Casatorie sau concubinaj?

mda...e mai complicat decat atat, da' se poate simplifica, pt demonstratie

deci, la inceput e iubire, clar, ca altfel, la ce dracu te mai apuci?
iubirea tine fix 3 ani...in cele mai bune cazuri...restul, e can-can
daca apuci sa te casatoresti cat iubesti, e bine, altfel risti sa zici ca ai stat 'enspe ani in concubinaj, si dupa ce te-ai casatorit, divortezi
ideea e ca macar cu obisnuinta si conforul sa ramai, ca restul trece...

no, ce ziceti, ma pricep la teorie ?
zambila
Postat pe 22 Decembrie 2009 14:03
mai, ready, mie nu mi-au zis, dar am vazut eu care am avut o copilarie fericita si mi-au creat multe amintiri...placute...
sora_ilsi
Postat pe 22 Decembrie 2009 14:03
da este o loterie din care eu am miza mereu gresit
garbo089807
Postat pe 22 Decembrie 2009 14:04
zambilo, nu-mi distruge sperantele, mai...eu chiar cred in fericirea viitoarei mele familii...
sora_ilsi
Postat pe 22 Decembrie 2009 14:05
fiecare crede ce stie

sa fie bine la tine!!
sarbatori fericite, ilsi!
zambila
Postat pe 22 Decembrie 2009 14:09
super, zambiluto! si tie la fel!
sora_ilsi
Postat pe 22 Decembrie 2009 14:11


da...poate mos craciun exista...sau macar minuni
zambila
Postat pe 22 Decembrie 2009 14:13
zambilutz, exista, fetita, dar trebuie sa-i dai o sansa.
garbo_C
Postat pe 22 Decembrie 2009 14:20
da
zambila
Postat pe 22 Decembrie 2009 14:22
exista si iubire interminabila, iar de Mos Craciun nu mai zic !
cu siguranta ca toate lucrurile frumoase trebuie sa existe in primul rand in sufletul nostru si sa credem in ele, dar mai ales sa facem ceva ca ele sa ne faca viata interesanta si placuta, asa ca faceti curatenie atat in case, cat si in suflete si faceti loc cat mai mult lucrurilor si faptelor deosebite !
anisoaraf
Postat pe 22 Decembrie 2009 15:23
zambila, confort exista si fara vreun barbat prin preajma... ca sa nu mai zic de obisnuintza.
Deci asta nu e un motiv valabil sa te mariti.
quasaria
Postat pe 22 Decembrie 2009 21:52
si copiii ? cu ei cum ramane ?
anisoaraf
Postat pe 23 Decembrie 2009 19:32
concubinajul sau casatoria sint intre doi adulti, nu intre adulti si copii. Copiii au o mama si un tata care ii iubesc. Relatia dintre mama si tata este intre mama si tata, nu e definita de copii.
quasaria
Postat pe 24 Decembrie 2009 01:55
da ai dreptate -mare e gradina Domnului, iar normalitatea e un lux, cream haos in mintea copiilor luni-vineri la unul, duminica-sambata la...nu mai stiu cine... si uite-asa cresc cu mai multi bunici zapaciti si bulversati pe unde si-au pierdut lucrurile, si visele, si viitorul, iar parintii grabiti sa mai bifeze o noua cucerire - de ce oare i-ar mai interesa copiii ?
poate vine si la tine Mos Craciun si-ti mai schimba conceptiile ca m-ai bulversat cu totul - Mos Craciun e unul sau mai multi ?
anisoaraf
Postat pe 24 Decembrie 2009 22:39
ce e normalitatea?
sora_ilsi
Postat pe 24 Decembrie 2009 22:44
S-au cam dus vremurile cand parintii ramnaeau casatoriti doar pentru copii.
Doara
Postat pe 25 Decembrie 2009 08:49
nu e vorba doar de copii, e important cum stim fiecare sa mentinem armonia si echilibrul in familie, poti fi fericit cu acelas partener si peste 25-50 de ani, cat despre iubire daca iti doresti cu adevarat cu trecerea timpului flacara iubirii poate fi si mai intensa
anisoaraf
Postat pe 25 Decembrie 2009 09:06
nu e vorba doar de copii, e important cum stim fiecare sa mentinem armonia si echilibrul in familie, poti fi fericit cu acelas partener si peste 25-50 de ani, cat despre iubire daca iti doresti cu adevarat cu trecerea timpului flacara iubirii poate fi si mai intensa
anisoaraf
Postat pe 25 Decembrie 2009 09:06
Poti fi fericita si 50 de ani cu acelasi partener. Dar sunt din ce in ce mai rare aceste cupluri. Nu stiu de ce. Si daca se ajunge si nu se mai iubesc (ba dimpotriva), cand isi doresc altceva, mai bine sa se desparta lumea decat sa traiasca copiii intr-un mediu ostil.
Doara
Postat pe 25 Decembrie 2009 09:12
s-a descoperit intre timp ca dragostea dureaza intre 2 si 4 ani, maxim. asa ca cei ce mai simt ceva si peste acest termen isi dau seama ca e ceva anormal si se despart, preferand sa traiasca in normalitate
numai inconstientii o lungesc...
pik_nik
Postat pe 25 Decembrie 2009 09:18
eladaela
Postat pe 25 Decembrie 2009 09:45
anisoaro, nu stiu cum definesti tu "normalitatea", dar s-ar putea sa difere de a fi fericita (sau de a fi el fericit) - iar in cazul asta n-are nici o valoare.
Un copil iubit si care creste intr-o atmosfera lipsita de certuri, scandaluri si ostilitate nu va fi "bulversat" niciodata. Va deveni un adult care va intelege ca este important sa ai o viata frumoasa si isi va asuma deciziile si libertatea de alegere.

PS: Mos Craciun cica sint eu.... asa mi-a zis fie-mea azi dimineata.
quasaria
Postat pe 25 Decembrie 2009 09:49
De la: anisoaraf, la data 2009-12-25 09:06:23 nu e vorba doar de copii, e important cum stim fiecare sa mentinem armonia si echilibrul in familie, poti fi fericit cu acelas partener si peste 25-50 de ani, cat despre iubire daca iti doresti cu adevarat cu trecerea timpului flacara iubirii poate fi si mai intensa
Asa este,,intr-o casatorie mai treci si prin probleme...Ca viata nu o sa fie mereu roz...Dar este bine ca casatoritii sa fie luptatori si sa lupte sa isi pastreze casatoria....Sa se roage la Dumnezeu sa le dea iubire in inima si putere ca sa poata merge mai departe....Pt ca viata si casatoriile mai au si obstacole pe care este bine la luptam sa sarim peste ele....Pt linistea noastra,pt linistea copiilor nostri..
garbo027119
Postat pe 25 Decembrie 2009 15:25
De la: pik_nik, la data 2009-12-25 09:18:28s-a descoperit intre timp ca dragostea dureaza intre 2 si 4 ani, maxim. asa ca cei ce mai simt ceva si peste acest termen isi dau seama ca e ceva anormal si se despart, preferand sa traiasca in normalitate
numai inconstientii o lungesc...
Sau doar inconstientii sunt vagabonti si locuiesc cu caini?eU UNA NU As putea suporta sa dorm cu un caine in pat....Dar daca oamenii nu sunt seriosi,or sa aiba parte doar de caini in viata lor...
garbo027119
Postat pe 25 Decembrie 2009 15:27
irino...uneori un caine poate fi mai "om"
eladaela
Postat pe 25 Decembrie 2009 15:37
da elado...dar si un om poate fi mai caine
LILO
Postat pe 25 Decembrie 2009 15:42
va imbratisez, cu drag...si pe cei buni si pe cei mai putin buni de pe garbolina

din toata fiinta mea un sincer
CRACIUN FERICIT!

HRISTOS S_A NASCUT!!!
LILO
Postat pe 25 Decembrie 2009 15:44
De la: pik_nik, la data 2009-12-25 09:18:28s-a descoperit intre timp ca dragostea dureaza intre 2 si 4 ani, maxim. asa ca cei ce mai simt ceva si peste acest termen isi dau seama ca e ceva anormal si se despart, preferand sa traiasca in normalitate
numai inconstientii o lungesc...


deci asta e normalitatea?
VREU SA FIU ANORMALA, ATUNCI!
sora_ilsi
Postat pe 25 Decembrie 2009 15:51
hihihi....adicatelea vrei concubinaj,ai?!?
preciouss
Postat pe 25 Decembrie 2009 15:55
Fie ca Hristos sa se nasca in inima noastra in fiecare zi si sa ne aduca pace si fericire!
sora_ilsi
Postat pe 25 Decembrie 2009 15:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
exista saloane de masaj erotic pentru femei? 41 De la: adastaicu 6 Aprilie 2010 11:46
vreau sa inchiriez garsoniera in zona Doamna Ghica..... 1 De la: garbo164273 18 Septembrie 2010 10:41
povestea vietii mele 6 De la: Ioana007 23 Aprilie 2009 14:46
in cautarea fericirii.. 28 De la: clau_ro 13 Iunie 2016 19:57
il insel daca ma gandesc la alt barbat cand facem sex? 111 De la: valentino 12 Mai 2009 04:57
Setari Cookie-uri