GRANITA DINTRE MINCIUNA SI ADEVAR..

Buna! Problema mea este k nu stiu pana unde ar trebui sa merg cu sinceritatea in relatia actuala.
In urma cu 2 ani am trecut printr-un divort. La 9 luni dupa acel eveniment l-am cunoscut pe actualul meu iubit. Nu ne-am intalnit de foarte multe ori pt. k el a plecat dupa 5 luni la munca in strainatate.. Nu la mult timp dupa asta am plecat si eu in Italia.. Am stat departe unul de celalalt si am mentinut relatia mai mult prin intermediul telefonului.. Mi-a fost sprijin in momente foarte dificile, chiar daca relatia noastra a fost mai mult una "la distanta".. De la inceputul anului acesta am inceput sa ne gandim la un viitor impreuna, iar peste 2 sapt. plec si eu la el (o vizita de 3 saptamani).. In felul asta vom vedea si cum ne intelegem stand mai mult timp unul in preajma celuilalt..
Ceea ce simt pt el imi dau seama k nu am mai simtit pt nimeni, cu toate k pare greu de crezut. Numai cand ii aud vocea inima mea incepe sa o ia razna.. mi se inmoaie picioarele.. Sunt sigura ca il iubesc. Am incercat sa fiu cat pot de sincera cu el, dar i-am ascuns un singur lucru, si poate major.. faptul k am un divort la activ. Initial am zis k ar fi mai bine sa ne cunoastem, sa vedem daca suntem facuti unul pt celalalt si-abia apoi sa intram in detalii personale. Cu toate ca in urma unor discutii am dedus k nu pune foarte mult accent pe trecutul unei persoane, ci pe relatia dintre el si pers. respectiva din momentul in care s-au cunoscut, consider k acest "mic secret" trebuie sa i-l impartasesc.
Ceea ce nu stiu, este cum si cand sa-i spun? Mi-e teama ca il voi pierde, dar sunt constienta ca odata cu trecerea timpului minciuna asta va fi perceputa altfel, si nu-mi va fi iertata incercarea de a trece cu vederea trecutul. Cum sa fac? Sa-i spun totul acum cand voi merge la el? Sau sa mai astept? Cine ma poate sfatui? Astept raspunsurile voastre..
arina_rbk
Postat pe 16 Octombrie 2008 19:39
sa spui acum, cu orice risc.
si_totusi
Postat pe 16 Octombrie 2008 21:31
Ii explici frumos...asta e...mai bine acum!!Pentru ca mai incolo o sa iti fie din ce in ce mai gre.Iar mai tarziu...te va acuza ca i-ai ascuns!!
walkiria
Postat pe 16 Octombrie 2008 21:59
De la: walkiria, la data 2008-10-16 21:59:25Ii explici frumos...asta e...mai bine acum!!Pentru ca mai incolo o sa iti fie din ce in ce mai gre.Iar mai tarziu...te va acuza ca i-ai ascuns!!


sincera sa fiu.. si eu cred ca ar fi mai indicat sa-i spun acum, cand ma duc la el.. altfel mi-as simti constiinta murdara.. cum o simt de ex. in momentul de fata.. desi stiu ca nu ar trebui sa ne influenteze relatia, pt k e vb de trecutul meu.. trecut din care el nu facea parte. Sper ca el sa fie doar prezentul si .. de ce nu? viitorul meu.. restul a ramas uitat intr-un ungher, de care nu vreau sa-mi amintesc pt k ori de cate ori fac asta, sufar si ranile se redeschid..
arina_rbk
Postat pe 17 Octombrie 2008 00:30
asa cred si eu.adevarul trebuie spus de la inceput!eu nu am facut-o si acum totul se intorc impotriva mea.mi-am inselat actualul sot,insa pe atuci nu eram casatoriti,el a aflat eu am negat.........mai neg si acum insa am constinta incarcata.......e greu sa stii ca minti si ca partenerul merita adevarul!eu asa vrea sa stiu daca as fi in locul lui!si apoi depinde de fiecare!bafat
layla21
Postat pe 18 Octombrie 2008 00:45
Poti sa-l intrebi daca este interesat sa cunoasca trecutul tau sau vrea sa vorbiti numai despre prezentul in care este implicat si el.Sigur ca un nou inceput de drum, presupune o oarecare sinceritate din partea ambilor parteneri.Imagineaza-ti cum ar fi daca mergand impreuna la drum, te opresti si ii spui:
-Stii, eu sunt o terorista Al-Qaeda.Drumul pe care mergi acum, te duce la adapostul unde am sa te ascund pana vei fi rascumparat.
Cred ca iti dai seama, ca daca nu va face infarct in urmatoarele cinci minute, prietenul tau va disparea la primul popas in plin desert,fara sa se gandeasca ca va fi mancat de lei sau de hiene.De aici nu trebuie sa tragi concluzia, ca numai teroristii mint si deci, tu trebuie sa-i spui tot adevarul, asa cum face o enoriasa in fata lui taica popa, in zilele de sambata si duminica, la biserica.Poti sa-i spui numai acele adevaruri pe care le cunoaste toata lumea, si pot fi verificate cu usurinta.Orice femeie mai pastreaza si mici secrete care sunt numai ale ei si care sunt puse pe seama cochetariei.Faptul ca ai si tu micile secrete, nu este un motiv sa calci stramb.Eu am fost sincer intotdeauna, dar asta nu m-a impiedicat sa calc in fiecare gropita care s-a ivit in calea vietii mele.Si asta din curiozitate, nu neaparat din viciu.

Postat pe 18 Octombrie 2008 08:31
De la: vanghelis007, la data 2008-10-18 08:31:17Poti sa-l intrebi daca este interesat sa cunoasca trecutul tau sau vrea sa vorbiti numai despre prezentul in care este implicat si el.Sigur ca un nou inceput de drum, presupune o oarecare sinceritate din partea ambilor parteneri.Imagineaza-ti cum ar fi daca mergand impreuna la drum, te opresti si ii spui:
-Stii, eu sunt o terorista Al-Qaeda.Drumul pe care mergi acum, te duce la adapostul unde am sa te ascund pana vei fi rascumparat.
Cred ca iti dai seama, ca daca nu va face infarct in urmatoarele cinci minute, prietenul tau va disparea la primul popas in plin desert,fara sa se gandeasca ca va fi mancat de lei sau de hiene.De aici nu trebuie sa tragi concluzia, ca numai teroristii mint si deci, tu trebuie sa-i spui tot adevarul, asa cum face o enoriasa in fata lui taica popa, in zilele de sambata si duminica, la biserica.Poti sa-i spui numai acele adevaruri pe care le cunoaste toata lumea, si pot fi verificate cu usurinta.Orice femeie mai pastreaza si mici secrete care sunt numai ale ei si care sunt puse pe seama cochetariei.Faptul ca ai si tu micile secrete, nu este un motiv sa calci stramb.Eu am fost sincer intotdeauna, dar asta nu m-a impiedicat sa calc in fiecare gropita care s-a ivit in calea vietii mele.Si asta din curiozitate, nu neaparat din viciu.
:sml-happy0065
dyanapetrescu
Postat pe 21 Octombrie 2008 22:36
De la: vanghelis007, la data 2008-10-18 08:31:17Poti sa-l intrebi daca este interesat sa cunoasca trecutul tau sau vrea sa vorbiti numai despre prezentul in care este implicat si el.Sigur ca un nou inceput de drum, presupune o oarecare sinceritate din partea ambilor parteneri.Imagineaza-ti cum ar fi daca mergand impreuna la drum, te opresti si ii spui:
-Stii, eu sunt o terorista Al-Qaeda.Drumul pe care mergi acum, te duce la adapostul unde am sa te ascund pana vei fi rascumparat.
Cred ca iti dai seama, ca daca nu va face infarct in urmatoarele cinci minute, prietenul tau va disparea la primul popas in plin desert,fara sa se gandeasca ca va fi mancat de lei sau de hiene.De aici nu trebuie sa tragi concluzia, ca numai teroristii mint si deci, tu trebuie sa-i spui tot adevarul, asa cum face o enoriasa in fata lui taica popa, in zilele de sambata si duminica, la biserica.Poti sa-i spui numai acele adevaruri pe care le cunoaste toata lumea, si pot fi verificate cu usurinta.Orice femeie mai pastreaza si mici secrete care sunt numai ale ei si care sunt puse pe seama cochetariei.Faptul ca ai si tu micile secrete, nu este un motiv sa calci stramb.Eu am fost sincer intotdeauna, dar asta nu m-a impiedicat sa calc in fiecare gropita care s-a ivit in calea vietii mele.Si asta din curiozitate, nu neaparat din viciu.
:sml-happy0065
dyanapetrescu
Postat pe 21 Octombrie 2008 22:37
Vrem aici o lamurire:Faptul ca sotul tau a plecat asa de repede in strainatate,a facut-o pentru ca s-a prins ca il minti, sau ca ii ascunzi adevarul?Dupa ce raspunzi la aceasta intrebare usoara, urmeaza una fara importanta:Ce trebuie sa stie un barbat despre o femeie:Ca spune adevarul, sau ca minte de ingheata apele.

Postat pe 22 Octombrie 2008 13:26
deci i-ai spus sau nu i-ai spus?ma da-ne vesti.
layla21
Postat pe 22 Octombrie 2008 14:34
deci i-ai spus sau nu i-ai spus?ma da-ne vesti.
layla21
Postat pe 22 Octombrie 2008 14:34
De la: layla21, la data 2008-10-22 14:34:46deci i-ai spus sau nu i-ai spus?ma da-ne vesti.

pr 3 noiembrie plec la el.. adica intr-o saptamana si jumatate.. va anunt dupa ce ajung acolo si ii vorbesc, ce isprava am facut sa-mi tineti pumnii..
arina_rbk
Postat pe 22 Octombrie 2008 15:54
am inteles.cu picioarele te descurci tu.

Postat pe 23 Octombrie 2008 15:53
De la: vanghelis007, la data 2008-10-23 15:53:03am inteles.cu picioarele te descurci tu.

ai putea fi mai explicit, te rog?
arina_rbk
Postat pe 24 Octombrie 2008 15:09
Daca noi iti tinem pumnii...Ca sa ajungi acolo, nu ai nevoie de picioare?

Postat pe 24 Octombrie 2008 21:09
De la: vanghelis007, la data 2008-10-24 21:09:13Daca noi iti tinem pumnii...Ca sa ajungi acolo, nu ai nevoie de picioare?

ba da.. am avut un scurt moment blond
arina_rbk
Postat pe 25 Octombrie 2008 15:28
Eu iti spun sa nu'ti faci probleme din cauza asta.Nu este mare lucru,ce daca ai divortat?Important este sa ii spui,sa nu mai amani.Nu vad de ce el s'ar supara,sau relatia voastra ar avea de suferit.Daca este deranjat de acest lucru si iti va fi afectata relatia atunci nu te merita.Oricum nu'ti fa probleme,eu sunt optimista!
Bafta!
alyce
Postat pe 11 Noiembrie 2008 09:48
sunt super fericita.. am discutat cu iubitul meu.. m-am confesat.. i-am spus tot ce aveam pe suflet in legatura cu trecutul meu.. si ne intelegem minunat.. intotdeauna e bine sa fim sinceri.. s-a mai dovedit ink o data in cazul meu.. multumesc pt sfaturile voastre.. mi-au fost de folos si m-au intarit sa iau decizia cea mai buna.. am sa va tin la curent cu ce se intampla..
arina_rbk
Postat pe 17 Noiembrie 2008 01:26
Intr-o relatie in doi, este bine sa folosesti capul, dar si picioarele.

Postat pe 17 Noiembrie 2008 19:03
De la: vanghelis007, la data 2008-11-17 19:03:39Intr-o relatie in doi, este bine sa folosesti capul, dar si picioarele.
arina_rbk
Postat pe 19 Noiembrie 2008 10:41
Arina, este minunat ca ai fost sincera(lucru mai rarutz la femei, dar in sfarsit, mai exista si exceptii),si ai spus tot ce ai in suflet.Dar este bine sa nu mergi cu sinceritatea pana acolo, incat sa-i spui si ce ai in poseta si de actele de mostenire sau de averea aceea fabuloasa pe care o sa ti-o lase matusa ta, inclusiv cele doua mertzane si vila aceea din Sinaia de langa Peles.Ca face omul infarct si-l pierzi de musteriu.Daca totusi vrei sa fii scrupulos de sincera, in momentul cand ii spui aceste adevaruri, da-i si un diazepan ca bonus, sau ii marturisesti ca devii mostenitoare deplina, atunci cand ai sa implinesti varsta de 90 de ani.Ce vreau sa spun cu asta.Fiecare femeie mai pastreaza si ea unele secrete ale ei, care fac ceea ce noi barbatii numim misterul feminin.Sa nu uiti ca orice marturisire, mai ales care este sincera, te face vulnerabila in fata lui.Si pe urma, stii tu:goala, goala, dar se mai acopera omul cu ceva ca sa nu raceasca.Mai ales acum toamna.

Postat pe 20 Noiembrie 2008 07:36
De la: vanghelis007, la data 2008-11-20 07:36:15Arina, este minunat ca ai fost sincera(lucru mai rarutz la femei, dar in sfarsit, mai exista si exceptii),si ai spus tot ce ai in suflet.Dar este bine sa nu mergi cu sinceritatea pana acolo, incat sa-i spui si ce ai in poseta si de actele de mostenire sau de averea aceea fabuloasa pe care o sa ti-o lase matusa ta, inclusiv cele doua mertzane si vila aceea din Sinaia de langa Peles.Ca face omul infarct si-l pierzi de musteriu.Daca totusi vrei sa fii scrupulos de sincera, in momentul cand ii spui aceste adevaruri, da-i si un diazepan ca bonus, sau ii marturisesti ca devii mostenitoare deplina, atunci cand ai sa implinesti varsta de 90 de ani.Ce vreau sa spun cu asta.Fiecare femeie mai pastreaza si ea unele secrete ale ei, care fac ceea ce noi barbatii numim misterul feminin.Sa nu uiti ca orice marturisire, mai ales care este sincera, te face vulnerabila in fata lui.Si pe urma, stii tu:goala, goala, dar se mai acopera omul cu ceva ca sa nu raceasca.Mai ales acum toamna.

Sunt cateva mici adevaruri pe care le tin numai pt mine, dar care nu-l afecteaza in mod negativ.. Astfel consider si eu ca e bine pt relatie sa ramana asa momentan.. Stii tu, toate la timpul lor.. Ceea ce m-a surprins foarte mult, este atitudinea lui in urma discutiei purtate.. surprinzator de afectuoasa.. Partea proasta este ca dupa 3 sapt de vis, ne vom revedea de-abia peste 2 luni, dar nu-i bai.. ne-am obisnuit deja.. Daca am asteptat noi 8 luni de zile pana sa ne reintalnim, nu murim inca 2 luni.. Cele 8 luni au fost un cosmar.. el in Anglia, eu in Italia.. dar stiam amandoi ca nu puteam face la momentul respectiv sa fie altfel. Acum eu trebuie sa-mi termin facultatea, pt ca sunt ultimul an.. si ne vom vedea la cateva luni.. In ianuarie vine el in tara, apoi ma duc eu iar pe la el si tot asa pana la sfarsitul verii ce va urma, cand vom putea in sfarsit sa ne dedicam total relatiei noastre.. Pana atunci mai sunt cateva prioritati demne de luat in considerare. In orice caz am sa va tin la curent cu evolutia lucrurilor si tin sa va multumesc inca o data pt sfaturile primite.
arina_rbk
Postat pe 21 Noiembrie 2008 05:43
Daca ne tii la curent, te rugam sa nu fie de 220, ca si-asa stam sub tensiune sa vedem cum se termina.Parerea mea este sa faci ceea ce a facut Ariadna cu Tezeu.Leaga-te cu un fir de borangic,si lasa-l sa plece unde vrea.Dar cand ajunge la destinatie, roaga-l sa stranga firul.Si hopa!Sa vezi ce pupici or sa zboare intr-o parte si alta, cand o sa vada cine este la capatul firului.

Postat pe 21 Noiembrie 2008 16:48
De la: vanghelis007, la data 2008-11-21 16:48:05Daca ne tii la curent, te rugam sa nu fie de 220, ca si-asa stam sub tensiune sa vedem cum se termina.Parerea mea este sa faci ceea ce a facut Ariadna cu Tezeu.Leaga-te cu un fir de borangic,si lasa-l sa plece unde vrea.Dar cand ajunge la destinatie, roaga-l sa stranga firul.Si hopa!Sa vezi ce pupici or sa zboare intr-o parte si alta, cand o sa vada cine este la capatul firului.
Un sfat cu-adevarat demn de urmat.. ca si cele anterioare
arina_rbk
Postat pe 22 Noiembrie 2008 20:52
Pupati-as mainile.

Postat pe 23 Noiembrie 2008 10:43
incearca sa gasesti momentul potrivit si spune-i. Este un aspect care n-ar trebui sa-la fecteze daca pt el conteaza relatia voastra de cand a inceput si nu trecutul tau.Iar daca nu va putea accepta realitatea inseamna ca te-a mintit cand ti-a spus ca nu conteaza trecutul...
adystefanica
Postat pe 23 Noiembrie 2008 19:33
De la: adystefanica, la data 2008-11-23 19:33:40incearca sa gasesti momentul potrivit si spune-i. Este un aspect care n-ar trebui sa-la fecteze daca pt el conteaza relatia voastra de cand a inceput si nu trecutul tau.Iar daca nu va putea accepta realitatea inseamna ca te-a mintit cand ti-a spus ca nu conteaza trecutul...


i-am spus deja si a fost totul ok
arina_rbk
Postat pe 23 Noiembrie 2008 20:06

stii ce se spune? minciuna dai , minciuna primesti. exista si o granita.nu spui adevarul cand stii bine ca persoana va suferi.
cercelmarilena
Postat pe 16 Ianuarie 2009 17:55

daca spui adevarul unei persoane colerice risti sa primesti si un pumn, daca-l spui unui pacifist, te apreciaza. adevarul e suportat greu, de obicei, DAR e necesar de cele mai multe ori. intr-o relatie e de preferat adevarul pentru ca da trainicie, siguranta, durabilitate si stabilitate.E fundamentul iubirii,adevarul...
cercelmarilena
Postat pe 16 Ianuarie 2009 18:02
De la: arina_rbk, la data 2008-10-16 19:39:33Buna! Problema mea este k nu stiu pana unde ar trebui sa merg cu sinceritatea in relatia actuala.
In urma cu 2 ani am trecut printr-un divort. La 9 luni dupa acel eveniment l-am cunoscut pe actualul meu iubit. Nu ne-am intalnit de foarte multe ori pt. k el a plecat dupa 5 luni la munca in strainatate.. Nu la mult timp dupa asta am plecat si eu in Italia.. Am stat departe unul de celalalt si am mentinut relatia mai mult prin intermediul telefonului.. Mi-a fost sprijin in momente foarte dificile, chiar daca relatia noastra a fost mai mult una "la distanta".. De la inceputul anului acesta am inceput sa ne gandim la un viitor impreuna, iar peste 2 sapt. plec si eu la el (o vizita de 3 saptamani).. In felul asta vom vedea si cum ne intelegem stand mai mult timp unul in preajma celuilalt..
Ceea ce simt pt el imi dau seama k nu am mai simtit pt nimeni, cu toate k pare greu de crezut. Numai cand ii aud vocea inima mea incepe sa o ia razna.. mi se inmoaie picioarele.. Sunt sigura ca il iubesc. Am incercat sa fiu cat pot de sincera cu el, dar i-am ascuns un singur lucru, si poate major.. faptul k am un divort la activ. Initial am zis k ar fi mai bine sa ne cunoastem, sa vedem daca suntem facuti unul pt celalalt si-abia apoi sa intram in detalii personale. Cu toate ca in urma unor discutii am dedus k nu pune foarte mult accent pe trecutul unei persoane, ci pe relatia dintre el si pers. respectiva din momentul in care s-au cunoscut, consider k acest "mic secret" trebuie sa i-l impartasesc.
Ceea ce nu stiu, este cum si cand sa-i spun? Mi-e teama ca il voi pierde, dar sunt constienta ca odata cu trecerea timpului minciuna asta va fi perceputa altfel, si nu-mi va fi iertata incercarea de a trece cu vederea trecutul. Cum sa fac? Sa-i spun totul acum cand voi merge la el? Sau sa mai astept? Cine ma poate sfatui? Astept raspunsurile voastre..
lilianastoica22
Postat pe 27 Ianuarie 2009 08:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
E mai bine cu un frate/sora sau singur? 8 De la: garbo075336 12 Noiembrie 2012 19:41
mam indragostit fara sa vreau de cine nu trebuia 6 De la: eu_geminy 19 Decembrie 2011 02:54
ati fost vreodata infiorator de singuri de ziua voastra? 176 De la: moment31 6 Noiembrie 2009 20:54
Virgina la 21 de ani !!!! 5 De la: Alecsx 7 Decembrie 2008 12:39
Pastile 2 De la: tutankhamon 24 Aprilie 2009 13:12
Setari Cookie-uri