de ce femeile sufera?

Mereu ma intreb de ce suferim noi femeile?...oare iubim prea mult? iubim cu sufletul, iar ei iubesc cu trupul? nu am gasit niciodata un raspuns potrivit la aceasta intrebare...de ce sa mai punem suflet daca lor nu le pasa? de ce sa suferim daca pe ei nu-i intereseaza?..serios acum ...Oare de ce suferim noi femeile?
bryana
Postat pe 26 Septembrie 2008 20:04
Bryana, sufera si barbatii. Habar n-ai tu cat sufera ei.

Postat pe 27 Septembrie 2008 19:14
Desi sunt femeie si am suferit destul de pe urma barbatilor....sunt de acord cu Falcone. Si barbatii sufera, poate arata mai putin sau poate nu arata deloc. Totusi...barbatii iubesc mai mult cu trupul (in procent mai mare) decat cu sufletul... Nu este o regula insa...depinde de la caz la caz....
Bryana...dar cum ai ajuns tu la concluzia asta....poate ne dezvolti un pic...
needforspeed
Postat pe 28 Septembrie 2008 10:03
bryana curatza ceapa in bucatarie, avea de gand sa faca o salata de sezon... si stiti cum e, ceapa un pic mai iute, bryana fire sensibila, a inceput sa lacrimeze... iar apoi s-a gandit ca ea sufera, si fiindca e femeie, automat toate femeile sufera... mie unul mi se pare logic.
anakin
Postat pe 29 Septembrie 2008 17:08
un reporter intreaba un barbat beat:
- de ce femeile iubesc barbatii betivi?
- de proaste!!
il intreaba pe unul bolnav acelasi lucrusi e celasi raspunsmai intreaba cativa si e exact acelasi raspuns,intreaba o doamna :
- de ce femeile iubesc barbatii?
- Pt ca sunt proaste!!!
Lullutza
Postat pe 29 Septembrie 2008 19:21
asa, lullutza... dezvolta si spune-ne care e morala in pilda de mai sus si ce ar trebui sa se faca in privinta asta?... ..
anakin
Postat pe 30 Septembrie 2008 00:08
Asta cu...femeile in suferinta si barbatii imuni la asa ceva e o aberatie totala. La fel ca treaba aia cu...de ce inseala barbatii- hiperaberatie.

Postat pe 30 Septembrie 2008 02:50
Barbatii sunt ca servetelele igienice: moi, parfumati si de unica folosinta!!

Dragostea e o realitate abstracta si o abstractie a realitatii.
Lullutza
Postat pe 30 Septembrie 2008 10:43
Daca sunt moi, sunt bolnavi - asta e clar. Daca sunt de unica flosinta, e grav. Faceam o comparatie intre barbatii timizi si femeile timide. In timp ce prima categorie traieste in abstinenta, a doua categorie mai are escapade. Fetele timide tot ce trebuie sa faca e sa se lase duse de val. De unde rezulta ca barbatii sunt mai cuminti decat femeile

Postat pe 30 Septembrie 2008 11:00
foarte dragutz michael

Postat pe 30 Septembrie 2008 11:23
nu vreau sa cataloghez pe nimeni...pur si simplu asa simt uneori ...intr-adevar si barbatii sufera, in proportii mai mici, doar ca nu pun suflet ca noi intr-o relatie....si nici nu se arata, probabil de frica sau pur si simplu nu le plac sa isi manifeste semtimentele....cred ca suntem toti oameni si nu ar trebui sa ne fie frica de ceea ce simtim si traim ...
bryana
Postat pe 30 Septembrie 2008 15:04
ce vroiam eu sa spun e ca nu exista dragoste,iubire sau alte chestii de astea lipicioase.... iubire ,dragoste sunt doar niste cuvinte care le plac femeilor care nu sunt cu picioarele pe pamant ,iar barbatii, stiind ca le palce femeilor le, folosesc ... si sunt femei care nu se lasa provocatiei si atunci barbatul sufera,ca de ce asta nu l-a vrut? si asa e ranit orgoliul lui



Nu este de ajuns ca atunci cand te afli intre lupi sa urli ca ei; trebuie ca urletul tau sa se faca cel mai tare auzit.
Lullutza
Postat pe 30 Septembrie 2008 15:15
De ce spinul unui trandafir doare asa de tare chiar daca iubesti trandafirul?
Lullutza
Postat pe 30 Septembrie 2008 15:23
Te inseli. Exista dragoste - dintr-aia...ucigatoare. Mai rau ca-n filme.

Postat pe 30 Septembrie 2008 17:11
Fii stapan pe pasiunile tale, ca sa nu ajunga ele stapane pe tine
Lullutza
Postat pe 30 Septembrie 2008 17:45
Subscriu cu Michael...chiar exista dragoste.... Lulutza, nu-mi vine sa cred ca ai scris....pai tu esti tanara, ar trebui ca orice fata la varsta ta sa iubesti...pai..cum sa zici ca nu exista dragoste si ca sunt doar niste vorbe care ne plac, noua, femeilor?? ? Tu n-ai iubit niciodata???

POOPICI...si astept un raspuns de la tine...
needforspeed
Postat pe 30 Septembrie 2008 20:16
femeile sufera din placere daca nu am vrea sa mai suferim nu am mai suferi atat ,duar ca rolul de victima ni se potriveste atat de bineeeeeeeee in concluzie de ce suferim noi sau mai bine zis din cauza cui suferim noi pe mine ma doare numai ceea ce accept ,adica cateodata e mai usor sa inchizi ochi si sa zici ca poti merge mai departe credeti-ma daca nu am vrea si nu ne am arunca cu capul inainte nu am mai suferi
yavrum
Postat pe 1 Octombrie 2008 12:19
Yavrum, nu cred ca vrea nimeni sa sufere...pur si simplu asa suntem noi femeile, punem totul la inima...si doare enorm.
needforspeed
Postat pe 1 Octombrie 2008 18:26
cred ca ar trebui sa ne interesam mai mult de persoana noastra, de ceea ce dorim noi sa facem si nu de altcineva, sau de altceva ..pantru ca in momentul cand cineva iti prinde punctul slab stie cum sa te "joace" si probabil si din aceasta cauza suferinm noi femeile, pentru ca nu suntem destul de curajoase sa ne impunem ...nu avem curajul sa mergem mai departe, chear daca ne este greu singure si preferam mereu sa fim ajutate..nu este corect fata de noi...
bryana
Postat pe 1 Octombrie 2008 20:55
sunt intr-adevar unele femei care vor efectiv sa sufere - o cauta cu lumanarea (la fel si unii barbati), dar chestia cu "nu exista dragoste" e o gogorita. pe mine m-a lovit in urma cu cativa ani, de era sa mor. ce ...stapan pe pasiunile mele, ca nici nu mai judecam la momentul respectiv? acum ma pufneste rasul cand imi amintesc. Gee, nici nu mai mancam, nici nu mai dormeam - ca-n situatia din "Miorita" - de trei zile-ncoace / iarba nu-ti mai place. :))

Postat pe 1 Octombrie 2008 21:54
da de ce sa suferim, mai domnilor si doamnelor? asta e. fuse ,fuse si se duse. omul sufera numai cand se tot intoarce in trecut. va luati corector si acoperiti toate amintirile, chiar daca va tremura mainile. au fost placute? ok. nu ne mai gandim . au fost neplacute, la fel. cu bune, cu rele , asta trebuie sa stim : AU FOST. prezentul e important si viitorul.
in suflet , trebuie scris numai cu cerneala simpatica. sa nu vada nimeni ce-i acolo. la ce bun? castigam ceva daca miorlaim dupa un el sau o ea care ne-au intors un spate frumos si ne-au salutat grabit din mers?
pai nu. burete, dezinfectant si curatenie generala in urma lor. ca la gandaci
si_totusi
Postat pe 1 Octombrie 2008 22:13
si totusi & Falcone, am ris cu mare pofta de mesajele voastre. Sunteti absolut simpatici amandoi..

falcone, cit de bine am inteles ce ai spus..am fost acolo, am slabit de ziceai ca lucrez 15 ore la sala zi si noapte..ce mai..nu mai stiam de mine..si mai apoi..am luat asa o pleasca peste ochi ca mi s-a luat...si, vorba dragei noastre "si totusi"..am incercat sa sterg cu buretele, pus dezinfectant..iar cu buretele..ca deh, era destul de sters...iar cu dezinfectant..:-)))

Toata lumea sufera..nu numai femeile ci si barbatii. Cei ce iubesc cu adevarat si sunt respinsi dintr-un motiv sau altul, sau nu li se raspunde cu aceeasi cantitate de iubire, de interes..sufera..Nu stiu acum daca e proportia femeilor mai mare decit cea a barbatilor (la suferinta ma refer)..

dede
Postat pe 2 Octombrie 2008 01:00
numai Dumnezeu stie care e proportia reala. si totusi are dreptate, trecutul se sterge.

Postat pe 2 Octombrie 2008 10:26
S-a descoperit deja ca diferitele stadii ale iubirii - pofta, dragostea romantica si cea pe termen lung - sunt fenomene neuronale si biochimice foarte clar delimitate. Dorinta si poftele sexuale sunt asociate cu testosteronul; dragostea cu dopamina si probabil cu norepinefrina si cu serotonina; iar atasamentul cu oxitocina si vasopresina.(...)

Serotonina si endorfina reprezinta doua substante cu metabolisme strans legate intre ele, care se influenteaza reciproc si a caror cantitate e controlata de creier.

Serotonina este un monoaminotransmitator sintetizat la nivelul unor neuroni din sistemul nervos central. E numit si hormonul fericirii si unii sustin ca e implicat in chimia dragostei.

Multi sufera de ceea ce ar putea fi denumit dependenta de endorfine si au tendinta la exercitii fizice intense, pot avea multiple tatuaje si piercinguri sau isi pot provoca singuri taieturi care nu fac altceva decat sa declanseze eliberarea de endorfine.

Pana la urma totul s-ar reduce la ...CHIMIZARE ....
Lipsa hormonilor si producerea lor mai lenta, afecteaza nu numai organele interne ci si sistemul central nervos....

Postat pe 2 Octombrie 2008 11:31
cryle,

din cate am inteles, oamenii acestia de stiinta au descoperit 2 feluri de suferinti:

la vedere . cand suferinzii , trebuie sa-si puna belciug in nas ,bile pe limba , inele in buric ca sa anunte necazul si sa sufere de cate ori isi sterge nasul sau mananca. astia-s masochistii suferintelor. nu au leac.


la purtator . adica lumea umbla ca musca fara cap pe ast' pamant, tot bazaind si facand mereu intoarceri. devii plictisitor si enervant . acum , fara gluma; cam asa esti receptat daca dupa o trauma , nu mai incetezi cu vaicarelile si amintirile.
vezi ca ti s-a dat cu piciorul, ca nu ai reprezentat mare lucru pentru el / ea si toti cauti motivatii , te invinuiesti sau speri la ceva ce nu se va intampla . il / o ridici pe niste piedestaluri inchipuite si nu te poti rupe de ceea ce a fost. cine a hotarat sa plece, a plecat . cine a inceput o alta relatie, a ales . de sentimentele celui parasit nu-l / n-o mai intereseaza nici cat negru sub unghie . asa ca, in loc sa ramanem in mijlocul ulitei plangand si sa le atinem calea, mai bine apucam pe un drum nou. al nostru. trebuie sa ai mandrie si demnitate . nu poate cineva sa spele pe jos cu sufletul tau si sa fii ca un catel din acela lovit si plouat care asteapta sa linga mana celui care l-a lovit. oricat de mult am suferi, de-a dracului nu trebuie sa ne poticnim .


si_totusi
Postat pe 2 Octombrie 2008 13:21
Sunt de acord cu matalutza, dar vezi ca nu toti sunt la fel de orgoliosi si demni ca tine, ca mine......si multi altii.....nu stiu sa se exprime suficient de clar, sau nu-si pot controla trairile, remuscarile, infrangerile.....si asa mai departe.
Multi nu se pot detasa de partener si accepta orice umilinta din partea celuilalt....


Postat pe 2 Octombrie 2008 13:39
hai sa recunoastem ca de multe ori o facem cu mana noastra ,e ceva tipic feminin cat despre barbati si ei sufera dar multi nu fac public.
yavrum
Postat pe 2 Octombrie 2008 14:03
De la: needforspeed, la data 2008-09-30 20:16:01Subscriu cu Michael...chiar exista dragoste.... Lulutza, nu-mi vine sa cred ca ai scris....pai tu esti tanara, ar trebui ca orice fata la varsta ta sa iubesti...pai..cum sa zici ca nu exista dragoste si ca sunt doar niste vorbe care ne plac, noua, femeilor?? ? Tu n-ai iubit niciodata???

POOPICI...si astept un raspuns de la tine...






ce pot acuma sa-ti raspund?!!! cand credeam si eu ca am inceput sa zbor,chiar mi s-a terminat cerul....


chestia cu ''ar trebui sa iubesti la varsta ta'' nu mai e valabila deja de mult timp!!! ce e dragostea?
e pasiunea care dupa ce trece totul e deja sau deprindere,sau dependenta!! parerea mea!!!! si e adevarat singur alegi sa suferi!!!!
Lullutza
Postat pe 2 Octombrie 2008 14:43
Hmmmmmm....Lulutzutule, de ce atata pesimism la tine????
Adevarat ca e bine sa pui raul inaintea binelui, dar una e sa fii precaut si alta e sa ignori.....
Fii optimista, dar tu stii mai bine ce ai de facut, stii mai bine ce-ti lipseste......

Postat pe 2 Octombrie 2008 16:31
Lulutza...nu e lege sa zbori o singura data...pai mai incerci si tu....ca asa e viata...Imi place mult citatul asta : "Fericirea isi are originea in suferinta, si, oricat de mult am dori sa traim numai in fericire, este absolut imposibil, intrucat fara suferinta, aceasta niciodata nu-si va arata miraculosul spectru"
needforspeed
Postat pe 2 Octombrie 2008 17:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
simt ca nu mai pot 20 De la: quasaria 15 Ianuarie 2010 21:26
Stiati? 1 De la: garbo001263 24 Aprilie 2009 00:11
seful iti propune sex pentru pastrarea locului de munca, ce faci? 81 De la: micki23 19 Mai 2009 19:06
BUNA! 17 De la: eu_geminy 8 Septembrie 2010 22:52
infidelitate 189 De la: mia79x 13 Mai 2009 21:22
Setari Cookie-uri