Dieta+calculul greutatii

Buna, sunt noua pe aici, si relativ noua cu dietele. Spun relativ ca am mai avut cateva incercari (esuate) iar aceasta este cea mai reusita a mea.

Tin o dieta in care mananc zilnic pana in 1200 de calorii. Si inainte ca cineva sa spuna ca ma infometez, va informez ca, de fapt nu mi-a fost nici macar o clipa foame pe toata durata dietei (pe care inca o tin, desigur), si mananc tot ce poftesc (dar in portii micute daca contin multe calorii, ca ciocolata). Mananc de trei ori pe zi, cateodata de patru, depinde cand simt nevoia, dar mananc mai mult legume, fara niciun fel de care rosie, doar carne alba si carne de peste, sau inlocuiesc carnea cu ciuperci (ador ciupercile) si de asemenea fara paine. Daca am neaparat nevoie de paine, prefer sa o inlocuiesc cu mamaliga.

Am slabit 4 kg intr-o luna (34 de zile mai exact) si sunt foarte mandra de asta, dar cateodata am probleme in calcularea greutatii mancarurilor pentru ca inca nu am un cantar de bucatarie (pe care am de gand sa il cumpar cat mai repede).
Cum as putea sa imi dau seama de greutatea mancarii? pana acum am aproximat din vedere... voi cum procedati?

Acum am in fata o cana cu frisca, pe care nu am suportat s-o las sa ma astepte si stiu ca frisca are destul de multe calorii, problema e ca nu stiu cate grame de frisca sunt aici (intr-o cana de 250ml) tot ce stiu e ca am s-o mananc si am s-o aproximez undeva la 100-150g :))

Daca cineva stie cate grame ar fi exact, as fi foarte fericita:))
Isa_Bella93
Postat pe 23 Mai 2015 16:24
Caloriile lui Frishca inca azi si maine ... Nu-i mai bine sa socotest in mililitri ? Daca o luam la greutate , frisca e foarte usoara dupa cum imi amintesc de acum cativa ani cand am mancat ultima oara...
Oricum , succes mai departe.
Rotty
Postat pe 23 Mai 2015 16:41


Ei hai ca te fac eu fericita... ! In primul rand, intrebarea nu e pusa bine. Cate grame are ovazul ? Sau cate grame are cozonacul ? Nu se intreaba draga asa, tu ai frisca in fata dar ne intrebi pe noi cat cantareste... !!! Asa ca uite cum faci data viitoare cand vrei sa mananci frisca: cantaresti cana, paharul sau putina, depinde unde sau de unde vrei sa mananci frisca. Pana aici e clar ? Ok, mergem mai departe. Pui frisca, atat cat vrei sa mananci sau ai facut, si iar cantaresti cana, paharul sau putina si ai sa afli imediat cat cantareste frisca. Simplu, nu ? Deci afli greutatea de frisca pe care vrei s-o mananci, dar cu asta n-ai rezolvat nimic din punct de vedere a caloriilor. Asta e deja mai complicat. Pentru ca totul depinde din cate oua si cat zahar se pune in frisca aia pe care vrei s-o mananci. Eu nu stiu exact din ce si cum se face frisca, dar mananc la cofetarie si imi place foarte mult. Deci ne potrivim la gusturi... Acum o clipa am primit o informatie de la serviciu secret ca sunt prost si ca frisca nu se face cu oua... Ci din smantana. Uite una din retete:
"Ingrediente - Frisca de casa

300 g smantana nepasteurizata 300 g zahar 2 plicuri zahar vanilat
Mod de preparare - Frisca de casa
Incorporez ingredientele, bat cu telul sau cu mixerul pana obtin o compozitie consistenta. Nu continui baterea, ca se poate taia. Daca smantana este fluida, las la cald o noapte. Daca este prea consistenta, adaug 2-3 linguri de lapte inainte de batere. Folosim la torturi, prajituri, salate de fructe, inghetata sau cafea.
Timp de preparare: 10 minute minute"
Acuma ajungem la calculul de cate calorii are. Cel putin aceasta frisca de mai sus... Trebuie sa sti ca fiecare din ingrediente au separat numarul lor de calorii si ca aproape toate alimentele contin: hidrocarbonate (zahar ), proteine si lipide ( grasimi ) ! Alte chestii ca vitamine sau minerale sau enzime, etc. nu au nici pe astea trei si nici calorii, asa ca nu ne mai obosim cu ele... Acuma fi atenta si mai ales, retine:
un gram de hidrocarbonat (zahar) are 4 calorii.
un gram de proteine are 4 calorii
un gram de grasime are 9 calorii.
Deci in momentul cand sti ce are frisca si cantitatea ei, poti afla cate calorii mananci. Daca tu vrei sa faci calcule mereu cand mananci ceva ca sa afli cate calorii are... iti plang de mila. Pe ambalajul multor alimente scrie si numarul de calorii pe care il contin, la 100gr. Hai sa vedem cate calorii are portia aia de frisca de mai sus...
300gr. de smantana are 4% zahar, 4% proteine si, acum depinde ce fel de smantana si cat grasime are la 100gr., sa zicem ca are 38gr. grasime. Smantana din care se face frisca nu e din aia care se pune la...ciorba, de 9% sau 15% grasime, e mult mai grasa. Deci, inmultim cu 3 si aflam ca smantana are:12+12+1o26= numai 1050 de calorii. (38x9=342, 342x3=1026, plus 24=1050.)
300 de gr. de zahar au 4X3= numai 12 calorii. Zaharul, in afara de... zahar, nu mai contine nimic !!! Asa ca pana aici avem numai 1062 de calorii. Mai adaugam si caloriile de la proteine, 12, si ne iese aproape toata cantitatea de calorii care vrei sa consumi PE ZI ! 1074 calorii. Din pacate nu stiu cat contine un plic cu zahar vanilat. Vanilia nu contine nimic pentru ca e esenta, iar zahar, sa zicem ca in amandoua se afla 20gr. de hidrocarbonate sau zahar, cum vrei. Hai sa mai adaugam inca o calorie. Deci frisca ta contine aproximativ 1074 de calorii. Eu nu stiu ce cantitate, in grame, de frisca iese din reteta de mai sus, dar tu sti deja cum sa cantaresti. Iti trebuie un cantar mai fin si precis, nu ca ala unde te cantaresti tu... !
Ei... sper ca te-am facut fericita.
barboneli
Postat pe 23 Mai 2015 19:17
Problema era alta Barbo. Cu ce sa cantareasca , ca fata nu are cantar de bucatarie... Crezi ca merge cu cel din baie ?
Rotty
Postat pe 24 Mai 2015 08:41


Merge, merge... chiar daca nu-l tine in baie ci in dormitor !!! Si atunci face asa: se cantareste fata inainte de a manca frisca si pe urma dupa... ! Simplu, nu ? Acuma, daca mananca frisca facuta din reteta respectiva, probabil ca, cantitatea de frisca o sa fie cat greutatea ingredientelor, ca doar nu s-o evapora din frisca, deci cel putin 600 de grame ! Eu zic ca-i mult sa manance tot deodata, asa ca eu cel putin sunt dispus sa impart cu ea. La frisca ma refer...
barboneli
Postat pe 24 Mai 2015 15:26
Mersi pentru raspunsurile voastre, fetelor :) ideea e ca frisca aia era facuta din frisca lichida Hulala(cred), si era facuta de tata nu am fost de fata sa vad cati ml a folosit pentru toata nebunia aia (tata nu se joaca atunci cand vine vorba de dulce si a facut cred ca aproape jumate de kg de frisca din care eu mi-am luat o cana) Oricum, nu mai conteaza ca am mancat-o de mult :)) eram curioasa cum calculeaza altcineva greutatea mancarii, pentru ca eu doar aproximez (nu ca as fi dat gres pana acum, din moment ce dieta merge inca foarte bine), cateodata mai folosesc si unitatile alea obisnuite englezesti -cups, tbs, tsp, etc >.> dar e un pic mai complicat cu alea :))
Isa_Bella93
Postat pe 24 Mai 2015 20:00


Ok, succes in continuare Sfatul meu e sa nu te mai iei dupamasurile alea: -cups, tbs, tsp, etc >... ci sa treci la masuri romanesti, ca "ocaua", pumn, tzoi, etc. Sunt mai precise... ! Si inca o data iti spun, degeaba cantaresti mancarea daca nu sti cate calorii are. Sunt tabele pe care cu timpul o sa le inveti pe dinafara cu continutul fiecaruia din alimente, proteine, grasimi, zahar asa ca poti sa-ti calculezi singura caloriile. Ma refer la alimentele obisnuite pe care tu le mananci mai des, cele cu care traiesti zi de zi, sunt in jur de 25-40 numai. Cand iei ceva mai special si care mananci mai rar... treaca de la tine.
barboneli
Postat pe 25 Mai 2015 08:18
Sa manance frisca cu ocaua ? Barbo ! Dai dieta fetei peste cap !
Rotty
Postat pe 25 Mai 2015 08:26


Paiii... de ce nu ?! Exista ocaua mare si exista ocaua mica... ! Poate in ultimul timp o fi aparut si ocaua foarte mica... mai sti ? Si n-am inteles... peste capul cui dau eu dieta fetei... ?
barboneli
Postat pe 25 Mai 2015 08:40
A aparut ocaua dietetica ...nu stiai ?
Rotty
Postat pe 25 Mai 2015 08:47


Da, da... asa e, acum mi-am adus aminte ! Si pe care o folosesc obezii...
barboneli
Postat pe 25 Mai 2015 08:50
Uite , daca nu ma crezi...

http://i.imgur.com/uuenQJa.jpg

Rotty
Postat pe 25 Mai 2015 09:27
Iti recomand dieta Dukan http://dietadukan.ro/. Cu aceasta dieta nu trebuie sa calculezi caloriile si ai voie sa mananci pe saturate, inclusiv dulciuri.
anamflorea
Postat pe 2 Iunie 2015 10:08


Grozav ! Asta da dieta... numai ca Isabellabelabela nu vrea sa se ingrase, ci sa slabeasca !!! Caloriile oricum nu stia sa le calculeze si nu numai Isa... pe saturate e ceva relativ, iar cu dulciurile e o problema. Tot relativa. Dar fiecare face ce vrea si pe urma deschide un topic aici: "Fetelor, ce ma fac, vreau sa slabesc in 12 zile ca ma marit...?" ! De exemplu...
barboneli
Postat pe 2 Iunie 2015 15:24
Uiti cum am aflat cum sa ma ingras, fara a deschide topic! Multam fain! Si, nu ca sa ma marit..
Schmetterling
Postat pe 2 Iunie 2015 15:36


Pai daca vrei si sa te mariti, nici o problema... deschidem un topic: "cum sau ce sa fac ca sa ma marit..." ?!? Sau e prea lung titlul... ? Oohooo... atunci sa vezi puzderie de sfaturi... !!! Sau declaratii sau... glume ! Ca asta:
"Declaratie: - Ce par frumos ai... pacat ca iti iese din nas !"

El: Vrei sa te mariti cu mine?
Ea: Ai apartament?
El: Nu...
Ea: Ai BMW?
El: Nu...
Ea: Salariu ai?
El: Nu am salariu... dar...
Ea: Niciun dar!! Cum pot sa ma marit cu tine când nu ai nimic din ce îmi doresc?
El pleaca bolborosind: Am o vila la munte, una la mare, una in Caraibe si in Bucuresti vila aia in care locuiesc. Am Porche, Ferrari si Mercedes. E nebuna, de ce sa mai cumpar si un BMW ? De unde salariu... daca eu sunt bancher ?

Succes !
barboneli
Postat pe 2 Iunie 2015 18:55
Nu-s chiar doritoare,inca! Momentan,vreau vreo doua kile sau niste pantaloni noi! Rezolva bancherul asta?!
Schmetterling
Postat pe 2 Iunie 2015 20:04

Rezolva, rezolva... cand o sa vada ca mergi cu fundu' gol sau cu de astia peticiti... o rezolva !!!

http://cdn.clubafaceri.ro/clients/89/92302/95/pantaloni-de-munte-storm-dama-2236134_big.jpg

http://www.originals.ro/images/2012/04/19/pantaloni-34-femei-nike-regular-rf-cotton-capri-pant-425463010-7807-1.jpg

http://shopping.flu.ro/files/clients/12/214/p/57/pantaloni-rvl-din-catifea-230842.jpg

http://www.styleandthecity.ro/wp-content/uploads/2011/05/p%20eleganti.jpg

http://www.readytowear.ro/image/cache/data/haine/full_img_53404-900x900.jpg

Chestia cu doua kile o rezolvi singura... cu dieta Dunkan... sau cum ii zice.
barboneli
Postat pe 2 Iunie 2015 21:05
De la: Schmetterling, la data 2015-06-02 20:04:58 Nu-s chiar doritoare,inca! Momentan,vreau vreo doua kile sau niste pantaloni noi! Rezolva bancherul asta?!



Dau eu trei ! Prietena la nevoie se cunoaste...nu ?
Rotty
Postat pe 3 Iunie 2015 08:24


Ce dai tu trei... kile sau perechi de pantaloni... ???
barboneli
Postat pe 3 Iunie 2015 08:47
Deocamdata kile...apoi om mai vedea .
Rotty
Postat pe 3 Iunie 2015 08:55
Bun si kile si pantaloni! Desi, daca rezolv cu kilele, rezolv si cu pantalonii, ca nu-mi mai pica!
Schmetterling
Postat pe 3 Iunie 2015 09:03
...Iar eu o sa fiu fericita ca ma intorc la 56...de kile , nu perechi de pantaloni. Uite ce repede am rezolvat noi problema !
Rotty
Postat pe 3 Iunie 2015 09:17
Proportia e perfecta!
Schmetterling
Postat pe 3 Iunie 2015 09:26
De la: Rotty, la data 2015-06-03 09:17:51...Iar eu o sa fiu fericita ca ma intorc la 56...de kile , nu perechi de pantaloni. Uite ce repede am rezolvat noi problema !


56 kile.... la ce inaltime?
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 3 Iunie 2015 10:28
te intreb ca la 1,80 ai fi prea slaba.

la 1,47 grasa
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 3 Iunie 2015 11:35
cand te uiti in oglinda vezi varianta care iti place tie?
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 3 Iunie 2015 11:44
De la: garbo_405564, la data 2015-06-03 11:35:41te intreb ca la 1,80 ai fi prea slaba.

la 1,47 grasa


As fi , dar nu sunt de niciuna din variantele tale.
Rotty
Postat pe 3 Iunie 2015 14:43
De la: Rotty, la data 2015-06-03 14:43:12
De la: garbo_405564, la data 2015-06-03 11:35:41te intreb ca la 1,80 ai fi prea slaba.

la 1,47 grasa


As fi , dar nu sunt de niciuna din variantele tale.


Intreb ca pari frumoasa si musculoasa la avatar

Bilan_Matkotvschi
Postat pe 3 Iunie 2015 14:53
Merci :) Doar ca in poza de la avatar uitasem sa ma fardez si eu putin ca tot omul.
Rotty
Postat pe 3 Iunie 2015 14:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dieta+calculul greutatii 47 De la: Isa_Bella93 9 Iunie 2015 21:50
Sa slabim impreuna! 276 De la: garbo_388410 5 Noiembrie 2013 13:03
cine vrea sa slabeasca?? 4 De la: allay 30 Iulie 2011 18:54
balbaiala la 8 ani 2 De la: daniilia 27 Decembrie 2014 12:56
Hotãrri de Anul Nou 1 De la: Stiinta_succesului 11 Ianuarie 2010 19:23
Setari Cookie-uri