Sa slabim impreuna!

Hai ca am scris dieta, asa ca o postez si aici:

Primele 4 zile
Urmatoarele produse pot fi consummate fara limite la orice ora:
- Branzeturi: pana la 7% grasime (branza de vaci slaba,m branza cottage simpla/cu legume, branzica de casa, branza tip fagaras, perle de branza cu smantana) si lapte batut
- Lista urmatoare contine singurele legume pe care aveti voie sa le consumati, numai in stare cruda, pe parcursul intregii diete. Exceptie fac dietele in care se permite si prepararea legumelor si/sau consumul altor legume suplimentare listei
Legume crude: salata verde, castraveti, ridichi, varza, ardei grasi, gogosari, ardei iuti, conopida, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, plus toate ierburile aromatice: marar., patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano, cimbru etc si toate condimentele: sare, piper, boia, scortisoara, chimen, curry etc
NU se vor consuma rosii in primele 4 zile! In restul saptamanii se pot consuma:
Atentie! Nu toate legumele pe care le cunoastem sunt incluse in ceasta lista si, deci, nu sunt premise pe parcursul dietei: morcovi, mazare, fasole boabe, linte, sfecla, porumb, cartofi, orez, masline.

In plus sunt premise urmatoarele alimente in cantitati limitate:
- 1 ou pe zi, fiert, Teflon sau romanesc
- 200 gr fructe zilnic. In primele 4 zile vor fi mere dulci Golden, iar in restul saptamanii orice fruct, in cantitatea respective, din fructele premise in dieta: mere, pere, prune, piersici, caise, cirese, visine, capsuni, kiwi, pepene galben/rosu, portocale, mandarine, lamai, grapefruit, pomelo
- 2 lingurite de ulei pe zi obligatoriu. Nu conteaza felul uleiului, toate uleiurile sunt premise, dar nu e voie prajit sau gatit, ci folosit numai pentru prepararea salatelor.
- ½ pahar de lapte pe zi, daca sunteti in prima saptamana de dieta.
Obligatoriu! Se beau multe lichide: minimum 2 litri. Se pot bea oricand: apa plata, ceai, cafea, ness. Dupa primele 4 zile puteti adauga apa carbogazoasa si racoritoare dietetic (fara zahar/light pe baza de zaharina sau aspartame de tip Coca Cola Light, Coca Cola zero, Pepsi Max, Pepsi Light, Seven up Light, RedBull Light.) Sunt interzise sucurile natural de fructe chiar si fara zahar. Este interzis alcoolul pe toata perioada dietei!

Dupa primele 4 zile pana la sfarsitul primei saptamani, apar urmatoarele modificari: sunt premise rosiile, alimentele acre: otet, lamiae; orice iaurt pana la 7% grasime dar numai iaurturi simple, fara fructe sau cereale, kefir, sana si 200 gr din orice fruct in locul merelor golden cu exceptia fructelor exotice: ananas, mango, banane, struguri., avocado, kaki. Nu sunt premise fructele uscate, conservate sau gatite. Dupa primele 4 zile se pot consuma: guma de mestecat sau bomboane fara zahar.

Sunt interzise:
- Orice aliment acru in primele 4 zile
- Ulei prajit si legume gatie (inclusive fierte)
- Zaharul sau mierea, se vor folosi indulcitori artificiali
- Sucurile naturale de fructe, chiar si fara zahar
- Paine
- Mustar, maioneza, ketchup

Aceasta este doar prima saptamana. O cunostinta a slabit enorm, gen 30 de kilograme pe saptamana. Prima saptamana este de obicei standard, dupa aceea se mai personalizeaza pe alocuri in functie de preferintele culinare. In a doua saptamana poate recomanda mai mult carne, apoi o saptamana numai de fructe etc.

De asemenea, a tinut aceasta dieta si un blogger. Aici gasiti mai multe detalii: http://www.lifesux.ro/cat11111/index_html

Cum vi se pare?
AlexiaLaDieta
Postat pe 26 August 2008 13:14
Iti multumesc frumos pentru ca ne-ai dat si noua reteta, spor la treaba!Spor la slabit!

Postat pe 26 August 2008 15:21
da, e buna, dar ce ne facem daca , uite la mine nu merge asa ca la carte ,eu mai scap si la un salam de sibiu,nu mult dar 2 feliute subtiri...oricum se abat de la dieta...apoi fetele la mine merg si cumpara paine calda taraneasca si fasole batuta...nici nu pot sa ma abtin...cei drept ca mananc putin...fata de cat as putea manca...asta e...la mine depinde mult de aprovizionare...de exemplu cand fac cumparaturi incerc sa evit multe bunatati...dar...tot se strecoara...vin copii...care pun in cos ce -si doresc...asta e...oricum mie imi trebuie clar un grup...de exemplu voi...care sa ma motivati...adica daca 2 dintre voi scrieti maine ca ati slabit 500 grame ma ambitionez si mananc ca voi...cu toate ca nu la toate merge aceeasi dieta...cea daneza...am tinuta in intregime...fara nici o abatere...si 3 kg...si cat chin....apoi am pus 6 contrar asteptarilor ca nu te mai ingrasi...asa ca...haideti sa facem concurs de slabit cu mentinere...dar cu premii...ce ziceti?astept propuneri...
mara_b2
Postat pe 26 August 2008 15:22
Buna idee, Mara!

Eu zic sa ne dam pentru inceput un deadline de 2 saptamani. Sa ridice mainile cine vrea sa slabeasca, unul, doua kilograme pana pe 9 septembrie!

Propun sa spunem exact cat vrem sa slabim pana atunci si sa scriem in fiecare zi sau cand putem ce am mancat in ziua respectiva etc.

Premiul consta in pierderea kilogramelor propuse :p

Si hai ca incep eu. Pana pe 9 septembrie vreau sa ajung la 61 kilograme, adica 2 kilograme.

Nu imi propun mai mult din doua motive:
1. slabesc foarte foarte greu
2. dc imi propun ceva nerealist atunci sigur o sa pic in depresie si o sa dau vina pe cantar si o sa ma las de dieta.

O alta propunere este sa nu ne cantarim decat atunci. Ne gandim ca pana pe 9 septembrie trebuie sa avem cu X mai putin si nu ne imaginam nicio clipa ca nu putem sa ajungem la greutatea respectiva.
AlexiaLaDieta
Postat pe 26 August 2008 15:32
Nevasta lui Suzuki, i-a spus acestuia:
-Draga Suzuki, te-ai ingrasat ca un luptator kamikaze.Uita-te la tine.Arati ca un porc.De maine ne apucam de slabit.
-Si la cate kilograme vrei sa ajungem?-a intrebat-o Suzuki.
-La 45 de kilograme, i-a raspuns femeia fara sa clipeasca.
-Da?Dar tu ai 50 de kilograme.Cu alte cuvinte, vrei sa ajung ca o pastaie, sa bati la mine pe urma ca la fasole?

Postat pe 26 August 2008 23:59
buna dimineatza!! ce activitate intensa aici!! ma bucur!! dragelor eu continui a mea dieta si nici nu m-am cantarit desi am promis ca o fac dar....nu e asa important cat am dat jos ci faptul ca deja fusta nu ma mai strange si pot sta la birou fara sa-mi deschid ultimii nasturi la panatalonii costumului pe care credeam ca n-o sa-l mai imbrac!! si ..sincer..am si calcat stramb! constienta fiind ca nu voi putea urma o dieta f restrictiva incerc sa ma adaptez...adica chiar daca sunt la ziua de carne ..am luat o lingura de vinete ca doar n-o arde pamantul...si tot am slabit!! parerea mea este sa nu fiti FFF RELE cu voi insiva...ca nu rezistati!! va doresc BAFTA si multa vointza!!
ladydy75
Postat pe 27 August 2008 10:38
Este cineva din Constanta?
hllgabriela
Postat pe 27 August 2008 10:42
ufff...tote fetele au inceput dieta...imi sp si mie cum e cu reteta aia daneza?????
marydoco
Postat pe 28 August 2008 01:06
hai cu mine la sala de fittnes
adriana_veche
Postat pe 28 August 2008 08:02
reductilul e bun sa reduca pofta de mancare si sa te faca sa bei multa apa.
mai bine ai grija ce mananci si fa multa miscare
adriana_veche
Postat pe 28 August 2008 08:04
reteta Daneza pt mine a fost groaznic de tinut si rezulttatele nu au fost cele asteptate.Poate tu reusesti.... Succes!
adriana_veche
Postat pe 28 August 2008 08:06
Marydoco, dieta daneza o gasesti la pagina 2 a forumului.

Btw, cine mai tine dieta? Cine s-a apiucat? Cine s-a lasat?
AlexiaLaDieta
Postat pe 28 August 2008 11:36
M-am cantarit si... am 62 in sfarsit dupa ce incepusem iar sa oscilez intre 63 si 64 :d 3, down, 7 to go. chiar credeam ca se vor duce mai repede kilogramele avand in vedere ca primele se duc usor si ca mananc putin si merg la sala cam de 4 ori pe saptamana. anyway, 61 este greutatea de la care incep sa ma simt bine, asa ca mai am un mic pas pana la ea :)
AlexiaLaDieta
Postat pe 28 August 2008 21:36
adielissa, toate comentariile tale promoveaza asa-zisul tau program de slabire. vad ca ti-ai facut cont doar ca sa iti faci reclama. mi-ai dat si mesaj privat, scrii de fiecare data cand vezi cuvantul magic slabire. eu te-am raportat. va rog, daca mai deranjeaza pe cineva astfel de utilizatori sa ii raporteze ca sa facem un pic de curatenie.
AlexiaLaDieta
Postat pe 29 August 2008 00:10
:-s
AlexaGrigore
Postat pe 29 August 2008 15:19
Nu msi tine nimeni dieta?
AlexiaLaDieta
Postat pe 31 August 2008 10:33
Buna fetelor!
De ceva timp ma chinui si eu sa slabesc...toate bune si frumoase numai ca sunt o foarte foarte pofticioasa...si uite asa cu poftele mele am ajuns sa canteresc nici mai mult ...nici mai putin de 78 de kg....vara trecuta pe timpul asta aveam in jur de 60...deci...e vreamea regimului....
De maine incep regimul lui Catalin Crisan....gata nu se mai poate, nu ma mai pot suporta in halul in care am ajuns....
E cineva care a urmat acest regim, inafara de Crisan??
Va pupacesc pe toate si multe bafta...sper sa ma sustineti si pe mine...ca singura nu vad luminita de la capatul tunelului.....
Speranta2014
Postat pe 31 August 2008 14:06
Vreti sa slabiti?Foarte simplu.Suzuki o intreaba pe nevasta-sa;
-Ca mancam draga mea la pranz..
-Draga Suzuki, tin dieta, asa ca va trebui sa ne abtinem impreuna.
-Dar macar acolo, o prajiturica, ceva...
-Prajiturica?Eu sunt prajiturica ta.
Si top in bratele lui Suzuki.Chestia asta a durat vreo saptamana, si intr-adevar, dieta a functionat in mod grozav...pentru ea, care isi facuse un corp de balerina, in timp ce la Suzuki, lucrurile pareau ca merg pe sens invers.
-Dar tu Suzuki, cum se face ca nu slanesti de loc?
-Draga mea, nu stii ca dulciurile ingrasa?
(Dar el nemernicul mintea femeia cu nerusinare.Lua mancare pe sest, se ducea in grajd si o impartea cu vaca.)

Postat pe 31 August 2008 19:22
Buna, Carla si bine ai venit! Eu am vrut sa tin regimul asta, dar mi se parea prea dificil. La un moment dat te saturi de atat de multa carne. Oricum am inteles ca se slabeste destul de bine, mai ales in prima etapa. Tine-ne, te rog, la curent cu ce se intampla!
AlexiaLaDieta
Postat pe 1 Septembrie 2008 17:12
Buna Alexia si tuturor fetelor de aici!
Si eu sper sa slabesc pentru ca am pus un pariu cu mine, un pariu de vointa pt ca pana acum tot ceea ce mi-am propus am rezolvat, numai faza cu slabitul nu...am slabit si apoi am pus la loc totul...deci de data asta SUNT SIGURA CA VOI SLABII DAR SUNT SI SIGURA CA MA VOI MENTINE!
Am trecut cu bine peste prima zi...sa vedem ce o fi si maine...deja mi-am pregatit mancarica sa o iau la munca...4 crewusti de pui si 2 copanele(fierte)....si dimineata branzica...la ou renunt ca nu-mi plac....Va pupic si tinem legatura!
Speranta2014
Postat pe 1 Septembrie 2008 20:37
Primele zile sunt mai dificile, dar apoi te obisnuiesti si pe masura ce vezi rezultate o sa fie si mai bine
AlexiaLaDieta
Postat pe 2 Septembrie 2008 12:10

Sper sa se vada rezultatale.....caci pana acum nu am auzit pe nimeni care sa tina dieta pana la sfarsit....18 kg am de dat jos...si sunt sigura ca voi reusii...nu mi-am dat un dead-line dar macar la 68 de kg sa ajung pana la ziua mea..06.11.....
Va pupik si bafta tuturor!
Speranta2014
Postat pe 2 Septembrie 2008 19:40
Mneatza cu intarziere! Carla, cum merge? Cum te simti?
AlexiaLaDieta
Postat pe 3 Septembrie 2008 11:26
Buna!
Destul de bine...numai ca o sa apelez k siguranta si la laxative, ca e cam .....in rest sper sa ma tina D-zeu asa pana la sfarsit!
Pupici!
Speranta2014
Postat pe 3 Septembrie 2008 16:05
Carla, ai grija ce laxative folosesti. Eu beau seara ceai Talia 1. In situatii mai grave folosesc 2-4 pliculete.
AlexiaLaDieta
Postat pe 3 Septembrie 2008 16:18
Merci mult Alexia! Nu am casa nici un ceai acuma...am gasit un Sirop de soc parca.dar are un gust groaznic dar ma chinui sa-l beau...si surpriza acul cantarului indica 77,1 de la 78,2 deci...zic ca functioneaza....Pup si merci ca esti alaturi de mine!
Speranta2014
Postat pe 3 Septembrie 2008 21:04
Ceaiul de soc e bun, adica are efect destul de rapid :p
Felicitari si pentru kilogramul pierdut :)
AlexiaLaDieta
Postat pe 4 Septembrie 2008 15:05
cum ai reusit?
bgdeea
Postat pe 11 Septembrie 2008 23:17
Fetelor eu INNEBUNESC! Ajunsesem la 73 si acm iar indica cantarul meu 74 si....nu mai slabesc deloc nici macar 1g ....desii respect cu strictete regimul........ce ma fac??????ma mai chinui asa pana pe 1.10 daca nu si nu incerc altceva...dar ce???????
Va pupik si bafta tuturor!!!!
Speranta2014
Postat pe 22 Septembrie 2008 21:10
Eu iti recomand cura de dezintpxicare Saptamana Wellness de la Biotta. Este de fapt o cura de sanatate care te ajuta sa iti elimini toxinele din organism, dar partea buna e ca slabesti 2 kg pe saptaman...Ceea ce este f bine..imi place sa o numesc sanatate + frumusete. Daca te intereseaza se gaseste pe
http://www.pcfarm.ro/subcateg/2758/Sucuri-Ecologice
Sa fii frumoasa!
Kaprice
Postat pe 1 Octombrie 2008 09:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cetona de zmeura - rezultate test 1 De la: sunshinelila 25 Noiembrie 2012 12:46
Regimul Montignac 9 De la: preci 1 Iulie 2010 20:55
BUNA ZIUA 1 De la: garbo072841 2 Martie 2011 14:29
Untoxin pentru detoxifiere 17 De la: garbo_382147 17 Martie 2017 13:50
in cat timp pot sa slabesc 10 kilograme 217 De la: 22 Februarie 2019 10:32
Setari Cookie-uri