Indemnizatie

Buna mamicilor,

E pentru prima data cand postez pe acest site.
Am o nelamurire, care nici un contabil nu a reusit sa o "dezlege".
Lucrez la o firma cu carte de munca din data de 01.02.2011, pana la data de 01.09.2011 am avut pe cartea de munca part-time (200 ron). Din data de 01.09.2011 am trecut la full-time (800 ron). Si in data de 05.09.2011, am aflat ca sunt insarcinata in 5 sapatamani si 4 zile.
Intrebare este daca voi beneficia de prenatal sau nu. Nu stiu daca se ia in considerarea acel salariu part-time.

Va rog mult de tot sa ma ajutati!!!!!!!
madalinabecheru
Postat pe 6 Septembrie 2011 21:15
parerea mea este ca nu de la un contabil trebuia sa ceri lamuriri. Incearca de la un inspector in resurse umane sau de la un jurist, o sa te lamureasca sigur.
zack
Postat pe 9 Septembrie 2011 09:09
eu cred ca vei putea intra in prenatal. si daca iti ia perioada februarie - august la jumatate tot vei face un an pana la data la care vei naste.
Cel mai bine intrebi direct la ITM sau un inspector in resurse umane (unul care sa aiba si mai multa experienta).
cricat
Postat pe 9 Septembrie 2011 09:19
Madalina, concediul prenatal este una -bineinteles ca ai dreptul la concediu prenatal- iar indemnizatia pentru concediul prenatal este cu totul altceva. Zack ti-a zis foarte bine, nu contabilii se ocupa cu chestiunile astea ci inspectorul de resurse umane.
Pentru baza de calcul a indemnizatiei se iau in considerare ultimele sase luni. Se aduna salariul BRUT realizat, indiferent ca e part-time sau full-time (vezi ca si pe salariul obtinut in urma unei activitati part-time se platesc impozite ), apoi se imparte la numarul de zile care au fost lucratoare in cele sase luni (zile care au fost lucratoare, nu zilele in care ai lucrat tu) si se calculeaza o medie lunara de venit. La acea medie se aplica procentul de 85% si asta e indemnizatia ta pentru concediul prenatal.
Atentie, aceasta indemnizatie NU este impozabila.
Thor_again
Postat pe 9 Septembrie 2011 09:25
Madalina......beneficiezi de concediu de risc maternal asta in cazul nu cunosti aceasta lege...intra pe topikul..."buna sunt mirela"...acolo ai toate informatiile necesare....si da beneficiezi.......urmand pasii scrisi acolo...obligand astfel patronul sa dea curs cererii tale.....luandu-se in calcul si concediu prenatal......deoarece in tot acest timp ti-au fost retinute toate obligatiile catre stat...inteleg ca ai carte de munca....
ladyDY
Postat pe 9 Septembrie 2011 09:32
bre, ladyo, n-o mai zapaciti de cap pe fata!
ce concediu prenatal bagasi tu colea? ca in concediul prenatal URMEAZA sa intre, de aia a si intrebat.
Thor_again
Postat pe 9 Septembrie 2011 09:36
pt thor_again- gresit , ca si stagiu de cotizare se ia in calcul zilele in care ea a lucrat( sau a avut concediu medical sau de odihna)-nicidecum cate zile lucratoare a avut luna respectiva,
pentru madalina- sunt 126 zile de concediu medical prenatal si postnatal- legea spune ce e obligatoriu 42 zile dupa nastere, vei stabili cu medicul pe care il ai cum imparti cele 126 zile de concediu medical,
pentru indemnizatia de medical se opreste doar cas- calculat dupa formula-2022/35%*10.5%=74 ron, indiferent cat iti iese suma pentru plata indemnizatiei,
ca
antoaneladinca
Postat pe 15 Septembrie 2011 10:38
antoanela, cred ca esti in eroare. modelul concret de calcul este urmatorul:
se aduna bruturile din ultimele 6 luni lucrate;
aduni zilele lucratoare din cele 6 luni;
afli IZ=indemnizatia zilnica, impartind suma bruta pe numarul de zile lucratoare din cele 6 luni; acea suma zilnica este fixa pe toata perioada concediului.
in fiecare luna din maternitate se inmulteste IZ cu nr.zilelor lucratoare din luna respectiva si apoi cu 85%, urmand ca din rezultat sa se scada cas.
Thor_again
Postat pe 15 Septembrie 2011 11:20
te rog sa citesti legislatia in vigoare,
zilele de concediu fara plata sau zilele nemotivate nu se considera stagiu de cotizare
antoaneladinca
Postat pe 15 Septembrie 2011 15:23
daca persoana respectiva are una din situatie in lunile respective , se scade din zilele lucratoare de stagiu
antoaneladinca
Postat pe 15 Septembrie 2011 15:23
Pentru a beneficia de concediu prenatal trebuie ca vechimea la ultimul loc de munca sa fie de minim 12 luni. Asa si indemnizatia pentru crestere si ingrijire copil va fi platita.
Diana
Dia_Id_1
Postat pe 15 Septembrie 2011 15:26
OUG 158- ART. 7
Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) - d) este de o luna realizata in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical.
antoaneladinca
Postat pe 16 Septembrie 2011 15:19
salut am si eu o inrebare eu am terminat pe 1 9 2011 maternitatea si vreau sa stiu daca cumva stioti ce acte imi trebuie pentru alocatia de stat?
rebeca_kidz
Postat pe 19 Septembrie 2011 08:30
esti destul de limita deoarece la 2 ore esti 8 luni sia sta inseamna ca se calculeaza 2 luni cu 8 ore si tu esti deja insarcinata si inca 9 luni sa zicem asta inseamna cam 11 luni deci esti cam la limita eu zic sa te duci acolo si sa te interesezi mai exact ce ai de facut
si dac nu sa incerce contabilul tau sa iti plateasc inca o luna la 8 are din cele 8 luni lucrate la 2 ore
rebeca_kidz
Postat pe 19 Septembrie 2011 08:36
antoanelo, eu am zis ca esti in eroare, dar nu m-ai crezut...
chestiile astea ii invatam pe viitorii inspectori de resurse umane. ce treaba are una cu alta? o dai pe dupa dud cu zilele alea, fata nu a zis nimic despre si nici nu intereseaza zilele nemotivate sau concediul fara plata. asta ar fi o chestiune distincta, care se trateaza separat
Thor_again
Postat pe 19 Septembrie 2011 09:23
e cazul sa-ti controlezi putin vocabularul totusi, daca esti atat de "in tema", de ce nu i-ai dat un raspuns concret, cum am spus trebuie sa citesti legea si oug 158 dar si normele care modifica legea
daca lucrezi in domeniu si asa calculezi medicalul care il aduc angajatii la firma...mai ai multe de invatat.
antoaneladinca
Postat pe 19 Septembrie 2011 15:18
De fapt concluzia e clara: nu prea le ai cu intelegerea unui mesaj scris. Un dialog cu tine seamana cu vorbitul la pereti. Ma rog, nu esti nici prima, nici ultima.

Chestia asta iti apartine: "zilele de concediu fara plata sau zilele nemotivate nu se considera stagiu de cotizare".
Repet: de unde ai scos zilele astea in cazul fetei de mai sus? Sau vorbesti si tu ca sa te afli in treaba?
Thor_again
Postat pe 19 Septembrie 2011 17:12
moshule, te cert-i cu ba-ca-laureati? ( acolo citeste b! )
dor72_
Postat pe 19 Septembrie 2011 17:15
nu prea pare, doaro.
vrea doar sa bata campii pe aici, probabil acasa nu mai are loc.
Thor_again
Postat pe 19 Septembrie 2011 17:16
ia-o si tu rebusistic...eSpresia....
ș-or fi luat campii...si dusi au fost ....aia de acasa...
dor72_
Postat pe 19 Septembrie 2011 17:21
Pentru baza de calcul a indemnizatiei se iau in considerare ultimele sase luni. Se aduna salariul BRUT realizat, indiferent ca e part-time sau full-time (vezi ca si pe salariul obtinut in urma unei activitati part-time se platesc impozite ), apoi se imparte la numarul de zile care au fost lucratoare in cele sase luni (zile care au fost lucratoare, nu zilele in care ai lucrat tu)-ASTA ITI APARTINE-
GRSIT...DC ASA INVETI PE ALTII.....ATUNIC TU BATI CAMPIII- CI
DUPA CE TE DOCUMENTZI DE LEGISLATIA IN VIGOARE, TE ROG SA DAI SFATURI SI ALTORA, PANA ATUNCI, COMNETARIILE TINE-LE DOAR PENTRU TINE.
EU NU VORBESC SA MA AFLU IN TREABA, SPUNEAM DOAR CA SI RASPUNS LA ABERATIILE PE CARE LE SPUI CA DACA CUMVA ARE IN LUNA ZILE DE FARA PLATA SAU NEMOTIVATE ACELE ZILE NU SUNT CONIDERATE STAGIU DE COTIZARE....

LA REVEDERE!!!!
antoaneladinca
Postat pe 20 Septembrie 2011 15:49
De la: antoaneladinca, la data 2011-09-20 15:49:16Pentru baza de calcul a indemnizatiei se iau in considerare ultimele sase luni. Se aduna salariul BRUT realizat, indiferent ca e part-time sau full-time (vezi ca si pe salariul obtinut in urma unei activitati part-time se platesc impozite ), apoi se imparte la numarul de zile care au fost lucratoare in cele sase luni (zile care au fost lucratoare, nu zilele in care ai lucrat tu)-ASTA ITI APARTINE-
GRSIT...DC ASA INVETI PE ALTII.....ATUNIC TU BATI CAMPIII- CI
DUPA CE TE DOCUMENTZI DE LEGISLATIA IN VIGOARE, TE ROG SA DAI SFATURI SI ALTORA, PANA ATUNCI, COMNETARIILE TINE-LE DOAR PENTRU TINE.
EU NU VORBESC SA MA AFLU IN TREABA, SPUNEAM DOAR CA SI RASPUNS LA ABERATIILE PE CARE LE SPUI CA DACA CUMVA ARE IN LUNA ZILE DE FARA PLATA SAU NEMOTIVATE ACELE ZILE NU SUNT CONIDERATE STAGIU DE COTIZARE....

LA REVEDERE!!!!


Corect
zack
Postat pe 21 Septembrie 2011 19:19
bre, antonelo... tu stii sa faci diferentierea intre SALARIUL BRUT si SALARIUL BRUT REALIZAT?
ca o paranteza, ca vad ca ai nevoie de alfabetizare: stagiul de cotizare e UNA, partea cu indemnizatia pentru concediul ala e cu totul ALTCEVA. ce dreaq, mai citeste si tu ceva dictionare, inainte de a indemna pe altii sa mai citeasca legislatie...
apoi: am spus clar CUM se calculeaza acea indemnizatie, ai aparut tu cu fluturasi si cu zile de concediu fara plata. Isteato, in zilele de concediu fara plata NU esti platit, la fel si in zilele in care ai absentat nemotivat, deci salariul pe care l-ai REALIZAT este mai mic.
explica-i si lui zack, ca vaz ca tot iti dadea dreptate.
Thor_again
Postat pe 21 Septembrie 2011 19:42
De la: madalinabecheru, la data 2011-09-06 21:15:23Buna mamicilor,

E pentru prima data cand postez pe acest site.
Am o nelamurire, care nici un contabil nu a reusit sa o "dezlege".
Lucrez la o firma cu carte de munca din data de 01.02.2011, pana la data de 01.09.2011 am avut pe cartea de munca part-time (200 ron). Din data de 01.09.2011 am trecut la full-time (800 ron). Si in data de 05.09.2011, am aflat ca sunt insarcinata in 5 sapatamani si 4 zile.
Intrebare este daca voi beneficia de prenatal sau nu. Nu stiu daca se ia in considerarea acel salariu part-time.

Va rog mult de tot sa ma ajutati!!!!!!!
shine76ro
Postat pe 26 Septembrie 2011 08:57
Eu sunt in concediu de crestere copil pana la 1 an. Vroiam sa o ajut pe Madalina si sa ii spun ca " concediu prenatal " are aceeasi functie ca si concediul medical, a nu se face confuzie cu concediul de crestere si ingrijire copil, care are alte functii, se plateste altfel. Si sa stie toata lumea :

1) in concediul prenatal si postnatal (cele 126 de zile) primesti salariul brut 100% pt ca in astfel de concedii nu se platesc darile catre stat si acest salariu integral il plateste firma unde lucrezi, nu statul. Deci beneficiezi de acest concediu, deoarece esti angajata tocmai din 01 februarie, nu conteaza ca ai fost angajata part time, atat timp cat ai cotizat la stat.

2) in concediul de crestere copil intri dupa terminarea celor 126 de zile (dar este musai sa nu ai mai putin de 42 zile postnatal) Trebuie sa te gandesti care varianta alegi deoarece de la 01 ianuarie 2011 legea s-a schimbat si trebuie sa te hotarasti din timp cat timp vrei sa stai acasa, astfel ca odata depus dosarul, nu mai poti da inapoi si sa schimbi ceva. Indemnizatia pe parcursul concediului de crestere copil este platita de catre stat, ca procent din venitul brut REALIZAT, adica se calculeaza la nr de zile lucrate efectiv. de aceea la dosar trebuie sa ai o adeverinta tip de la ITM in care se specifica nr de zile lucrate in fiecare luna si venitul realizat in fiecare luna. Trebuie sa fi cotizat la stat minim 12 luni anterioare datei nasterii. Deci pana vei naste mai ai timp sa faci cele 12 luni, ba chiar vei depasi. Si inca ceva: nu este musai ca acele 12 luni sa fie la acelasi angajator, conteaza doar sa fie continuitate, sa nu ai pauza de cotizare la stat timp de 12 luni.
Sanatate si succes!
shine76ro
Postat pe 26 Septembrie 2011 09:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mamici din Slobozia 2 De la: kidz000609 13 Aprilie 2009 16:01
salut 65 De la: anaROBERT 5 Martie 2010 12:24
infectie urinara klebsiella 4 De la: cristinel_luncanu 2 Februarie 2009 17:56
Buna.. Sunt noua aici 2 De la: garbo_407007 14 Noiembrie 2014 13:15
vand carut bertoni 1 De la: margeo99 23 August 2009 15:43
Setari Cookie-uri