cred ca am nevoie de ajutor

Kiki draga: iti scriu incercand sa te 'ajut' desi mare lucru nu stiu daca o sa reusesc. am trecut ptintr-un divort indirect (parintii mei au divortat) si pot sa spun urmatoarele: a fost greu (si din punct de vedere financiar si emotional) sa cresc cu un parinte, dar mediul armonios, civilizat si linistit nu se compara cu nimic. mamei mele i-a fost greu in mod cert, dar a dovedit ca fiecare avem drepturi si daca nici macar acestea nu sunt respectate, atunci nu are rost. cred ca esti o femeie puternica si trebuie sa ai incerdere ca faci ceea ce trebuie si este in interesul tau si al fetelor. cat despre sotul tau: cred ca atunci cand va fi citat la infatisarea pentru divort va realiza ca va va pierde si va incerca sa te/va recucereasca cu un comportament exemplar. incearca sa schimbi ceva la tine pentru un plus de incredere, inconjoara-te cu oameni inteligenti si calzi care sa te inteleaga si sa te spijine. faptul ca ai parintii sau pe cineva apropiat alaturi este important. cat despre fetita ta mai mare: esti mama ei si din ce ai scris cred ca petreci mai mult timp cu ea decat tatl ei, cred ca stii sa o faci sa inteleaga ca tu ai dreptate, cred ca trebuie sa-i spui ce face tatal ei si ca de fapt el te impinge/constrange sa divortezi prin ce face si atitudinea fata de voi.ai incredere ca va fi bine, apropie-ti fetele mai mult, fa-le sa aiba incredere nelimitata in tine. numai bine!
notme
Postat pe 5 Ianuarie 2009 10:59
La multi ani!Sa aveti un an cu multe impliniri,realizari si multa ,multa dragoste !
Sa va spun despre mine...Am petrecut cele mai urate sarbatori din viata mea si asta nu din cauza ca mi-a lipsit ceva ...material.A lipsit atmosfera de familie,armonia...A fost prea multa liniste,o liniste apasatoare.Atat.Nu ne-am certat,dar nici n-am vorbit(pt ca nu mai avem ce)am fost toti patru acasa.Am mers pe la fini,pe la cunostinte,paream familia ideala,asa cum eram cu adevarat odata...
Sambata l-am anuntat ca am bagat actele pt divort.Si de atunci e turbat.Nu mai vb cu mine e negru de furie.Cred ca deseara o sa avem discutii aprinse pt ca se va interesa daca e adevarat(nu m-a crezut-a inceput sa rada)si mi-a zis ca daca am depus cererea sa ma astept la tot ce e mai rau.Acum astept.Fetita cea mare banuieste ca se petrece ceva si e cu ochii pe el de cate ori se apropie de mine(mi-a zis sa tip daca da in mine).E o situatie foarte urata mai ales pt fete.Mi-e cam frica de ce urmeaza dar sper sa am puterea sa trec cu bine peste tot.
kiki33
Postat pe 5 Ianuarie 2009 15:10
sunt sigura ca vei trece cu bine peste toate. lasa deoparte sentimentele si fii puternica, sa nu te simta ca-ti pare rau si suferi. gandeste-te ca ai macar avantajul unei situatii bune materiale si asta conteaza mult. alte femei nu au aceasta sansa. deci, sugestia mea: du-te la cumparaturi, plimba-te, intalneste-te cu prietene, stai de vorba chiar si cu un psiholog. Doamne ajuta sa fie totul bine la final.
georgiana_irl
Postat pe 5 Ianuarie 2009 19:18
La ce aiu nevoie de ajutor draga mea?La spalat cearsafurile, sau la batut covoarele?
Ioana007
Postat pe 5 Ianuarie 2009 19:48
De la: Ioana007, la data 2009-01-05 19:48:47La ce aiu nevoie de ajutor draga mea?La spalat cearsafurile, sau la batut covoarele?


Dupa parerea ta conteaza doar banii?Eu apreciez alte valori in fata celor materiale.
kiki33
Postat pe 6 Ianuarie 2009 13:15
nu conteaza doar banii, evident. DAR nu vreau sa aflu vreodata ce inseamna sa fii si inselata de sot, si cu 2 copii si saraca...sa vezi atunci in ce situatie disperata te-ai afla ca n-ai avea unde sa te duci, cu ce sa cresti copiii si el ti-ar lua probabil si perdelele de la ferestre...am auzit de astfel de cazuri. de aceea ma gandeam ca te poti agata de ideea asta. desi e bine sa tinzi mereu spre mai sus si mai bine uneori nu strica sa te uiti si in jos. sa auzim numai de bine.
georgiana_irl
Postat pe 6 Ianuarie 2009 16:38
Valorile sunt numai materiale.Celelalte sunt numai fantezii stiintifico-fantastice.
Ioana007
Postat pe 7 Ianuarie 2009 16:03
PT IOANA007VALORILE NU SUNT NUMAI MATERIALE ,SUNT :MORALE ,SPIRITITUALE ............BINEINTELESPENTRU CEI CE LE RESPECTA SI CRED IN ELE.
ghelene_06
Postat pe 8 Ianuarie 2009 19:40
Acum incepe iadul pt mine.Sper sa fiu in stare sa fac fata tuturor atacurilor.
Am incercat aseara sa stabilesc niste reguli cu sotul meu,adica sa-l fac sa inteleaga ca trebuie sa avem de acum inainte o relatie buna,ca avem de crescut doi copii care sa se bazeze deopotriva pe ambii parinti...etc...Si mi-a raspuns printre dinti:s-o crezi tu...Am ajuns sa fiu amenintata (indirect)ca nu se stie daca mai apuc anumite evenimente din viata fetelor...si ca o sa aiba el grija sa nu raman eu cu nimic.La ce nu-mi poate lua pune el foc.Ce credeti:e nebun sau e doar diabolic?
kiki33
Postat pe 9 Ianuarie 2009 16:01
kiki33, iubita, nu te lasa coplesita de rautatile unora. da. aici gasesti multi oameni pasatori.
hmmm. ce-mi vine in minte este un film pe care l-am revazut pe hallmark ieri noapte ...pentru a V-a oara, cred. scenariul: familie fericita, el se indragosteste de una, se muta la ea, sotia se resemneaza cu greu, mai tarziu vede ce om mic e tipul, el este parasit si de iubita care era mai tanara dar nu era potrivita. vrea sa se sinucida. doamna parasita isi gaseste un barbat minunat care inca isi mai iubeste sotia decedata. Morala? nu-mi spune ca
este doar film. STIM TOTI CA TOTUL ARE PLATA SI RASPLATA IN VIATA. si totul are un rost. Nu-ti fie teama sa scapi de mocirla in care el v-a adus pe toti. rezolva problema EXACT ASA CUM SIMTI TU. Fii atenta la ce simt copiii, explica-le foarte frumos si clar. Consulta avocati, etc. Cine a gresit (adica el... ) va plati amar tot. tu vei renaste si vei fi macar linistita. promit. eu vad in viata mea si a celor din jur numai astfel de echilibre. acum iti pare imposibil de crezut. nici nu te pot convinge asa. poate este bine sa studiezi pe cei din jurul tau... sa vezi unde apare echilibrul. poate iti va face curaj constatarea ca totul este pentru evolutia individului bun, valoros, asa cum banuiesc ca esti tu. te rog sa nu disperi. si sa purcezi la fapte. te astept cu noutati.
pup maxim. si pentru copii la fel .
gianiblue
Postat pe 9 Ianuarie 2009 16:21
Ioana, eronat: cand ard valorile alea ale tale, cand se pierd ramane zero. Sorry, dar dupa definitia valorilor, ele lasa in urma ceva. deci foloseste alt termen, please.
gianiblue
Postat pe 9 Ianuarie 2009 16:24
kiki, iubita, dar deja razbunarea a inceput. tovarashul este dus deja. deja imi frec mainile de bucurie: mama draga, il asteapta iadul. Nu pe tine. tu tine piept. ajuta-te cu familie si prieteni. ce neispravit! Doamne, nu-i mai aduni pe astia?
gianiblue
Postat pe 9 Ianuarie 2009 16:26
Ioana, acum am mai citit un comentariu de-al tau... ma rog... o mizerie de asta. draga mea, nu ai ce face? stai pe prispa? de ce nu iti vezi de treaba ta in materialul tau marunt ca sa nu mai deranjezi pe aici ? e o idee super, te asigur...
gianiblue
Postat pe 9 Ianuarie 2009 16:30
Daca te-as fi rugat sa citesti despre "Sacru" sau "Teoria Timpului," ai fi declarat ca mai bine suporti "mizeriile".In ce priveste ideile tale salvatoare, poti sa ti le bagi undeva: Intr-un dulapior, sa le incui cu cheia si apoi sa o arunci.Faptul ca te bucuri de raul altuia, fie el prieten sau dusman, si iti freci mainile de bucurie,(simulacru al spalarii mainilor care imita gesturile lui Pilat din Pont,), imi arata cat de dulce esti.Puterea unei femei, nu sta in razbunare, ci in dragoste si iertare.Sunt sentimente pe care inca nu le-ai invatat.Este mult mai comod sa lasi gura aia a ta pacatoasa sa vorbeasca fara tine.Mersi pentru ca m-ai facut taranca proasta(ideea ta cu prispa.)Dar am sa te trag de par pana cand ai sa strigi:-Valeu, nu mai fac.Si poate ca atunci am sa te las sa-mi saruti mana.(Cred ca in loc de sarut, mi-ai pune in mana o grenada dezamorsata sau cativa microbi de Ebola.)Asa se intampla cu prietenele astea ale noastre care umbla hai hui prin luna si nu mai cunosc lumea.Mai invata, iubito, mai invata...
Ioana007
Postat pe 9 Ianuarie 2009 18:34
frumos. ai dat dovada de multa dragoste si iertare; cred ca vede toata lumea. ce este, Ioana? ai citit doua carti si le pui titlurile aici pe forum? esti sigura ca ai inteles bine ce ai citit? eu ma indoiesc real.
pai bebe, dintre cei doi in cauza, kiki este cea pagubita iar tu nu ai aratat decat un superior dispret. esti sigura ca nu-l merita tovarasul? imi cer scuze ca nu sunt atat de generoasa ca si tine (de ex. imi poti oferi ocazia - daca indeplinesc conditiile - sa iti sarut mana - bax!). cine greseste plateste! asta-i ideea. echitate, bebe, echitate. femeia nu a gresit cu nimic. tu ai prins aceasta idee? vrea sa plece din mocirla. si tu pe ea o dispretuiesti? Ioana, iti spune ceva sintagma "valori morale"?
sa ma tragi de par? Ioana, esti crescuta la mahala?
gianiblue
Postat pe 9 Ianuarie 2009 18:52
giani si ioana imi sunteti dragi si nu-mi place cand va vad in ring. acusica ma bag si eu langa voi, tragem o paruiala pe cinste si apoi mergem la un pahar de cherry. dar, il platiti voi. va prindeti?
de fapt, ioana sa o faca pe cavalerul si sa scoata banutii
si_totusi
Postat pe 9 Ianuarie 2009 20:04
kiki, nu stiu daca e diabolic sau incerca sa te intimideze. eu zic ca, mai prudent e sa fi foarte atenta . daca te-a amenintat, nu e greu sa puna si in aplicare ceea ce spune. sunt batausi din astia de femei care cred ca asa rezolva conflictele. o sa trebuiasca sa ai mult curaj. starea de stres si , de ce sa nu recunoastem - frica, e cumplita
daca ai avea unde sa stai cu fetele pana la divort,ar fi ok.
si_totusi
Postat pe 9 Ianuarie 2009 20:13
ehhh...incepe criza asta sa faca buhuuuuhuu la noi,imi place sa cred ca din cauza asta unii sunt atat de usor ofensabili....


este pacat! forumul a inceput sa fie viu,nu avem dreptul sa-i spunem nimanui sa plece...


iar kiki in mod sigur de alt calvar vorbea ea acolo.

hai kiki bafta! administarea a terminat vad...a fost mustruluita dar ea a spus ca i-a prins bine...

o sa fie bine...
iasomia
Postat pe 9 Ianuarie 2009 20:14
stimati parteneri de dialog, nu va mai certati , unii dintre voi, sa nu uitam ca inainte de toate trebuie s-o sprijinim pe kiki cu tot ce putem, nu s-o intristam cu injurii.... eu zic ca tipul se simte incoltit si acum se va vedea ce fel de caracter are. imi este foarte clar ca va plati pt tot, si material si altfel. viata o va dovedi. insa doar kiki poate sti cat de periculos poate fi, ea a trait cu el. deci atentie maxima. imi pare tare rau sa stiu ca exista o femeie care trece prin asa ceva. tare rau...dar va trece. si satisfactia va veni dar mai tarziu si cred ca atunci nu va mai conta pt tine kiki. acum insa fii tare si mai ales procedeaza dupa cum iti dicteaza instinctul tau din adancul fiintei. acela nu te insala niciodata. si bineinteles credinta in dumnezeu. si mai suntem si noi, prietenii tai virtuali
georgiana_irl
Postat pe 9 Ianuarie 2009 20:30
Kiki, e posibil sa recurga la amenintari doar ca sa te intimideze. Unii oameni cand vad ca pierd ceea ce au, ameninta. Dar nici varianta ca sa se tina de cuvant nu o abandona cu totul. Fii foarte precauta si da, ar fi foarte bine sa nu stai cu el pe perioada divortului si al partajului. De luat nu poate sa-ti ia decat ceea ce are dreptul si asta stii din start in functie de cine e proprietar pe apartament, bunuri, etc.
Micass
Postat pe 10 Ianuarie 2009 08:55
cat sunt casatoriti, chiar daca ap. e pe numele lui, tot pe jumatate va fi impartit daca a fost dobandit pe timpul casniciei.

exista probleme daca e vreo situatie incurcata si e trecut pe numele parintilor sau mai stiu eu ce alte incurcaturi din acestea.
el poate cere pprocentaj mai mare invocand contributia adusa .

totul este avocatul. un avocat bun, te scoate din incurcatura. atentie deci, atentie ce avocat alegi. sunt destui din acestia care ,parca pledeaza pentru partea adversa. ca peste tot. oameni competenti sau mai putin competenti. daca alegi rau, pierzi cu dreptatea in mana.

stiu ca un astfel de proces poate dura mult daca nu e facut cu acordul partilor. faptul ca sunt si copiii minori, va merge putin mai greu . asa ca trebuie rabdare si nervi de otel.
si_totusi
Postat pe 10 Ianuarie 2009 09:11
In ce priveste cartile, eu nu vorbesc decat despre cartile pe care le scriu.Nu pun la indoiala inteligenta ta.Partea rea este ca folosesti inteligenta intr-o directie gresita.Potrivit teoriei mele despre timp, noi suntem cei care influentam evenimentele si obtinem rezultatele pe care le culegem in viitor.Daca in clipa aceasta influentam negativ un eveniment, este si normal ca viitorul legat de acel eveniment sa fie negativ.Din aceasta cauza am vorbit despre dragoste si iertare.Popular exista o expresie:"Culegem ceea ce am semanat" Majoritatea femeilor, ne plangem ca relatiile noastre merg prost si esueaza.Dar nici una nu stim cum sa influentam lucrurile pentru ca viitorul sa fie fericit.Ne miscam orbeste, acceptam viitorul cu defectele lui, si lucrurile acestea se repeta la infinit.Sincera sa fiu, am vrut sa te trag de mot.Dar tu esti doar o prietena ratacita si suparata.De aceea te iubesc si te iert, chiar daca sentimentele tale nu vor fi aceleasi.
Ioana007
Postat pe 10 Ianuarie 2009 20:27
Ioana, hai sa facem pace. Caci altu-i scopul aici, nu lupta ca intre chiori.
Ok. Tu ai dreptate cumva... dar uiti ca exista si celalalt intr-o relatie. Cu vointa si alegerile lui. Care se rasfrang si asupra ta. Cand vorbeam de echitate, ma gandeam la faptul ca omul cand se angajeaza intr-o chestie pe viata, cum este casnicia, el triseaza si tot el este cel care face probleme celui pagubit, este firesc sa culeaga ce seamana el. Eu nu cred ca kiki a semanat situatia, ci el. fii draguta si recunoaste ca am si eu o logica in ce spun.
gianiblue
Postat pe 10 Ianuarie 2009 21:23
In cuplu, intotdeauna partile sunt vinovate, chiar daca nu in egala masura.Ori in clipa in care zici da, la ofiterul starii civile, trebuie sa iti bine partenerul, altfel ajungi la faliment inainte de pierderea termenului de valabilitate.
Ioana007
Postat pe 10 Ianuarie 2009 21:29
Ioaaanooo, tu nu traiesti pe pamant. serios. dar cate neveste sau soti nu s-au plans ca partenerii lor s-au schimbat, in mod real? tu chiar nu cunosti dramele astea? Fii atenta; te ia unul/una si tu esti mereu cea/cel de care s-a indragostit. adica premisele tale. caci si tu te schimbi, dar pentru binele cuplului. Dar musiu/tovarasha are chef de schimbare. si incepe sa-i puta totul acasa etc. tu chiar nu ai vazut? pacat. e plina lumea de exemple.
gianiblue
Postat pe 10 Ianuarie 2009 21:35
fetelor, stiu ca ce va voi intreba n-are nici o legatura cu subiectul discutat aici... dar, totusi, o sa va intreb: ce s-a intamplat cu utilizatorul VANGHELIS007???? ieri citeam un subiect mai vechi si am facut,accidental, click pe avatarul lui si ..... am primit mesajul: acest utilizator nu mai exista. Stie cineva unde a disparut Vanghelis???? Imi lipsesc ai lui Suzuki si Suzuka.
Inca o data scuze pentru ca sunt offtopic.
O seara buna.
frida67
Postat pe 10 Ianuarie 2009 21:38
Draga KIKI, exista un Dumnezeu si toti platim pt ceea ce facem mai devreme sau mai tz, asa va platii si "dragul" tau sot....daca asta e voia Domnului ca voi sa divortati ia-ti "inima in dinti" si mergi inainte..
NU exista termenul "imi pierd fetele" kt timp vei fii in viata te vei numii mama lor...
Sunt persoane care trec prin situatii mai grele decat a ta...( ex. mama, a carei fata se sfarseste subit la doar 18 ani si la niciun an de la decesul ei ...sotul divorteaza....
Fii tare...te va ajuta Domnul si va fii bine!!!
Salut pe cei care posteaza aici...sunt noua pe forum:)
anayulya
Postat pe 11 Ianuarie 2009 10:35
pentru Ioana007.cind citesc ce scrii pe forum ma duc cu gindul la vanghelis007.sunteti rude sau aceeasi persoana?tu ai aparut si el a disparut cam in aceeasi perioada.
ghelene_06
Postat pe 11 Ianuarie 2009 15:31
ghelene, esti perspicace. s-ar putea, daca nu se confima teoria ta, ca universul sa inlocuiasca pe vanghelis care ne lipseste tuturor. Cu Ioana. Acida si necrutatoare. Dar cred ca e bine, de multe ori, sa intri sub dusul ei rece.
gianiblue
Postat pe 11 Ianuarie 2009 20:27
Va multumesc pentru mesaje si-mi pare rau pt divergentele de opinie dintre voi.Fiecare gandeste si simte in felul lui.
Eu sunt bine,situatia acasa e calma.Ce-i drept,inca n-a venit citatia pt sotul meu.Cred ca s-a consultat cu avocatul si a devenit mai putin ostil.Incearca sa vorbeasca cu mine dar nu prea avem ce.Sau a inceput sa realizeze ca vorbesc serios si ca nu ma mai sperie amenintarile lui.E constient ca nu are ce sa-mi faca,fetele sunt cu mine si nici nu le poate lua si prin urmare nu e bine pt el sa se poarte urat cu mine.Nu era dispus sa divorteze,nu si-a dorit acest lucru.Pt el era f bine ca eu sa stau acasa cu fetele si el sa-si traiasca viata cu iubita lui.Nu voi accepta asa ceva pt toti banii din lume.
Acum am o alta problema:ma tot piseaza unii apropiati sa retrag cererea ca le pare rau de el,de noi,ca nu ne pot vedea despartiti...etc.Dar eu nu am niciun motiv sa dau inapoi :el nici macar nu a venit sa stea de vorba cu mine despre asta,e un las,poate ca nici nu-si doreste sa dau ina[poi.Asa ca voi merge inainte,orice mi-ar zice ei.E simplu sa privesti din afara si sa-ti dai cu parerea.Le-am spus sa se puna in locul meu si apoi sa vorbeasca.Am plecat pe acest drum si daca nu voi avea un motiv FOARTE serios nu ma voi opri.2009 e anul varsatorului si imi va fi bine orice as face.

kiki33
Postat pe 12 Ianuarie 2009 12:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un sfat 96 De la: Ioana007 12 Aprilie 2009 07:13
tiati ca... 8 De la: micabis 13 Aprilie 2009 22:17
buna..am si eu o problema...sau..o dilema 117 De la: valentino 5 Mai 2009 05:26
Si e si gravida 3 De la: tutankhamon 24 Aprilie 2009 12:34
buna,as avea nevoie de un sfat. 7 De la: garbo023662 23 Iulie 2009 16:42
Setari Cookie-uri