|
Am o multime de intrebari... Si eu am nascut prematur la sase luni jumate.. Fetita mea a avut 1500 g si 40 cm.. A stat in spital o luna.. A avut infectie la plamani si bineinteles probleme cu respiratia.. Doua saptamani a stat in incubator. Acum are 15 luni.. De la 8 luni are si epilepsie.. Problema este k la varsta de 15 luni inca nu sta in fundulet.. Nu merge in branci.. As dori sa stiu daca a mai fost cineva cu aceasta problema.. Daca ar avea sanse sa mearga sau sa stea in fundulet..daca da cand sar intampla toate aceste lucruri? Astept raspunsuri... Va multumesc |
|
garbo_407007 Postat pe 10 Noiembrie 2014 18:17 |
|---|
|
Poti sa incepi sa o tii pentru cateva secunde doar,in fundulet,sprijinita de perne,si tinute de tine.Astea cateva secunde,de cateva ori pe zi,va da rezultat. Si astea sunt considerate excitatii.Si in functie de ele,se dezvolta creierul.Putin din toate trebuie.Cateva secunde stat in fund pe zi,va duce la dezvoltarea muschilor spatelui,si va sta in fund,doua luni dupa exercitii din astea zilnice.Iar crizele de epilepsie se pot rari pana dispar complet,am avut o prietena care avea o fetita,cu aceleasi probleme. Copiii nascuti prematur,evolueaza mai tarziu,adica stau in fund mai tarziu,vorbesc mai tarziu,etc.Nu are importanta asa de mare daca sta in fund la 6 luni,sau la 18 luni,pana la urma va face tot ce fac ceilalti copii.Ceea ce poti sa faci tu,este sa ii arati multa iubire,rabdare,sa ii vorbesti,arati,sa ai grija sa nu oboseasca mult,sa ii cumperi jucarii care ajuta la dezvoltarea miscarii. Conteaza mult si ce greutate are acum.Daca a ajuns la greutatea normala,sau este sub. Si eu ma grabeam,vedeam copii care faceau lucruril,pe care ai mei nu le faceau,si mama mi-a zis,ca gresesc ca compar copiii mei cu altii,ca fiecare are ritmul lui de dezvoltare,si pana la urma nu ramane nici unul care sa nu stea in fund,etc. le va face pe toate mai tarziu,dar nu conteaza,conteaza sa i se intareasca sanatatea cat mai mult,odata cu cresterea. |
|
daniilia Postat pe 14 Noiembrie 2014 13:15 |
| Subiect | Mesaje | Ultimul Mesaj |
|---|---|---|
| cum linistim copilul care tipa? | 7 | De la: 28 Ianuarie 2009 14:26 |
| Metode de contraceptie in perioada alaptarii? | 21 | De la: garbo_381836 7 Octombrie 2014 14:03 |
| Vreau ca fiicele mele sa castige concursul, ma jutati, va rog? | 1 | De la: sorinheisu 18 Iulie 2009 10:32 |
|
|
||
| Rau de masina! | 2 | De la: ninutza 31 Ianuarie 2009 20:11 |
| spalatul pe dinti | 2 | De la: miracodreanu 16 Decembrie 2009 18:11 |
România pierde 1 din 6 tineri din sistem. Piața muncii achită nota de plată
22 de defibrilatoare publice în 18 orașe. Un trecător poate salva o viață în primele 3 minute dupa un stop cardiac
Sâmbătă, 16 mai, Bikers For Humanity vă invită la acțiunea anuală de donare de sânge!
McHappy Day 2026®: fapte bune care țin familiile împreună