Casatorie sau concubinaj?

Bravo,
si eu am facut la fel, m-am maritat la 20 de ani, fix la un an am nascut primul copil. Cand a mai crescut-a luat intr-o zi certificatul sau de nastere si certificatul nostru de casatorie, a facut calculul sa vada cum stau lucrurile si fericit a exclamat-e bine !
Asa ca alegeti varianta care considerati ca e mai buna, dar sa va ganditi ca daca va hotarati sa faceti copii - sa faceti tot posibilul sa le fiti un bun exemplu in toate, cu atat mai mult in viata de familie.
anisoaraf
Postat pe 4 Decembrie 2009 14:57
teoretic petecul ala n-ar trebui sa schimbe nimic, dar faptul ca abia astepti "sa ai acte pe el" s-ar putea sa schimbe.
quasaria
Postat pe 5 Decembrie 2009 01:28
Anisoara..dar copilului crezi ca-i pasa daca parintii care se iubesc si il iubesc lui au o hartiuta roz numai buna de pus deasupra toaletei...??? te intreb..acel certificat roz crezi tu ca ar putea conserva dragostra celor doi?? te dezamagesc spunandu-ti ca un certificat roz e o chestie fara valaore, atat timp cat ambii parteneri sunt independenti si nu isi cladesc relatia pe considerente de alta natura...Casatorria e doar in conformitate cu un tip de morala inoculata de religie si societate...cam asta in ansamblu...dar e mult de discutat pro si contra privind institutia asta
reyya
Postat pe 5 Decembrie 2009 01:34
copilul crescut intr-o atmosfera calda si frumoasa niciodata nu ar calcula cand a fost el nascut daca parintii lui erau casatoriti...e pur si simplu irelevant aspectul...
reyya
Postat pe 5 Decembrie 2009 01:38
copilului ii pasa de ce ne pasa noua, ca noi il invatam in primii ani ce e important si ce nu. Ca doar nu s-o naste cu obsesia ca e importanta casatoria intre mama si tata. E cineva care il formeaza astfel.... ghici cine.
Si dupa aia zicem aaa.... pai uite, casatoria conteaza pentru copil!
quasaria
Postat pe 5 Decembrie 2009 01:44
sigur daca copilul e bombardat informational ...cu big shituri de genul ,,mama si tata trebuie sa fie casatoriti" ...culmea de cea care il educa respectiv ..sa nu ne prinda mirarea cum de dam peste viitorii barbati cu o mentalitate invechita si deficitara..potrivita cu ,,normele religioase, sociale" etc
reyya
Postat pe 5 Decembrie 2009 01:52
"dam peste" e bine spus.
quasaria
Postat pe 5 Decembrie 2009 07:54
M-am casatorit la 21 de ani impotriva vointei unui neam intreg, rezultatul? am divortat. A rezultat o fetita din prima casatorie pe care tribunalul mi-a incredintat-o spre crestere , taica-su a abandonat-o, nici macar pensia alimentara nu a platit-o.
NU REPREZINTA ABSOLUT NIMIC ACEL PETEC DE HARTIE.
no_identify
Postat pe 5 Decembrie 2009 09:11
Exista si un mod de contrangere la indeplinirea acestei obligatii, deoarece art. 305 din Codul penal prevede in alineatul 1, litera c) ca neplata cu rea-credinta a pensiei de intretinere stabilite pe cale judecatoreasca se pedepseste cu inchisoare de la unu la 3 ani sau cu amenda.

Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate. Impacarea partilor inlatura raspunderea penala, iar daca partile nu s-au impacat, dar in cursul judecatii inculpatul isi indeplineste obligatiile, instanta, in cazul cand stabileste vinovatia, pronunta impotriva inculpatului o condamnare cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei
clippy
Postat pe 5 Decembrie 2009 09:19
inteleg ca de aveai acordul neamului nu divortai. sau asa lasi tu sa se inteleaga.
acel petec de hartie reprezinta intotdeauna ceva : creeaza un cadru legitim pe care construiesti un viitor cu cineva, sau creeaza o mare incurcatura cand ai ales gresit. ca nu garanteaza dragostea, asta-i altceva...
bluelight
Postat pe 5 Decembrie 2009 09:19
bueeeyyy....io-s suparata...
"petecul meu" nu era rooooozzzzz.....!!!!!

cred ca d-aia....
eladaela
Postat pe 5 Decembrie 2009 09:23
ela! iubirea voastra il face rooooz!!!!
clippy
Postat pe 5 Decembrie 2009 09:25
Vad ca a vorbit la trecut.
Doara
Postat pe 5 Decembrie 2009 09:27
clippy, poate sunt eu mai sentimentala si n-am avut de-a face cu un anumit tip de oameni, dar ma intreb ce-ar trebui sa se intample, ca sa te multumeasca faptul ca, tatal copilului tau, a ajuns sa faca inchisoare, pt ca nu ti-a dat niste bani?
bluelight
Postat pe 5 Decembrie 2009 09:28
dorulet....cata perspicacitate

asta ptr ca....l-am pierdut
da' o sa-mi fac unul roz
eladaela
Postat pe 5 Decembrie 2009 09:29
Sa-ti ajute Dumnezeu!
Doara
Postat pe 5 Decembrie 2009 09:30
multumesc
dar cred ca va trebui sa ma ajut si eu
eladaela
Postat pe 5 Decembrie 2009 09:33
intodeauna, ela.
iti tin pumnii!
bluelight
Postat pe 5 Decembrie 2009 09:36
multumesc blue
tu tine-mi pumnii...eu o sa deschid ochii(sa vad daca e roz)
eladaela
Postat pe 5 Decembrie 2009 09:38
eu mi-am exprimat aceasta parere in calitate de copil al caror parinti au divortat cand aveam 10 ani. mama a crescut 3 copii singura. a fost nevoita sa apeleze la judecator de mai multe ori pt. a mari valoarea pensiei alimentare. mentionez ca fratii mei erau de 2 si respectiv 3 ani cand s-a intamplat .....

tatal meu (daca ii pot spune asa) nu mi-a spus niciodata dup divort "la multi ani", nu ne-a cautat niciodata .... doar fratele meu cand a mai crescut l-a cautat pe el .... sora mea nici nu prea stia cum arata tata ....

am ramas cu urmatoarele in urma acestei "experiente": ca femeie trebuie in primul rand sa fii pe propriile tale picioare (realizata pe plan profesional si se subintelege material)! si asta pentru ca sa cazi in picioare daca ti se intampla ceva si ajungi in situatia de a-ti creste singura copilul sau copiii!"

mama s-a descurcat foarte bine si ii multumesc!
clippy
Postat pe 5 Decembrie 2009 09:38
o mama se descurca ptr copiii ei...
asta doar daca nu e o lasa
si nu am vazut prea multe cazuri in care o mama nu s-a descurcat
asta doar daca nu a fost....mama
eladaela
Postat pe 5 Decembrie 2009 09:40
de ce sa te pui in situatia de a fi nevoita sa te lupti cu viata pentru copiii tai?

asta nu inseamna ca nu trebuie sa te casatoresti sau sa nu ai copii! deschide bine ochii si gandeste inainte: cu mintea nu cu sufletul! nu te minti!

certificatul roz nu garanteaza absolut nimic!
clippy
Postat pe 5 Decembrie 2009 09:46
Dar ala bej? Garanteaza?
Doara
Postat pe 5 Decembrie 2009 09:49
doruletule....ce spusei io mai inainte?ha?
eladaela
Postat pe 5 Decembrie 2009 09:50
bej? roz? norocul tau!
clippy
Postat pe 5 Decembrie 2009 09:53
De la: eladaela, la data 2009-12-05 09:50:52doruletule....ce spusei io mai inainte?ha?

Ma gandeam ca esti doar o exceptie ca doar de ala roz se vorbea pe aici.
Doara
Postat pe 5 Decembrie 2009 09:55
mai ...eu nu stiam despre ce (roz)vorbitzi..
acu m-am luminat ....
io l-am pus undeva si nu stiam unde (l-am pierdut)..
dar ,cineva mai propice
l-a gasit....doamne ce m-am bucuraaat...
l_flory
Postat pe 5 Decembrie 2009 09:57
mami...daca nu sunt eu o exceptie,poate esti tu
dar fi convinsa ca nu conteaza culoarea si nici existenta lui
noi sa fim sanatosi....
eladaela
Postat pe 5 Decembrie 2009 09:58
Draga mea...Promoteus_wife...Sper ca esti doar o fetita care a nimerit din greseala pe acest subiect.Cum adica e un subiect prea sec pt tine?Adica sa stai 2,3,7 ani cu cineva,sa renunti la familie si la prieteni pt ca ei nu vad ce -minunat- este el,sa-i fi alaturi zi si noapte,sa renunti la cariera pt el si sa te multumesti cu un simplu job,sa ii oferi toata dragostea,sa ii calci,sa ii faci de mancare,sa faci curatenie dupa el,sa suporti toate jignirile si problemele pe care ti le face soacra,sa trageti impreuna pt un credit de casa luat pe numele lui(ca salarul de la -jobul tau- e clar prea mic pt asta),sa ii mai faci si un copil,si nu neaparat cu intentie,caci astea se mai intampla....si la 25-30 ani sa te trezesti in fundul gol pt ca celulita si vergeturile tale din timpul sarcinii nu pot egala cu talia usuraticii care nu se mai lasa de el?Sau pt ca pur si simplu domnul s-a saturat de viata de familie si vrea sa -isi traiasca tineretea-?
Spune-mi tu fetito,ce viata roz vei avea tu,implicit copilul tau,cand la 30 de ani vei deschide ochii si vei realiza ca nu mai ai casa,nu masina,nu masa la care sa te asezi,nu SOT care sa te stranga in brate cand ti-e rau?...Toate astea sunt acum in proprietatea -celeilalte-femei iar tu,cu tineretea mancata firmitura cu firmitura ai doar un copilas in brate,si care,chiar de are 8kg,trebuie sa il tii continuu acolo,caci nu mai ai un pat si poate nici macar un scaun in care sa il asezi...
Deschide ochii, baga bine la cap si nu mai face pe desteapta fata de cele ce chiar stiu ce vorbesc!Asculta si invata!
dada_horga
Postat pe 5 Decembrie 2009 11:08
in primul rand trebuie sa intelegem bine care este diferenta majora dintre casatorie si concubinaj.casatoria are la baza moralitatea, principiile etice care au fost stabilite de la inceput. dar acum oamenii s-au schimbat si s-au adaptat la o societate moderna si foarte putini oameni respecta traditia.totul a plecat de la Dumnezeu, pt k asa era atunci cand oamenii credeau cu adevarat in taina casatoriei din punct de vedere religios si moral.insa acum timpurile s-au schimbat si tehnologia a vansat.nu mai traim intr-un camp informational restrans , totul e diversificat si am avut posibilitatea sa ne adaptam la nou.ceea ce este foarte bine, numai k oamenii au uitat de moralitate.nu e nimic rau in a trai in concubinaj, doar ca oamenii nu vor sa-si asume responsabilitati si vor sa fie liberi fara a exista presiuni si complicatii in viata lor.asta nu inseama ca nu au responsabilitati, doar ca nu le pasa daca azi le respecta si maine se razgandesc.idseea e ca, taina casatoriei din punct de vedere religios si nu formal il leaga .pentru ca dumnezeu, prin taina casatoriei cele 2 persoane devin una, privesc amandoi in aceeasi directie. dar acum lumea vede totul cum doreste.e la alegerea fiecaruia.eu personal cred in casatorie, si doresc sa ma casatoresc.nu vreau sa traiesc toata viata in concubinaj.daca mi-a sdori asta, inseamna ca nu vreau sa ma casatoresc.
garbo059610
Postat pe 5 Decembrie 2009 11:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cartea 1 De la: garbo001263 24 Aprilie 2009 00:14
Ce sa fac? 23 De la: ladyDY 24 Februarie 2010 21:16
De ce? 5 De la: tutankhamon 24 Aprilie 2009 12:47
povestea vietii mele 6 De la: Ioana007 23 Aprilie 2009 14:46
Cum poti cunoaste barbati daca ai peste 30 de ani? 81 De la: scrichy 9 Mai 2009 15:37
Setari Cookie-uri