Casatorie sau concubinaj?

valei ce le mai incurci, ce te mai contrazici si ce confuz te exprimi!
si_totusi
Postat pe 5 Decembrie 2009 13:17
dada_horga,
din ce ai scris tu nu cred ca are nimeni ce sa invete. Eventual sa invete sa traiasca din banii proprii, sa nu astepte sa ii ia barbatul scaun. Sau sa invete ca un copil nu "i-l faci", ca nu e echivalent cu a-i face o ciorba.
Iar dupa amante de obicei fug ei, nu-l prinde aia cu masina de hingheri si nu-l mai elibereaza, saracul.
Hai ca n-avem 15 ani chiar toate asa, de pe aici.
quasaria
Postat pe 5 Decembrie 2009 13:24
Vai 610 de unde atatea teorii in capul tau?
Las-o balta ca te aprinzi de atata gandit...
lala_cri
Postat pe 5 Decembrie 2009 13:24
dada....tu chiar ai fost cu baticul negru pe ochi??? ce pasishi fata de-ti lua ala tot???? chiar nimic nu avea si numele tau pe acte????ori toata povestea e numai o minciuna.....ori ai fost in coma tot acest timp.......ia reflecteaza la ceea ce ai scris ca nu e in regula.....

a...si apropo...celulita si vergeturile din timpul sarcinii sa stii ca se trateaza.....daca vrei....asa ca nu omai da cotita ca te-ai facut cat balena din cauza unui copil nevinovat.....
tutankhamon
Postat pe 5 Decembrie 2009 13:29
E mare lucru sa-ti imparti viata, casa, timpul, masa si patul cu o persoana care te iubeste si alaturi de care te simti implinita emotional,spiritual,sexual...
Sunt de moda veche si cred in institutia familiei. Asa cum facem curatenie in casa, asa trebuie sa facem curatenie in familie si sa aruncam fara mila - minciuna, ura, lenea si sa pastram doar lucrurile frumoase...
anisoaraf
Postat pe 5 Decembrie 2009 18:49
acea bucata de hartie nu face absolut nimic !!!! Iubirea nu se bazeaza pe aceasta hartie , cu care de fapt te stergi la fund!
Eu sunt o femeie proaspat divortata de abia de o luna .
abracadabra
Postat pe 5 Decembrie 2009 20:02
in 1987 m-am casatorit de gura tatii''cu acte fato ca te lasa bortoasa si fuge'';apoi in 1995 am plecat de la el singura cu un copil mic fara servici...etc,din 2005 stau cu un barbat in concubinaj,mereu aduce vb. de casatorie,dar mie nici ca imi pasa,e de treaba ,familist imi iubeste copilul dar eu ma fac ca ploua,unde-i problema?
utad
Postat pe 5 Decembrie 2009 20:56
ioi,Prometeus wife,casca ochii ceia,n-auzi?!

in rest,reyya,Q si clippy au punctat in locul meu...
preciouss
Postat pe 5 Decembrie 2009 21:52
eu una,m-as marita. dar n-are cine ma lua
matracuca
Postat pe 5 Decembrie 2009 22:56
stii vorba aia....ai grija ce iti doresti, sa n-ai ghinionul sa ti se intimple....
quasaria
Postat pe 5 Decembrie 2009 23:25
De la: no_identify, la data 2009-12-05 09:11:25M-am casatorit la 21 de ani impotriva vointei unui neam intreg, rezultatul? am divortat. A rezultat o fetita din prima casatorie pe care tribunalul mi-a incredintat-o spre crestere , taica-su a abandonat-o, nici macar pensia alimentara nu a platit-o.
NU REPREZINTA ABSOLUT NIMIC ACEL PETEC DE HARTIE.[/quotepoti


poti merge pe calea penala (plangere penala , art 305 ),sau calea civila , actiune civila privind poprirea pe salariu, banii pentru pensia alimentara, retinandui-se direct din salariu si livrati in contul tau.
reyya
Postat pe 6 Decembrie 2009 00:51
(poprirea se face in baza ordonantei de infiintare a popririi trimisa de catre instanta) vezi ART:942 cod civil
reyya
Postat pe 6 Decembrie 2009 00:54
Probabil si casatoria asta este buna in anumite situatii - ca sa te protejeze financiar - dar mi se pare meschin sa amesteci interesele cu sentimentele. Pina la urma pierderea principala intr-un divort nu e ca pleaca cu canapeaua...ci toti anii in care ai crezut ca o sa imbatriniti impreuna.
quasaria
Postat pe 6 Decembrie 2009 01:03
De acord acolo e marea dezamagire..ca ai crezut in Cineva care nu exista in realitate..ca ai ,,investit" afectiv pe deplin ( suna pragmatic stiu cand vine vorba de sentimente) in cineva care nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor tale...aici e Marea dezamagire...
partea legata de bani e mai putin importanta pt cineva cu independenta financiara...eu cred ca totul tine de caracterul lui de a dori sau nu sa-si vada copilul...In plus de asta ,nu-l obliga nimeni ..tine doar de creier si caracter..il ai sau nu il ai, nu toti il au :-)
reyya
Postat pe 6 Decembrie 2009 01:11
Insa mai sus incercam sa-i raspund lui no_identify care parea destul de confuza si ingrijorata de aspectul material .( Tipul din speta ei neavand clar caracter..dar nu suntem aici sa judecam ci sa exprimam pareri)
reyya
Postat pe 6 Decembrie 2009 01:14
pina la urma investesti in relatie, nu in persoana: si cind constati ca relatia nu exista... e un moment cam prost. Desi eu chiar n-am ramas cu traume dupa divort. Bine, probabil nici n-as fi avut cum.
Stiu de ce m-am casatorit, dar nu m-as mai lega la cap a doua oara.

Da, stiu. Nici eu nu judecam, doar spuneam cum am perceput o experienta similara.
quasaria
Postat pe 6 Decembrie 2009 01:17
Sincer...eu sunt o cerebrala ,cand situatia devine critica clar nu doresc sa continui indiferent cat am crezut in relatie sau persoana, sentimentele sunt bune dar pana la un punct .
reyya
Postat pe 6 Decembrie 2009 01:22
Ma rog, la mine a fost oarecum diferit - in sensul ca am sperat ca il iubesc, dupa un timp am renuntat. Cu toate resentimentele si discutiile de rigoare, de ambele parti.
Si in momentul divortului ce imi doream era sa raminem in relatii normale, de doi oameni care se cunosc si pot interfera normal referitor la copil, daca si cind ar fi cazul. Nu mai aveam nimic altceva de lamurit.
quasaria
Postat pe 6 Decembrie 2009 01:26
preci, fata aia nu a priceput nimic din ce am spus eu

de-aia nu ma obosesc sa-i dau nici macar jumatate de raspuns
Anouk
Postat pe 6 Decembrie 2009 08:41
petecul acela de hartie cum il numesti tu, nu face altceva, decat ca iarba vecinului sa para mai verde decat a ta...
si-ti mai da si foarte multe batai de cap, cand vine vorba de divort
adica bani ( care poate nu-i ai ) pt. avocati, etc, etc
cocorita
Postat pe 6 Decembrie 2009 10:08
ma gandeam io,cloneto...
cu toate astea,am tras un ras sanatos cand am dat cu ochii de sfatele aleaia...
preciouss
Postat pe 6 Decembrie 2009 10:12
Eu am citit ce a spus wifa si ce a spus dada si n-am putut observa decat ca dada cu povestea ei a intarit ce a spus wifa si anume ca acea harie nu iti garanteaza nimic si ca poti ramane fara nimic si cu hartia in regula, dar... na, poate am inteles eu gresit.
Doara
Postat pe 6 Decembrie 2009 10:18
dorulet...indiferent ce-au spus fetele,tu ai inteles ce era esential
eladaela
Postat pe 6 Decembrie 2009 10:20
bre,doruletz...
io ma radeam pt ca dadaista aia zicea de cloneta ca-i fetita nestiutoare si c-ar face bine sa caste ochii si urechile la sfatele ei...
ce-i amuzant in chestia asta,te intrebi?
se vede treaba ca n-o cunosti pe cloneta...
preciouss
Postat pe 6 Decembrie 2009 10:23
De asta am facut abstractie pentru ca am vrut doar sa vad daca s-a exprimat ca si cum ar fi tanara si nestiutoare si am vazut ca de fapt a spus cam ceea ce a patit ea.
Doara
Postat pe 6 Decembrie 2009 10:25
bre preci,nu fi si tu asa drastica....e si ea mica(1 mesaj)si nestiutoare
da'mai are timpsa invete
eladaela
Postat pe 6 Decembrie 2009 10:28
da' tocmai pt ca-i asa mica si nestiutoare,elado!
preciouss
Postat pe 6 Decembrie 2009 10:30
Sa nu mai zici niciodata dado ca la 30 de ani esti batrana. E strict problema ta daca dupa nasteri nu te-ai ingrijit si e o mare prostie sa astepti de la barbat sa te intretina. Cam asta e.
Doara
Postat pe 6 Decembrie 2009 10:30
dorulet....fiecare cum se simte
eladaela
Postat pe 6 Decembrie 2009 10:34
Asta cam asa e. Dar e pacat.
Doara
Postat pe 6 Decembrie 2009 10:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mi-e rudine sa le spun prietenelor ca mi-am cunoscut partenerul pe internet 88 De la: Ioana007 3 Mai 2009 07:26
I-am zis ca vreau sa ne casatorim si m-a parasit 106 De la: anamarianow 18 Februarie 2010 00:57
BANII,IUBIREA SAU POTI SA AI DIN AMANDOUA? 12 De la: iasomia 18 Noiembrie 2008 18:23
AM MARII DUBII 8 De la: anemari15 4 Octombrie 2010 16:35
probleme cu vibratorul 111 De la: superbus 13 Mai 2009 11:35
Setari Cookie-uri