abandon scolar

Buna seara...am si eu o rugaminte foarte mare de la cei care m'ar putea ajuta intr'un fel cu niste sfaturi.Am 22 de ani si eu anul trecut am abandonat facultatea....anul acesta m'am inscris din nou si aproape termin primul an...ideea e ca parintii mei nu stiu de acest lucru...de fapt doar mama mea k tatal meu a decedat anul trecut...am abandonat scoala tocmai din cauza lui...el a fost foarte bolnav, mama mea era plecata in strainatate si eu aveam si scoala si servici aproape toata ziua...si ea crede k eu acum trebuie sa'mi dau licenta...nu mai pot cu apasarea asta...eu as vrea ca ea sa inteleaga k eu am lasat scoala pt tatal meu...el trebuia ingrijit permanent...nu mai puteam si cu serviciul si cu el...tin sa mentionez k era si dializat...in iulie am nunta...si nu mai pot cu durerea asta care ma apasa...vreau sa'i spun...dar mi'e foarte frica de reactia ei...cum sa fac?...cum sa'i explic?...plus ca ea in acesti 2 ani mi'a dat bani si de taxa scolara
alina_girl07
Postat pe 18 Mai 2011 22:53
alina, esti un om in toata firea! sper! stiu ca e greu al naibii uneori sa-i necajim pe cei dragi, mai ales pt ca nu vrem sa ne abandoneze, sa le pierdem increderea si pretuirea, dar trebuie sa-ti asumi deciziile si alegerile! mama ta, daca ar fi un om deschis, intelept, ar trebui sa inteleaga ca u ai facut dintr-un capriciu. te-ai dedicat omului care iti era tata si nu ai facut-o din ratiuni absurde. si apoi, el avea nevoie de tine, de cineva care sa-i fie aproape, de familia lui. unde era ea, cand el era napastuit, vai de capul lui? ar trebui sa aprecieze gestul tau, nu sa-l infiereze. dar, chiar daca ar fi sa compromiti relatia cu mama ta, in niciun caz sa regreti ceea ce ai facut. atunci ar fi absurd. de fapt, cred ca nici n-ar fi cazul sa-i dai prea multe explicatii. ai facut ce ai considerat ca fiind o prioritate si ea trebuie sa-ti respecte deciziile, nu mai esti un copil. daca nu te respecta, daca nu te sustine, tu de ce-ar trebui sa te caiesti? atunci e problema ei, nu a ta. nu cred ca e cazul sa te justifici. nu in situatia asta!
esme
Postat pe 18 Mai 2011 23:07
trebuie sa fii mai curajoasa.
si sa i-o spui ca si cum ar fi ceva normal.
si ca nu i-ai spus,ca iti era frica de reactia ei.
dar acum nu mai trebuie sa iti fie frica.
chiar daca se va supara,ii va trece,.
ce poate face?
ia-ti inima in dinti,ce atata frica?
succes,D
daniilia
Postat pe 20 Mai 2011 17:33
De la: alina_girl07, la data 2011-05-18 22:53:27Buna seara...am si eu o rugaminte foarte mare de la cei care m'ar putea ajuta intr'un fel cu niste sfaturi.Am 22 de ani si eu anul trecut am abandonat facultatea....anul acesta m'am inscris din nou si aproape termin primul an...ideea e ca parintii mei nu stiu de acest lucru...de fapt doar mama mea k tatal meu a decedat anul trecut...am abandonat scoala tocmai din cauza lui...el a fost foarte bolnav, mama mea era plecata in strainatate si eu aveam si scoala si servici aproape toata ziua...si ea crede k eu acum trebuie sa'mi dau licenta...nu mai pot cu apasarea asta...eu as vrea ca ea sa inteleaga k eu am lasat scoala pt tatal meu...el trebuia ingrijit permanent...nu mai puteam si cu serviciul si cu el...tin sa mentionez k era si dializat...in iulie am nunta...si nu mai pot cu durerea asta care ma apasa...vreau sa'i spun...dar mi'e foarte frica de reactia ei...cum sa fac?...cum sa'i explic?...plus ca ea in acesti 2 ani mi'a dat bani si de taxa scolara
Eu zic sa ai grija cum ii spui....Sa ii spui cand este fata de fata cu tine....Si sa ii ceri scuze,,,sa nu reactionezi urat daca se supara...ii poti spune ca pt tatal tau....poti discuta serios cu ea....dar sa ai grija cum i-o spui,,sa nu fii dura si nepasatoare....decat sa traiesti cu aceasta apasare pe inima mai bine,,,incearca sa porti o discutie serioasa cu ea,dar nu la telefon,,,ci face to face....cand este acasa..ca la telefon iti poate inchide telefonul si o sa te superi si mai tare,,,,asa fata in fata ii poti explica,,,,mai intai o iei pe ocolis apoi iti ceri scuze,,,si o pui sa jure ca nu se supara la ceea ce vrei sa ii spui si sa ii ceri iertare
ingerasulluptator
Postat pe 20 Mai 2011 17:42
Eu zic sa ai grija cum ii spui....Sa ii spui cand este fata de fata cu tine....Si sa ii ceri scuze,,,sa nu reactionezi urat daca se supara...ii poti spune ca pt tatal tau....poti discuta serios cu ea....dar sa ai grija cum i-o spui,,sa nu fii dura si nepasatoare....decat sa traiesti cu aceasta apasare pe inima mai bine,,,incearca sa porti o discutie serioasa cu ea,dar nu la telefon,,,ci face to face....cand este acasa..ca la telefon iti poate inchide telefonul si o sa te superi si mai tare,,,,asa fata in fata ii poti explica,,,,mai intai o iei pe ocolis apoi iti ceri scuze,,,si o pui sa jure ca nu se supara la ceea ce vrei sa ii spui si sa ii ceri iertare


ingerasulluptator
Postat pe 20 Mai 2011 17:44
Parerea mea este sa i spui adevarul, ca nu puteai sa inveti, sa muncesti si sa ai si alte activitati.Recunoaste ca; ai gresit mintind o si ca ai facut asta sa nu fie ea stresata de boala tatalui tau, sa abandoneze, ea munca ei acolo. Roag o sa te ierte si spune i ca mereu o sa i spui adevarul,Vei termina si facultatea, vei face si masteratul si n o s o mai dezamagesti niciodata.Bafta! :
Jojolin
Postat pe 20 Mai 2011 22:21
va multumesc din suflet pt vorbele voastre...m'au ajutat enorm...ma simt mai bine...si imi cer scuze ca scriu abia acum dar am fost plecata ...si eu intr'un fel ma astept sa ma inteleaga/...pt k ea nu stie ce inseamna sa nu dormi noptile pt k tata ma trezea k ii era rau...sau sa'i fac baie, sa'l imbrac...sa ma trezesc la 4 dimineata sa merg la dializa cu el...cat am fost in liceu, existau momente cand el ma suna in timpul orei sa vin repede acasa ca se simte rau...ce explicatii dadeam eu la profesori sa plec asa de capul meu?...mi'a fost enorm de greu...ma rog la Dumnezeu sa ma inteleaga...ea are un caracter mai aparte...si...nu stiu cum va reactiona....dar nici eu nu mai pot sa tin in mine...m'as astepta sa se supere daca as fi lasat cu totul scoala...dar eu acunm termin primul an, imi place ceea ce fac...si mi'a fost totusi destul de greu dupa o pauza de 2 ani sa ma apuc iar de scoala...dar m'am ambitionat si vreau sa o termin...va multumesc inca o data...
alina_girl07
Postat pe 24 Mai 2011 13:55
cred ca mama ta , chiar daca ii va fi greu ,va intelege situatia.spune-i adevarul si vei vedea ca o sa fie bine !
cory_emy
Postat pe 27 Mai 2011 18:23
Draga Alina
Probabil ca, de cand ai postat pe forum aceasta dilema a ta si pana acum, ai gasit o solutie pentru a o rezolva , ceea ce m-ar bucura!..Am indraznit sa intervin pentru ca am trecut si eu printr-o experienta asemanatoare!...In primul rand zici ca in aceasta vara te casatoresti...Sper ca viitorul tau sot e la curent cu deciziile pe care le-ai luat in legatura cu facultatea! El trebuie sa fie aliatul tau No 1! Daca el a putut sa te inteleaga si sa te sustina, de ce n-ar putea, la urma urmei, s-o faca si mama ta? Vei suporta pe mioment efectele dureroase ale dezamagirii dar acestea vor trece mai repede decat iti inchipui., atata vreme cat ai alaturi de tine un aliat de nadejde! Iar mama ta in mod sigur va gasi puterea de a ierta faptul ca nu i-ai cerut parerea atunci cand ai luat aceste decizii...motivul nu-l poate contesta! Mama ta, oricat de dura, de dificila, de "altfel" ar fi...tot mama ramane!...Vei redeschide o rana dar macar o vei face acum sa se inchida, sa nu mai supureze! Incepe discutia cu acel remmember dureros.."Stii, mami, cand tata......eu eram in anul...sau ar fi trebuit sa fiu in anul...iti amintesti cate nopti nu am dormit?"...si incerci usor sa insiri toate clipele dureroase in care ati fost alaturi intr-o incercare atat de grea...Va fi greu, in special pentru ea...dar mai ales pentru tine! Orice s-ar intampla...sa nu uiti nicio clipa motivul pentru care initiezi aceasta discutie! Mult succes si nu uita: Tine-i langa tine pe cei pe care-i iubesti!
JustDana
Postat pe 5 Iunie 2011 11:09
nebunule,lasa-ma in pace sunt mai desteapta ca tine cu tot ce ai la dispozizitiesi ma voi lupta cu tine nu mi-e frica de tine pe olea o strivesc ,si scoala nu ma faci s-o pierd
garbo107589
Postat pe 6 Iunie 2011 08:03

a inceput saptamana de munca?
Thor_again
Postat pe 6 Iunie 2011 09:18
7859 - cu cine te certzi acolo??
pfffff. ce face wknd-ul asta din om...
alfheim
Postat pe 6 Iunie 2011 12:07
ameno
Postat pe 6 Iunie 2011 12:16
cory_emy
Postat pe 6 Iunie 2011 15:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Tremuratul la bebelusi 10 De la: salina_sag 18 Februarie 2010 21:07
Sarcina 1 De la: garbo_496141 13 Ianuarie 2019 14:40
Ajutor 6 De la: ina_rebeca 14 Octombrie 2009 16:52
TAIEREA MOTULUI "CAND?, CUM?, UNDE?,CE?" 5 De la: pinicuta 30 August 2009 20:50
Mamici din SATU-MARE??? 23 De la: garbo280586 8 Ianuarie 2012 14:27
Setari Cookie-uri