Sa slabim impreuna!

simo_apo,dar cand nu prea dispui de banii e mai greu sa tii diete,nu bani de fructe,nu bani de sala, nu bani...de multe.
emagl
Postat pe 7 August 2008 11:20
simo apo felicitari stilul tau de viata e exemplar. dar imposibil de respectat pentru o femeie din zilele noastre..din romania (parerea mea). din mai multe motive...
1.timpul... nimeni nu are timp la 7, 10, 13, 17 si 19 de masa... Ar fi ideal... dar multe dintre noi nu ajungem acasa pana dupa 15...17... Cate o gustare ne permitem... poate chiar 2... dar nu suficient ca sa putem respecta stilul de viata exemplar...
2.situatia financiara... Cu toate ca nu e foarte costisitoare dieta... nu cred ca sunt multe persoane care isi permit (financiar vorbind) dieta+abonament fitness+masaj+etc.

Si eu am facut multi ani sport... si cred ca metabolismul persoanelor care practica sport e diferit de restul... Multe cazuri (in randul sportivelor) de variatii mari (peste 10 kg) de greutate... intr-un interval de timp relativ scurt.
Cred ca cel mai sanatos mod de a slabi e facand sport.
Problema e atunci cand nu mai poti sa faci sport...
Mult succes simo apo :)
Angelli
Postat pe 7 August 2008 12:21
Ai uitat sa mentionezi ca este exclus orice tip de alcool si deasemenea painea!!!! In rest este OK> si eu l-am tinut, si am slabit 5 kg intr-o luna. Succes!
danasimeon
Postat pe 7 August 2008 12:24
fetele cu dieta daneza... ce faceti? AlexiaLaDieta... liliana te... HAIDETI SA SLABIM IMPREUNA!!!!!
eu am inceput

11.40 o cana mare de cafea fierbinte fara zahar
ce mancam azi? pui la rotisor???
AlexiaLaDieta... nu e problema ca ai uitat acasa mancarea (presupun ca esti la serviciu)...

Propun sa tinem perfect aceeasi dieta... (sper ca dupa masa sa stabilim ce mancam maine)!!! Cine vrea asa??? mana sus...
Angelli
Postat pe 7 August 2008 12:29
Buna dragelor :)
As vrea sa intru si eu in grupul vostru . Ma primiti?
Eu am avut acum mult timp pb cu sanatatea, am reusit sa slabesc 35 de kg
Totul a fost sss ok timp d 2 ani, m-am mentinut pe 59 - 60 d kg de la 98 kg cu cat incepusem, numai ca acum 2 veri am fost la dct ca ma simteam cam rau si am zis sa imi fac control, control in urma caruia medicul mi-a dat anticonceptionale pt ca aveam un chist f mare si sa nu ma operez
D p urma acestora m-am ingrasat iar in 3 luni jum pana la 95
Am simtit ca innebunesc :(((((
Nu am iesit din casa cateva luni, eram afectat psihic fff mult :(((((((((
Pana intr-un final anul asta inainte d Paste, am avut acel feeling ca e momentul sa ma reapuc sa revin cum eram........Am inceput regimul, am slabit un pic adik pana la 86 Kg, dar am inceput de vreo 2 sapt sa calc stramb si parca nu mai regasesc acea ambitie p care am avut atunci knd am slabit muuult..ma tot gandesc cum sa fac sa reusesc sa ma abitionez
Sper ca aici, vazand ca sunt fete care tin si au rezultate ma voi ambitiona si eu mai tare si sa dea domnu macar la 70 KG sa ajung
Va pup si ne mai auzim cu siguranta
carolinaa
Postat pe 7 August 2008 12:37
Ma tin de dieta daneza (un pic modificata) no matter what. Azi va trebui sa inversez mesele, adica o sa pap pui la gratar (in loc de vita) cu salata verde la pranz si seara o sa servesc ouale fierte.

Pentru maine o sa pap:
Pranz: 250 gr sunca + 1 iaurt natural
Seara: 200 gr friptura vita + salata verde + lamaie

Angelli, sper sa trecem cu bine de ziua asta si de urmatoarele 12...

AlexiaLaDieta
Postat pe 7 August 2008 12:40
Carolinaa, bine ai venit! De data asta trebuie sa slabesti, pentru ca daca iti pierzi motivatia si c alci stramb, o sa avem noi grija sa te aducem pe drumul cel bun ;)
AlexiaLaDieta
Postat pe 7 August 2008 12:41
o sa fie bine Alexia... ai sa vezi... numai sa si reusim sa slabim
toate bune si frumoase... dar OUA FIERTE SEARA... chiar nu merge...
Iaurt... salata... o sa ma gandesc ce... dar nu oua fierte seara
Angelli
Postat pe 7 August 2008 12:48
carolinaa bine ai venit pe forum

poate ajungem la o dieta comuna...
toate vrem sa slabim nu?


pentru persoanele care vor sa slabeasca 10 Kg... azi a inceput dieta daneza. Haideti cu noi

O sa gasim motivatia necesara aici... pe forum http://www.garbo.ro/articol/Sanatate/1355/Sa-slabim-impreuna.html

EU CHIAR VREAU SA SLABESC 10 KG !!!!!!
Angelli
Postat pe 7 August 2008 12:56
Buna ziua sau buna dieta si cu rezultate!...asta pentru toata lumea..

ma "plang" si eu de aceleasi probleme ...am crescut putin cam mult pentru inaltimea mea..176-86 Kg Am visat si mai visez la o minune sa ma pot intoarce la o greutate cat de cat usor de dus pe picioare, ..macar 70, dar daca se poate fara sport .. am 3 luni de cand am fost operata si la histerctomie nu mi s-au recomandat abdomenele . (asta nu ca nu m-am apucat de colat masini si alte prostioare..) am reusit sa elimin porcul, mezelurile, painea, zaharul in exces, masa dupa ora 19, in curand o sa elimin si mancarea daca o tin in ritmul asta. ..dar fara rezultat. Cred ca este pe fond de stres, si spun asta pentru ca dupa operatie cu toata flamanzirea la care am fost supusa si cu tot efortul fizic si mental nu am pierdut un gram.. (84-84 in favoarea KG); iar lunile inainte de operatie ..parca adaugam in loc sa scad..
Am 35 de ani si sunt pregatita sa imi placa de mine si asa ..dar sper sa pot cu ajutorul vostru sa imi scada colacelul de la burtica...tehnica disociata am incercat-o, e greu in primele zile dar dupa e mai simplu..am renuntat la cafea si mai ales la tigari am 3 luni..(si fumatul mai ajuta teoretic un pic...)...astept un raspuns de la cineva cere are un sfat...si va invit la o salata cu lamaie...
elenutaus
Postat pe 7 August 2008 13:18
MODEL DIETA DANEZA:

Ziua 1:
Dimineata: Cafea + 1 cub de zahar
Pranz: 2 oua fierte tare + 400 gr de spanac + 1 rosie
Seara: 200 gr friptura vita + salata verde + ulei, lamaie (friptura)

Ziua 2:
Dimineata: Cafea + 1 cub de zahar
Pranz: 250 gr sunca + 1 iaurt natural
Seara: 200 gr friptura vita + salata verde + ulei, lamaie (friptura)

Ziua 3:
Dimineata: Cafea + 1 cub de zahar + 1 felie de paine prajita
Pranz: 2 oua fierte tare + 1 felie de sunca + salata verde
Seara: 1 telina fiarta + 1 rosie + 1 fruct

Ziua 4:
Dimineata: Cafea + 1 cub de zahar + 1 felie de paine prajita
Pranz: 200 ml zeama de fructe + 1 iaurt
Seara: 1 ou fiert tare + 1 morcov ras + 250 gr fructe

Ziua 5:
Dimineata: 1 morcov mare ras + lamaie
Pranz: 200 gr peste cod fiert + lamaie
Seara: 200 gr friptura vita + unt + telina rasa

Ziua 6:
Dimineata: Cafea + 1 cub de zahar + 1 felie de paine prajita
Pranz: 2 oua tari + morcov ras
Seara: 1/2 pui + salata verde cu ulei; lamaie

Ziua 7:
Dimineata: ceai gol
Pranz: apa chioara
Seara: 200 g cotlet de miel + mar

Ziua 8:
Dimineata: Cafea + 1 cub de zahar
Pranz: 2 oua fierte tare + 400 gr de spanac + 1 rosie
Seara: 200 gr friptura vita + salata verde + ulei, lamaie (friptura)

Ziua 9:
Dimineata: Cafea + 1 cub de zahar
Pranz: 250 gr sunca + 1 iaurt natural
Seara: 200 gr friptura vita + salata verde + ulei, lamaie (friptura)

Ziua 10:
Dimineata: Cafea + 1 cub de zahar + 1 felie de paine prajita
Pranz: 2 oua fierte tare + 1 felie de sunca + salata verde
Seara: 1 telina fiarta + 1 rosie + 1 fruct

Ziua 11:
Dimineata: Cafea + 1 cub de zahar + 1 felie de paine prajita
Pranz: 200 ml zeama de fructe + 1 iaurt
Seara: 1 ou fiert tare + 1 morcov ras + 250 gr fructe

Ziua 12:
Dimineata: 1 morcov mare ras + lamaie
Pranz: 200 gr peste cod fiert + lamaie
Seara: 200 gr friptura vita + unt + telina rasa

Ziua 13:
Dimineata: Cafea + 1 cub de zahar + 1 felie de paine prajita
Pranz: 2 oua tari + morcov ras
Seara: 1/2 pui + salata verde cu ulei; lamaie


Consider ca nu e costisitoare si nici nu ocupa prea mult timp (dimineata in general cafea... asta e super) cine vrea sa slabeasca va astept sa respectam meniul... astept si alte sugestii...
Angelli
Postat pe 7 August 2008 13:19
Un singur amendamet: eu beau cafea doar virtual, ca in realitate nu ma ating de ea. Din cate stiu nu se poate inlocui cu ceai in acest regim. Si atunci?
cristisz
Postat pe 7 August 2008 13:22
Cristisz, nu cred ca e o problema daca vei bea ceai. Am mai tinut regimul asta si am mai facut inlocuiri, dar tot a avut rezultate ok.

Postat pe 7 August 2008 13:25
Nici eu nu cred sa fie o problema daca inlocuiesti cafeaua cu ceai. Oricum bine ai venit, Cristisz? Te corupem sa te apuci de dieta (nu neaparat cea danez)?
AlexiaLaDieta
Postat pe 7 August 2008 13:29
M-am inscris pe site-ul reductostart.ro pentru o consultatie de inceput. Va tin la curent cu toate datele.
cristisz
Postat pe 7 August 2008 13:37
cristisz toata ziua la cafenea... si totusi nu consumi cafea ma uimesti

eu m-am inscrispe forumul "sa slabim impreuna" cu speranta ca o sa slabesc...
am baut cafeaua (cu voi la cafenea )... sunt o mare consumatoare de cafea (mai ales acum cand am mult de invatat)... In legatura cu ceaiul verde... chiar cred ca e indicat! Am incercat si eu sa beau ceai verde dar organismul meu s-a "suparat". Ceaiul verde a actionat ca un laxativ puternic (dupa o cana de ceai stateam 2 ore la baie). Am incercat (tot cu dorinta de a slabi) sa beau 3 cani de ceai verde pe zi timp de 3 zile... apoi 3 zile pauza.. apoi iar 3 zile ceai... deci 3 serii de 3 zile de ceai verde... urmata de o pauza de 10 zile... si apoi am inceput iar cu ceaiul verde... numai ca fiind laxativ... am ajuns la o anemie severa in urma careia organismul si-a recapatat fortele foarte greu si intr-un interval mare de timp. Ajunsesem sa nu pot sa merg 5 minute pe jos ca ma oboseam; ca sa urc un etaj trebuia sa fac pauza (sa ma odihnesc) la jumatatea treptelor. Nu spun ca nu e bun ceaiul verde... dar atentie cum e tolerat de organismul!!!
Am incercat o gramada de diete !!!!! La disociata nu am avut nici un rezultat... doar ameteli

Azi am inceput daneza ... am baut cafeluta.. iar acum am papat 300gr spanac + 1 ou + o rosie (imi norez intr-un tot ce consum). O sa incerc sa tin dieta fara inlocuiri... dar nu o sa reusesc sa mananc tot ce trebuie.
Inainte sa incep dieta nu mancam carne decat:
1. DE PUI(fara piele)niciodata fripta... cel mai des fiarta,la cuptor sau in tigaie de teflon (fara grasime) si mai rar la gratar sau rotisor
2. PESTE la gratar sau in tigaia de teflon...
salate in fiecare zi... (o salata pe saptamana se bucura de 5-6 picaturi de ulei de masline), 1 ou fier la 2 zile, iaurt cu 0.1%grasime, lapte degresat, multe legume (zarzavaturile au fost baza mancarurilor)... si cam atat.
Nu consum nici un strop de paine de mai bine de un an

Tot nu-mi vine sa cred ca nu slabesc... probabil m-as ingrasa enorm daca as manca normal. Mi-am facut toate analizele (inclusiv hormonii tiroidieni) si sunt sanatoasa (nu pot sa fac sport... asta e singura problema).
O sa va tin la curent cu rezultatele de la daneza... Sper sa functioneze
Angelli
Postat pe 7 August 2008 14:49
Buna fetelor!
Foarte frumos, mi-a palcut ce-am citit si abia asteptam sa vad ce mai scrieti. Eu astazi am inceput disociata cu pui la rotisor. Este super, nu-mi este foame, carnea fiind satioasa. Apa nu reusesc sa beau foarte multa, in plus lucrez intr-un birou unde daca mergi prea des la baie se cam uita colegii stramb. Dar o sa incerc sa beau cel putin 3 pahare. O sa recuperez deseara acasa. Macar de m-ar tine de data asta, ca e a nu stiu cata oara cand incep o dieta, deja sotul meu nu mai crede ca voi reveni vreodata la 50-55-60 kg cat aveam inainte de a naste. Acum este secretul meu si va impartasesc voua ca m-am apucat. Doamne ajuta sa iasa bine! Succes fetelor si pe curand. Sa auzim de multe kg in minus!
Cum merge cu Daneza?
liliana_te
Postat pe 7 August 2008 15:25
Eu fiind o somnoroasa incurabila, m-am axat pe ceai verde dimineata in loc de cafea, pe care n-o beau pentru ca nu simt nevoia, desi mirosul imi place la nebunie. Mi-am ales o marca pe care v-o recomand si voua, Lipton green tea Orient, si beau in fiecare dimineata o cana, in care pun o lingurita de miere si o felie de lamaie (verde daca se poate). In afara de o usoara diureza (suportabila) nu am intalnit alte efecte neplacute.
cristisz
Postat pe 7 August 2008 15:32
Fetelor,
Ceea ce v-am propus eu a fost sa va schimbati modul de viata si de a minca. Problema este ca atunci cind ti o dieta te gindesti tot timpul la mincare. Am tinut si eu dieta daneza, am dat jos 6 kg respectind-o "ad literam", dar partea proasta a fost ca dupa ce nu am mai tinut-o am pus iar kg date jos. Asa ca fiti foarte atente: dupa ce terminati dieta continuati sa mincati foarte atent, fara sa "sariti" imediat la viata voastra dinainte de dieta.
Va spun din proprie experienta: cu cit esti mai stressata de kg in plus, cu atit nu scapi de ele. Incercati sa va canalizati atentia pe altceva si o sa vedeti ca veti avea rezultate. Cine nu poate sa faca sport ii recomand cu caldura sa mearga mult pe jos si sa faca miscari usoare de gimnastica (ca la ora de sport de la scoala) si chiar Pilates - daca prindeti EuforiaTV sunt prezentate acest tip de exercitii in fiecare dimineata pe la ora 7,cred. Va ajuta sa "ardeti" mai multe calorii. Notati-va intr-un caietel ce si cit mincati in fiecare zi (va sacrificati 5 minute pe zi pentru un jurnal al dietei), faceti automasaj (nu trebuie sa cheltuiti bani pe saloane de masaj si creme scumpe, il faceti voicu o creme de corp hidratanta si va rugati prietenii sau iubitii sa va ajute - este si un mod placut de a va petrece timpul in cuplu). Cit despre costurile dietei va aduc la cunostiinta ca in Ro piata agro-alimentara este foarte convenabila la ora actuala (este plin sezon de legume si fructe proaspete). Produsele de acolo sunt mai ieftine si mai proaspete decit in supermarket, in plus puteti si negocia pretul.
Programul meselor este foarte usor sa il respecti daca sunteti un pic disciplinate. Si la servici aveti pauza de masa. Respecta-ti pauza de masa. Saritul peste mese este cel mai daunator. Si lipsa micului dejun la fel. Micul dejun este cea mai sanatoasa si importanta masa a zilei. Inceracti sa va faceti un obicei din a minca dimineata si sa vedeti ca organismul vostru va incepe sa se comporte altfel si va reactiona la dieta. Masa de seara trebuie sa fie una usoara si nu mai tirziu de ora 19, sau daca sunteti genul care va duceti tirziu la culcoare cu cel mult 3 ore inainte sa va culcati. In plus daca va este foame si nu poteti rezista, manincati un fruct, un mar de exemplu.
Gustarile pe care vi le-am propus nu va rapesc decit 5 minute.
Pentru fiecare in parte dieta are efecte diferite. O dieta care are rezultate spectaculoase la o persoana la alta nu are nici un efect. Depinde de structura, modul de viata si metabolismul fiecaruia. De aceea cel mai bine este ca inainte de a incepe orice dieta sa consultati un medic, sa va faceti un set de analize si sa identificati cauza ingrasarii ca sa puteti combate efectul (ingrasarea propriu-zisa).
Aceste cure de slabire pe care le promoveaza revistele de multe ori promit rezultate spectaculoase in timp record, dar nu specifica si efectele negative pe care le au asupra organismului.
Cel mai sanatos este sa slabesti incet si in timp lung, nu multe kg intr-un timp scurt. Cititi cartea Mihaelei Bilic, daca o gasiti v-o recomand cu caldura. Va propune chiar si exemple de alimente pe care sa le consumati. Eu am citit-o si am inceput sa aplic ceea ce scrie acolo. Si va spun cu mina pe inima ca are efect.
Incercati sa va ordonati viata( stiu ca este aproape imposibil in Romania, dar eu am facut-o si acolo si am reusit).
Totul este sa ai vointa si rabdare. Rezultatele spectaculoase se obtin in timp si satisfactia este cu atit mai mare cu cit ele sunt si de durata.
Nu trebuie sa fiti milionare ca sa aveti grija de voi. Resepectati-va in primul rind voi pe voi. Acesta trebuie sa fie primul pas, restul urmind apoi de la sine. Daca va respectati ca femei, invatati sa va iubiti corpul asa cum este si el va reactiona pozitiv.
Si inca ceva foarte important. Inainte de inceperea oricarei diete faceti o cura de dezintoxicare a organismului. Odata ce inecepti sa eliminati toxinele din corp va fi mult mai usor sa eliminati si kg in plus. Acum puteti sa va detoxifiati organismul cu pepene rosu (si nu cred ca este foarte scump).Mincati citeva zile pepene rosu si evitati sa mincati carne si produse rafinate si semipreparate. Primele efecte vor fi vizibile. Veti incepe, probabil unele dintre voie sa aveti niste eruptii pe piele (ca niste cosuri). Sunte primele semne ca incepeti sa eliminati toxinele. Cele care sunteti constipate incercati sa va remediati aceasta problema. In momentul in care o sa reusiti sa aveti regulat "scaun" atunci o sa incepeti sa dati si kg jos si chiar si burtica se va "topi". Pentru ca constipatia favorizeaza mentinerea toxinelor in organism si implicit acumularea de grasime nedorita.
Va doresc succes....
simo_apo
Postat pe 7 August 2008 15:43
Hi Hi, Liliana ce fain e ca suntem noi partase la micul tau secret. Bat pariu cu tine ca in 2 saptamani sotul tau o sa fie uluit. Btw, ce fel de disociata tii, cate o zi sau 2 sau 3? Ca dupa ce termin daneza ma bate gandul sa ma apuc si eu de disociat.

Simo, ma bucur mult de tot pentru ceea ce ai scris. Ai foarte foarte mare dreptate si fiecare dintre noi ar trebui sa iti urmeze sfaturile.
AlexiaLaDieta
Postat pe 7 August 2008 16:11
Multumesc pentru aprecieri Alexia.
Am vrut doar sa mai completez ceva referitor la remarcile celor care mi-au reprosat ca ceea ce am propus eu ar fi costisitor.
Nu sunt milionara si nici nu am fost si daca aveti vointa puteti sa va schimbati modul de viata fara a cheltui foarte multi bani. Totul este sa vreti sa traiti sanatos. Fiti mai selective in momentul in care va faceti cumparaturile si cititi cu foarte mare atentia etichetele ambalajelor. Este foarte important sa stiti ce mincati...
simo_apo
Postat pe 7 August 2008 16:33
Buna Simo!
E forte frumos ceea ce ai scris si este si adevarat.Trebuie sa-ti recapeti increderea in tine. Trebuie sa te respecti foarte mult pe tine, in momentul in care ai incredere, te simti bine in pielea ta devii mai puternica.

Pentru Alexia, tin disociata cate o zi din fiecare. La mine asa cum am scris ieri a functionat foarte bine disociata cu putin sport, numai ca m-am oprit si am revenit la vechile obiceiuri proaste :-(.

Simo fac bine cremele, masajul? Eu sunt cam reticenta la ele...nu am folosit niciodata.
liliana_te
Postat pe 7 August 2008 17:08
Liliana,
La mine au functionat foarte bine. Am folosit creme anticelulitice pe baza de extract de iedera si cofeina (se gasesc la magazinele naturiste si sunt foarte bune cele de la Dr. Ana Aslan - cred ca se gasesc si in supermarket), creme hidratante de la Dove si L'Oreal, Nivea.... Am mai facut si masaj (peeling) cu zat de cafea (colectat din filtrul de cafea) si cu sare mare de bucatarie (te freci la dus cu amestecul facut din sare/cafea, ulei de masline si dus gel, dupa care te clatesti bine si te masezi cu o creme hidratanta) Important este masajul. Iti recomand sa cauti in librarii "Cartea Femeii". Are mai multi autori (o sa ma uit si miine o sa iti spun cine sunt). Acolo ai descrise mai multe procedee naturale de echilibrare a energiilor, tehnici de automasaj, retete de detoxifiere, etc. Mie mi-a ajutat foarte mult acea carte. Iar pentru schimbarea obiceiurilor alimentare am urmat sfaturile din Cartea lui Montignac (cel cu renumita dieta disociata) si sfaturile Mihaelei Bilic (din cartea " Maninc, deci ma abtin" - sau cam asa ceva este titlul).
Iti doresc succes.
simo_apo
Postat pe 7 August 2008 17:28
simo apo si eu apreciez sfaturile tale
consider ca orice persoana care incearca de ceva timp sa slabeasca are deja anumite "reguli de aur" ca sa le zic asa... cu privire la stilul de viata...
Respectul de sine(daca nu te respecti tu, cine astepti sa te respecte?)... sau cunoasterea alimentelor consumate(rational)... eliminarea exceselor alimentare(sau eliminarea definitiva a anumitor preparate)... consumul de apa... importanta exercitiului fizic(masaj,ect) sau stresul(ca esti gras, ori alt motiv)... le-am trecut la "reguli nescrise". Toata lumea le stie... (presupun)
cine nu stie ca cea mai importanta masa e micul dejun? cu toate astea... multe dintre noi preferam sa bem o cafea (eventual )
Inainte de orice dieta trebuie analizele facute (NORMAL) Persoanele care au probleme cu greutatea trebuie sa-si faca analize suplimentare... cum sunt hormonii (tiroidieni in special); cele care sunt sub tratament cu anticonceptionale orale... (daca luati in greutate din cauza medicamentelor.. mergeti la medic sa schimbe tratamentul... sunt o multime de anticonceptionale in diverse concentratii... Cele estrogenice duc la hipertensiune endocrina!!!)

am intrat pe forum pentru ca am vrut sa nu fiu singura in lupta cu kg => am vrut sa slabim impreuna


Sper sa dea rezultate!!! vorbim peste cateva zile
Angelli
Postat pe 7 August 2008 17:40
imi lipsesc anumite explresii din text... nu inteleg de ce nu apar

Angelli
Postat pe 7 August 2008 17:44
Bine v-am gasit, fetelor!

Eu ma provoc prin voi la ceva ce nu am intalnit inca aici, in comentariile voastre: obiectivul este injumatatirea, ca la cesiumul radioactiv. Mai concret, trebuie sa scap de vreo...60 kg. Imi da cineva vreun pronostic?

In 1996 am scapat de 30 kg in 6 luni dupa ce am tinut 13 zile dieta daneza. Am inceput sa ma ingras la loc (chiar mai mult) prin 2003. Am deja 41 de ani si organismul nu mai reactioneaza ca la 30. Dieta daneza nu mai are efect, pentru ca din 1996 nu mai pot manca ceea ce mancam inainte (sosuri, dulciuri, mancaruri cu prajeala)

Nu vreau sa dau vina numai pe stress, ca as fi nedreapta. Am inceput un program de slabit in 23 iulie si am dat deja jos 3 kg. Veti spune ca e putin, dar eu incep sa ma simt mai bine. Am facut multe analize si nu sufar de nici o afectiune majora (cate un fir de nisip la rinichi, cateva liniute in plus la tensiune cateodata, uneori picioarele umflate...) si nu am nici o problema cu glanda tiroida, cum au presupus cateva persoane din anturajul meu.

Am venit la voi ca sa am martori si sa stiti ca nu m-a parasit ambitia.

O seara faina!
carmen_stanescu
Postat pe 7 August 2008 19:03
LionQueen, username-ul tau este mai mult decat bine ales. Fiecare kilogram pierdut inseamna o batalie castigata. Imi doresc mult sa vad cum iti urmezi si iti duci la bun sfarsit obiectivul, pentru ca intr-adevar lupta ta este dificila, dar daca o vei duce la capat acest lucru va spune multe despre tine. Oricand ai nevoie de o incurajare, de un sfat sau pur si simplu de o discutie la o cafea virtuala te asteptam aici. Toate cele bune!
AlexiaLaDieta
Postat pe 7 August 2008 19:09
Sper ca scriu unde trebuie :). Fetelor, nici nu stiti cat ma bucur ca existati, ca ati aparut. In ultimii 6 ani, m-am ingrasat mult, acum am 84 de kg (la 1,62 inaltime), vorba cuiva mai bine ma sari decat sa ma ocolesti. In 7 iulie aveam 88 kg, si atunci am inceput "Dieta de 90 de zile"pe care am respectat-o cam 85-90%, am slabit deci 4 kg si sunt mandra de mine :). Am 2 job-uri, si amandoua le fac stand pe scaun, in fata biroului si a laptop-ului, altfel nu pot face ceea ce am de facut. Sport nu fac pentru ca nu am timp de sala (si sincer, acum nici bani, pt.ca renovez apartamentul). Eu m-am ingrasat atat (nefiind niciodata slaba, doar "apetisanta" ca sa mai si glumim) fiind diagnosticata acum 8 ani cu menopauza precoce (la 30 ani) si am facut, pana in 2004 diferite tratamente de la 7 doctori, iar din 2004 doar cycloproginova, ingrasandu-ma vazand cu ochii, ca sa spun asa. Intre timp o tin tot in diete, scurte cei drept, in care slabeam, apoi "yo-yo" la loc cu kg, uneori chiar mai multe. Acum sper sa duc aceasta dieta pana la capat, adica 90 de zile. Acum ma sustine si sotul meu, care o tine o data cu mine, el a slabit 6 kg, cred ca metabolismul e altfel, si...cu ajutorul vostru (pentru care multumesc anticipat) sper sa si reusesc. Va doresc la toate sa reusiti si sa reusim.
Kallia
Postat pe 7 August 2008 19:36
Kallia, ma bucur mult ca ni te-ai alaturat. Este trist ce ti s-a intamplat. La mine, cel putin, stiu ca e vina mea ca m-am ingrasat. Oricand ai nevoie de sustinere, o vei gasi aici. Spune-mi,te rog, care este dieta de 90 de zile.

Spor la slabit si tine-ne la curent in legatura cu evolutia dietei!
AlexiaLaDieta
Postat pe 7 August 2008 19:49
Buna...mam hotarat sa scriu pe acest forum pt k vad k multe dintre voi se tot intreaba ce regim sa tzina....eu pot sa va zik ca leam incercat cam pe toate(chiar si post negru cu zilele)....am slabit miraculos cu fiecare...ca la carte in fiecare caz...insa efectul yo-yo nu a intarziat sa apara....am pus la loc de fiecare data..ba chiar cu un mic "bonus"(nu mai vb de celulita si vergeturi)..asha k miam luat iniman dintzi ji mam dus la un nutritionist care mia recomandat un adevarat mod de viatza sanatos...si am invatat pas cu pas cum se mananca,cat si mai ales ce...toate se leaga acum....3 mese pe zi cu 2 gustari intre...ft putine glucide si carbohidrati...si multe proteine...aaa si poate cel mai important...SPORT-ul...e adevarat ca si acum mai "scap la dulciuri" ocazional...mai mananc si paine....si mai sunt si perioade in care mai pun 2-3 kg pe mine.,..in vacante de ex...insa revin imediat ptr o perioada la regim strict si problema se rezolva....ma rog ceea ce ma chinui sa explic e ca singura solutie este schimbarea felului de a manca...cu rabdare si vointza ...siguuur veti reusi !!! bafta
farsarya
Postat pe 7 August 2008 21:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
BUNA ZIUA 1 De la: garbo072841 2 Martie 2011 14:29
Dieta balerina sau cea disociata? 39 De la: garbo_411301 23 Aprilie 2017 17:59
buna 15 De la: alisia 20 Iulie 2009 10:47
Dieta cura de slabire sanatoasa 10 De la: Medic_Fares 30 Noiembrie 2014 12:52
Sa slabim impreuna! 276 De la: garbo_388410 5 Noiembrie 2013 13:03
Setari Cookie-uri