Cu ce am gresit eu si ce pot sa fac ?

Sint cu sotul meu de 20 de ani,am trei copii si am mare nevoie de sfaturi.Sotul meu este foarte impulsiv si violent nu se poate comunica cu el si se enerveaza foarte repede si ma bate fara motiv,in primii ani de casnicie nu ma batut dar avea un comportament tot urit fata de mine.Bataile au inceput dupa nasterea primului copil si apoi a inceput izolarea mea[la lucru nu am avut voie sa merg,prietene nu,si treptat mia interzis sa-mi vizitez parintii].Dupa o bataie crunta fara motiv intro noapte am mers la parintii mei[locuiesc in satul vecin]cu copilul mic in brate si stiti ce au facut ei find de moda veche si interesindui mai mult ce vorbeste lumea in sat decit ce sufar eu de dimineata m-au dus inapoi si mi-au zis[stai mama acasa la tine ca asa mai bate barbatul femeia vrei sa rida lumea in sat de noi]si eu bataie am luat dar la ei nu m-am mai plins si sotul meu a vazut ca eu nu am de ales si nu am unde pleca a facut cea vrut cu mine.Timpul a trecut cu mari suferinte si acum am 40 de ani si el este la fel nu ii place nimic ce fac eu sau copii,da vina pe noi pentru orice daca bate vintul tot vina mea e ma facut dependenta de el daca am nevoie sa cumpar ceva trebuie sa cer bani de la el desi muncesc acasa din greu[cresc animale,cultiv legume,casa,copii etc.Am incercat sa am o discutie cu el si m-am ales cu o bataie si mia zis ca ma batut ca sa stiu cine este seful.Ma intreb de multe ori daca avea o sotie rea ,alcolica,lenesa si umbla cu alti barbati atunci la aia cei facea.Eu ce as putea face?un loc al meu sa stau cu copii nu am servici,bani nu si nu as putea sa-mi parasesc copii pentru nimic in lume.Chiar daca mia facut atita rau eu pe el nu il urasc dar nici nu pot sa il iubesc,si stiu ca face asta ca asa a vazut in familia lui findca socrii mei se bat si se acuza reciproc chiar fara sa aiba un motiv anume si pe trei frati a sotului ia parasit sotiile doar eu am fost proasta si am stat sa sufar.Voi ce sfat mi-ati da?ce as putea eu face?

Postat pe 26 Februarie 2009 10:30
draga acum e destul de tarziu si totusi ai putea merge la una din fundatiile de protectie a mamei si a copilului mai ales ca spui ca va bate si pe tine si pe copii in moduri repetate.Baga la divort si cere de la politie o adeverinta in care sa se precizeze ca nu are voie sa se atinga de voi .Acum exista tot felul de organizatii care protejaza drepturile copiilor si al mamelor apeleaza la una din acesete organizatii sociale te vopr ajuta asta va fi un nou inceput si emriti sa o iei de la capat!!!
mamaruta
Postat pe 26 Februarie 2009 10:37
astepti cumva sa te schilodeasca ca sa-ti dai seama ca ai pierdut o viata langa el cand puteai sa traiesti langa altcineva care sa te respecte si sa te iubesca?gura lumii...lumea nu ia bataie de la acest om si nici nu-ti creste copiii.Pentru ce iti pui atatea intrebari cand raspunsul e la indemana ta?daca nu ai un loc unde sa stai cu copiii ,te duci frumos la o organizatie care protejeaza mama si copii si termini tot calvarul....nu astepta sa te omoare pentru ca vei lasa pe drumuri copiii iar pe el cred ca nu-l va mustra constiinta ,doar e seful...iti expui copiii la un pericol mult mai mare decat acela de nu avea o casa si nici bani...riscul de a ramane marcati pe viata .
Roxxynela
Postat pe 17 Aprilie 2009 01:35
draga mea,lasa-l ca inca nu e prea tarziu.si eu am trecut prin asa ceva si l-am lasat,da-i dracului de lasi idioti,lasa-l,sfatul meu
meandjustme
Postat pe 1 Mai 2009 15:19
De la: ramonamaxim43, la data 2009-05-01 15:19:33draga mea,lasa-l ca inca nu e prea tarziu.si eu am trecut prin asa ceva si l-am lasat,da-i dracului de lasi idioti,lasa-l,sfatul meu

Esti pe marginea prapastiei,nu-i frumos sa dai cu pietre-n toti...
valentino
Postat pe 1 Mai 2009 15:22
De la: ramonamaxim43, la data 2009-05-01 15:19:33draga mea,lasa-l ca inca nu e prea tarziu.si eu am trecut prin asa ceva si l-am lasat,da-i dracului de lasi idioti,lasa-l,sfatul meu



ce pragmatica poti fi!!!...cand e vb de...altiii!!!
dar...daca ar fi vb de tine...cum ar fi?
iata ceva....pt meditatie!!!!
ovidiu42
Postat pe 1 Mai 2009 15:22
auzi draga ovidiu,am fost exact in situatia ei,numai ca eu am 4 copii,si nu m-a batut chiar asa,
asa ca am trcut prin ce trece ea,si stiu exact ce simte,si mai ales cum se simte
draga mea,lasa-l cat inca mai ai timp,cat inca nu te nenoroceste
meandjustme
Postat pe 1 Mai 2009 15:35
Poate ma lamuriti si pe mine cu o chestie: daca barbatul cu care traiti e violent si nu va intelegeti cu el de ce faceti 4 copii sau 3 copii cu el? Inteleg primul de ce se face. Hai si al doilea, dar dupa aia? Care e logica? Poate imi explici si mie ca mie mi-e imposibil de inteles.
Micass
Postat pe 1 Mai 2009 18:53
eu,am fost prea fricoasa,m-am lasat controlata de el din toate punctele de vedere,si mai zic c-am fost si cam prostuta
meandjustme
Postat pe 1 Mai 2009 20:48
De la: ramonamaxim43, la data 2009-05-01 20:48:23eu,am fost prea fricoasa,m-am lasat controlata de el din toate punctele de vedere,si mai zic c-am fost si cam prostuta


E bine ca din greselile trecutului sa trgem invataminte pt viitor.Daca reusim sadevenim mai intelepti,vom avea si noi si altii de cistigat,daca nu,e vai...Dupa un soc de acest tip,riscurile de a cadea in extreme e urias,mai ales la inceput,asa ca...
valentino
Postat pe 1 Mai 2009 21:01
De la: ramonamaxim43, la data 2009-05-01 15:35:22auzi draga ovidiu,am fost exact in situatia ei,numai ca eu am 4 copii,si nu m-a batut chiar asa,
asa ca am trcut prin ce trece ea,si stiu exact ce simte,si mai ales cum se simte
draga mea,lasa-l cat inca mai ai timp,cat inca nu te nenoroceste



ramona...pt ca mi teai adresat direct...sincer...imi pare rau ca ai trecut prin asta!!!
pb aici...se punea altfel!!!
ca...atunci cand e vb de violentza...e de rau!!!
iar in ultimu` timp...tot despre asta citesc pe aici!!!
nu ma bucur...sincer!!!!...nu ca vad violentza!!...ci ca...lumea incearca sa si socializeze!!!
deci...iata ca viata e asa...cum o percepe fiecare!
ovidiu42
Postat pe 1 Mai 2009 21:09
De la: Roxxynela, la data 2009-04-17 01:35:57astepti cumva sa te schilodeasca ca sa-ti dai seama ca ai pierdut o viata langa el cand puteai sa traiesti langa altcineva care sa te respecte si sa te iubesca?gura lumii...lumea nu ia bataie de la acest om si nici nu-ti creste copiii.Pentru ce iti pui atatea intrebari cand raspunsul e la indemana ta?daca nu ai un loc unde sa stai cu copiii ,te duci frumos la o organizatie care protejeaza mama si copii si termini tot calvarul....nu astepta sa te omoare pentru ca vei lasa pe drumuri copiii iar pe el cred ca nu-l va mustra constiinta ,doar e seful...iti expui copiii la un pericol mult mai mare decat acela de nu avea o casa si nici bani...riscul de a ramane marcati pe viata .

Nu inteleg..niciodata nu e prea tirziu pentru lucruri de astea!!
la 40 de ani isi poate gasi pereche oricum.E prea tirziu numai daca te omoara ,dar pentru un pic de liniste .chiar daca e pentru o zi, niciodata nu e prea tirziu!!
luc70
Postat pe 7 Mai 2009 20:23
De la: Micass, la data 2009-05-01 18:53:12Poate ma lamuriti si pe mine cu o chestie: daca barbatul cu care traiti e violent si nu va intelegeti cu el de ce faceti 4 copii sau 3 copii cu el? Inteleg primul de ce se face. Hai si al doilea, dar dupa aia? Care e logica? Poate imi explici si mie ca mie mi-e imposibil de inteles.

explicati e ca ar tebui sa fii in pielea lor si apoi iti explici singura!!!
luc70
Postat pe 7 Mai 2009 20:25
Forta!!Nu a inceput si nu s/a sfirsit lumea cu sotul tau!!Ghinionul tau ca ai iubit pe cineva care nu merita!!
mai este loc pentru altul!!invata sa ai grija de tine!!!bafta!!
luc70
Postat pe 7 Mai 2009 20:27
vad ca tot ne intersectam azi...

adicatelea, ar trebui sa stea pana la 40 jde ani, sa ia bataie, in speranta ca o sa vina si vremea ei? ca o sa aiba o zi linistita din aia 40 de ani ?

m-am uitat la profilul tau...pentru 38 de ani ar trebui sa fii mai responsabila in afirmatii...

sau incurajezi violenta domestica si nu ne dam noi seama ?
wife_de_zmeu
Postat pe 7 Mai 2009 20:28
De la: luc70, la data 2009-05-07 20:25:26
De la: Micass, la data 2009-05-01 18:53:12Poate ma lamuriti si pe mine cu o chestie: daca barbatul cu care traiti e violent si nu va intelegeti cu el de ce faceti 4 copii sau 3 copii cu el? Inteleg primul de ce se face. Hai si al doilea, dar dupa aia? Care e logica? Poate imi explici si mie ca mie mi-e imposibil de inteles.

explicati e ca ar tebui sa fii in pielea lor si apoi iti explici singura!!!

N-am cum sa fiu in pielea lor pentru ca eu de la prima palma m-as fi rasucit pe calcaie si as fi plecat. N-asteptam sa fac 2-3 copii. Asteptam sa imi explice cineva logica.
Micass
Postat pe 8 Mai 2009 07:52
nu exista logica, micass

fata asta se da si ea pe forum si posteaza aiurea...nu vezi ca nu citeste topicul cap coada ?

am mai vazut noi de-astea...ma mir ca nu a postat si la rodicuta

sau ???
wife_de_zmeu
Postat pe 8 Mai 2009 09:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ati fost vreodata infiorator de singuri de ziua voastra? 176 De la: moment31 6 Noiembrie 2009 20:54
Un sfat macar imi puteti.. ca eu nu mai stiu ce sa fac.. 98 De la: Ioana007 10 Mai 2009 16:14
Exista paciente ale dr- ului ginecolog Marinescu? 30 De la: garbo053282 8 Decembrie 2009 15:20
nasol 29 De la: tulipe 24 Iunie 2009 18:02
relatii de prietenie 19 De la: Ioana007 31 Ianuarie 2009 15:41
Setari Cookie-uri