de ce femeile sufera?

Pe noi ca popor Ioano? Oare ? Tare mi-as dori sa cred ....
blanca
Postat pe 1 Aprilie 2009 21:59
Sa o lasam asa. Nu si-a batut nimeni joc de nimic, de nici un mit care ne defineste ca popor (mitul creatorului), nici de mitul altor popoare (mitul lui Icar) care este prezent in balada Monastirii Argesului (culeasa in 1852 de Vasile Alecsandri). A fost umor pur si simplu. I se poate spune pamflet, intrucat nu m-am referit la balada in sine, ci la o postare un pic hazlie si ceva cam deplasata de la axul central a unei doamne, scrisa cu caps lock. Practic m-am referit la o tara morala ce tinde sa isi faca loc in conceptia unor doamne, grabite sa puna sentinte fara ca consulte rechizitoriul, si care pot fi usor atinse de ridicolul misandrinismului exacerbat. Eu nu am facut decat sa satirizez acest aspect, iar balada a fost adusa in discutie de doamna respectiva in sustinerea afirmatiilor sale, afirmatii care, in opinia mea, ia mult mai mult in deradere aspectele baladei.
Apoi, faptul ca am parafrazat din versurile baladei nu inseamna ca pot fi considerat ignorant. Poate sunt ignorant in alte domenii, fata de care nu am manifestat interes vreodata, dar acolo nici macar nu ma chinui sa imi expun parerea. Nu as fi inteles nimic din balada aceasta a noastra daca as fi spus ca sunt date care se contrapun istoric, de exemplu Negru-Voda nu a fost niciodata domnitor al Tarii Romanesti, ci posibil al tinuturilor Lovistei sau Amlasului, a fost unul din predecesorii lui Basarab I (fiul lui Tihomer), dupa istoricul Djuvarra ar fi si de origine cumana, iar domnia sa a fost undeva datata intre anii 1247 (Diploma Ioanitilor) si 1290 (asezarea scaunului Campulungului de catre Toktomer-Thocomerius, capetenie cumana din zona Fagarasului), in timp de manastirea este zidita in secolul XVI, cel mai probabil constructia este inceputa in timpul domniei lui Neagoe Basarab.



anakin
Postat pe 2 Aprilie 2009 09:28
De la: Strumfette, la data 2009-02-03 18:51:45... poate pt ca ofera totul atunci cand intr'adevar iubesc (ceea ce e de admirat, zic eu) si nu sunt apreciate la justa lor valoare ... si pt ca uita faptul ca sunt puternice ...

De la: Ioana007, la data 2009-02-02 18:19:00A.W.Brown, spunea:
"Chiar daca barbatul ar intelege-o pe femeie, tot nu i-ar veni sa creada."


pt Ioana007..... multumiri !




strumfetiko...si barbatul nu se ofera cu totul? nu vine si el cu apartamentul/vila , masina si contul gras!!!

hai sa fim seriosi!!! cand e iubire ambii vin cu totul!!!
superbus
Postat pe 2 Aprilie 2009 21:28
Poate sa renunte la vin si sa soseasca cu tzuica.Merge cu castraveciori murati.
Ioana007
Postat pe 3 Aprilie 2009 15:47
gabitzza
Postat pe 3 Aprilie 2009 16:08
superbus, amore: cand e iubire reala, barbatul - ca si femeia - poate veni doar cu chilotii rupti in fund. eu nu cred ca are vreo greutate reala nici contul, nici vila. s-au vazut atatea cazuri de vile si conturi parasite in favoarea iubirii. ma rog, ca pentru fiecare iubirea inseamna altceva... e o alta discutie.
anakin, interesant... si ma bucur ca ai vrut sa te explici mai ales Ioanei... "ea" e tentata sa puna repede etichete pe omuleti, mai ales cele nemeritate. e indreptatita, la valoarea ei, sa aiba mari dubii in legatura cu cei din jur. dar, din fericire, unii mai si merita admiratia "ei". ex: eu
gianiblue
Postat pe 3 Aprilie 2009 21:37
Giani, istoria romanilor a fost si a ramas pasiunea mea, cu un plus pentru cea antica si protoromana. Iar daca acum, la peste 20 de ani diferenta, profesorul meu de istorie din scoala generala ma viziteaza pe la birou, nu des, dar cat sa ma mai vada, macar o data la doua luni, inseamna ca pentru el am insemnat mai mult decat un elev care avea rezultate la olimpiada.
Pe de alta parte, eticheta de ignorant (aici cu un sens de incult) pe care mi-a pus-o Ioana mi s-a parut injusta si nemeritata. Mai ales ca o stiam de o alta structura.
anakin
Postat pe 3 Aprilie 2009 22:13
lasa vader pustulica, ca toti avem lipsuri.
si pe mine ma cauta profa de romana din liceu, da' din cu totu' alte motive!
garbo000505
Postat pe 3 Aprilie 2009 22:45
anakin, tocmai ti-am spus ca Ioana se pripeste olecutza... dar nu cu rea intentzie... pur si simplu viata i-a aratat ca putina lume merita respect. sigur ca are o structura foarte ok... numai ca sufla in iaurt. si cine- cu o structura similara, dupa ce trece prin viata - nu face asa?!
gianiblue
Postat pe 3 Aprilie 2009 23:51
Am inteles, giani, si am facut exact cum mi-a sugerat, am trecut-o in seama oboselii. In primul rand din respect pentru Ioana.
Insa umorul, pamfletul, parodierea unor automatisme in stilul prozei absurde urmuziene, ar trebui sa descreteasca frunti, nu sa creeze neintelegeri.
anakin
Postat pe 4 Aprilie 2009 00:35
DE CE SUFERIM OARE BARBATII ORICICUM NU CRED CA DEFAPT SUFERIM MULT EII BARBATI NU SUFERA NU AU SUFLET DELOC DELOC SUNT ORBI SI INSENSIBILI
mariana_chelariu
Postat pe 4 Aprilie 2009 04:14
anakin, daaaaa. eu ma amuz, ori de cate ori (si asta se intampla des...) viata este absurda, de deznodamantul dintr-un capitol al lui Urmuz: "si in mijlocul camerei statea legata de un tzarush toata familia Stamate". mentionez ca aceasta camera nu avea usi si ferestre... asa cum par multe situatii din viata. dar cu umor, incredere si - mai ales - cu oameni buni langa noi reusim sa croim fereste si usi si sa eliberam pe familia Stamate.
Ioana... eh... suflet de poet. vibreaza la fiece emotie. si amplitudinea vibratiei e maxima.
stii, anakin?! fiecaruia trebuie sa ii aplicam metoda de linistire potrivita lui. comunicarea dintre oameni trebuie sa tina cont atat de regulile unuia dintre parteneri cat si de ale celuilalt.
e adevarat ca atunci cand exista multa onestitate si sensibilitate, comunicarea este usurata si fluenta. astfel poate comunica si un inginer crud de practic si logic cu un poet aflat mereu in sfere impalpabile....
mariana, iubita... nu este important ca barbatii sa creada ca noi suferim. ca doar nu-i concurs. am scris pe alt topic perceptia mea despre realitate: doar 5% dintre oameni stiu ce-i iubirea. procent egal impartit intre femei si barbati.
daca tu crezi ca femeile sunt mai numeroase, asta se intampla pentru natura ei diferita de a barbatului care cere stabilitate si camin. crede-ma ca multe femei sufera nu din dragoste curata ci din pierderea unei stabilitati si unui statut social de femeie cu partener.
dar dragostea curata este foarte rara atat in tabara barbatilor cat si in a femeilor.
gianiblue
Postat pe 4 Aprilie 2009 08:25
Mariana,esti sigura ca barbatii nu au suflet???
Numai trebuie sa il gasesti pe cel care sa te inteleaga,sa ajunga la sufletul tau....
TEODORRD
Postat pe 4 Aprilie 2009 08:26
Giani....ce este ,,Dragostea adevarata''??.....putin respect, multa sinceritate,pasiune,dorinta de a ajuta pe cel iubit,si a fii ajutat de catre el,si dorinta de fii cu el zi si noapte.?......
TEODORRD
Postat pe 4 Aprilie 2009 08:41
Teo, cam pe acolo. doar cu un pic mai mult respect. dar toti stim, simtim ce trebuie sa fie dragostea adevarata. cum o evaluezi? in primul rand prin faptul ca simti ca totul este firesc si sincer. nu ai frica de reactiile si deciziile celuilalt. stii ca vor fi favorabile tie. eu cred ca dragostea adevarata este impartasita. cand doar unul iubeste... e clar o nepotrivire undeva. si un blocaj emotional, mental sau fizic.
gianiblue
Postat pe 4 Aprilie 2009 08:49
lullutza ...ai mare dreptate in privintza lor ! noi speram la tandrete ,o mangaiere dar ...nu cred ca mai exista asa ceva !!! Oricum femeile sint foarte solidare intre ele...barbatzii sint o ecuatie necunoscuta pentru mine !!!
rosela
Postat pe 4 Aprilie 2009 09:24
....,,Putin''cand vorbim de dragoste,este ,,total'',adica fara limite,nu poti sa iubesti pe cineva pe care nu il respecti total si neconditionat.....
TEODORRD
Postat pe 4 Aprilie 2009 09:37
Da,si daca dragostea nu este impartasita,pana la urma renunta si cel ce iubeste,fiindca nu este normal ,sa nu iti fie impartasite sentimentele,
TEODORRD
Postat pe 4 Aprilie 2009 09:39
giani, ma cher, ma bucur ca ai prins esentialul. Inclusiv a ceea ce am vrut eu sa spun. Intr-adevar, viata este destul de scurta ca sa o petrecem incruntati, sunt situatii cand gluma, umorul, creeaza punti intre oameni si inlatura incertitudini.
Felicitari!
anakin
Postat pe 4 Aprilie 2009 09:58
Orice ati face voi tot asa o sa ramaneti,mai iubitoare,mai sufletiste decat noi barbatii.In general cand comunicam noi barbatii comunicam sa atingem un scop sau sa realizam ceva iar voi femeile cand comunicati comunicati de dragul de a creea relatii de a socializa deci sunteti cu mult diferite de noi barbatii.Dar asa trebuie sa fie unul ttrebuie sa iubeasca mai mult iar altul mai putin.Ganditi-va dar am face toate lucrurile la fel in viata si barbatii si femeile ce urat ar fi ,unde ar mai fi farmecul vostru fara de care noi nu putem trai:)
florinradu80
Postat pe 4 Aprilie 2009 10:49
spuse un barbat caruia ii convine sa fie cel iubit mai mult. dragostea ori e impartasita, ori e temporara.
dragostea nu-i gluma, body! nu-i pentru farmecul vietii, nu-i can-can. dragostea este o renuntare la tine insuti in bratele celuilalt, cu multa incredere. adica risc total si totusi, nici un risc.
relax, Flo, exista barbati care iubesc mai mult sau doar ei. nu te autoflata si nu flata tagma barbateasca (daca a nu raspunde pe masura la sentimentele unei femei este un lucru demn de admirat. nota: pentru mine nu este o chestie admirabila; recomand onestitatea si parasirea situatiei comode pentru barbat; doar e barbat, nu?! face fata vietii si singur pana isi intalneste aleasa... haha)
si... cine poate cuantifica intensitatea sentimentelor? totusi, Flo, rata suicidului din amor este mai ridicata la barbati decat la femei...
anakin, este dragutz ca ne raportam la aceleasi esentze. altii ar spune ca nu e rost de esente... unii privesc ca esenta pe propriul ego, altii banul, altii etc. din pacate nu putem nici noi cuprinde esentele. doar avem pareri asemanatoare.
si umorul, eh... nu-i pentru toate mintile si sufletele...
gianiblue
Postat pe 4 Aprilie 2009 11:43
Aia nu este dragoste adevarata,cand unul iubeste mai mult,si unul mai putin.In dragoste,iubesti la fel de mult,respecti la fel de mult,vrei aceleasi lucruri in viata,scopuri comune,vise comune,...............
Cand unul iubeste mai mult,celalalt face compromisuri,care cine cat tin,1 an,asau mai multi,(la mine 18....)dar pana la urma tot ceva se va petrece,.....
TEODORRD
Postat pe 4 Aprilie 2009 17:48
la mine a tinut 9. m-ai "batut", teo. daaa. e trist ca nu putem - oricat ne-am stradui - inlocui ce trebuie sa dea celalalt. uf. reciprocitatea asta!
gianiblue
Postat pe 4 Aprilie 2009 19:07
Eu nu am iubit-o,si am crezut ca poate o sa treaca cumva,dar pana la urma,am renuntat!
TEODORRD
Postat pe 5 Aprilie 2009 14:41
teo, eu vorbesc despre mine acum - fara a ma da de exemplu. totusi, atunci cand neiubirea a stat la mine, nu am incurcat viata nimanui. nu vreau sa te simti judecat. totusi nu sunt de acord cu faptul de a incurca pe cineva. ori te hotarasti sa o iubesti sau sa o indragesti pana la moarte, ori nu te mai bagi in asa ceva.
gianiblue
Postat pe 5 Aprilie 2009 14:53
De la: gianiblue, la data 2009-04-05 14:53:58teo, eu vorbesc despre mine acum - fara a ma da de exemplu. totusi, atunci cand neiubirea a stat la mine, nu am incurcat viata nimanui. nu vreau sa te simti judecat. totusi nu sunt de acord cu faptul de a incurca pe cineva. ori te hotarasti sa o iubesti sau sa o indragesti pana la moarte, ori nu te mai bagi in asa ceva.


Da ai dreptate,numai ca........
Eu am gresit,la inceput,dar dupa 5-6 luni am vrut sa divortez,fiindca mi-am dat seama ca nu este ceea ce am sperat.
Dar nu a fost ea de acord,...apoi am stat pt copii,dar acum sunt mai marisori,si imediat pleaca de acasa,si as ramane cu ea,...asa ca m-am decis.......
Sitot nu inteleg,cu ce incurci pe cineva daca traiesti cu el atatia ani??????
Oare nu eu am fost cel incurcat????Desi nu o iubeam ,si i-am spus lucrul asta,nu a vrut sa renunte,......
TEODORRD
Postat pe 5 Aprilie 2009 15:38
teo, iubire. daca tu chiar ai fi vrut sa pleci sau daca erai mai ferm sa nu-i incurci viata, plecai atunci, dupa 5 luni. hai sa-ti spun cum percepem noi femeile chestia cu incurcatul vietii: noi suntem mult mai sceptice - si pe buna dreptate- ca ne vom gasi un partener dupa ce divortzam la 40, 50 de ani. de asta spun ca una este sa lasi o femeie cand este o floricica si alta este sa o lasi cand "s-a trecut". nu uita natura barbatului. in timp ce voi sunteti dezirabili pana tarziu... femeile trebuie sa se straduiasca foarte mult sa fie pe placul barbatilor. si poate efortul nu duce la nimic. pur si simplu functionam diferit. in timp ce sotia ta a crezut ca pastrandu-te langa ea si copii iti va "veni mintea la cap", tie nu ti-a venit mintea la cap in sensul asteptat de ea. asa ca ea se va simti deosebit de expusa si va simti ca a investit in zadar. ca isi va face batranetile singura. tu te vei simti eliberat de o minciuna si vei pleca cu sufletul usor spre o iubire...
gianiblue
Postat pe 5 Aprilie 2009 15:46
Frumoasa explicatia ta, dar nu incalzeste cu nimic.Mie tot frig imi este.
Ioana007
Postat pe 5 Aprilie 2009 17:20
haaai, maaaai, Ioana. explicatia era mai tehnica, din motive didactice. e clar ca sotia lui Teo va fi distrusa din iubire caci ea a tinut cu dintii 18 ani de casnicie.
numai ca, atunci cand se intampla astfel de lucruri, sentimentele celuilalt sunt lasate pe ultimul loc, se cauta cu infrigurare argumente logice si sustinere pentru gestul despartirii.
teo crede ca s-a sacrificat timp de 18 ani. eu zic ca a si incurcat sufletul sotiei. si cine stie care-i adevarul?
gianiblue
Postat pe 5 Aprilie 2009 17:34
Daca nu este dragoste azi,nu va fii nici maine,nici peste o luna ,un an,10 ani..asa ca ,nu cred ca eu am incurcat-o.
TEODORRD
Postat pe 5 Aprilie 2009 21:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Parerea prietenilor conteaza pentru el mai mult decat persoana mea 40 De la: Ioana007 5 Aprilie 2009 12:26
incredibil... 43 De la: mia79x 10 Mai 2009 17:37
avort - fetita de 16 ani 83 De la: DaMarkus09 15 Iunie 2009 18:31
Anticonceptionale pt barbati 13 De la: estela 14 Iulie 2010 01:52
La umbra 1 De la: garbo001263 24 Aprilie 2009 00:06
Setari Cookie-uri