Voi ce ati face..

De la: Schmetterling, la data 2017-04-17 08:42:11
De la: garbo_464798, la data 2017-04-16 20:24:54Topicul ar fi cam asa: o iubire adevarata dar neobisnuita (el casatorit, eu, nu). Eu mi-am dorit mereu sa-mi intemeiez o familie cu el dar am acceptat dorinta lui de a-si pastra in formula intacta, familia pe care o are. Si din iubire pt. el, dorintele lui au devenit si ale mele.



Hristos a inviat !

Ok, tu il iubesti si ai ales sa-ti distrugi viata pt EL.
Dar stau si ma intreb, el te iubeste?
Daca da, cum Dumnezeu accepta sa duci o viata plina de tristete ?
Daca nu. chiar crezi ca il intereseaza ce gindesti si simti, chiar crezi ca merita sacrificiul tau?
Am o prietena care a trecut prin ce treci tu.
Din pacate dupa ani de viata plina de renuntari a realizat ca nu a meritat. Din fericire pt. ea s-a trezit la timp si acum chiar a intilnit barbatul care o merita.
Sint de acord cu Fluturas, fii fata desteapta si gindeste-te ca meriti mult mai mult.
Tommy_Boy
Postat pe 17 Aprilie 2017 11:53
Hristos a inviat! si iti multumesc pt. gandurile bune, Tommy_Boy.
Nu e o viata trista sau ma rog, e o tristete asumata. Nu-i o viata distrusa, din toate punctele de vedere. Fara el ar fi pustiu...
Rational ai dreptate, numai ca daca am fi doar rationali (nu toti putem si vrem sa fim doar asa si asta pt. ca avem nevoi diferite) povesti de genul asta n-ar fi, nu? Oricum, eu nu pot vorbi in numele altora, de obicei amantlacurile au si alte motivatii... Crezi ca eu nu condamn poate chiar si acum, oameni prinsi in povesti de genul asta? Ca rational nu fac distinctia? Insa uneori dragostea cea unica, te gaseste in situatii in care te sacrifici... asta-i tot ce poti sa faci.
Damiana_Sararu
Postat pe 17 Aprilie 2017 12:35
Draga mea, eu nu condamn si nu judec pe nimeni.
Doar ca pt. mine ce traiesti tu acum e un deja vue.
Am petrecut zile, saptamini si luni vorbind cu prietena mea si incercind sa o trezesc la realitate.
Din fericire a reusit sotul meu care a fost ceva mai dur dar a gasit cuvintele potrivite.
Stiu cu ce te confrunti, e ca un drog si ca la orice persoana dependenta, vindecarea trebuie sa vina din interior.
Tu singura trebuie sa spui gata. Nu pot sa cred ca te multumesti sa fii a patra roata la bicicleta.
Sa nu-mi spui ca iti place viata ta, ca iti place ca de Craciun sa fii singura (fara el) de ziua ta la fel de ziua lui sa te multumesti cu niste resturi.
Anii trec si curind vei descoperii ca viata a trecut pe linga tine, ca tu esti tot singura iar el cu o familie frumoasa.
Asta nu e dragoste, e boala iar din partea lui mi se pare egoism feroce si placerea de a te avea la dispozitia lui atunci cind doreste.
Daca pe tine te multumeste situatia asta pina la urma nimeni nu te poate ajuta, e viata ta si esti libera sa ti-o traiesti asa cum doresti.
Eu iti doresc sa te trezesti si sa ai o viata frumoasa implinita si fericita.


Tommy_Boy
Postat pe 17 Aprilie 2017 15:35
Iubesti un barbat casatorit. Te-ai dus pe calea inimi. Ok...
Cand intri intr-o asemenea relatie trebuie sa ai si siguranta sentimentelor celuilalt. El ti-a dat raspunsul; ca nu renunta la familia lui.Pentru el cea mai importanta femeie este sotia. Tu vei fi "cealalta femeie" pana cand se va plictisi si va trece la cealalta, si tot asa..
La un moment dat vei "exploda " pentru ca vei fi privata de momente pe care orice femeie le vrea, le cauta in viata ei. Statulul de amanta are avantaje si dezavantaje.
Pot sa-ti spun doar ca femeia nu regreta niciodata un barbat.
ulygarbo
Postat pe 17 Aprilie 2017 17:23
Eu am spus tot ce aveam de spus pe acest subiect, dar va multumesc din suflet ca v-ati rupt din timp pt. a ma sfatui. Sa aveti zile frumoase si numai bucurie in vietile voastre!
Damiana_Sararu
Postat pe 17 Aprilie 2017 18:41

Femeia care nu regreta NICIODATA un barbat - indiferent care ar fi motivatiile ei -, este, ca sa fiu 'soft', doar un...

...ANIMAL 'NETERMINAT'!


Paranoic, lipsit de caracter si de valori morale si care nu merita respectul nici macar al animalelor aflate sub nivelul ei...
garbo101426
Postat pe 17 Aprilie 2017 18:51
De la: garbo101426, la data 2017-04-17 18:51:37
Femeia care nu regreta NICIODATA un barbat - indiferent care ar fi motivatiile ei -, este, ca sa fiu 'soft', doar un...

...ANIMAL 'NETERMINAT'!


Paranoic, lipsit de caracter si de valori morale si care nu merita respectul nici macar al animalelor aflate sub nivelul ei...


Exact. Mai ales cand nu-i orice barbat.
Damiana_Sararu
Postat pe 17 Aprilie 2017 18:57
De la: Tommy_Boy, la data 2017-04-17 15:35:55Draga mea, eu nu condamn si nu judec pe nimeni.
Doar ca pt. mine ce traiesti tu acum e un deja vue.
Am petrecut zile, saptamini si luni vorbind cu prietena mea si incercind sa o trezesc la realitate.
Din fericire a reusit sotul meu care a fost ceva mai dur dar a gasit cuvintele potrivite.
Stiu cu ce te confrunti, e ca un drog si ca la orice persoana dependenta, vindecarea trebuie sa vina din interior.
Tu singura trebuie sa spui gata. Nu pot sa cred ca te multumesti sa fii a patra roata la bicicleta.
Sa nu-mi spui ca iti place viata ta, ca iti place ca de Craciun sa fii singura (fara el) de ziua ta la fel de ziua lui sa te multumesti cu niste resturi.
Anii trec si curind vei descoperii ca viata a trecut pe linga tine, ca tu esti tot singura iar el cu o familie frumoasa.
Asta nu e dragoste, e boala iar din partea lui mi se pare egoism feroce si placerea de a te avea la dispozitia lui atunci cind doreste.
Daca pe tine te multumeste situatia asta pina la urma nimeni nu te poate ajuta, e viata ta si esti libera sa ti-o traiesti asa cum doresti.
Eu iti doresc sa te trezesti si sa ai o viata frumoasa implinita si fericita.




Traim intr-o societate care si-a pus singura jugul unor "ideatii" globale tampite si simplifica totul, reducand viata insasi la absurd, reducand la nimic valorile umane si trainicia lucrurilor frumoase. Pana la insanatosirea lumii mai e o vesnicie, cred eu... Prefer sa traiesc o relatie fara viitor, daca in acea relatie imi traiesc emotiile firesti, singurele care-mi dau un sens, decat sa aleg o viata plata, alaturi de un om pe care sa nu-l pot iubi si sa simt inutilitate si gol.
Damiana_Sararu
Postat pe 18 Aprilie 2017 21:15
E clar 798, esti indragostita "lulea".
Ce nu inteleg eu: Daca iti accepti situatia si o aperi cu atata vehementa, de ce-ai deschis topicul declarandu-te nefericita ? ...Intreb si eu, nu dau cu sapa...
Rotty
Postat pe 19 Aprilie 2017 08:24
Dă cu sapa că minteni îi vremea!
Paru' ce are?
Axl_R
Postat pe 19 Aprilie 2017 09:25
De la: garbo_464798, la data 2017-04-18 21:15:19
Traim intr-o societate care si-a pus singura jugul unor "ideatii" globale tampite si simplifica totul, reducand viata insasi la absurd, reducand la nimic valorile umane si trainicia lucrurilor frumoase. Pana la insanatosirea lumii mai e o vesnicie, cred eu... Prefer sa traiesc o relatie fara viitor, daca in acea relatie imi traiesc emotiile firesti, singurele care-mi dau un sens, decat sa aleg o viata plata, alaturi de un om pe care sa nu-l pot iubi si sa simt inutilitate si gol.


Mama draga, ia sa fii tu in locul sotiei amantului tau si sa afli ca sotul are o iubita, sa vezi cum ajungi sa pretuiesti “jugul ideatiilor globale si timpite” si chiar biciul acestora sau paru' invocat de Axl ('neata buna Axl ).

Cum vezi tu o lume mai sanatoasa din acest punct de vedere? Chiar m-ai facut foarte curioasa.

Tommy_Boy
Postat pe 19 Aprilie 2017 10:51
Judecatile pe care ti le faci la fata locului, Tommy_Boy, sunt cele mai bune. Asa ca...
Nu am adus vreo insulta spuselor tale, ia si citeste cu mare atentie.
Damiana_Sararu
Postat pe 19 Aprilie 2017 10:58
Scuza-ma daca a sunat contondent ce am spus.
Chiar nu m-am suparat de loc, doar am privit totul din alta directie, cea a unei sotii inselate, pt. ca in aceasta relatie intre tine si iubitul tau mai apare si a treia persoana, sotia, daca nu si o a patra, copilul.

Intrebarea mea a fost sincera, chiar m-ai facut curioasa si sincer as vrea sa stiu ce gindesti.
Tommy_Boy
Postat pe 19 Aprilie 2017 11:04
Sunt consideratii generale! si amare ce am spus. Cine pricepe si simte asa, intelege.
Viata-mi dovedeste cat de PROSTI putem fi in credintele noastre si cat de "luat de bun" (ca sa nu spun altceva), putem fi, cat de necesar e sa apreciezi un prieten drag, daca ai avut norocul sa-l gasesti, ca-i foarte rar... si ca are un ritm al ei care nu tine cont de toti "idiotii" si neadaptatii la specie.
Atat!
Damiana_Sararu
Postat pe 19 Aprilie 2017 11:30
De la: Tommy_Boy, la data 2017-04-19 11:04:30Scuza-ma daca a sunat contondent ce am spus.
Chiar nu m-am suparat de loc, doar am privit totul din alta directie, cea a unei sotii inselate, pt. ca in aceasta relatie intre tine si iubitul tau mai apare si a treia persoana, sotia, daca nu si o a patra, copilul.

Intrebarea mea a fost sincera, chiar m-ai facut curioasa si sincer as vrea sa stiu ce gindesti.


"Iubitul", ce cuvant mare...
Oricum, am explicat in ultimul comment, chiar daca nu datoram ceva curiozitatii...
Damiana_Sararu
Postat pe 19 Aprilie 2017 12:03
In ultimul comment este muuult prea multa filozofie (pt. gustul meu) vis-à-vis de o situatie de viata foarte simpla si din pacate destul de intilnita: un barbat si doua femei, sotia si amanta, barbat care nu are curajul sau taria sa aleaga intre cele doua (parul lui Axl l-as folosi pt. el).

Curiozitatea mea nu era nici de radio-sant nici morbida, vroiam pur si simplu sa inteleg ce le face pe unele femei sa accepte situatii de neacceptat, care le face profund nefericite si care isi rateaza viata de dragul a ceva furat, pasager si total nesatisfacator, fizic si mai ales emotional.

Daca te-a deranjat imi cer scuze si tac.
O zi buna iti doresc.
Tommy_Boy
Postat pe 19 Aprilie 2017 12:43
Salut, Tommy!
Uite, nu m-am ținut de cuvânt.

Amante au fost și o să fie, filo. sus, jos, stânga, dreapta.
Dacă cineva acc. să accepte și ''bonusurile''!
Iar dacă îți expui pr. pe un forum, nu tre' să te deranjeze curiozitățile!
Axl_R
Postat pe 19 Aprilie 2017 12:52
Ce cuvint ti-ai incalcat?
Sper ca nu ti-ai propus sa ma ignori

Ai dreptate, problema e ca nu pricep si pace cum poti alege sa te complaci intr-o astfel de situatie care te face profund nefericita.
Viata e prea scurta ca sa ti-o petreci in umbra si intr-o continua asteptare a ceva ce nu mai vine.
Tommy_Boy
Postat pe 19 Aprilie 2017 12:59
Nu, nici vb.
De a nu mai călca strâmb. Adică să ocolesc, Garbo.
Axl_R
Postat pe 19 Aprilie 2017 13:15
De la: Tommy_Boy, la data 2017-04-19 12:43:50In ultimul comment este muuult prea multa filozofie (pt. gustul meu) vis-à-vis de o situatie de viata foarte simpla si din pacate destul de intilnita: un barbat si doua femei, sotia si amanta, barbat care nu are curajul sau taria sa aleaga intre cele doua (parul lui Axl l-as folosi pt. el).

Curiozitatea mea nu era nici de radio-sant nici morbida, vroiam pur si simplu sa inteleg ce le face pe unele femei sa accepte situatii de neacceptat, care le face profund nefericite si care isi rateaza viata de dragul a ceva furat, pasager si total nesatisfacator, fizic si mai ales emotional.

Daca te-a deranjat imi cer scuze si tac.
O zi buna iti doresc.


Ceea ce am scris nu era pt. a-mi justifica "alegerea", si cu atat mai mult nu era pt. cazurile cand el si ea isi traiesc traiul, isi mananca malaiul... ceea imi dovedeste ca n-ai inteles nimic din "filosofeala" aia, nu te supara, dar n-ai trait asa... Nu ma deranjeaza curiozitatile "desantate", ci increderea in justetea lor. Poti sa nu taci, nu asta-i problema.
Insa eu am spus ce aveam de spus.
Damiana_Sararu
Postat pe 19 Aprilie 2017 13:18
De la: Axl_R, la data 2017-04-19 09:25:30Dă cu sapa că minteni îi vremea!
Paru' ce are?



Nu dau ca-i inghetat. In toate sensurile. Se rupe sapa degeaba.
Rotty
Postat pe 20 Aprilie 2017 08:32
Fara violenta! Eu, in loc sa iau sapa sa plec la gradina, iau lopata sa ma dezapezesc.
Schmetterling
Postat pe 20 Aprilie 2017 08:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
e normala o asemenea schimbare? de ce baietii ajung la un moment dat pasivi? 13 De la: gmpa 20 Aprilie 2010 01:47
nico 17 De la: garbo048253 22 Ianuarie 2010 21:10
Taratele de grau 20 De la: alex2007 18 Mai 2010 07:58
zodii 14 De la: mgmm 9 Iulie 2014 14:00
Cateva idei pt organizarea unui bal al francofoniei 1 De la: naomi 7 Aprilie 2010 12:19
Setari Cookie-uri