timiditatea va poate da viata peste cap!

marea majoritate a oamenilor,se simt rusinati cel putin ocazional.altii traiesc aceasta emotie atat de intens ,incat nu pot sa relationeze cu oamenii din jurul lor.timiditatea este o stare emotionala,care te face sa te simti incomod sau penibil in anumite situatii.am ales acest subiect,pt ca este foarte important sa nu traiesti cu aceasta timiditate ci sa cauti sa ti-o tratezi.o cunostinta ,a pierdut un proces pt aceasta timiditate.desi am fost implicata in proces,nu voi spune in ce mod,nu prezinta interes,si vorbeam cu ea inainte de sedinta in permanenta cum sa-si sustina cauza,e pentru prima oara in viata mea ,cand am patit asa ceva.cand ajungea in instanta,se bloca,nu putea sa scoata o vorba.ramanea stana.era vorba de interogatoriu,nu aveam cum s-o ajut in acele momente.era vb de un proces de partaj al locuintei,in care statea cu familia fetii ei.au cumparat proncentual,fiecare casa,mama avand cel mai mare procent ,fiind si bolnava.apoi cedeaza ca o proasta fetii ei din procent si ramane cu cel mai mic.ca de era copilul si nu credea ca-i poate face vre-un rau.inainte am sfatuit-o ca greseste,imi pare rau ca am avut dreptate.fiica s-a trezit ca vrea casa pentru ea ,caci era maritata acum.asa ca ce conta ca era mama ei,si gesturile facute ,pt ea ca si copila,nu domnule ea vroia sa stea lejer in doua camere.se subintelege ca mama primea o sulta derizorie si ramanea pe strazi,fara casa.exista insa o procedura,cu care putea sa castige mama.dar ce putem sa fac?amutea in fata instantei.i se blocau coardele vocale.am adus acte medicale,xplicative.nu a contat.si asa biata mama din cauza timiditatii,a ramas pe strada.dureros dar adevarat,viata bate filmul.ieri am revazut-o intamplator.imi venea sa fug din calea ei.am vorbit cu medici,spuneau ca era o stare psyhologica.nu era bolnava.dureros...aceasta intamplare m-a marcat pe viata,ca ciudatenie.
vuvuzela
Postat pe 10 August 2010 12:00
vuvuzelo, da urechea incoace sa-ti zic ceva:

in orice sala de judecata, 49 % valoreaza dreptatea si 51 avocatul.
un avocat trebuie musai sa fie intelegent. geaba stii ca un papagal niste legi ,daca nu ai capacitatea de a face conexiuni, de a gasi solutii inedite in conformitate cu legea sau chiar la limita legii, de a-ti instrumenta cazul in asa fel incat ,clientul tau sa fie in avantaj

sa revenim la caz:

1. la interogatoriu exista o suma de intrebari puse de cei doi avocati
daca avocatul a stiut ca acea persoana nu se descurca, trebuia sa anticipeze cat de cat intrebarile partii adverse si sa-si construiasca in asa fel interogatoriul , incat sa evidentieze dreptatea femeii .

acu, hai sa-ti spun si cum e la interogatoriul. vad ca ai fost acolo dar nu stii si nici nu ai pricepit

intrebarile le pune judecatorul, nu avocatii. acesta are grija sa nu intimideze.are si rabdarea necesara ca omul sa-si revina si sa raspunda. sunt intrebari punctuale. gen, "ai mancat azi"? cat de timid poti fi ,sa nu poti raspunde?
in sala de judecata nu e ca in filmele ce le vezi tu la tv.nu vorbeste fiecare ce vrea si cat vrea. asa ca, povestea cu timiditatea nu sta in picioare.nu trebuia femeia sa faca compuneri si nici sa tina discursuri


2.daca tu ai fost avocata - cum lasi sa se inteleaga - nu acte medicale trebuiau aduse ( sau nu numai) ci, acte doveditoare a procentajului de plata,martori(acte notariale) care dovedeau ca acel procentaj al mamei a fost mai mare , dovezi de plata a impozitelor, dovada ca mama avea avea un venit mai mare ca al fetei la acea perioada ( daca exista aceata posibilitate), etc

cum s-ar zice, ei te intrebau de unde vii si tu le spuneai unde te duci. in instanta nu se judeca emotional ci, pe baza de probe

3. ce acte medicale ai putut tu aduce care sa dovedeasca timiditatea. cred ca glumesti? stiu ca ,in cazul cand una din parti nu poate vorbi, i se ia interogatoriu scris.

4. in romania, stiu ca indiferent de procentul ce-l ai la o casa 12%, 10%, etc, nu te da nimeni afara daca nu vrei sa vinzi , ai acolo partea ta .
sulta apare in urma unui contract de schimb , mostenire sau vanzare.nu te obliga nimeni sa o accepti daca nu vinzi sau nu faci schimb

5. exprimarea "era o stare psyhologica.nu era bolnava.dureros" e de coma .



si_totusi
Postat pe 10 August 2010 16:25
vuvuzelo, se pare ca n-ai auzit pina acum de mandatare prin procura notariala - prin care reprezentantul poate depune raspunsul SCRIS la interogatoriu in locul partii respective.
In locul tau nu m-as jeli atit ca am lasat femeia in strada. Cel putin, nu public.
Stii cum se numeste asta? Incompetenta!
quasaria
Postat pe 10 August 2010 19:08
mai fetelor, dar voi ati auzit in mod sigur de schizofrenie! de asta sufera Vuvuzandra... ma mir ca va mai obositi!
moniq_
Postat pe 10 August 2010 19:13
nu cred. Schizo sint oameni inteligenti de felul lor.
quasaria
Postat pe 10 August 2010 19:22
insist sa cred!
moniq_
Postat pe 10 August 2010 19:27
Vine o tipa timida la ginecolog. Bate incet la usa si, nimic. Baga usor capul pe usa si vede doi oameni imbracati in alb.
- Nu va suparati, pot sa intru?
- Desigur!
- Pot sa ma dezbrac? Zice femeia cam tematoare.
- Bineinteles!
- Pot sa ma asez pe masa?
- Da, da!
Dupa vreo 10 minute de stat pe masa, in care cei doi nu au bagat-o in seama, individa isi face curaj si intreaba:
- Dar nu veniti sa va uitati la mine?
- Ba da, doamna.
Vin cei doi, se uita si exclama:
- OOOAAAAUUUU!!!
- E chiar asa grav dom doctor?
- Nu stim, doamna. Noi suntem zugravii......
sophia1971
Postat pe 19 August 2010 10:38
sophi stiu ca esti la tema topicului...da pune si tu bancurile pe topicul cu bancuri.
nu-i rautate ce iti zic, doar ca daca vreau sa le mai recitesc sau sa le trimit pe la alti trebuie sa caut in sumedenia de subiecte de pe garbo...
ameno
Postat pe 19 August 2010 10:47
Pacat! Nuuuuuuuuu este singurul caz de acest fel! De aceea trebuie sa ne deschidem ochii!!!!!!
Jojolin
Postat pe 19 August 2010 17:13
DA ,EU SUNT INCA TIMIDA DAR ANII MI-AU MAI DIMINUAT DIN TIMIDITATE
garbo107589
Postat pe 20 August 2010 17:19
De la: si_totusi, la data 2010-08-10 16:25:11vuvuzelo, da urechea incoace sa-ti zic ceva:

in orice sala de judecata, 49 % valoreaza dreptatea si 51 avocatul.
un avocat trebuie musai sa fie intelegent. geaba stii ca un papagal niste legi ,daca nu ai capacitatea de a face conexiuni, de a gasi solutii inedite in conformitate cu legea sau chiar la limita legii, de a-ti instrumenta cazul in asa fel incat ,clientul tau sa fie in avantaj

sa revenim la caz:

1. la interogatoriu exista o suma de intrebari puse de cei doi avocati
daca avocatul a stiut ca acea persoana nu se descurca, trebuia sa anticipeze cat de cat intrebarile partii adverse si sa-si construiasca in asa fel interogatoriul , incat sa evidentieze dreptatea femeii .

acu, hai sa-ti spun si cum e la interogatoriul. vad ca ai fost acolo dar nu stii si nici nu ai pricepit

intrebarile le pune judecatorul, nu avocatii. acesta are grija sa nu intimideze.are si rabdarea necesara ca omul sa-si revina si sa raspunda. sunt intrebari punctuale. gen, "ai mancat azi"? cat de timid poti fi ,sa nu poti raspunde?
in sala de judecata nu e ca in filmele ce le vezi tu la tv.nu vorbeste fiecare ce vrea si cat vrea. asa ca, povestea cu timiditatea nu sta in picioare.nu trebuia femeia sa faca compuneri si nici sa tina discursuri


2.daca tu ai fost avocata - cum lasi sa se inteleaga - nu acte medicale trebuiau aduse ( sau nu numai) ci, acte doveditoare a procentajului de plata,martori(acte notariale) care dovedeau ca acel procentaj al mamei a fost mai mare , dovezi de plata a impozitelor, dovada ca mama avea avea un venit mai mare ca al fetei la acea perioada ( daca exista aceata posibilitate), etc

cum s-ar zice, ei te intrebau de unde vii si tu le spuneai unde te duci. in instanta nu se judeca emotional ci, pe baza de probe

3. ce acte medicale ai putut tu aduce care sa dovedeasca timiditatea. cred ca glumesti? stiu ca ,in cazul cand una din parti nu poate vorbi, i se ia interogatoriu scris.

4. in romania, stiu ca indiferent de procentul ce-l ai la o casa 12%, 10%, etc, nu te da nimeni afara daca nu vrei sa vinzi , ai acolo partea ta .
sulta apare in urma unui contract de schimb , mostenire sau vanzare.nu te obliga nimeni sa o accepti daca nu vinzi sau nu faci schimb

5. exprimarea "era o stare psyhologica.nu era bolnava.dureros" e de coma .






pe scurt nu face pe isteata.procesul a fost aranjat.avocata fetii ii era si nasa de cununie si colega cu judecatoarea.prietena mea era bolnava psihic de mult timp.deci acea stare de amutire era reala ,la supararile ei.situatia casei cj proncentajului nu mai conta ,din moment ce mama a cedat fetii,procentul cel mai mare.judecatoarea a hotarat sulta si fata i-a dat-o mamii si pa.sa-si caute casa,de 3000$,pe vremea aceea.s-a incheiat procesul si stiti f bine ,ca se fac si azi asemenea lucruri.nu conteaza ce alege compiuterul,daca vreau un dosar il iau eu .exista multe aranjamente.cand sunt aranjamente si clientul bolnav psihic,e f greu sa te intelegi cu el.singura a cerut terminarea procesului cum o fi.ideea principala nu era procesul,in acest topic ,ci timiditatea.nu dati sfaturi juridice fara sa cunoasteti cauza.referitor la actele medicale ,le-am adus in favoarea clientului ,pt a motiva timiditatea care uneori este provocata si de probleme psihice.cu bani multi ,fata a scos-o si nebuna pe mama.am ajuns sa chem medicul in instanta.restul nu este necesar sa stiti.subiectul este timiditatea uneori iti distruge viata.referitor la justitie,nu vreau sa discutam.nu se merita .sunt cei mai mari sacali in acest domeniu.nu conteaza studiile si inteligenta ci Banul.
vuvuzela
Postat pe 20 August 2010 17:58
De la: quasaria, la data 2010-08-10 19:08:38vuvuzelo, se pare ca n-ai auzit pina acum de mandatare prin procura notariala - prin care reprezentantul poate depune raspunsul SCRIS la interogatoriu in locul partii respective.
In locul tau nu m-as jeli atit ca am lasat femeia in strada. Cel putin, nu public.
Stii cum se numeste asta? Incompetenta!



Q ,acelasi raspuns.pastreaza-ti pt tine lectiile,,daca esti avocat.stii bine ce este in justitie.plus ca plata era pro-bono si a durat 3 ani procesul.s-a facut tot ce era omeneste posibil.dar sacalismul era prea mare.
vuvuzela
Postat pe 20 August 2010 18:05
De la: Jojolin, la data 2010-08-19 17:13:07 Pacat! Nuuuuuuuuu este singurul caz de acest fel! De aceea trebuie sa ne deschidem ochii!!!!!!



multe fac pe interesantele.dar nu spun ce se intampla in justitie.dac ajungi acolo si nu ai bani.procesul e pierdut din start.de aceea le place judecatorilor justitia si unor avocati,ca banii vin angro.altefel intrebati pe predecesoarele mele in comentarii,daca sunt avocati de cate ori au lucrat pro-bono?iar subiectul topicului este timiditatea.dar este bine sa inveti si din intamplarea in sine.
vuvuzela
Postat pe 20 August 2010 18:13
De la: sophia, la data 2010-08-19 10:38:56Vine o tipa timida la ginecolog. Bate incet la usa si, nimic. Baga usor capul pe usa si vede doi oameni imbracati in alb.
- Nu va suparati, pot sa intru?
- Desigur!
- Pot sa ma dezbrac? Zice femeia cam tematoare.
- Bineinteles!
- Pot sa ma asez pe masa?
- Da, da!
Dupa vreo 10 minute de stat pe masa, in care cei doi nu au bagat-o in seama, individa isi face curaj si intreaba:
- Dar nu veniti sa va uitati la mine?
- Ba da, doamna.
Vin cei doi, se uita si exclama:
- OOOAAAAUUUU!!!
- E chiar asa grav dom doctor?
- Nu stim, doamna. Noi suntem zugravii......



Shophi,te salut cu drag.
vuvuzela
Postat pe 20 August 2010 18:15
De la: vuvuzela, la data 2010-08-20 18:15:38
De la: sophia, la data 2010-08-19 10:38:56Vine o tipa timida la ginecolog. Bate incet la usa si, nimic. Baga usor capul pe usa si vede doi oameni imbracati in alb.
- Nu va suparati, pot sa intru?
- Desigur!
- Pot sa ma dezbrac? Zice femeia cam tematoare.
- Bineinteles!
- Pot sa ma asez pe masa?
- Da, da!
Dupa vreo 10 minute de stat pe masa, in care cei doi nu au bagat-o in seama, individa isi face curaj si intreaba:
- Dar nu veniti sa va uitati la mine?
- Ba da, doamna.
Vin cei doi, se uita si exclama:
- OOOAAAAUUUU!!!
- E chiar asa grav dom doctor?
- Nu stim, doamna. Noi suntem zugravii......




promit sa deschid un subiect anume despre avocati si judecatori,sa arat ce inseamna de fapt justitia azi.sunt mana-n mana cu politicienii,cu hotii,cu infractorii.de aceea nu vedeti politicieni sau infractori inchisi.totul se musamalizeaza cu legea in mana si cu bani..asa ca nu dati lectii.ci incercati sa schimbati situatia din justitie.este cea mai corupta institutie.si voi da fapte,insa trebuie sa cer acordul partilor pierdante.atunci sa vad ce lectii mai dati.


Shophi,te salut cu drag.
vuvuzela
Postat pe 20 August 2010 18:32
De la: moniq_, la data 2010-08-10 19:13:06mai fetelor, dar voi ati auzit in mod sigur de schizofrenie! de asta sufera Vuvuzandra... ma mir ca va mai obositi!




sper ca te recunosti in descriere.ca doar esti medic si dai diagnostice nu?sau nu esti medic?atunci cum iti permiti sa discuti in asa hal ,cu o persoana si mai ales necunoscuta?nu ai bun simt?


cel putin celelalte interlocutoare au discutat despre ce am scris eu.dar si-au pastrat bunul simt.incearca sa iei exemplu, mai ales de la Q.
vuvuzela
Postat pe 20 August 2010 20:33
vuvuzela, nu o fac pe isteata dar imi place sa citesc ceva ce are logica

tu de contrazici de la o propozitie la alta

zici ca femeia era bolnava psihic ca , in urmatoarea propozitie sa spui ca fata a platit medicii sa o scoata nebuna

ori era ori nu era?

timiditatea nu e provocata de o boala psihica ci, e una din multele manifestari a unei astfel de boli

o tot faci pe misterioasa si ne tot spui ca nu e necesar sa stim mai mult. asta ne facem sa nu intelegem nimic din ce spui. sintetizeaza si ordoneaza-ti ideile

ai fi intitulat tu topicul " timiditatea va da viata peste cap" dar exeplul ales are legatura cu povestioara, fix in pix. ca nuca-n perete.

din ce spui tu, se desprind doua concluzii :
1. lipsa de profesionalism al avocatului mamei sau
2. mama a semnat niste acte si acum suporta consecintele

timiditatea nu are nimic de-a face cu acest caz
si_totusi
Postat pe 20 August 2010 22:48
De la: moniq_, la data 2010-08-10 19:13:06mai fetelor, dar voi ati auzit in mod sigur de schizofrenie! de asta sufera Vuvuzandra... ma mir ca va mai obositi!




"mintile ilustre discuta de idei,inteligentele medii discuta de evenimente,iar mintile reduse ii discuta pe altii."
vuvuzela
Postat pe 20 August 2010 22:50
De la: si_totusi, la data 2010-08-20 22:48:08vuvuzela, nu o fac pe isteata dar imi place sa citesc ceva ce are logica

tu de contrazici de la o propozitie la alta

zici ca femeia era bolnava psihic ca , in urmatoarea propozitie sa spui ca fata a platit medicii sa o scoata nebuna

ori era ori nu era?

timiditatea nu e provocata de o boala psihica ci, e una din multele manifestari a unei astfel de boli

o tot faci pe misterioasa si ne tot spui ca nu e necesar sa stim mai mult. asta ne facem sa nu intelegem nimic din ce spui. sintetizeaza si ordoneaza-ti ideile

ai fi intitulat tu topicul " timiditatea va da viata peste cap" dar exeplul ales are legatura cu povestioara, fix in pix. ca nuca-n perete.

din ce spui tu, se desprind doua concluzii :
1. lipsa de profesionalism al avocatului mamei sau
2. mama a semnat niste acte si acum suporta consecintele

timiditatea nu are nimic de-a face cu acest caz




logica la tine are de-a face cu rautatea?sa luam frazele tale:femeia avea probleme psihice,corect.cata medicina cunosti?a avea probleme psihice nu inseamna a fii si nebun.

"timiditatea nu e provocata de o boala psihica ci, e una din multele manifestari a unei astfel de boli
vuvuzela
Postat pe 23 August 2010 00:45
"2.daca tu ai fost avocata - cum lasi sa se inteleaga - nu acte medicale trebuiau aduse ( sau nu numai) ci, acte doveditoare a procentajului de plata,martori(acte notariale) care dovedeau ca acel procentaj al mamei a fost mai mare , dovezi de plata a impozitelor, dovada ca mama avea avea un venit mai mare ca al fetei la acea perioada ( daca exista aceata posibilitate), et.."(cont si_totus)


puteam fii martorul,de pilda.nicaieri nu am dat de inteles ca as fii fost avocata,in acel proces.dar rautatea te face sa vezi,invers decat ce scrie.reciteste cu atentie.nu mai comenta procesul.nu esti in masura.aici discutam despre timiditate.restul sunt lectii de viata.


referitor la plata impozitelor,nu conteaza trecutul.ci starea legala prezenta a modului de indiviziune.daca nu cunosti legislatia,e bine sa nu te implici cu astfel de sfaturi care nu se bazeaza pe realitate juridica.
vuvuzela
Postat pe 23 August 2010 01:03
"cont si _totusi,esti foarte nestiutoare in domeniu.-
5. exprimarea "era o stare psyhologica.nu era bolnava.dureros" e de coma ".nu ai observat ca intre vocabula "bolnava" si "dureros" exista punct?
vuvuzela
Postat pe 23 August 2010 01:09
da esti suparata rau vuvu,care e problema?
vezi ca de la stres si suparare faci riduri...
anaROBERT
Postat pe 23 August 2010 01:20
De la: quasaria, la data 2010-08-10 19:08:38vuvuzelo, se pare ca n-ai auzit pina acum de mandatare prin procura notariala - prin care reprezentantul poate depune raspunsul SCRIS la interogatoriu in locul partii respective.
In locul tau nu m-as jeli atit ca am lasat femeia in strada. Cel putin, nu public.
Stii cum se numeste asta? Incompetenta!




cunosti speta?decat o parte atat cat ti-am permis eu.restul sunt presupunerile tale.daca te pasioneaza domeniul justitie,ai si pregatirea necesara sa comentezi spetza?desi nu acesta era subiectul topicului!eu vb strict de timiditate.de unde deduci ca cineva se jeleste ?nici nu-mi sta in caracter.daca vad un mort pe jos ,ma doare in pix.referitor la incompetenta,nu inteleg la ce te referi?in ce calitate dai tu acest "verdict" ?in ce calitate primesc eu acest"verdict"?
vuvuzela
Postat pe 23 August 2010 01:27
De la: anaROBERT, la data 2010-08-23 01:20:20da esti suparata rau vuvu,care e problema?
vezi ca de la stres si suparare faci riduri...



buna Ana.nu sunt stresata.stai linistita,ca stiu eu cum sa nu fac riduri.multumesc totusi pt grija.important este insa altceva Ana.ca citesc si altii raspunsurile,si le i-au poate ca indrumar,intr-o cauza personala.din punct de vedere juridic singura Q a spus ceva interesant ,dar numai pe jumatate.restul au fost pixeli.de aceea dau raspunsuri,pt a corecta inducerea in eroare .si apoi cred ca vezi care este subiectul topicului!TIMIDITATEA.


ps-ceea ce pe mine chiar nu ma caracterizeaza este {timiditatea}.eu sunt nonconformista si stiu sa-mi sustin cauzele in orice domeniu.
vuvuzela
Postat pe 23 August 2010 01:40
Q mereu spune ceva interesant....
de ce te complici interesandu-te pe tine de ce vor crede altii???eu una consider ca ar trebuii sa fi ori tampit ori sa ai lipsa ceva la mansarda sa te iei dupa un sfat sau o parere postata practic la misto aici pe forum......si mai ales daca tine de legi sau sistem juridic....


si eu sunt timida si nu o consider o boala,poate fi nu ma deranjeaza si nici nu ma doare...timiditatea nu este o rusine este o componenta a caracetrizaii umane....
anaROBERT
Postat pe 23 August 2010 01:54
Ana,legile trebuiesc spuse corect.in primul rand o faci pt corectitudinea imaginii tale.





asa draga mea ,timiditatea nu este o boala,este un mod de manifestare,o stare in diferite situatii.dar daca te lasi intimidata intr-o situatie hotaratoare pt viata ta,vei regreta in mod sigur.aceasta este ideea.ai sa iti mai dau un exemplu.un elev iubeste o tinerica profesoara.conform legislatiei,cei doi sunt anatemizati ,daca se cupleaza.elevul daca este slab de inger(timid),poate ajunge si la sinucidere.au fost cazuri dar nu s-au prea mediatizat,tocmai pt puterea exemplului.
vuvuzela
Postat pe 23 August 2010 02:09
De la: vuvuzela, la data 2010-08-10 12:00:08marea majoritate a oamenilor,se simt rusinati cel putin ocazional.altii traiesc aceasta emotie atat de intens ,incat nu pot sa relationeze cu oamenii din jurul lor.timiditatea este o stare emotionala,care te face sa te simti incomod sau penibil in anumite situatii.am ales acest subiect,pt ca este foarte important sa nu traiesti cu aceasta timiditate ci sa cauti sa ti-o tratezi.o cunostinta ,a pierdut un proces pt aceasta timiditate.desi am fost implicata in proces,nu voi spune in ce mod,nu prezinta interes,si vorbeam cu ea inainte de sedinta in permanenta cum sa-si sustina cauza,e pentru prima oara in viata mea ,cand am patit asa ceva.cand ajungea in instanta,se bloca,nu putea sa scoata o vorba.ramanea stana.era vorba de interogatoriu,nu aveam cum s-o ajut in acele momente.

Daca te-ai fi oprit aici, as fi comentat cu "timiditatea nu este incompatibila cu inteligenta, demnitatea proprie si/sau curajul. Paradoxal, oamenii cei mai indrazneti sunt cei timizi, pentru ca incearca sa-si ascunda acest defect. Ceea ce s-a intamplat aici a fost anxietate, nervozitate, chiar blocaj psihologic."

Dar avand in vedere ca nu te-ai oprit aici, cu ce te putem ajuta?
aliceintaraminunilor
Postat pe 23 August 2010 02:12
eu nu ma simt complexata de timiditate....cred ca este o problema de exercitiu,sa te incurajezi singura,sa te aduni,sa stai ferm pe picioarele tale si sa iti recunosti valoarea....
cred ca fiecare trece in viata printr-o astfle de etapa,important este sa nu ramai acolo....in plus oamenii oricum te percep in functie de ce le arati tu
anaROBERT
Postat pe 23 August 2010 02:21
Alice,ca sa vorbesti despre un subiect,indiferent care,e bine daca si exemplifici.sigur ca alegerea mea din domeniul juridic ,nu a fost cea mai recomandata,dar m-a marcat enorm.apropo de "nu stiu altii cum sunt"...eu nu fac parte dintre timizi in mod sigur,crede-ma.un nonconformist nu poate fi timid.


ps-eu nu am nevoie de ajutor.topicul a fost deschis,cu subiectul "timiditate",pt ca ea exista si de multe ori,e distructiva.deci poti discuta,poti da exemple despre acest subiect, pt cei care se regasesc in aceasta situatie,sau nu realizeaza ca de fapt sunt timizi.poate si pt edificare.si atunci incerci metodele cunoscute sa scapi de timiditate(un psiholog).
vuvuzela
Postat pe 23 August 2010 02:25
De la: anaROBERT, la data 2010-08-23 02:21:32eu nu ma simt complexata de timiditate....cred ca este o problema de exercitiu,sa te incurajezi singura,sa te aduni,sa stai ferm pe picioarele tale si sa iti recunosti valoarea....
cred ca fiecare trece in viata printr-o astfle de etapa,important este sa nu ramai acolo....in plus oamenii oricum te percep in functie de ce le arati tu




Ana daca tu realizezi aceste lucruri,inseamna ca nu esti timida.poate uneori ai avut o mica temere ca nu vei reusi ceva,dar asa cum ai spus,ai mers mai departe,pe picioarele tale.referitor la percepere si oameni,da-mi voie sa te contrazic,in societatea de azi ,valorile s-au schimbat,pe oameni nu-i intereseaza de altii.conceptul de perceptie este neinteresant,pt multi.in schimb ,cautand bunastarea(un concept individual),pierzi notiunea de perceperea reala a celui de langa tine.adica nu ne pasa!
vuvuzela
Postat pe 23 August 2010 02:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna,as avea nevoie de un sfat. 7 De la: garbo023662 23 Iulie 2009 16:42
sunt disperata 28 De la: garbo194630 2 Aprilie 2012 00:57
dragoste sau frica de despartire? 198 De la: roby_cado 23 Aprilie 2010 22:55
daca aveti inima deschideti 11 De la: yavrum 14 Ianuarie 2009 12:13
cum sa invingi depresia 29 De la: garbo040945 23 August 2009 18:27
Setari Cookie-uri