007
Postat pe 2 Ianuarie 2009 17:19
Ti-am inteles punctul de vedere. Dar, cum se face, ca sunt atatia cei care prefera sa nu se lege la cap...?
Ella34
Postat pe 2 Ianuarie 2009 17:38
pai, nu ti-a raspuns ?


nimeni nu mai vrea probleme cu divort, partaj, aiureli cu amante sau amanti. ca asta e trendul zilelor ce le traim


intr-o lume nebuna, care alearga spre niciunde , cu sau fara cea hartie , doi oameni pot cladi ceva impreuna, avand grija ca si pentru presul de la usa sa aiba chitante. daca va fi vorba la o adica, cine achizitioneaza mai multe bonuri fiscale, are drepturi asupra lucrurilor.

nu mai apar probleme gen iesi ca "e casa mea". cand doi nu sunt casatoriti si violenta dispare. politia poate lua mai usor pe cel ce da cu pumnii, sa se racoreasca nitel si sa-si revizuiasca pozitia despre lume si viata


si_totusi
Postat pe 2 Ianuarie 2009 20:50
De la: Ella74, la data 2009-01-01 21:38:23 Pana la urma, certificatul de casatorie nu e altceva decat un soi de polita de asigurare????
E trist!!!



Ma gindeam la subiectul asta... nu e un soi de polita , nu pentru toti , cred ca tine de educatie . Acum traiesc alaturi de un barbat pe care il iubesc si care ma iubeste dar nu sintem casatoriti ,lipseste hirtia aceea cu desavirsire .
Sincera sa fiu , mi-as dori sa vina ziua in care sa ma intrebe daca vreau sa fiu sotia lui , sa intram in "legalitate" , de fapt mi-as dori ca lucrul asta sa insemne la fel de mult pentru el ca si pentru mine dar daca nu va fi posibil ... asta e , nu le putem avea pe toate in viata, nu-i asa ? iar daca e sa renunte cineva la ceva ce isi doreste, cu siguranta voi fi eu aceea .
Dar da pledez pentru! pentru ceea ce inseamna casatoria la modul ideal
oanta
Postat pe 20 Ianuarie 2009 17:37
Ella. iubito...toate aveti dreptate...da' hartiuta aia chiar nu inseamna nimic, nimic...depinde de cuplu. cand intervin copii, e bine sa aiba parintii casatoriti. da' nici asta nu-i musai, ca poate femeia se hotaraste sa faca copilul cu un barbat si sa-l creasca singura.

da' sa stii ca nici hartia aia nu iti garanteaza nimic. in viata nimic nu e sigur. poti sa te iei si poti sa te lasi. daca G nu insista atat, poate nu eram d-na michelle petrus. si mie chiar nu imi pasa cum ma cheama. da' cum el vrea musai un copil, ne-am luat cu acte. ne-am luat casa impreuna, diverse...totusica are dreptate...daca nu ai hartia aia, e mai simplu la divort, nu treci prin atatea umilinte publice...
wife_de_zmeu
Postat pe 21 Ianuarie 2009 19:41
Dupa cativa ani de prietenie, m-a cerut in casatorie. Dupa un an de casatorie - viata mi-a devenit complicata - probleme cu parintii, orgolii,cercul de prietene fara sot - m-au exclus- "ea este maritata".
Acum as fi preferat sa fiu ca la inceput - iubita lui. Casatoria este o siguranta pentru un eventual copil.
gherl_aura
Postat pe 22 Ianuarie 2009 10:48
Eu zic sa-ti cauti alte "prietene".
Micass
Postat pe 22 Ianuarie 2009 19:22
Nu este adevarat.Copilul poti sa-l faci cu cine vrei.Dar ai grija totusi pe cine alegi, sa nu semene cu Gonzo.
Ioana007
Postat pe 23 Ianuarie 2009 17:01
Desi se spune ca barbatii fug in general de casatorie, mie una mi-e frica de acel act si de nunta. Am un prieten de 3 ani, ne intelegem bine, stam impreuna de 2 ani, insa cand aduce vorba de casatorie tot timpul aman lucrurile sau schimb subiectul. Nu stiu de ce dar parca instinctual am aceasta tendinta...nu-mi pot imagina ca ma voi desparti de el la un moment dat, insa nici ca voi fi sotia lui...oare nu il iubesc indeajuns?
zara_lala09
Postat pe 28 Ianuarie 2009 10:17
Suzuki se duce la un electrician.
-Domnule, casatoria mea a luat-o razna.
-Dar noi nu ne ocupam de casatorii.Facem numai bobinaje.
-Pai asta vreau si eu.Daca tot merge casatoria asa, n-ati putea sa faceti un bobinaj asa... ca sa traiesc si eu in concubobinaj?Ca poate este mai bine.
Ioana007
Postat pe 28 Ianuarie 2009 15:59
depinde , daca il privesti asa dinstart e cam nasol

eu nu prefer sa traiesc cu cineva fara sa fiu casatorita , ok , inteleg stau de proba o perioada ( in cazul meu cam 1 an si vreo 2 luni ) iar apoi am facut cununia civila , este primul pas de intemeiere a unei familii , iar apoi daca apare un copil , ce faci treci 2 nume diferite in actul copilului , pai si mai tarziu cand te intreaba copil de ce ...ce faci '' il minti '' cu o poveste frumoasa ?
De la: Ella34, la data 2009-01-01 21:38:23 Pana la urma, certificatul de casatorie nu e altceva decat un soi de polita de asigurare????
E trist!!!
cinezee
Postat pe 2 Martie 2009 15:52
exista tari in care un cuplu locuieste impreuna mai mult de un an e considerat ca si cum ar fi casatorit. Nu o hartie ii tine pe doi oameni impreuna, chiar daca au copii si nu se mai intelegeg tot divorteaza. Avocatii castiga destul de multi bani din divorturi.
fevronia1
Postat pe 20 Martie 2009 02:39
Daca sunt vecini si stau in aceeasi curte, tot casatoriti sunt considerati?
Ioana007
Postat pe 20 Martie 2009 15:49
Pe plan afectiv aceasta hartie nu schimba nimic ci doar formal(legal)se schimba statutul persoanei.Prin oficializarea relatiei ai unele beneficii(drepturi)si uneori siguranta ca nu se baga altii peste tine in viata de cuplu.E buna hartia mai ales daca vrei sa ai copii.
florin_c76
Postat pe 6 Aprilie 2009 01:21
Depinde de cuplu...eu una de exemplu nu as face copii intr-o relatie de concubinaj si nu as cumpara impreuna cu partenerul lucruri de valoare...toate astea desigur nu au legatura cu sentimentele,dar avand in vedere ca prin natura meseriei m-am lovit deseori de probleme legate de impartirea bunurilor si de stabilirea drepturilor copiilor si ale parintilor fata de copii in cazul unei despartiri,prefer sa am hartia....

La mine ratiunea invinge intotdeuna,indiferent de sentimente...In anumite situatii hartia conteaza mult mai mult decat credeti si ma gandesc ca e bine sa luati masuri de precautie indiferent de cat de sublim pare a fi partenerul...poate unii dintre voi va amintiti de doamna care a convietuit cu un domn 9 ani ,si-a vandut casa pt a-l lansa pe dansul profesional,dupa care i-a dat elegant papucii si doamna a ramas cu un copil in strada...

repet: toate astea nu au legatura cu sentimentele,dar fiecare doarme cum isi asterne...
Roxxynela
Postat pe 6 Aprilie 2009 01:47
Este corect.Poti face copii cu sotul si trai in concubinaj cu vecinul.Care este problema?
Ioana007
Postat pe 6 Aprilie 2009 15:26
formal...prea simplu...viatza asta nu inseamna doar.. copii ..sau...lucuri de valoare....sincer la momentul de fatza....o femeie are aceleasi drepturi ca un barbat...eu pot sa ma intretin singura...chiar fara ajutor de la un barbat...ceea ce inseamna..ca ,daca se pune problema locuitului...se cumpara tot la 50-50% .eu is in strainatate de multi ani...vad lucrurile altfel de cat le vedeam in tara(poate si din cauza varstei prea fragede) dar sincer..aici vad sute de cupluri care traiesc in concubinaj si nu au pus problema actului respectiv.....un caz interesant....o tanara bogata ajunge sa se casatoreasca apoi vine un copil..ajunge sa divorteze..... dupa un timp isi imparte destinul cu un alt barbat...locuiesc impreuna au deja 2 copii impreuna plus fiul din casatoria ei ....esuata.....da 2 copii in concubinaj...nu are nici o restrictie de sentimente...chiar deloc..... asta ar insemna.....ca mai ii envoie de un alt act?? ca sa se desparta si de acest barbat??....curaj fetelor....pacatuim noi destul.....sau in cazul barbatilor....pacatuiesc si eii destul...darminte sa aiba pe cineva sa vada daca stie sa ii puna o farfurie de mancare in fata si sa aiba cineva grija de ei...(de cei mai neindemanatici) si clar asta ar fii un motiv de a locuii impreuna..dar sa ai langa tine o persona care nu indeplineste toate dorintele dupa casatorie ce zice lumea asta e asa am ales/o si daca e cineva mai slab de ingeri....incep problemele...casnice....bun am spus o parte din multele probleme ce le intampina ofemeie/barbat....in momentul...concubinajului sau casatoriei
garbo001097
Postat pe 23 Aprilie 2009 02:30
Daca e sa aleg intre casatorie si concubinaj...cu omul pe care il iubesc si cu care vreau sa fiu pana mor...fara ezitare aleg casatoria. E cadrul care iti ofera siguranta legala si ca femeie stim toate ca trebuie sa ne protejam cat mai bine. Niciodata nu stii ce se intampla. Sa spunem ca e barbatul perfect, daca se intampla sa moara? Ce se intampla cu tine si copiii? Ce siguranta legala ai? Nici macar sosetele nu i le mostenesti:D Daca te paraseste dupa ce tu ai incetinit motoarele carierei si ai stat pe loc sa faci copii? El a luat prime, si-a cumparat masini si case iar tu 800 ron de la stat pe care i-ai investit in copilul lui!
Indiferent care ar fi situatia...chiar si daca viata isi desfasoara cursul lin si intr-o fericire absoluta si eterna (never happened) pana la 100 de ani casatoria ramane sfanta!
Si e o vorba: frica pazeste bostanaria:) Asa si intr-o relatie..mai bine iti iei tu toate masurile de precautie iar daca aceste masuri sunt si legale si morale cu atat mai bine.
Pacat ca si casatoria asta e ca prezervativul - nu te protejeaza 100% dar e mai bine cu decat fara:D
ammandina
Postat pe 23 Aprilie 2009 15:46
wow...

"El a luat prime, si-a cumparat masini si case iar tu 800 ron de la stat pe care i-ai investit in copilul lui! "

dintr-o data e numai copilul lui ?

e trist...foarte trist...
wife_de_zmeu
Postat pe 23 Aprilie 2009 15:57
Trebuie sa iau aminte !

si eu ca o proasta ma gandeam ca atat mama cat si tatal sunt datori sa isi protejeze copiii ,inclusiv financiar,sa le ofere ce-i mai bun,in masura posibilitatilor,si sa puna mai presus interesele copiilor decat cele personale...

ma gandeam de ce nu le-am cere si lor bani din primele alea pentru a le creste copiii si noi sa ne ducem cu cei 800 lei la shoping?doar este"copilul lui",de parca nu ar fi si al tau...mda...

g67949,mai gandeste-te un pic...chiar daca el moare,datoria oricarei mame este sa-si protejeze intai copilul,copil care e parte si din ea si pe urma interesele ei...cu ce te-ar incalzi sosetele lui daca puiul tau nu ar fi protejat?
Roxxynela
Postat pe 23 Aprilie 2009 17:12
zice ca a investit...deci copilul e ceva din care trebuie sa scoti profit ? eu nu mai inteleg nimic...

adica inteleg...casatoriile se fac si din alte considerente, inclusiv materiale...si petecul ala de hartie e privit ca o polita in alb, ca te protejeaza...de ce anume te protejeaza ?

ca acum si concubinajul e recunoscut, si acolo poti face partaj...

nu stiu...e prea sec pentru mine...
wife_de_zmeu
Postat pe 23 Aprilie 2009 17:22
Treaba cu investitul in copilul lui ati inteles-o complet gresit.
nu ma refeream nici la interesele mele si nici la faptul ca as fugi de raspundere daca as ramane singura cu copilul nostru...nimic mai fals.
Nu e vorba nici de shopping de 800 de ron in loc sa imi cresc copilul cu ei...of.
E vorba de situatia in care femeia isi sacrifica cariera si viitorul pentru familie (chiar daca e vb si de cativa ani nu de o viata de om) pentru ca din senin, din motive care tin de barbat sau de destin, ramane naibii singura, saraca, cu serviciu in loc de cariera(daca si-a dorit-o) - daca il are si pe ala e bun - si apoi ce face? Aici e subiect mare dar ma opresc...cine stie ce polemici mai starnesc si reactii de gica contra complet gratuite.

Nu, copilul nu e o "chestie" in care se investeste!
Casatoria te protejeaza legal si in caz de partaj de exemplu...e un singur exemplu, pot fi 1000.
Prometeus_wife nu ar tb sa fie prea sec pt tine, si nu concubinajul nu este recunoscut in Romania!

ammandina
Postat pe 23 Aprilie 2009 23:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ati fost vreodata infiorator de singuri de ziua voastra? 176 De la: moment31 6 Noiembrie 2009 20:54
Un sfat macar imi puteti.. ca eu nu mai stiu ce sa fac.. 98 De la: Ioana007 10 Mai 2009 16:14
barbat scorpion cu ascendent in leu 1 De la: 19 Octombrie 2009 00:04
femeie scorpion-barbat taur sau barbat varsator 15 De la: SenseiElla 30 Ianuarie 2010 12:29
sunt disperata 28 De la: garbo194630 2 Aprilie 2012 00:57
Setari Cookie-uri