Sarutul dulce al razbunarii.....

Ai mare dreptate BUCURA si eu cred asa . Si bunica avea dreptate mult , :"razbunarea e arma prostului !"
garbo_392853
Postat pe 2 Februarie 2014 13:14
Da' invers? Prietena mea cea mai buna are o relatie cu un individ casatorit cu una care de la bun inceput l-a vrut pt. anumite avantaje materiale si statutul sau social, superior ei. Nevasta-sa, o femeie fara bun simt si educatie arata ca un mutant cu toate smacurile pe care si le pune pe fata si tratamentele la coafor, ii face crize cand nu sunt bani pentru mofturile ei costisitoare, il trateaza ca pe un nimic si il ameninta cu divortul. El, idiotul sigur o iubeste de vreme ce nu divorteaza pentru prietena mea, care il iubeste ca proasta si il mai si crede ca motivul pentru care nu se desparte este copilul. Mie mi se pare naiva(si i-am spus de f multe ori sa-l lase) si el porc , voi ce credeti?
pinkrainbow
Postat pe 2 Februarie 2014 13:46
"Prietena ta"sau tu personal?
Intr-o relatie de casnicie se instaleaza acea "chimie" care uneori face bine alteori nu suficient. La fel se intampla si intr-o relatie pasagera.
Cazul "prietenei tale" e lipsa de orientare dpmdv sau interesul materialist de-al satisface pe el ca barbat si obtinerea de beneficii.
Vazand de partea cealalta femeia care ii este si sotie totodata
normal ca n-o s-o priveasca cu ochi buni si o sa vrea tot mai mult prietena, aici ma refer la instinctul animalic al fiinte umane. Rezultatul nu-i unul placut privit la modul general si legea compensatie isi ia partea in timp.Nu trebuie sa sperie pe nimeni lucrul asta gandindu-ne la partea buna a unei relatii fie ea si pasagera deoarece exista si exceptii.
Fenomenele pot fi explicate mai clar abia dupa alegerea de viitor a fiecaruia, ce orientare are si cu cine poate merge mai departe in relatia de cuplu cunoscandu-se pe sine.Cert este ca astfel de fenomene chimice sunt tot mai vizibile si efectele impuse fortat asupra omului in general sunt dezastruoase.
pitiTa_
Postat pe 2 Februarie 2014 14:43
Citeste atent, spuneam ca mi se pare un porc, cum sa fiu eu in situatia asta?Am familie si nu m-as incurca cu barbati profitori.Si nu-i vorba ca o vede rau "amanta", dar ea chiar este cu mult deasupra sotiei. Din pacate pentru prietena mea ea este indragostita de individ si nu se pune problema sa fie avantaje materiale pentru ea, de fapt ea il ajuta financiar. Cum s-o fac sa renunte?
pinkrainbow
Postat pe 2 Februarie 2014 15:12
De la: garbo_842, la data 2014-02-02 15:12:18Citeste atent, spuneam ca mi se pare un porc, cum sa fiu eu in situatia asta?Am familie si nu m-as incurca cu barbati profitori.Si nu-i vorba ca o vede rau "amanta", dar ea chiar este cu mult deasupra sotiei. Din pacate pentru prietena mea ea este indragostita de individ si nu se pune problema sa fie avantaje materiale pentru ea, de fapt ea il ajuta financiar. Cum s-o fac sa renunte?


io fi placand sa stea mai mult deasupra(din pacate), ce sa zic?! sau s-a plans"porcul" ce ii place de o lasa deasupra mai mult.
Si la ce sa renunte, la a nu-l mai ajuta ?
Care-i rolul tau in "poveste" si cum de esti la curent cu toate, vrei sa le strici ploile sau sa se scurga "apa" la tine?
pitiTa_
Postat pe 2 Februarie 2014 15:23
Sa renunte, sa nu-i mai dea un sfantz, sa-i dea sutul in cour. Ca sa-ti raspund la toate intrebarile, nu vreau sa scurga "apa" la mine ca sunt bine merci, mamica si sotie fericita ceea ce-ti doresc si tie, cu studii beton la universitati p-afara, in domeniul ingineriei si n-as suporta pe langa mine un bou sa ma joace ca la "alba neagra"
pinkrainbow
Postat pe 2 Februarie 2014 15:58
De la: garbo_387286, la data 2014-01-30 18:35:45Este foarte greu sa o iei de la capat de unul singur. Vreau sa se prabuseasca lumea ei asa cum s+a prabusit a mea. Ea are totul si eu......port pe umeri o povara .... Nu+ti pare rau ca florile nu+s pentru tine_


Si cam care ar fi povara???
Isis45
Postat pe 2 Februarie 2014 16:47
De la: garbo_842, la data 2014-02-02 15:58:51Sa renunte, sa nu-i mai dea un sfantz, sa-i dea sutul in cour. Ca sa-ti raspund la toate intrebarile, nu vreau sa scurga "apa" la mine ca sunt bine merci, mamica si sotie fericita ceea ce-ti doresc si tie, cu studii beton la universitati p-afara, in domeniul ingineriei


"si n-as suporta pe langa
mine un bou sa ma joace ca la "alba neagra"
"

off! diferenta asta "de la parter pana la etaj" e derutanta, inginereste are probleme cu mansarda si-i trebuie reparatii de urgenta. "betonul" ii prinde bine in caz ca nu-i de lemn Tanase!

Cu "alba neagra" se rezolva daca ai toata cireada, altfel, da peste taur.

pitiTa_
Postat pe 2 Februarie 2014 17:05
De la: metisben, la data 2014-02-01 02:51:57Trist e ceea ce citesc...! , ptr ca sunt sigura ca ai scris sub imperiul suferintei aceste randuri, te rog, te implor, sa le uiti, si sa te gandesti numai la copilul pe care il ai, facut din dragoste, nascut ptr ca tu l-ai dorit si pe care trebuie sa-l educi in dragoste, nu ura, ptr cel care ii e tata biologic. Nu uita ca vina in despartiri se imparte in 2, daca esti corecta, adica tu si el.Apoi dragoste cu forta nu se poate! Sa spunem ca te vei razbuna; rezultatul nu e altul decat ura,ura,ura si nimic alceva care sa te faca sa te simti mai bine.Daca e sa citez biblic ceva, eu spun:Cine arunca cu piatra in mine, eu voi arunca cu piine; si crede-ma satisfactia va fi imensa, ptr ca deabia atunci isi va da seama ce a pierdut. A fii rau poate oricine, a fii Om, aici e problema:), nu poate oricine. Alege binele, si vei culege, ptr tine si copil, numai bine. Sa nu alegi a fi o oaie dintr-o turma fara minte, alege sa fii ciobanita stanei. Stiu ca e greu, dar timpul le rezolva pe toate si vei vedea ca in timp, vei rade si-ti v-a fi rusine, de gandurile pe care le ai acum. Asteapta vindecarea.., vine greu,dar vine.
garbo_387286
Postat pe 2 Februarie 2014 17:28
Multumesc pentru cuvintele calde! Au trecut 5 ani de cand incerc sa iert si sa uit. Nu reusesc!
garbo_387286
Postat pe 2 Februarie 2014 17:29
De la: garbo273075, la data 2014-02-01 03:11:31Daca ai demnitate nu te razbunu , te porti ca o doamna. Nimeni nu pleaca de acasa de bine. Daca nu ai femeia potrivita, puternica te duci si o cauti in alta parte. Cand aveti un barbat nu il respectati , nu va mai aranjati , nu mai tineti la silueta, credeti ca va apartinesi . Este normal sa-si caute o doamna care se respecta si care il respecta. Nu dati vina numai pe barbati. Intrebati-va unde ati gresit si nu mai repetati greseala.Dupa nastere nu faceti nimic sa dati kg acumulate in timpul sarcinii. Totul este un efort nu vreti sa il faceti va pierdeti barbatii. Nu utati ca gelozia si cicaleala sau sa o injuri pe mama lui nu face decat sa-l determini sa plece de langa voi.
garbo_387286
Postat pe 2 Februarie 2014 17:31
Tu de unde stii cu exactitate ca i-am injurat mama? Sau ca am fost geloasa? Am rugat rautaciosii sa se abtina!
garbo_387286
Postat pe 2 Februarie 2014 17:32
De la: garbo273075, la data 2014-02-01 08:42:37Se poate sa nu fi fost o pesoana buna, poate abia acum a gasit o pesoana buna, dupa cum scrie numai bunatate nu emana .
Multumesc
Am vazut multe sotii care se poarta cu proprii soti ca si cind ar fi proprietate personala, valabil si inversul. Si un barbat si o femei trebuie sa se simta liberi intr-o casnicie, numai asa pot fi sinceri, sa nu fie constransi sa faca cum zice si cum vrea nevasta deoarece aceste impuneri duc la ascunzisuri, minciuni si uneori la a-si cauta linistea si fericirea in bratele femeilor atente cu ele cu partenerii lor, CARE SUNT ADEVARATE DOAMNE SI NU AU IN SUFLETUL LOR INRENCENATA razbunarea. CUM E PROVERBUL -- a cui arma este razbunarea. Cand esti neputincios sa arati cine esti, ce ai pierdut, egoist pe fericirea altuia TE RAZBUNI. aCEASTA DOAMNA DACA SI-AR IUBI COPILUL SI I-AR DORII BINELE AR AVEA O RELATIE CIVILIZATA CU TATAL COPILULUI EI. Copilul trebuie sa aibe tata, nu incercati sa-i vorbiti tatal in termeni urati, pentru ca mai tarziu cand creste sufera foarte mult si aceasta suferinta este creata in exclusivitate de mama care din razbunare il priveaza pe copil de tata. Doamnelor care sunteti in acesta situatie nu fiti egoiste si va ganditi la voi ca ati fost parasite, vedeti-va vina si nu fiti dusmanul cel mai aprig al copiilor vostri. Va veti trezi ca atuci cand copii cresc si isi dau seama ca din razbunarea voastra pe tatal lui si el a fost privat toata colilaria si adolescenta de tata va va uri cu siguranta. Cand copii sunt mici nu isi dau seama dar pe masura ce cresc realizeasa ca voi mamele ati fost dusmanul lor. Sunt ff multe cazuri cand mamele se intreaba de ce copilul este rece cu mine , m-am chinuit sa-l cresc singura si acum a luat legatura cu tatal lui si ii prefera compania. Asta se intampla din cauza mamelor razbunatoare , care nu stiu sa se desparta civilizat si sa aibe in continuare o relatie civilizata cu copilul lor. Eu m-am despartit de sotul meu cand fatita mea avea 11 ani. Eu am pus capat relatiei ca nu ne mai intelegeam , nu ne mai iubeam si ne-am despartit civilizat. I-am permis sa vina acasa la fetita, am incurajat fetita sa se intalneasca cu el mai des, i-am amintit de fiecare data sa-l sune cand era ziua lui. De ce sa cresca copilul intr-o casa faras iubire cu discutii, El nu a fost un tata bun care sa se ocupe de copil si sa-si asume responsabilitati, eu puteam si credea el ca eu trebuia sa duc tot greul. Dar te saturi la un moment dat si spui gata. Nu trebuie cand va despartiti sa deveniti dusmani, el este tatal lui si nimic in lumea asta nu poate schimba un parinte si sangele apa nu se face. Daca va iubiti copii lasa-tii sa merga si la bunicii din partea tatalui. Copilul va avea de castigat , nu va suferii cand merge la scola, tatal lui trebuie sa fie prezent in viata lui asa el va suferii mai putin. NU FITI DUSMANCELE PROPRIILOR VOSTRII COPII, ce vina au ei ca voi nu va intelegeti, nu-i asmutiti , nu-i denigarati parintele, el creste si va gandi cu creerasul lui in care voi incercati sa semanati ura si dispret pentru tatal lui sau daca este cazul mama. Ura voastra nemarginita fata de tatal lui cu siguranta se va intoace impotriva voastra. VETI SEMANA URA VETI CULEGE ACELEASI ROADE DIN PARTEA COPILULUI SI SA NU VA INTREBATI DE CE??? DE CE?? O persoana demna cu suflet bun si civilizata nu poate avea decat o relatie civilizata cu tatal sau mama copilului. Restul este pentru pesoane needucate, necivilizate care nu sunt capabile sa educe un copil si mare pacat de acesti copii ca au astfel de mame.S-a despartit Raluca Moianu, de copil se vor ocupa amandoi , cand nu poate mama sa-l ia de la scoala il va lua tatal, o va duce in parc, in concediu, la sanius. Asta inseamna adevarata dragoste fata de copil sa stii sa lasi de la tine datorita lui si mai ales pentru sufletul lui. Nu va bateti joc de proprii vostrii copii ca nu aveti nici un drept.
garbo_387286
Postat pe 2 Februarie 2014 17:33
Te inseli , draga mea! Intotdeauna i-am vorbit frumos copilului despre tatal lui. Dar se poate numi tata un barbat care nu vine sa-l vada si nu-i trimite pensie alimentara? Are serviciu, casa, masina.....si un suflet rece ca gheata!
garbo_387286
Postat pe 2 Februarie 2014 17:37
De la: barboneli, la data 2014-02-01 08:30:50

nu, nu-si va da seama ! de ce sa-si dea seama mai tarziu si nu acum... cat a trait cu dansa ? chestia asta cu datul seama mai tarziu ce ce ai pierdut... e vrajeala ! ok, poate 23.74% o fac ! dar deja e prea tarziu cand isi dau seama. ce n-am inteles eu din toata aiureala asta e, cum vrea sa se razbune 286 ? "Sarutul dulce al razbunarii"... m-a dat pe spate ! zau... ! adica se razbuna sarutandu-l dukce ? cu miere, cu zahar sau cu zaharina ? zi tanti ca vrei sa te razbuni crunt, nu cu saruturi dulci sau amare... ! vrei solutii ? pitiTa mi-a placut (azi numai... ) cum ti-a raspuns ! indiferent cum te razbuni... tu tot n-o sa fi mai fericita ! si asta e farsa, cu razbunarea asta. mai risti sa nu te satisfaca razbunarea si te apuca si durerea de ficat sau cap ! lasa-l sa se duca la naiba cu consoarta lui noua... si tu cauta sa te refaci sufleteste. daca o sa te gandesti zilnic la razbunari, luate din filme sau carti... mai risti sa faci si riduri... si alea nu se netezesc cu fierul de calcat !!! stiu ca ti-e greu si suferi, tot din filme si carti stiu asta... dar n-ai ce sa te razbuni ! te poti razbuna la o shotie facuta de un amic sau coleg... pe vecinul de sus ca a aruncat un muc de tigara din balconul lui... etc. dar pe o asa lichea sai zicem... e mai complicat ! poate ai si tu ceva vina pe undeva, se mai intampla... ?! stiu ca nu-i usor, dar incearca sa uiti si sa te concentrezi sa-ti fie cat mai bine tie si copilului ! asta iti va fi razbunarea... asa cum ai mai citit pe aici !
garbo_387286
Postat pe 2 Februarie 2014 17:39
Pardon g-273075, ce spuneai cu kg?
Astea mai suple sunt doamne si cele mai plinute sunt ce?
Barbatii au si ei dreptul la independenta la fel ca si femeile, ce merge se pastreaza ce nu merge se schimba, ca la "service auto"PUNCT!
contraziceti-ma argumentat!
pitiTa_
Postat pe 2 Februarie 2014 17:41
"Sarutul dulce al razbunarii"......este o metafora........Oricum, multumesc , are sens ceea ce spui....dar dupa tot ceea ce a facut eu consider ca merita o palma de la viata!
garbo_387286
Postat pe 2 Februarie 2014 17:42
De la: garbo158226, la data 2014-02-01 11:51:54Esti prima vinovata ca nu ai stiut sa iti respecti sotu(din orgoliu sau din prostie) l-ai aruncat in bratele altei femei de intors nu se va mai intoarce ca esti rautacioasa si razbunatoare.
garbo_387286
Postat pe 2 Februarie 2014 17:44
N-am cerut un sfat de la un barbat! Oricum, nu stiti decat sa profitati de femei.....Vreti banii lor si apoi le aruncati cu cinism la cosul de gunoi! Si sunt rea pt ca vreau sa ma razbun? Dar el ...este bun pentru ca a abandonat un copil de doi ani?
garbo_387286
Postat pe 2 Februarie 2014 17:48
De la: garbo_387286, la data 2014-02-02 17:42:54"Sarutul dulce al razbunarii"......este o metafora........Oricum, multumesc , are sens ceea ce spui....dar dupa tot ceea ce a facut eu consider ca merita o palma de la viata!



O s-o primeasca la timpul potrivit , nu-ti face griji, tu focuseaza-te pe viata ta personala si copilul din dotare si vei trece peste greu cu greu dar o sa fii fericita in final. El, sa fie doar o umbra in gandurile tale
findca n-o sa-l poti uita niciodata, nimic mai mult, fie ca ti-a facut numai rau sau si bine. Intamplarile fac legile vietii iar noi, le modelam dupa alegerile personale.
pitiTa_
Postat pe 2 Februarie 2014 17:56
Mai femeie dar tu chiar esti proasta? De ce te bagi in seama aiurea?Imi starnesti mila, nu credeam sa intalnesc asa prosti pe site
pinkrainbow
Postat pe 2 Februarie 2014 18:18
De la: garbo_842, la data 2014-02-02 18:18:42Mai femeie dar tu chiar esti proasta? De ce te bagi in seama aiurea?Imi starnesti mila, nu credeadm sa intalnesc asa prosti pe site
garbo_387286
Postat pe 2 Februarie 2014 18:37
De la: pitiTa_, la data 2014-02-02 17:56:59
De la: garbo_387286, la data 2014-02-02 17:42:54"Sarutul dulce al razbunarii"......este o metafora........Oricum, multumesc , are sens ceea ce spui....dar dupa tot ceea ce a facut eu consider ca merita o palma de la viata!



O s-o primeasca la timpul potrivit , nu-ti face griji, tu focuseaza-te pe viata ta personala si copilul din dotare si vei trece peste greu cu greu dar o sa fii fericita in final. El, sa fie doar o umbra in gandurile tale
findca n-o sa-l poti uita niciodata, nimic mai mult, fie ca ti-a facut numai rau sau si bine. Intamplarile fac legile vietii iar noi, le modelam dupa alegerile personale.
garbo_387286
Postat pe 2 Februarie 2014 18:41
De la: garbo_842, la data 2014-02-02 18:18:42Mai femeie dar tu chiar esti proasta? De ce te bagi in seama aiurea?Imi starnesti mila, nu credeam sa intalnesc asa prosti pe site


tuto, spitalul 9 se cheama Bgdasar, tu sari gardu sa nu te prinda!
pitiTa_
Postat pe 2 Februarie 2014 18:46
Poate ca tocmai dificultatile ne fac sa fim mai puternici si fiecare intamplare din viata noastra inseamna o lectie din care mai invatam ceva. De exemplu, cei care cunosc suferinta si stiu ce grea este singuratatea au incercat, prin cuvinte calde sa ma faca sa inteleg ....ca razbunarea nu este buna. Ceilalti.....care probabil au totul s-au grabit sa arunce cu pietre! Pentru ei.....cu toate ca nu ma cunosc!!!....sunt rea, cicalitoare, proasta, razbunatoare, grasa si neingrijita......Pentru aceasta categorie...nu este suficent ca un om are sufletul facut bucati........trebuie sa-l loveasca si sa-l vada ingenunchiat! Si mai ales, nu se gandesc ...oare ce ar spune..intr-o situatie similara? Cand simti ca mergi pe nisipuri miscatoare si totul se naruie in jurul tau, cand iti vezi copilul abandonat de cel care ii este tata, cand nu primesti niciun ajutor din partea celui pe care l-ai iubit, ajutat, sustinut.cu caldura si cu multa iubire ...chiar nu ai voie sa spui ceea ce gandesti intr-un moment de deznadejde?.........Sunt un om bun......chiar daca am dorit cateva minute dintr-o viata sa ma razbun pe un om de nimic!!! " Anii mei tineri au sunat a cantec dar am trecut pe langa ei cu dragostea de mana si am ramas cu mana intinsa ca a regelui Lear!"
garbo_387286
Postat pe 2 Februarie 2014 18:57
Tocmai aici ii problema, la "gandire", nu gandesc si nu vor gandi
in veci, ii mai usor pt. ei sa li se dea mura-n gura sa se lase manipulati, sa se supuna decat sa gandeasca si sa se ghideze, exprime, traiasca dupa propria gandire insa de judecat stramb pe motiv ca stau "drept" nu-i intrece nici olimpici.
"Retrageti" mana caci vremurile alea au apus de mult si nu-si mai amintesc nici ce mananca de pe o zi pe alta darmite la astfel de suflete.Astea-s vremurile pe care le traim si nu uita, din putinul tau sa dai si la altii!
Tot ce-i bun pt. tine!
pitiTa_
Postat pe 2 Februarie 2014 19:18
"Tocmai aici ii problema, la "gandire", nu gandesc si nu vor gandi
in veci, ii mai usor pt. ei sa li se dea mura-n gura sa se lase manipulati, sa se supuna decat sa gandeasca si sa se ghideze, exprime, traiasca dupa propria gandire insa de judecat stramb pe motiv ca stau "drept" nu-i intrece nici olimpici.
"Retrageti" mana caci vremurile alea au apus de mult si nu-si mai amintesc nici ce mananca de pe o zi pe alta darmite la astfel de suflete.Astea-s vremurile pe care le traim si nu uita, din putinul tau sa dai si la altii!
Tot ce-i bun pt. tine!"

Cred ca esti dusa, n-are nici o logica ce spui
pinkrainbow
Postat pe 2 Februarie 2014 20:31
De la: garbo_842, la data 2014-02-02 20:31:58"Tocmai aici ii problema, la "gandire", nu gandesc si nu vor gandi
in veci, ii mai usor pt. ei sa li se dea mura-n gura sa se lase manipulati, sa se supuna decat sa gandeasca si sa se ghideze, exprime, traiasca dupa propria gandire insa de judecat stramb pe motiv ca stau "drept" nu-i intrece nici olimpici.
"Retrageti" mana caci vremurile alea au apus de mult si nu-si mai amintesc nici ce mananca de pe o zi pe alta darmite la astfel de suflete.Astea-s vremurile pe care le traim si nu uita, din putinul tau sa dai si la altii!
Tot ce-i bun pt. tine!"

Cred ca esti dusa, n-are nici o logica ce spui



si tu fatata!
logica o gasesti la mentorul tau sau pe traseu!
pitiTa_
Postat pe 2 Februarie 2014 20:42
Sa nu poti sa scrii o propozitie fara sa bati campii cu dume de doi lei si tot ce spui sa para halucinatii, da,pt asta trebuie sa fii nascut, nu fatat
pinkrainbow
Postat pe 2 Februarie 2014 20:59
De la: garbo_842, la data 2014-02-02 20:59:17Sa nu poti sa scrii o propozitie fara sa bati campii cu dume de doi lei si tot ce spui sa para halucinatii, da,pt asta trebuie sa fii nascut, nu fatat


dune, toan-to!

n-au pret doar cantitate
pitiTa_
Postat pe 2 Februarie 2014 21:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Despartire 31 De la: Anilus 9 Mai 2010 05:17
M-am saturat de toate 3 De la: Eliza_andrea 10 Aprilie 2020 19:19
sunt libera si-mi traiesc viata 6 De la: september 7 Ianuarie 2012 01:41
TRUCURI DE IMPACARE 67 De la: Thor_again 26 Septembrie 2010 16:05
a fii sef bun,nu inseamna sa gandesti pt alti oamenii ci doar ca sa ii ajuti sa se descurce singuri. 26 De la: ingerasulcumintesiluptator 3 Mai 2014 23:03
Setari Cookie-uri