Sa slabim impreuna!

liliana te , multzumesc pt incurajari! eu am ales varianta de disociata cea cu 2 zile carne, 2 zile lactate si 2 zile legume si fructe! mi se pare OK pt mine..zilele cu lactate mi se par cele mai grele..dar pana acum am reusit!! ma gandesc serios sa mi schimb vechile obiceiuri..la mine painea, prajiturile erau din abundentza ..mancam doar dupa 20.00..si inainte de culcare..serveam o inghetata la pat!! probabil ca la 25 de ani metabolismul ..e altfel..la 33 arderile sunt mai lente!!in plus am schimbat job-ul ..din pacate cu unul mult mai static!! sper sa reusesc! nu am mania cantarului, deci eu nu ma pot plange ca nu am slabit! la mine dieta i-a sfarsit cand intru in pereche mea de blugi favorita..pana atunci..carne, lapte..mere..ananas...BAFTA, FETELOR!!
ladydy75
Postat pe 13 August 2008 15:31
Suzuki isi cumparase un magarus.Ce s-a gandit Suzuki.
-Ia sa invat magarusul sa nu mai manance asa mult, ca uita-te si tu Gica, asta este mai gras decat noi amandoi.
Zis si facut.L-a tinut Suzuki pe magarus pe dieta, pana cand, magarul, nemultumit, a pus copitele pe piept, a scris o scrisoare de adio neamurilor lui urechiate, si a plecat fara sa mai sune la telefon, acolo unde se duc toti magarii cumsecade care fac o dieta prea exagerata, incat devin la fel de slabi ca arbagicul, inainte de a fi semanat.
-Poftim!-a exclamat foarte suparat Suzuki.-Tocmai cand il invatasem cu dieta, si nu mai manca nimic, magarul meu a tras chiulul si s-a hotarat sa moara.

Postat pe 13 August 2008 16:39
Draga mea ladydy75 eu am 36 de ani asa ca sa nu vorbim de varsta. Pana in 30 in 2 zile nu aveam burta, am avut si 44 kg, dar in general m-am mentinut la 50-55. Numai ca dupa ce am nascut nu mi-am mai revenit, ba m-am ingrasat cat am stat 2 ani acasa. Tu cat vrei sa dai jos?
liliana_te
Postat pe 13 August 2008 17:00
Poate nu e de crezut dar nu m-am mai urcat pe un cantar de anul trecut din decembrie cand aveam 52 de kg si eram multumita! problema este ca din ianuarie m-am mutat in Germania, mi-am schimbat stilul de viata,job-ul..si usor , usor kilogramele s-au acumulat!! initial nu am dat importanta dar acum chiar ma deranjeaza si mai mult ma sperie ca in doar 8 luni cred (ochiometric ) am luat in jur de 6-8 kg...continuand in progresie aritmetica...anul viitor voi fi moby dick!!asa ca..STOP! plus ca mi se pare mai usor sa dau jos 8 kg acum decat 15 la vara viitoare!!SPER SA REUSESC! ziua de azi aprope ca se termina! si ai dreptate...dupa 3 zile senzatia de foame incepe sa dispara!! ( cred si eu..vad doar lapte in fata ochilor!!!) va doresc multa vointza!!
ladydy75
Postat pe 13 August 2008 17:16
Buna fetelor. Eu sunt noua pe aici, dar cu "vechime" in regimurile de slabire.Chir acum sunt in plina dieta. Rezultate sunt, doar moralul este cam scazut, avand in vedere ca gatesc zilnic pentru sotul si copilul meu numai bunatati.Voi cum reusiti sa treceti peste "crize" si sa gasiti noi resurse?
pusicu
Postat pe 13 August 2008 19:04
draga simo, si voi fetelor in general, dak eu as manca ca tine si cat tine - atatea mese si atatea alimente asociate, adik si lactate si proteine si cruditati la o masa!!!! ce sa mai spun...ai un super metabolism! eu, am 26 de ani, 171 cm si 62-64 kg si ma chinui in disperare sa dau jos macar 5 kg....mentionez ca nu mananc paine, rar de tot cate o feliuta mica cat podul palmei, nu mananc mult, 3 mese pe zi mi se pare enorm de mult, dar sa mai ai si gustari, nu combin fructele cu nimic altceva, dak e, am o masa numai de fructe, nu combin lactatele cu proteinele. mananc carne sau oua cu legume proaspete si branza tot cu legume proaspete. m-am lasat si de dulciuri, ca sunt cam pofticioasa, ce-i drept...
am slabit in 2005 cu regimul disociat (3 zile carne, 3 zile lactate, 3 zile legume) intr-o luna jumatate cam 10 kg, pe care le am cam pus la loc intr un an. am incercat sa il mai tin dupa un an, si nu a mai dat rezultate, insa.
acum, am achizitionat niste pastile de slabit, pe baza de plante, cam scumpe, dar cred ca merita. ma costa 1 mil pe luna, se ia o singura capsula pe zi. si imi taie pofta de mancare, de dulciuri si nu imi este foame. evident, nu imi e foame, nu mananc. efectiv, ma duc la frigider, il deschid, il inchid la loc:))) si mananc putin pe la 4 (si cand zic putin, nu exagerez- de exemplu, astazi o farfurie modesta de ciorba de legume, ieri 2 felii de branza de vaca cu o rosie medie) si pe la 7-8 seara un mar sau o felie micuta de lubenita. si atat. nu mai beau sucuri, si am inceput sa beau multa apa. pastilele alea provoaca sete! acum...astept rezultatele ca am inceput abia acum o saptamana, si metabolismul meu este la fel de lenes ca mine-stau prost cu sportul:decat inot si mersul pe jos in ritm vioi.
bafta tuturor!
claudia111
Postat pe 14 August 2008 03:51
Pusicu, ii trimitem la restaurant.

Postat pe 14 August 2008 15:24
vanghelis..nu ma supara..ca-s irascibila tareeeee...sunt in cea de a4 a zi a celebrei diete...nu se vede nici un semn ca as fi dat ceva jos ( cred ca ar trebui sa incep cu hainele )dar perseverez!! te rog esclude cuv " restaurant" din limbajul tau pe acesta pagina!! provoaca grave dereglari psihice!! :
fetelor..astazi...nu am mai putut sa manac mai nimik..constienta fiind ca va trebui sa incep de dimineatza cu lactate...organismul meu s-a speriat ..si a renunutat definiv la a cere de mancare!!oricum primea iaurt..si branzeturi fara gust! asa ca..astept ziua de maine...cand voi manca preferatele mele.legume si fructe!! bafta ..fetelor!!
ladydy75
Postat pe 14 August 2008 15:57
Ladydy75, am urmat si eu dieta disociata. La mine nu a functionat. Am slabit in 2 luni 1kl. jumate. Absolut nemultumitor, mai ales ca am de dat multe kg. jos.Soacra mea insa a avut rezultate foarte bune 7 kg. in 2luni, cu pauze in care nu slabea deloc. Depinde de metabolism. Asa cel putin mi-a spus homeopata la care merg atunci cand am probleme.La mine au functionat numai dietele drastice. Acum tin dieta Mayo, cu rezultate spectaculoase, doar ca e urata si mult prea restrictiva
Cat treaba cu trimisul la restaurant..........greu de tot. Sotului meu ii place mancarea gatita in casa.Si mai am si un baietel de 1 an si 10 luni! Pe el unde sa-l trimit?
pusicu
Postat pe 14 August 2008 17:29
Decat sa te superi pe mine, mai bine invata-ma si pe mine sa slabesc.

Postat pe 14 August 2008 19:46
Dragele mele "colege de suferinta", stiti ce-am observat eu?M-am chinuit,m-am infometat...am slabit 2,3 kg pe care le-am dublat . Mi-a fost pofta..mare .de una,de alta..am mancat m-am criticat. Si-apoi am inceput sa calculez caloriile.Daca la p[rinz simt nevoia de ceva ..bun ..seara..nimic.Calculati-va caloriile. Este cea mai simpla metoda. Nu te infometeaza, nu te streseaza... nu te priveaza de ....bunatati.Si cel mai important lucru...treziti-va dimineata cu 1 /2 ora si faceti exercitii./ Succes garantat!
laura_bella36
Postat pe 14 August 2008 23:02
Ma bag si eu la diet-talk cu voi...am inceput de 3 saptamani o dieta care poate nu merita sa fie numita asa...este de fapt o eliminare a 3 chestii din alimentatie: 1. nu mananc paine (deloc, sub nicio forma, nimic din aluat), 2 nu mananc dulciuri (in schimb, bag fructe la greu) si 3. nu mananc dupa 6.. am reusit in 3 saptamani sa dau jos 3 kilograme..si eu toata viata mea am fost la regim deoarece am fost mereu supraponderala (1,67 si 75 kg)... se pare ca acesta functioneaza, chiar daca mai incet fata de ceea ce incercati voi si fata de ce am incercat eu pana acum...cel mai sanatos este sa slabesti 1 kg pe saptamana...ceea ce nu e foarte greu, tinand cont de aceste 3 reguli. Este un regim pentru persoanele supraponderale (care au macar 10 kg in plus fata de greutatea ideala)...o sa va tin la curent cum decurg lucrurile, dar de aceasta data...fata de restul datilor cand tineam un regim drastic 3 saptamani si apoi bagam in mine, o sa am rabdare...incet, dar sigur...va tin la curent!

Postat pe 15 August 2008 08:04
valentina..ceea ce descrii tu ar trebui sa fie un "mod de viata"!! sunt intr-adevar persoane care pot manca orice..oricat..oricand!!( fericitele) dar din pacate procentul e f mic , iar noi nu cred ca ne incadram in acest procent!! nu spun ca toata viata trebuie sa fie un lung sir de privatiuni, dar ca peste tot EXCESELE isi cer rasplata!! e o regula de cand lumea ..mananci azi exagerat ..candva trebuie sa rabzi de foame ( daca vrei sa arati la fel si ti pasa) ...vorbesc din proprie experienta! atat timp cat am mancat normal..neinumarand calorii dar nici servind profiterol la ora 23..era ok..cum am intrecut limita s-a observat!!acum ..ma chinui un pic...sa revin la greutatea normala dupa care un mod de viata echilibrat!! sper sa reusesc!! iti doresc bafta!!
ladydy75
Postat pe 15 August 2008 10:39
Sloganul lui Lady, este :
"Sa slabim mancand"

Postat pe 16 August 2008 00:07
vanghelis , marele tau noroc este ca semeni cu Johnny Deep..caci uneori tragi niste concluzii...
de unde pana unde intelesesi tu ca la mine "slabitul se face mancand"??? dar poate ma lamuresti...cum e?? ca tare mi-ar placea sa stiu si eu functioneaza!! cu simpatie..Lady
ladydy75
Postat pe 16 August 2008 10:06
4 kg out.
Aparatul de masurat IMC a reusit sa inregistreze parametri.
Multumesc ca existati si am cui sa spun toate astea!
carmen_stanescu
Postat pe 16 August 2008 18:09
Nimeni nu te pune sa mori de foame.Dieta bazata pe o astfel de abstinenta, este o barbarie.Eu cred ca poti sa mananci o serie intreaga de alimente care sa-ti umple burtica si sa te faca satula, care poseda insa un numar scazut de calorii.Mananca in mese mai mici si repetate.Urmareste caloriile pe care le consumi in mod uzual si fa-ti o dieta, inlocuind alimantele prea calorice, cu altele in care caloriile sunt mai reduse.Fa miscare, ca surplusurile calorice sa fie arse.Succes.

Postat pe 18 August 2008 05:10
De la: laulau, la data 2008-08-14 03:51:04draga simo, si voi fetelor in general, dak eu as manca ca tine si cat tine - atatea mese si atatea alimente asociate, adik si lactate si proteine si cruditati la o masa!!!! ce sa mai spun...ai un super metabolism! eu, am 26 de ani, 171 cm si 62-64 kg si ma chinui in disperare sa dau jos macar 5 kg....mentionez ca nu mananc paine, rar de tot cate o feliuta mica cat podul palmei, nu mananc mult, 3 mese pe zi mi se pare enorm de mult, dar sa mai ai si gustari, nu combin fructele cu nimic altceva, dak e, am o masa numai de fructe, nu combin lactatele cu proteinele. mananc carne sau oua cu legume proaspete si branza tot cu legume proaspete. m-am lasat si de dulciuri, ca sunt cam pofticioasa, ce-i drept...

Draga laulau,
Secretul este sa maninci putin si des. Eu m-am cintarit azi dimineata si am slabit 5kg in ultima luna cu ajutorul sportului si miscarii (mers mult pe jos). Am mincat putin si des si am reusit sa imi controlez apetitul. Si sa stiti ca am mai "scapat" si la dulciuri (cite un pic de ciocolata sau prajituri, dar cu masura) si la "fast - food" (pentru ca am o meserie care implica multe deplasari si nu totdeauna am la indemina mincare sanatoasa).
Cred ca important este sa nu ne simtim stressate de faptul ca trebuie sa slabim si sa tinem o dieta stricta. Cel putin la mine functioneaza. Cu cit ma gindesc mai putin la faptul ca nu am voie sa maninc dulciuri sau altceva ce mi-ar place dar contine multe calorii, cu atit nu imi trebuie si nu poftesc la ele. Incercati si voi sa va controlati mentalul si sa vedeti ca o sa reusiti. Daca stam toata ziua cu ochii pe cintar sa ne masuram greutatea o sa devenim stressate si frustrate.
Bafta multa si o saptamina usoara.
simo_apo
Postat pe 18 August 2008 14:32
Lionqueen, super super tare! Felicitari!!!!
ElenaStefan
Postat pe 18 August 2008 15:05
hy, fetelor!! ati renuntat?? sau acum sunt slabutze si frumusele si nu mai stati pe net ..sper sa fie ultima varianta!! eu continui "disociatul " meu...este a 2a saptamana si se vad ceva rezultate...si sunt tare mandra de mine!! sper sa ajung acolo unde mi -am propus! promit ca im momentul in care voi intra in blugii mei favoritzi fac o poza si o postez la profil!! va pupic!!
ladydy75
Postat pe 20 August 2008 20:04
Hi ladydy75.
Felicitari.... sper sa ajungi cit mai repede la rezultatul dorit.
Si nu uita, ca dupa aceea trebuie sa ai grija sa nu pui la loc ce ai dat jos. Deci, mentinerea este cea mai importanta....Succes.
simo_apo
Postat pe 21 August 2008 15:17
Lady, feflicitari pentru rezultat!!!

Eu am profitat de cateva zile offline si nu am intrat :p

Am incercat iar daneza, iar nu am putut sa tin, asa ca ma intorsesem la 64.5 kg, dar acum sunt happy ca am 62.5. Nu ma las pana nu ajung la 55 :D
AlexiaLaDieta
Postat pe 22 August 2008 15:27
sal m-ar interesa si pe mine...ma primesti?

Postat pe 22 August 2008 18:51
fetelor ,eu am reusit sa slabesc 26 de kg .Acum m-am in grasat vreo 7 dar nu-i bai..incep din nou..

Postat pe 22 August 2008 18:55
dragelor! multzam fain de incurajari! Simo- o dragutza ca intotdeuna..sper sa reusesc si in faza de mentinere..deocamdata nu ma gandesc pana acolo caci mai am saptamani bune de dieta...Alexia...mersi mult...eu sincer cu disociatul ma impac relativ bine! nu pot spune ca e o " adevarata placere" dar am reusit sa -l adaptez la persoana mea...2 zile carne , 2 zile lactate si 2 zile fructe si legume iar a 7a....si Dumnezeu...s -a odihnit asa ca disociez si eu pe mese..adica mananc din toate cate putzin dar dimineatza -lactate , la pranz-carne si cina -salata ...macar duminica..in rest daca mor de pofta de un mar astept sa vina joi, vineri sau duminica ceva de genul acesta!! cred ca cu cat este mai restrictiv regimul cu atat mai putzine sunt sansele de izbanda...maine ma cantaresc si va spun si cat am slabit!!! va pup si ..multa vointa!!
ladydy75
Postat pe 22 August 2008 20:07
Regret ca trebuie sa va dezamagesc (acelea care credeti in retete/diete de slabire).
Slabitul nu e o chestiune care necesita reteta sau o lista mai mica sau mai mare de interdictii.
Problema slabitului trebuie sa va determine sa analizati cum, cand, ati luat in greutate si in ce imprejurari. Dupa ce ati analizat acestea o sa constatati ca undeva s-a produs un dezechilibru. de acum incolo e simplu nu trebuie sa faceti decat sa va aduceti la un echilibru (sa fiti cumpatate in privinta mancarii si a sportului). Pe langa echilibrarea dietei trebuie sa stiti ca va trebui sa consumati produse naturale fara conservanti, coloranti acele E-uri cunoscute de toata lumea; sa va intoarceti in trecut cand nu existau bauturi carbogazoase, fast-food etc. O sa constientizati ca tehnologia si progresul omului a atras dupa sine un rau care este ambalat in roz.
Ultimul ingredient este RABDAREA si cel mai pretios, daca veti avea rabdare nu va veti abate de la echilibru si de la o alimentatie sanatoasa.
Eu va doresc succes!
Sa fiti sanatoase si echilibrate!
a_ndreea
Postat pe 25 August 2008 13:40
draga a ndreea..in mare parte ai dreptate in ceea ce ai scris! dar trebuie sa -ti spun ca a fi atent la ceea ce mananci ar trebui sa fie un mod de viatza..noi ..aici din pacate ..ne chinuim sa slabim..si sigur ca exista diete...sau regimuri! ca sa slabesti trebuie sa consumi calorii mai putzine decat necesarul tau zilnic..ca sa o faci astfel incat sa asiguri totusi org un minim de glucide, proteine, lipide trebuie sa existe o reteta...nu e suficient sa descoperi de ce te -ai ingrasat ( desi e necesar)..ci acum trebuie sa mergi un pic pe minus ca sa ajungi la faza aceeasta ideala despre care vorbesti tu...echilibru nutritional si sportiv!!in rest...important e sa fim sanatoase!!
ladydy75
Postat pe 25 August 2008 19:49
Buna dimineata! Vreau sa va spun ca si eu ma chinui cu kg in plus, as vrea daca se poate sa slabesc vreo 15 kg. Sora mea a slabit 20 dar a luat Reductil, acum arata super, dar daca incepi sa maninci ce mincai inainte pui la loc tot ce ai dat jos, asa ca vreau sa incerc si eu cu acele pastile si dupa sa maninc numai legume....., fructe....si tot ce tine sa nu fie gatit ca asa de repede pun pe mine, va pup si va doresc bafta!

Postat pe 26 August 2008 09:16
super forum...sa traiti si sa slabiti...eu sunt extrem de pofticiasa...si nu pot sa ma abtin daca vad pe cineva cu o ciocolata desfacuta...indiferent ce ora e...si mai am si 2 copii si mai gust din ce le fac lor...dar de exemplu cand am cate un eveniment imi dau target de kg adica am o nunta peste 2 saptamani...gata ...ma abtin...acum de 1 saptamana nu mai mananc seara dupa 18.00 dar mi-e greu si abia astept sa se faca dimineata...sa mananc ce poftisem seara...asa ca acum mananc...ce-mi doresc pana in 12 .00 (pranz) orice si oricand, am slabit de la 63,4kg pana la 61.8kg, asta in 6 zile...nu m-am abtinut de la nimic...daca facem un club ma tin si altfel...n-am ambitie...am 1,64 m, 61,8kg si 35 ani...hai...
mara_b2
Postat pe 26 August 2008 11:45
Bine ati venit, Ana Maria si Mara si mult mult spor la slabit!

Eu doar ce am pus acum mana pe o dieta de la o nutritionista, o studiez si daca vreti o postez.

AlexiaLaDieta
Postat pe 26 August 2008 12:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce e de facut cand nicio dieta nu functioneaza ? 46 De la: elenaa_gabriela85 31 Iulie 2015 15:07
in cat timp pot sa slabesc 10 kilograme 217 De la: 22 Februarie 2019 10:32
BUNA ZIUA 1 De la: garbo072841 2 Martie 2011 14:29
Dieta cu pepene rosu 37 De la: barboneli 21 Decembrie 2016 09:17
Dieta+calculul greutatii 47 De la: Isa_Bella93 9 Iunie 2015 21:50
Setari Cookie-uri