Sa slabim impreuna!

ce gasca!!!!!!!!!!!!!!!!!11
unde-s multi puterea creste.
O zi de regim si.................n-am murit.La lupta,ostasii mei!
laura_bella36
Postat pe 7 August 2008 21:47
Congrats, Laura! Prima zi e cea mai nasoala. Si eu sunt live and kickin kilos!!!
AlexiaLaDieta
Postat pe 7 August 2008 21:52
farsarya, iti multumim mult pentru incurajari si felicitari pentru reusita.
AlexiaLaDieta
Postat pe 7 August 2008 21:55
mi-a venit o idee creatza, ma rog, nu e ceva nou, dar cred ca ne-ar motiva. putem sa facem o mica lista cu persoanele care au inceput deja dieta si eventual ce dieta tine fiecare si sa punem saptamanal statusuri de genul 1 kilogram pierdut, x centimetri etc. cred ca ne-ar motiva sa vedem ca se poate. ce ziceti?
AlexiaLaDieta
Postat pe 7 August 2008 21:59
Alexia la mine greul incepe dupa 4,5 zile.Sper sa rezist cu ajutorul vostru.
laura_bella36
Postat pe 7 August 2008 22:00
Laura, dupa 4-5 zile promit sa te bombardez cu mesaje motivationale, astfel incat nici sa nu apuci sa te gandesti sa calci stramb.
AlexiaLaDieta
Postat pe 7 August 2008 22:02
Ma primiti in clubul vostru? am inceput de n ori, n diete si le-am abandonat dupa cateva zile ...lipsa de vointa as putea spune...am incercat si cu niste pastile , pe care am dat banii aproape degeaba...poate cu voi impreuna reusesc sa dau jos macar 5-6 kg
aryane
Postat pe 7 August 2008 22:23
Aryane, bine ai venit si mult mult succes! hai sa impuscam kilogramele :p
AlexiaLaDieta
Postat pe 7 August 2008 22:29
De la: AlexiaLaDieta, la data 2008-08-07 22:29:43Aryane, bine ai venit si mult mult succes! hai sa impuscam kilogramele :p


Multumesc mult de urare si ma alatur cu drag voua...sper sa si reusim!

aryane
Postat pe 7 August 2008 22:35
Buna dimineata fetelor,
O sa postez aici citeva link-uri care sper sa va ajute (mai ales pe cele care nu au timp si bani sa mearga la o sala de fitness):
- intrati pe youtube.com si dat search pentru Pilates. Vi se va deschide o lista intreaga de filmulete cu exercitii Pilates. Cele pe care eu le-am incercat (si au rezultate foarte bune daca sunteti constiincioase) sunt: 10 min pilates flex-full,
10 min pilates sclupting-full, Winsor Pilates s.a.m.d... Vizualizati-le si incercati sa faceti exerciile. La inceput o sa va fie un pic cam greu sa va controlati respiratia. Dar in timp se rezolva....
- tot pe youtube: Tae Bo Cardio Billy Blanks. Veti vedea ca sunt mult mai multe filmulete.
Ce pot sa va confirm este ca va ajuta sa ardeti mai repede caloriile si este chiar si foarte amuzant.
- tot pe youtube puteti gasi tot felul de exercitii pentru brate, abdomen, picioare, fese...
Daca aveti nevoie de suport moral, sunt alaturi de voi.
Astept sa imi scrieti ce rezultate aveti dupa ce incepeti exercitiile.
O sa incerc sa postez la profilul meu niste poze cu mine "inainte si dupa" (inca nu stiu de ce nu pot sa incarc pozele) ca sa vedeti ca intr-adevar dieta imbinata cu sportul functioneaza.
Spor la treaba va doresc.....

P.S. inca un "pont": puteti folosi in loc de gantere sticle de 1/2 sau 1 l umplute cu apa. Fiti inventive si folositi-va de ce aveti in casa. Eu am sarit chiar si coarda (ca in copilarie)....
simo_apo
Postat pe 8 August 2008 09:12
Buna dimineata fetelor.
Pot sa va spun ca ziua de ieri a fost usoara, adica prima zi de regin disociat cu carne a fost super ok. Astazi este ziua legumelor, inca nu m-am hotarat ce sa mananc, dar salate, legume proaspete cu siguranta voi gasi. Aseara mi-am facut manichiura si pedichiura nu bicicleta sau gantere, dar dimineata am facut cam 5 min de exercitii, abdomene si picioare. Deja parca ma simt mai bine desi normal inca nu este nimic vizibil. Cred ca sunt mai radioasa la fata si am inceput sa am incredere mai multa in mine.
Citind mesajele cred ca Alexia si Simo ne sustin moralul in cursa inceputa :-). Asa cum ai spus Simo nu trebuie sa devenim obsedate de aceasta lupta insa crede-ma este stresul permanent de 3 ani incoace. Imi este rusine cand ma intalnesc cu persoane care nu m-au vazut in ultima persioada, pentru ca normal au o reactie cand imi vad multele kg acumulate. Sa fie acesta un mod de schimbare a stilului de viata asta imi voi propune, sa fiu din nou frumoasa :-).
liliana_te
Postat pe 8 August 2008 09:35
Si eu stau la casa, dimineata, inainte sa plec de acasa si seara cand ajung acasa alerg prin curte sa pun la punct diferite lucruri.
Dimineata ma trezesc la 6.30, de culcat ma culc la 22.30-23.00.
Nu ma pot considera o persoana total sedentara, cu exceptia job-ului, unde stau pe scaun la birou.
Nu mai spun sambata: curatenie toata casa, curatenie in curte... la curte tot timpul e ceva de facut, daca vrei sa arate cat de cat ordonat si curat(nu va ganditi ca posed o casa ca in revistele de specialitate, daca ar fi asa as avea gradinar, menajera, eu as avea posibilitatea sa merg la sala, masaj....)

Si sora mea are glicemia mica si atunci cand i se face foame trebuie sa manance relativ repede.E ceva mostenit, nu e o anormalitate.Plus ca se intampla sa imi fie "pofta" de ceva dulce, mai ales intr-o anumita perioada a lunii...Nu mananc exagerat, cel mai bine ma impac in asemenea momente cu ciocolata amaruie.

iemilena03
Postat pe 8 August 2008 09:55
Buna dimineata!

Ce bine imi pare ca e mai multa lume la "cafeluta". Fetelor, eu simt ca in sfarsit fac ceva numai pentru mine. Sper ca nu se mai gandeste nimeni ca suntem colege de suferinta, ci colege de... fericire.

Vad ca s-a tot discutat despre sport si vin si eu sa sustin ideea ca poti face sport si de acasa. Iemilena, curatenia in curte este de 10 ori mai dificila decat o ora de antrenament intens ;))

Liliana, ma bucur sa aud ca ai facut exercitii. Crede-ma ca in maxim o luna se vor vedea rezultate, chiar daca aloci 5-10 minute pe zi.

Simo, eu imi downloadasem de pe net mai multe dvd-uri cu Billy Blanks si intr-adevar a fost singurul care m-a facut sa imi placa sa fac sport.

Si un sfat pentru fetele care vor sa mearga la sala. Alegeti cycling. Este cel mai bun sport pentru slabire. Transpiri de nu mai poti si corpul se modeleaza relativ rapid. Sora mea face deja de catevaa luni. A slabit mult si in plus, nu mai este pufoasa. Teoretic dupa ce slabesti, se mai lasa pielea. Ea avea carnea mai moale inainte si acum arata bestial. A modelat-o perfect cyclingul. M-am apucat si eu. Problema la mine este ca sunt fumatoare si imi este mai greu cu controlul respiratiei. :(( Dar dupa 2 saptamani de spinning toata lumea imi spusese ca am slabit. Nu tinusem regim, nu nimic si cantarul imi arata aceeasi greutate. M-am imbracat cu o pereche mai veche de pantaloni si intram din nou in ei. Deci spinningul chiar te slabeste in centimetri.
AlexiaLaDieta
Postat pe 8 August 2008 10:07
salutare!
Cum va simtiti?
Eu super,parca zbor.Dupa ce si-a facut efectul ceaiul verde.Va pup si ...cat mai multe kg. lipsa.
Cafea ati baut?
Bineinteles cu zaharina sau fara..........oau!
laura_bella36
Postat pe 8 August 2008 10:18
Si inca ceva: eu gatesc pt. copilul si sotul meu: ciorbe, supe...etc.
S-a intamplat sa plec de acsa intr-o delegatie 1 saptamana si a trebuit sa las acasa 2 feluri de mancare.Sotul vine dupa ora 18-19 si intreaba ce se poate manca gatit: nu sunt adepta fast-food-ului, mi-am obisnuit familia cu mancare gatita.
A-mi cumpara separat ceea ce sugereaza dieta daneza, de exemplu, e un efort financiar personal pe care nu-l pot sustine, sincer.Atunci de ce mai gatesc? Iar copilul si sotul(care are un serviciu de genul ca unori nu vine seara acasa, vine noaptea sau dimineata...lucreaza la ISU-vechii pompieri)au nevoie de mancare calda, gatita si pe care tr. sa o gasesca in frigider sa o incalzeasca, nu sa se apuce, cand vin de la scoala/serviciu sa pregateasca atunci salate sau alte preparate!
iemilena03
Postat pe 8 August 2008 10:26
Laura, eu mi-am baut cafeaua, dar cred ca mai am nevoie de una, nu de alta dar inca mai dormitez ;))

Iemilena, nu e nevoie sa tii neaparat o dieta stricta, dar poti gati pentru tine cu mai putine grasimi. Daca familiei pregatesti friptura la cuptor, tu poti alege sa ti-o pregatesti la gratar sau fiarta. Pentru salatele de legume, in a ta poti sa nu strecori ulei. etc. se gasesc solutii pentru orice situatie.
AlexiaLaDieta
Postat pe 8 August 2008 10:34
Intr-adevar si eu gatesc pt. ai mei. Iar mie imi fac separat. Sotul chiar ma sustine.Am avut o tentativa cu dieta daneza in iarna. L-am trimis la piata sa-mi cumpere o salata.Stiti cat a costat:5 RON.lA CARE EL IMI SPUNE:NU STIAM CA SUNT ATAT DE SCUMPE IERBURILE ASTEA ALE TALE.aPOI LA O CAFEA CU PRIETENELE EU RADEAM SI LE SPUNEAM:SA VEDETI VOI CE BATAIE-MI TRAGE SOTUL DACA NU SLABESC.Cum n-am reusit sa oduc pana la capat......Dar bataie n-am luat!
laura_bella36
Postat pe 8 August 2008 11:05
Intr-adevar Alexia, cu spinning slabesti in cm foarte mult. Dar la fel de bine poti sa mergi pe bicicleta normala (daca ai pe unde si nu ti-e frica de traficul nebun care este la voi). Aici in Germania sunt drumuri speciale pentru biciclisti si poti sa mergi fara nici o frica. In plus foarte multa lume practica mersul pe jos intr-un ritm alert (ceva intre mers si jogging - un fel de mars fortat). Este mai eficient decit joggingul si nu solicita asa de mult articulatiile. Eu cind am venit in Germania si am vazut tipul acesta de mars (numit Nord-wolking - se merge in forta si ai niste bete de sky in miini) m-am tot mirat si nu am stiut exact ce este. Dar mi-am dat seama ca este foarte eficient si poate fi practicat de toata lumea, inclusiv de cei trecuti bine de 50 de ani.
Si eu am slabit mult in cm, cu toate ca acul cintarului nu s-a dus prea mult in jos ( acum am in jur de 66 kg, am inceput de la 72 acum o luna si jumatate), dar am muschii mai tonifiati si parca cm dispar mai repede de cind fac miscare mai multa (si automasaj cel putin o data pe zi - indicat ar fi dimineata si seara, dar daca nu aveti timp si chef e suficient si o data pe zi).
Va recomand ca dupa fiecare repriza de sport sa faceti citeva exercitii de streaching (sa va intindeti muschii). Va ajuta mult la "alungirea" muschilor si la intarirea articulatiilor. Chiar si dimineata cind va treziti este foarte bine sa faceti citeva "intinderi". O sa va "trezeasca" mai rapid (se pune singele in miscare mai repede si treceti mai usor peste starea de "mahmureala matinala")
simo_apo
Postat pe 8 August 2008 11:08
buna! pilates... streaching... si exercitiile in general... sunt de mare folos cand e vorba de kilogramele... (pt burtica => abdomene). toate astea sigur dau rezultat...
Eu nu am voie sa fac sport(ma simt ca si cum as fi bolnava din cauza asta)... dar fac gimnastica de recuperare in fiecare seara si merg de 2-3 ori /saptamana la bazin... e SUUUUUUPERRRRR

Seara... acasa... pe post de greutati(pentru brate) am sticle pline cu nisip si niste saculeti(tot cu nisip) care se prind cu scai in jurul bratelor(=>libertate in miscare)...

MULTA BAFTA celor care s-au apucat de dieta... eu sunt la daneza(ziua 2) si nu e greu deloc :) La dieta mananc mai mult decat mancam eu inainte(cantitativ) Sa vedem rezultatele !!!!!
Angelli
Postat pe 8 August 2008 12:51
De la: leval, la data 2008-07-27 13:14:21Si eu acum un an si jumatate ma-m apucat de slabit, am slabit 30 kg in 7 luni si acum ma mentin.
Rezultatul si poza mea la: www.slabimsanatos.ro


Draga "leval",

Cunosc produsele Herbalife, mi se par OK ca si compozitie, am vazut ca programul cel mai ieftin de slabit/1 luna e 350 lei.
Sunt convinsa ca as vedea rezultatele...dar nu am acesti bani nunmai pt mine, oricat imi doresc sa slabesc SI IMI DORESC MULT, MA SIMT RAU ASA CUM ARAT ACUM !!!
iemilena03
Postat pe 8 August 2008 13:57
De la: AlexiaLaDieta, la data 2008-08-08 10:07:56Buna dimineata!

Ce bine imi pare ca e mai multa lume la "cafeluta". Fetelor, eu simt ca in sfarsit fac ceva numai pentru mine. Sper ca nu se mai gandeste nimeni ca suntem colege de suferinta, ci colege de... fericire.

Vad ca s-a tot discutat despre sport si vin si eu sa sustin ideea ca poti face sport si de acasa. Iemilena, curatenia in curte este de 10 ori mai dificila decat o ora de antrenament intens ;))

Liliana, ma bucur sa aud ca ai facut exercitii. Crede-ma ca in maxim o luna se vor vedea rezultate, chiar daca aloci 5-10 minute pe zi.

Simo, eu imi downloadasem de pe net mai multe dvd-uri cu Billy Blanks si intr-adevar a fost singurul care m-a facut sa imi placa sa fac sport.

Si un sfat pentru fetele care vor sa mearga la sala. Alegeti cycling. Este cel mai bun sport pentru slabire. Transpiri de nu mai poti si corpul se modeleaza relativ rapid. Sora mea face deja de catevaa luni. A slabit mult si in plus, nu mai este pufoasa. Teoretic dupa ce slabesti, se mai lasa pielea. Ea avea carnea mai moale inainte si acum arata bestial. A modelat-o perfect cyclingul. M-am apucat si eu. Problema la mine este ca sunt fumatoare si imi este mai greu cu controlul respiratiei. :(( Dar dupa 2 saptamani de spinning toata lumea imi spusese ca am slabit. Nu tinusem regim, nu nimic si cantarul imi arata aceeasi greutate. M-am imbracat cu o pereche mai veche de pantaloni si intram din nou in ei. Deci spinningul chiar te slabeste in centimetri.



Asa e, e obositor dar obosesc sa zicem "inutil" pt ca nu lucreaza zonele corpului cu probleme.
Seara sunt ametita, vlaguita, fara folos insa pt. ceea ce mi-as dori eu.
iemilena03
Postat pe 8 August 2008 14:02
eu, cu parere de rau abandonez dieta daneza. stiu ca slabeste mult, stiu ca e buna, dar nu prea pot sa traiesc cu doua mese pe zi :-s Tin in continuare dieta, incerc sa mananc mai putin de 1200 de calorii maxim. Momentan ma infrupt dintr-un bol micutz de iaurt dietetic cu cereale.
AlexiaLaDieta
Postat pe 8 August 2008 15:01
Alexia,

Mai bine maninci putin si des decit sa faci foamea. O sa ai rezultate mult mai bune si de durata. Ti-o spun din proprie experienta. Si combina o dieta echilibrata cu miscarea. Ajuta foarte mult. Dietele astea care iti promit scadearea rapida in greutate cu multe kg nu sunt sanatoase si au alte efecte nocive asupra organismului si psihicului. In plus, dupa ce incepi sa maninci normal se pue la loc tot ce ai dat jos si inca ceva in plus. Dupa ce te apuci iar de dieta o sa fie si mai greu sa dai jos kg luate in plus. Incearca sa schimbi modul de alimentatie si de viata. Esti tinara si e pacat ca toata viata sa ti-o petreci tinind cure de slabire.....

Bafta multa in continuare.....
simo_apo
Postat pe 8 August 2008 15:20
M

Postat pe 8 August 2008 15:35
Multumesc mult Simo. Chiar ma simteam vinovata ca am renuntat asa usor, dar nu renunt la dieta macar 3 luni de acum incolo. Putin, des si bun, dar dietetic :p
AlexiaLaDieta
Postat pe 8 August 2008 15:49
AlexaLaDieta nu se tine de dieta...
Curios... eu nu am reusit sa mananc nici ce trebuia... la pranz am reusit sa mananc doar 300gr de spanac si un singur ou...(din principiu nu mananc mai mult de 1 ou fiert tare la 2 zile)...
Astazi a fost ok ca am avut iaurt in dieta... si il iubesc
eu nu ma las de dieta... Chiar vreau sa slabesc!!! Ma gandeam ca vreti sa slabim impreuna...
E alegerea ta Alexa... dieta daneza presupune doar 2 mese pe zi... nu cel mai indicat mod de a manca...(ma obisnuisem cu gustarile inainte...) Dar merg mai departe si singura... Vreau sa vad daca functioneaza... nu am incercat pana acum si cred ca o sa reusesc sa tin 13 zile dieta :D

Are dreptate simo... in cazul in care renunti la dieta (ai renuntat deja...) incearca sa mananci putin+des si sa faci miscare. SPORTUL sigur te ajuta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Iti mai sugerez Alexa sa nu te apuci de diete daca stii ca nu le respecti... numai dai organismul(metabolismul) peste cap.

Apropo... sa nu-ti faci de cap... acum ca ai renuntat la dieta...
Angelli
Postat pe 8 August 2008 16:04
Angelli,nici nu ma gandesc sa renunt la dieta, doar nu voi mai tine dieta daneza. :d Pur si simplu, vad ca nu mi se potriveste.

Astazi, de exemplu, am papat sunca aceea pe la 12 si acum am mancat iaurt dietetic cu cereale. O sa mai mananc ceva usor diseara.

Deci, nu fug de slabire... fug doar de daneza :p
AlexiaLaDieta
Postat pe 8 August 2008 16:09
imi pare rau Alexa ca nu pot sa te felicit pentru ca ai renuntat ... asa cum face simo... (sa inteleg simo ca esti contra dietelor?)...
ceva din ce ai scris tu Alexa mi-a dat curajul si m-a ajutat sa merg mai departe cu dieta... "stiu ca slabeste mult, stiu ca e buna" (citez Alexa).
Angelli
Postat pe 8 August 2008 16:10
am stat si m-am gandit mai bine si am realizat ca 13 zile de dieta stricta nu or sa ma omoare, ci din contra o sa imi mai ridice un pic moralul si o sa imi arate ca se poate. nu stiu sigur daca pot sa o iau de la capat de astazi pentru ca ma pregatesc sa plec din localtate, dar de luni sigur o iau de la capat. O sa fiu offline in weeekend, deci nu abandonez cursa ;)

mai am si o alta motivatie pentru care as vrea sa tin aceasta dieta. am prostul obicei de a lasa lucrurile neterminate, de a amana pe ultima suta de metri, obicei ce a fost inrautatit in sesiunile din facultate. insa nu este normal asa si imi dau seama ca imi este daunator. daca tot vreau sa fac o schimbare in stilul meu de viata, ma gandesc ca aceasta schimbare trebuie sa se resimta si la nivelul altor actiuni, nu numai la dieta. asa ca am de gand sa urez bun venit unei noi Alexia, Alexia care nu spune nu unei provocari si care e in stare sa duca la bun sfarsit orice isi propune.

Angelli, mult noroc la dieta. Chiar daca iau o pauza nemeritata, nu ma voi infige in mancare, ci chiar mi-am propus ca weekendul asta sa dau jos macar 0,5 kg.
AlexiaLaDieta
Postat pe 9 August 2008 11:58
Alexia de luni o dau si eu pe daneza.Pt. ca in aceasta dieta spune exact:ce si cat manaci. Si-apoi vorba ta, doar n-o sa mor. Si-apoi am vazut o rochie bleau super intr-un magazin si de-atunci mi-a ramas gandul la ea.Cand ma gandesc ce frumoasa o sa fiu : slaba si in rochia bleau!Nu-mi sa mai manac nimic. Ma regasesc in cuvintele tale. Ai dreptate.Esti cumva "geamana"?
laura_bella36
Postat pe 9 August 2008 13:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sa slabim impreuna! 276 De la: garbo_388410 5 Noiembrie 2013 13:03
buna 15 De la: alisia 20 Iulie 2009 10:47
Oare reusesc sa slabesc acasa cu programul prezentat de Kudika? 1 De la: ralustef82 6 Februarie 2009 09:15
Regimul Montignac 9 De la: preci 1 Iulie 2010 20:55
7 kg in 7 zile 18 De la: garbo_14305 25 Iunie 2013 12:39
Setari Cookie-uri