soarele, vitamina D si cremele de protectie solara

intrebare intrebatoare (poate e careva dintre voi chiar medic si stie sa imi explice si mie ce si cum): soarele fixeaza calciul in oase prin sinteza de vitamina D (corect?). buuuuuuun. ce anume din soare face asta ? ultravioletele?

pe de alta parte, soarele poate ataca pielea (prin ultravioletele sale). atunci il dam cu crema de protectie solara. intrebare: crema aceasta impiedica sau nu actiunea soarelui de fixare a calciului la copilasi? deci e bine sa ii dam cu crema sau nu, si care tip de crema (ce factor de protectie solara) e cel mai bun pt a imbina si actiunea "antirahitica" (pt oase) si protectoare (pt piele)?

multam fain.
pinicuta
Postat pe 29 Mai 2010 18:56
Vitamina D este adesea numita vitamina soarelui deoarece organismele noastre o pot produce atunci cand pielea noastra este expusa la soare. Vitamina D3 se produce in piele sub actiunea razelor de soare ultraviolete si o expunere la soare adecvata ar fi suficienta pentru necesarul de vitamina D. In jur de 10-15 minute de expunere la soare pe zi a fetei, mainilor si bratelor fara lotiune pentru protectia solara sunt suficiente pentru a produce cantitatea necesara organismului. Deoarece este o vitamina liposolubila, este depozitata in celulele de grasime pentru zilele si saptamanile in care nu stam prea mult la soare.
In acest caz trebuie sa asiguram organismului vit. D din alimentatie (laptele imbogatit, iaurtul si acizii grasi din peste cum ar fi somonul, tonul si sardinele, sucul de portocale, margarina si cerealele).
Lowiny
Postat pe 29 Mai 2010 20:10
deci tu zici ca daca doar ies in poarc cate juma de ora pe zi si tin copilul la soare in parc, imbracat cu tricou sau maieu, si fara sa il dau cu nici o crema, e suficient?

sau ca daca l-as duce la mare si l-as tine mai intai juma de ora fara crema si apoi ii dau cu crema isi ia necesarul de vit D din soare?

adica, intrebarea mea de fapt fusese: pediatrii in general recomanda sa duci copilul la mare si stai si nimim 7 zile cu el acolo, dar pe de alta parte sa ii dai si cu crema contra soarelui. se bat cap in cap sau nu aceste recomandari? crema de protectie solara impiedica sau nu soarele sa fixeze calciul in oase?

2. daca ultravioletele dau actiunea "antirahitica" a soarelui, atunci inseamna ca a duce copilul la solar sa se bronzeze acolo (tot cu ultraviolete nu?) are acelasi efect ca o baie de soare (in ceea ce priveste fixarea calciului in oase)?
pinicuta
Postat pe 30 Mai 2010 10:03
Pinicuta, daca mai citesti o data ce am scris, vei vedea ca expunerea la soare este de 10-15 minute, fara lotiune pentru protectie solara. Da, poti sa expui copilul la soare, dupa care il dai cu lotiune.
Si mama proceda la fel cu noi cand eram mici, pt ca doctorul ii recomadase sa ne duca la mare. Noi stateam 14 zile. Mie nu-mi dadea cu lotiune, pt ca aveam tenul inchis si nu pateam nimic, dar fratii mei aveau probleme, mai ales cel mic, fiind alb, facea insolatie si trebuia tot timpul dat cu diferite creme, spray-uri pt arsuri. Iti recomand sa-l dai cu crema, eu stateam tot timpul la soare vara, asa ca nu aveam nevoie.
Luna iulie este cea mai bogata in raze ultraviolete.
Timpul orar de expunere este intre ora 8:00 si 11:00 dimineata, cand razele soarelui cad sub un unghi de 30 si aerul este mai curat si cu o temperatura nu prea ridicata.
Se poate folosi metoda expunerii pe segmente, dar si metoda expunerii intregului corp in pozitie culcat, ajungandu-se pana la 30 min. (dupa 6-7 zile). Pediatrii din zilele noastre nu au rabdare sa explice, treaba lor e sa ne ia banii si gata. Daca ai intrebari nu ezita! Spre ca m-am facut inteleasa, iar daca nu revin cu lamuriri. Este importat pt copiii nostri, dar si pt noi.
Lowiny
Postat pe 1 Iunie 2010 13:48
Sper ca m-am facut inteleasa, iar daca nu revin cu lamuriri. Este importat pt copiii nostri, dar si pt noi.
Lowiny
Postat pe 1 Iunie 2010 13:50
ce am inteles eu din faptul ca 10 min de soare pe zi sunt suficiente , este ca recomandarea de a merge la mare nu se refera la soare de fapt, ci la..aerosoli? asta este?
pinicuta
Postat pe 1 Iunie 2010 14:03
Daca mergi la mare pentru aerosoli indicat e dimineata si seara....soarele la fel cel de dimineata si dupa ora 18 nu-i nociv...asa se zice
Eu am fost cu bb la mare doi ani la rand...Crema de protectie maxima si stateam sub umbrele atat cat se putea.
Eu una nu suport soarele deci e un calvar pentru mine...noroc cu sorela ca statea ea dimineata cu Bibi la soare, eu in camera Si capul acoperit evident
alinakatt
Postat pe 1 Iunie 2010 14:16
ei eu l-am dus la mare, i-am dat cu crema de protectie maxima (ma rog, nu chiar imediat ce ajungeam si poate nici nu ii aplicam crema de 1000 de ori, adica sigur la un moment dat "expira" efectul...) si il mai tineam si sub umbrela cand mancam de pilda (i se face foame pe plaja si ii dam fructe de pilda). ideea e ca eu osciez intre teama ca nu il vede soarele destul (dupa mine, ar trebui sa traim afara nu in casa ) si pe de alta parte ma inspaimanta ideea de actiune cancerigena a razelor solare

de asta ma interesa cum anume trebuie facut ca sa imbin maximul de raze cu minimul de risc...

el ti-nchipui ca nu sta culcat la plaja , el se joaca la nisip, deci il bate soarele din poziotia cum sta el chircit acolo, sau alergand pe plaja sau stropindu-se cu apa.
pinicuta
Postat pe 1 Iunie 2010 14:21
a, da, si cu sapca mereu, si cu sticla de apa dupa noi, si prosopel mic sa i-l pun pe umeri cand mi se pare mie ca e soarele prea puternic sau ca s-a lasat racoarea (seara)
pinicuta
Postat pe 1 Iunie 2010 14:22
Pai de aia am zis sub umbrela cat se poate ca nu stau astia mici locului....ar trebui sa fugim cu umbrela dupa ei
Nu stiu eu cand era mica in carucior o scoteam dimineata pana la ora 11.30 maxim sa-si ia ultravioletele si dupa sera tarziu dupa ce apunea soarele...mai ales ca era si sufocant afara deci asteptam seara
La mare in primul an a fost simplu ca era mica statea mai cuminte...anul trecut am alergat ceva...iar pentru anul asta imi trebuie un batalion sa o tin in frau...deci am sa o ung pe toate partiile ii pun o palarie cu boruri mari ca la mexiacani si alerg toata plaja
alinakatt
Postat pe 1 Iunie 2010 14:27
pinicuta expunerea la soare ptr fixarea calciului si ptr vitamina D este una si protectia pielii impotriva razelor puternice de soare este alta. eu am fost la mare cu copii de cand aveau cateva lunite si am avut grija intotdeauna sa le protejez de soare. ieseam dimineata la 8 cu ele pe plaja si cel putin o jumatate de ora nu le aplicam nimic pe piele deoarece nu era cazul dar de cele mai multe ori aveau un tricou pe ele si palariuta pe cap cand soarele deja devenea mai arzator le aplicam crema cu factor de protectie 30 , nu am folosit factor maxim de protectie deoarece nu am considerat ca este cazul, dar nici nu am facut exces de soare niciodata. oricum nu ne prindea ora 11 niciodata pe plaja ...si mai ieseam dupa ora 18 inca doua ore si asta era!!!
cory_emy
Postat pe 1 Iunie 2010 14:28
cory tu vorbesti de fetele tale cele mari?sau de bb mic de acum?
ca ma gandeam si eu asa cand eram mica parca nu era asa arzator soarele ca si acum
alinakatt
Postat pe 1 Iunie 2010 14:34
asta ii ziceam si eu mamei, ca era mult mai racoare cand eram eu copil. si stii ce imi zice? ca pt ca mergeam la mare numai in luna iunie. eu cred totusi ca era mai racoare atunci ca temperatura medie nu doar ca mergeam noi in iunie....
pinicuta
Postat pe 1 Iunie 2010 14:37
ai dreptate , asa este nu era asa arzator soarele atunci dar eu asa am procedat si cu cele mari si asa am procedat si cu cea mica anul trecut can am fost. Desi avea numai trei lunite ieseam doar dimineata si seara pe plaja cu ea!!! eu cred ca trebuie protejati f bine de soare atunci cand mergem la plaja ptr ca soarele poate fi si nociv .
cory_emy
Postat pe 1 Iunie 2010 14:39
in plus eu am ales intotdeauna ptr mare perioade mai putin caldurose , noi mergem la mare la sf lui august si e super , soarele nu arde asa tare si apa e calda !!!!
cory_emy
Postat pe 1 Iunie 2010 14:41
cu siguranta era mai bland soarele....
adica acum ma topesc si umblu cu masina si aer conditionat si crap de cald iar cand eram mica bateam strazile la picior fara sa ma gandesc ca fac insolatie sau altceva si nu am avut niciodata nimic
sa schimbat clima ardem incet dar sigur
alinakatt
Postat pe 1 Iunie 2010 14:42
acum mai nou vad ca ne topim si in mai
cory_emy
Postat pe 1 Iunie 2010 14:44
alina pe strada e una si in masina a altceva: se incinge caroseria, normal ca e mai cald. 2:atunci erai tanara, ce iarna ti-era frig? aveai alte ganduri nu temperatura te interesa.... (cel putin la mine asa a fost)
pinicuta
Postat pe 1 Iunie 2010 14:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pseudoartroza congenitala de tibie 7 De la: petronelaa 17 Septembrie 2011 01:42
ALT SITE SUPER VESEL 1 De la: ginutavrabiuta 9 Februarie 2010 16:07
insarcinata in somaj 3 De la: pinicuta 11 Ianuarie 2010 21:34
despre fertilitate 2 De la: pana_oana 27 Iulie 2009 12:22
Scuturatul capului,oare e o problema? 14 De la: garbo074997 15 Octombrie 2010 10:22
Setari Cookie-uri