Casatorie sau concubinaj?

"mormant" e numele meu mijlociu...hihi..
preciouss
Postat pe 13 Septembrie 2009 19:38
enrique iglesias?
panty_C
Postat pe 13 Septembrie 2009 19:39
De la: pantera_neagra, la data 2009-09-13 19:39:10enrique iglesias?


nooooo, prea blondut pentru mine... la mine asa unu mai ciocolatiu... ma distrez cu jocuri de camuflaj...
snowflake
Postat pe 13 Septembrie 2009 19:43
panty_C
Postat pe 13 Septembrie 2009 19:46
Intr-o lume de mizerie, de ce nu ai accepta ca sa ai si tu viitoirul protejat?Ai vazut ca in America, contractul de casatorie, este prevazut cu niste clauze importante pentru cazurile de divort.Femeia cere niste dezpagubiri importante materiale, daca despartirea este din vina sotului si nu a ei.Dintre o femeie romanca, care dupa divort, se trezeste singura si expusa riscurilor,fara un ban, aruncata efectiv in strada, si una americanca, care iese cu o pensie viagera,si are viitorul asigurat -spre exemplu, ia gandeste-te mataluta cine este mai castigata?.............
sophia
Postat pe 14 Septembrie 2009 23:30
depinde cu cine s-a incurcat americanca sa-i iasa si pensia viagera, ca altfel ii ies ochii cautandu-l pe nenorocit prin cele nspe state ale lor, care fiecare au alta legislatie...

faza asta imi aduce aminte de un banc mai vechi: "lucrul intr-o mare companie e ca sexul cu prezervativ: te simti protejat in timp ce toata lumea te f..e"... scuzati vulgaritatea...
snowflake
Postat pe 15 Septembrie 2009 01:26
Pensia asta viagera se poate oferi pina la 1/2 din timpul trait impreuna. Dar asta se face la intelegere cu avocatii pentru ca daca nu e intelegere el plateste 1/2 din timp dar poate sa o poarte pe ea prin tribunal pentru ani de zile timp in care ea plateste avocata. Si asa, tot ce ia de la el se duce in buzunarul avocatului.
El desigur poate sa renunte la servici (caz tipic pentru omul de rind) si atunci nu mai plateste nimic.
Cind au copii e diferit.Adica daca el trebuie sa plateasca plateste ca altfel merge la inchisoare. Daca ea trebuie sa plateasca, nu plateste si nici o lege in USA nu o poate determina sa o faca (vezi bine, ea nu merge la inchisoare).
Ma rog, sunt tertipuri legale ca peste tot in lumea asta.
Daca s-a incheiat casatoria cu certificat prenuptial ...atunci lucrurile sunt diferite.
Ciresica
Postat pe 15 Septembrie 2009 01:32
De la: Ciresica, la data 2009-09-15 01:32:55Pensia asta viagera se poate oferi pina la 1/2 din timpul trait impreuna. Dar asta se face la intelegere cu avocatii pentru ca daca nu e intelegere el plateste 1/2 din timp dar poate sa o poarte pe ea prin tribunal pentru ani de zile timp in care ea plateste avocata. Si asa, tot ce ia de la el se duce in buzunarul avocatului.
El desigur poate sa renunte la servici (caz tipic pentru omul de rind) si atunci nu mai plateste nimic.
Cind au copii e diferit.Adica daca el trebuie sa plateasca plateste ca altfel merge la inchisoare. Daca ea trebuie sa plateasca, nu plateste si nici o lege in USA nu o poate determina sa o faca (vezi bine, ea nu merge la inchisoare).
Ma rog, sunt tertipuri legale ca peste tot in lumea asta.
Daca s-a incheiat casatoria cu certificat prenuptial ...atunci lucrurile sunt diferite.

......DRAGA MEA , CUNOSC BINE DREPTURILE FEMEII IN CAZ DE DIVORT, PARTAJ, INCREDINTARE MINOR, ETC.......SUNT DE ANI DE ZILE IN DOMENIU JURIDIC...
SA, STII, INSA CA SI LA NOI, FEMEIA NU RAMANE CHIAR"DEZBRACATA"...ASTA, BINE INTELES, DEPINDE CE AVOCAT ISI ALEGE.....
sophia1971
Postat pe 15 Septembrie 2009 14:38
bre, in alte tari concubinaju' e la fel de tare ca si casatoria, legal vorbind... ba chiar la unii demonstratia de concubinaj se face pe neshte marturii bine tintite, date in general de prietenele concubinei...

la noi se asociaza concubinaju' cu prostitutia... mentalitate de tzarani palmasi, deh...
zambil
Postat pe 15 Septembrie 2009 14:50
zambilule, o fi de tzaran, dar eu tare mult am vazut-o si la oras... cum e pe la tzara nu ma pronunt, ca n-ar fi frumos, din partea mea, eu toata viata traita intre asfalt si betoane...
si am vazut-o mai ales la barbati, care cica daca nu accepti nu esti femeie moderna, dar pe urma vine cu replica: "pai ce ai pretentii?ca doar nu suntem casatoriti?"... si tu ii calci, speli, gatesti, cum fac si alea maritate, dar el n-are nici o obligatie, ca nu esti maritata cu el... s-acu imi pica fisa... AI DREPTATE... e vazuta ca o prostitutie... da' ghici de catre cine si cine se prostitueaza?
snowflake
Postat pe 15 Septembrie 2009 15:33
flake...

culmea e ca la tara concubinaju' nu-i asa de prost vazut... in definitiv, o femeie in batatura, cu acte sau nu, e un argat in plus... nu prea te lasi de ea...

nasol e la oras, acolo-i buba... cand zisei de tarani palmasi, ma gandeam la sensu' mistocaresc al expresiei, in special legat de palmele alea...
zambil
Postat pe 15 Septembrie 2009 15:37
De la: zambil, la data 2009-09-15 15:37:34flake...

culmea e ca la tara concubinaju' nu-i asa de prost vazut... in definitiv, o femeie in batatura, cu acte sau nu, e un argat in plus... nu prea te lasi de ea...

nasol e la oras, acolo-i buba... cand zisei de tarani palmasi, ma gandeam la sensu' mistocaresc al expresiei, in special legat de palmele alea...
...."Un barbat urma sa se casatoreasca, iar cineva l-a intrebat:"Ai fost intotdeauna impotriva casatoriei? Cum se face ca ti-ai schimbat parerea?
Omul a raspuns:"Se apropie iarna si se pare ca va fi una friguroasa. Costurile cu incalzirea ma depasesc, iar o nevasta mi se pare mai ieftina!"
mihaela_baldea_yahoo_com
Postat pe 15 Septembrie 2009 15:50
casatoria tarzie la barbati, sau maternitatea tarzie la femei, sunt semne de frica de batranetze...
zambil
Postat pe 15 Septembrie 2009 16:01
si de singuratate...cana de apa la batranete...
iasomia
Postat pe 15 Septembrie 2009 16:04
uneori da, zambil, alteori...exista si alte motive
panty_C
Postat pe 15 Septembrie 2009 16:04
care-s alea?...
zambil
Postat pe 15 Septembrie 2009 16:08
pai unul ar fi cel spus de iasomica - si la barbati si la femei - teama de singuratate...
altul ar fi ca te intrebi pentru cine ai trait si ai muncit - la femeile fara urmasi...
si ar mai fi dar...nu vreau sa intru in amanunte

P.S. unii barbati nu pot trai fara menajera
panty_C
Postat pe 15 Septembrie 2009 16:12
pai ala cu singuratatea... e teama de singuratate la batranetze... ca pan-atuncea nu prea ne e teama... golani, deh...

iar chestia cu menajera... una pe bani costa mult mai putin decat o nevasta...
zambil
Postat pe 15 Septembrie 2009 16:18
panterutzo, sa vad cum asimilezi asta: muncesc pentru mine, ca sa traiesc cum imi place mie. nu las nimic in urma mea, dupa mine potopul. e bine?
cat despre singuratate, sa fim seriosi
numai cine vrea e singur
pik_nik
Postat pe 15 Septembrie 2009 16:20
De la: zambil, la data 2009-09-15 16:01:51casatoria tarzie la barbati, sau maternitatea tarzie la femei, sunt semne de frica de batranetze...
...."Traim unii cu altii deoarece este mai confortabil, mai convenabil, mai ieftin. Sa traiesti singur este intr-adevar dificil: o nevasta iti poate aduce atit de multe lucruri. Iti poate face menajul, iti poate gati, poate fi o slujitoare, o ingrijitoare - atit de multe lucruri. Ea reprezinta cea mai ieftina mina de lucru din lume. Face atitea lucruri fara sa fie platita deloc. Totul este doar o forma de exploatare."...
mihaela_baldea_yahoo_com
Postat pe 15 Septembrie 2009 16:21
pai, pikule, sa inteleg ca tu pledezi pentru concubinaj sau pentru viata de don juan?
Ella34
Postat pe 15 Septembrie 2009 16:23
ei, unii nu se simt bine singuri niciodata...nu sunt(em) chiar toti golani(te)

menajera platita poate, dar mai adauga si..."amanta"...platita...- iesi mai ieftin? eu zic ca nu si aici vorbim si de comoditate - de ce sa mai alergi sa cauti, sa te obosesti sa vrajesti?
panty_C
Postat pe 15 Septembrie 2009 16:24
yahoo.com... si cum ti-o mai zice la buletinul de identitate, ca tot mi-l cerea cineva de pe aici ieri: tare "exploatate" mai sunteti voi, mai draga! "cea mai ieftina mana de lucru"?
ba de multe ori cea mai ineficienta si scumpa pe deasupra. hai, lasa lacrimile si pune mana pe secera si ciocan pentru o cauza nobila: invingerea dusmanului exploatator-barbat (sot)
Nelu_Cotrocelu
Postat pe 15 Septembrie 2009 16:24
Asa, nea Nelule, fii revolutionar, invata-le ce inseamna "muerte a los imperialistos!".
anakin
Postat pe 15 Septembrie 2009 16:27
Ella, pledez pentru ce imi vine mai bine in fiecare moment. daca ma simt bine cu cineva, admit concubinajul pana ma plictisesc. dupa aia, admit donjuanismul, desi e impropriu spus poate mai potrivit ar fi vagabondajul sentimental.
in orice caz, exclud termenul menajera. cand am pe cineva alaturi, e partenera.
asta ca sa mai atenuez din impactul profund negativ, reprobator, al convingerilor mele
pik_nik
Postat pe 15 Septembrie 2009 16:27
pik, nu suntem toti la fel - fiecare alege viata care-i place

dar, oricum eram

eu una nu cred in hartii, zambil
panty_C
Postat pe 15 Septembrie 2009 16:27
tovarashu Anakin, pa russki, pajalsta!
Nelu_Cotrocelu
Postat pe 15 Septembrie 2009 16:28
bre nea cotrocelu', matale ce ai acasa, sotie sau servitoare?
si te costa mult?
Ella34
Postat pe 15 Septembrie 2009 16:28
bre pantero...

pai daca e sa nu mai alergi, sa vrajesti sau sa te obosesti in materie de sex, cea mai ieftina solutie e o laba meseriasa, din cand in cand... la ce ne-ar mai trebui o nevasta?...

da' vezi tu, alergatu' si vrajitu' ala e tot farmecu'... ma rog, pentru cine cunoaste, cat de cat... si-l duc puterile...
zambil
Postat pe 15 Septembrie 2009 16:28
Ella, viata mea personala nu intra in discutie... dar ca sa nu te las in confuzie, afla ca eu am acasa o tovarasa de viata si de lupta pentru izbandirea idealurilor revolutiei concubinajului. Si tovarasa aia se numeste Coada familiei (femininul de la Codul familiei ). Nu e scumpa deloc si nici nu-i platesc intretinerea... doar ii mai sterg praful din cand in cand.
Cat despre menaj... mi-l fac singur, ca e mai ieftin, vorba antepostatorului meu
Nelu_Cotrocelu
Postat pe 15 Septembrie 2009 16:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
"Daca nu iti place, pleaca!" 65 De la: garbo001979 25 Mai 2009 12:28
vis distrus pt totdeauna 14 De la: florinabranzea 15 Octombrie 2008 19:41
La umbra 1 De la: garbo001263 24 Aprilie 2009 00:06
Ce sa fac? 27 De la: Ioana007 8 Februarie 2009 16:46
Relatiile dintre veri de gradul 2 15 De la: gabiitsu95 8 Aprilie 2012 01:25
Setari Cookie-uri